A politikusok beszélnek, néha sokat is. Így van ez rendjén. Ám, ha az újságíró leles egy mondatot, egy jellemzőt, amire úgyis azt fogják mondani, hogy a kontextusból kiragadták, nem ő a bűnös. Csak észrevette.

Fotó:Valdai Discussion Club
Csak egy mondat. Higgyék el, néha csak egy mondat kell ahhoz, hogy lássuk a lényeget. Nézzük is meg, hiszen ha belegondolunk ebbe a mondatba, akkor például talán
„nemcsak sokkal többet megértünk az orosz politikából, és talán azon sem lepődünk meg, ha Mihail Misusztyint egyre t6öbben tartják Vlagyimir Putyin egyik lehetséges utódjának”
Az előtt a bizonyos mondat előtt azonban még néhány szót arról, hogy mit mondott az orosz kormányfő a Valdaj Klub éves találkozóján. Nos, beszélt az orosz gazdaság előtt álló kihívásokról, amelyeket némiképp átírt a COVID-19, és arról is, hogy Oroszország jól alkalmazkodott a szankciókhoz. Korrekt helyzetértékelést adott, és programbeszédet tartott, amelyben a legtöbbször a digitalizációt említette.
„Ezt idáig azonban Dmitrij Medvegyev is elmondhatta volna, legfeljebb nem ilyen meggyőzően, az új technológiákról és a digitalizációról azonban aligha tudott volna ilyen magabiztossággal beszélni”
Az már eddigi életútjából is kirajzolódott, hogy a miniszterelnök nagyon is a 21. században él, és a digitalizációról nem csak beszél, de érti is a lényegét. Ezzel a szemlélettel tette a világ egyik legmodernebb adórendszerévé az oroszt. Idáig persze ez még mindig nem lett volna volt több, mint egy hozzáértő csinovnyik felszólalása. A kérdésekre válaszolva azonban azt is érzékeltette, hogy a szürke hivatalnok külső színes egyéniséget rejt. Ugye, már tudjuk, hogy Misusztyin zeneszerző is, méghozzá nem is akármilyen. Az orosz esztrád állócsillagának, Grigorij Lepsznek két jól ismert dalát is ő szerezte.
Aztán az utolsó kérdésként elhangzott, hogy kit tart magához közel állónak a történelemben, és kire néz fel.
„Minden programbeszédnél árulkodóbb volt, hogy Szergej Koroljovot és Steve Jobsot említette magához közelállóként”
Szergej Pavlovics Koroljov szovjet mérnök, a Szovjetunió rakétafejlesztéseinek egyik fő irányítója, aki a Szputnyik–1, a világ első műholdjának és a Vosztok–1, a világ első űrhajósát szállító űrhajójának felbocsátásával írta be a nevét a történelembe. Steven Paul „Steve” Jobs amerikai üzletember volt az Apple elnöke, vezérigazgatója, az informatikai és a szórakoztatóipar ismert alakja. A számítástechnika egyik úttörője, irányítása alatt fejlesztette ki az Apple Computer a cég egyik fő termékét, az Apple Macintosh számítógépet, valamint az iPod médialejátszót, az iPhone okostelefont és az iPad táblagépet. Ebből a mondatból is láthatjuk tehát, hogy Misusztyin nem véletlenül tartják a 21. század emberének, és emlegetik akár Putyin lehetséges utódaként is. S hogy ez az esély megmaradjon, ahhoz nemcsak 21. századinak, de kellőképpen orosznak is kell lenni. S Misusztyin nem hibázott. Mikor arról kérdezték, hogy kire, mire büszke a történelemből, akkor gondolkodás nélkül rávágta, hogy
„Oroszországra és Vlagyimir Putyinra”
Nincs is ezzel semmi baj, csak kicsit furcsán hatott a valóban 21. századi gondolkodásról árulkodó beszélgetésben. Úgy látszik, digitalizáció, robotizáció ide vagy oda, van, ami nem változik. S hogy kellene-e, azt döntsék el Önök!