„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

Franciaország Közép-Ázsia felé tekint?

2025. márc. 18.
#moszkvater

MEGOSZTÁS

Üzbegisztán elnöke, Savkat Mirzijojev a napokban háromnapos hivatalos látogatáson tartózkodott Franciaországban. A francia fővárosban tett üzbég elnöki vizit – amely mind léptékében, mind jelentőségében eddig példa nélküli volt – az Üzbegisztán és Franciaország közötti kapcsolatok új szakaszába történő átmenetet jelentett. Az üzbég delegáció franciaországi látogatása keretében több mint 20 megállapodás és szerződéscsomag aláírásra is sor került, amelyek a politika, a zöld gazdaság, a mezőgazdaság, az energetika, az egészségügy, az oktatás és a kultúra széles körét ötvözte. Ez egyben azt is jelenti, hogy az Afrikából kiszoruló Franciaország aktivizálja a jelenlétét Közép-Ázsiában? Médiapartnerünk, az Eurázsia Központ írása.

Eurázsia Központ

„Az Élysée-palota figyelme így érthető módon más alternatívák irányába kezdett el nézelődni, melynek köszönhetően Üzbegisztán személyében egy alternatív partnerre talált” #moszkvater

„Az Élysée-palota figyelme így érthető módon más alternatívák irányába kezdett el nézelődni, melynek köszönhetően Üzbegisztán személyében egy alternatív partnerre talált”
Fotó:EUROPRESS/Ludovic MARIN/POOL/AFP

Mirzijojev elnök párizsi látogatása több szempontból is mérföldkőnek számított a kétoldalú francia-üzbég kapcsolatok történetében. Szakértők a találkozóval kapcsolatban hangsúlyozták, hogy ez az esemény nemcsak új fejezetet nyitott Taskent és Párizs együttműködésében, hanem fontos mérföldkő is lett a közép-ázsiai ország és Európa közötti hosszú távú partnerség szilárd alapjának megteremtésében is. Mindazonáltal az üzbég elnök párizsi látogatását jellemezve több kulcsfontosságú pont is kiemelhető.

Első, a két ország között a politikai dimenzióban való újfajta interakció, amely az elmúlt években gyorsan növekedett, amely a Franciaország és Üzbegisztán közötti párbeszédek felgyorsításával új szintre lépett. A magas szintű állami látogatások száma történelmi csúcsot ért el, hiszen 2018 óta ez már a negyedik elnöki csúcstalálkozó volt, amellett, hogy Taskent és Párizs rendszeresen tartott politikai konzultációkat a külügyminisztériumok között.

„Ennek a folyamatnak pedig Párizsban további fontos és kézzelfogható eredménye lett egy kulcsfontosságú dokumentum – a két ország közötti stratégiai partnerségi kapcsolatok létrehozásáról szóló nyilatkozat – aláírása”

A dokumentum meghatározta az üzbég-francia hosszú távú együttműködés prioritásait, melynek célja, hogy „minden téren” fellendítse az együttműködést a két ország között úgy, hogy mind Taskent, mind Párizs érdekeit (értsd például: franciák számára az üzbég urán, üzbégek számára a kedvező európai kapcsolatok) szem előtt tartsa. Ugyanakkor Üzbegisztánnak Franciaországgal Párizsban aláírt stratégiai partnersége emellett jól tükrözi Taskent azon szándékát, hogy bemutassa megnövekedett szerepét a nemzetközi kapcsolatokban, amivel párhuzamosan az üzbég külpolitika folyamatosan arra törekszik, hogy aktívan erősítse pozícióját Közép-Ázsiában és a Kelet és Nyugat irányú kereskedelem kialakításában.

„Második, a Franciaország és Üzbegisztán közötti gazdasági együttműködések új szintre lépése a hagyományos területektől, mint a mezőgazdaság egész a high-tech technológiákig és a technológia és tudás transzferig”

Ebben a tekintetben pedig az üzbég elnök párizsi látogatás során elfogadott üzbég-francia innovációs és ipari partnerségi program fontos lépés volt. Az ebben a keretben létrejött és megfogalmazott partnerségi program célja pedig a Taskent és Párizs közötti hosszú távú gazdasági együttműködés fenntartása a két ország közötti stratégiai fontosságú projektek megvalósításán keresztül olyan kulcsfontosságú területekre történő kiterjesztéssel, mint a kritikus ásványi anyagok kitermelése és feldolgozása, az energetika és az infrastruktúra fejlesztés (főként a kötöttpályás infrastruktúra). E tekintetben a párizsi találkozó egy mintegy 6,5 milliárd euró volumenű üzbegisztáni beruházást is eredményezett, amelyek ugyanakkor a tervek teljes portfóliójának kedvező esetében a 12 milliárd eurót is elérheti, melyet elsősorban francia bankok és befektetési alapok finanszíroznak, támogathatnak majd.

„Ez a lépés Taskent számára pedig két dolgot jelez. Egyrészt a francia üzleti közösség részéről tanúsított nagyfokú bizalmat – amely sikeres projektek esetén európai bizalommá is transzformálható -, másrészt pedig azt mutatja, hogy Franciaország kész részt venni az üzbég gazdaság kulcsfontosságú ágazatainak modernizálásában, új munkahelyek teremtésében és a fejlett technológiák átadásában bizonyos előjogokért, így a ritkafémföldek vagy az uránium kitermelése”

Harmadszor, a Párizsban aláírt üzbég-francia gazdasági és politikai stratégiai partnerség mellett a kulturális és oktatási szféra, amely az Üzbegisztán és Franciaország közötti stratégiai partnerség másik fontos elemét jelenti. Ezt erősíti meg a találkozó során elfogadott egy üzbég-francia egyetem megnyitásáról szóló megállapodás aláírása is, amely mindkét fél reményei szerint erősíteni fogja majd a két ország közötti tudományos, ifjúsági és felsőoktatási kapcsolatokat Franciaország vezető szakembereinek és egyetemi oktatóinak bevonásával. Ezzel kapcsolatban Taskent számára egyfajta „biztosítékot” jelent az aláírt dokumentumokban foglalt azon kiegészítés, amely a francia nyelvoktatás üzbegisztáni kiterjesztéséről, valamint a Franciaország és Üzbegisztán közötti diák és szakember mobilitási programok megvalósítására kötelezi Párizst.

„Az említett pontokon kívül külön figyelmet érdemelnek még az energiaágazattal kapcsolatban kötött megállapodások, melyek keretében Franciaország technológiáival és know-how-jával támogatja az üzbég megújuló energiaszektort – érdemes megjegyezni, hogy Üzbegisztán első naperőműve például francia partnerek közreműködésével épült -, és az olyan francia vállalatok, mint a Voltalia, már most is jelentős projekteket valósítanak meg ezen a területen”

Bár gazdasági vagy politikai eredménye nincs, de az üzbég elnök párizsi látogatásával kapcsolatban külön figyelmet érdemel francia részről az a gesztus, melynek keretében Savkat Mirzijojev üzbég elnököt a Becsületrenddel, a Francia Köztársaság legmagasabb kitüntetésével tüntették ki, s amit maga Emmanuel Macron francia elnök adott át. Az, hogy az elismerés puszta formalitás vagy Párizs részéről a bizalom tükröződése, vagy egész más az a jövő kérdése.

Közép-Ázsiában Franciaországot mindenekelőtt saját ambíciója vezérli, hogy másodlagos szereplőként módosítsa státuszát a stratégiailag létfontosságú közép-ázsiai térségben Kína, Oroszország, Törökország mögött”

Ezen kívül a francia diplomácia célja, hogy Párizs szeretné intenzívebbé tenni az együttműködést a közép-ázsiai országokkal, különösen Üzbegisztánnal és Kazahsztánnal, hogy diverzifikálja energiaforrásait. A globális energiapiacokon a közelmúltban bekövetkezett zavarok, valamint a politikai feszültségek rávilágítottak arra, hogy Franciaországnak bővítenie kell energiaimportpartnereit abban az esetben, ha Párizs nem tud megbirkózni az atomerőművek kérdésével, ehhez pedig a régió energiaforrásokban gazdag országai alkalmasak lehetnek. Nem mellesleg Franciaország célja a közép-ázsiai országokkal történő együttműködés fokozása a kritikus ásványok és ritkafémek behozatalával, amely szükséges az európai és ezzel együtt a francia zöld energiára történő átálláshoz.

Mivel az utóbbi időben Franciaország kiszorulóban van Nyugat-Afrikából, és a Száhel-övezetben hatalomra került katonai diktatúrák, valamint a franciaellenes érzelmek nyomására a hirtelen francia kivonulások a régióból nagy változást jelentenek Franciaország és az egykori gyarmatai kapcsolatában, amely által Párizs elveszítve így bizonyos gazdasági előnyöket, mint a ritkafémföldekhez, vagy a francia energia rendszer működésének az „üzemanyagát”, az uránt

„Az Élysée-palota figyelme így érthető módon más alternatívák irányába kezdett el nézelődni, melynek köszönhetően Üzbegisztán személyében egy alternatív partnerre talált”

Ugyanakkor a francia közeledés és stratégiai partnerség Üzbegisztán számára egy kiváló lehetőség is, hiszen amellett, hogy a partnerséggel Taskent tudástranszfert és egy nyugat-európai nagyhatalomnak az elismerését is megszerezte a Párizsban aláírt stratégiai partnersége emellett jól tükrözi Taskent azon szándékát, hogy bemutassa megnövekedett és megkerülhetetlen regionális szerepét a nemzetközi kapcsolatok területén, amivel párhuzamosan az üzbég külpolitika folyamatosan arra törekszik, hogy aktívan erősítse pozícióját Közép-Ázsiában, valamint a Kelet és Nyugat irányú kereskedelem kialakításában Európa irányába.

Az, hogy a stratégiai partnerség létrejöttével Párizs vagy Taskent számára lesz kedvezőbb a lefektetett közép és hosszú távú célok megvalósításának sikerétől függhet majd.

(A gyorselemzést készítette: Veres Szabolcs)

(A cikk eredetileg az Eurázsia magazinban jelent meg, itt olvasható.)

MEGOSZTÁS

#moszkvater

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK