A szerelemről ír könyvet az első belarusz, és hatodik oroszajkú Nobel-díjas, Szvetlana Alekszijevics. A belarusz tényfeltáró újságíró és írónő a Gazeta Wyborczának nyilatkozva váratlanul felvállalta, hogy életében nemcsak férfiakat, de nőket is szeretett. Ezt annak kapcsán vallotta be, hogy készülő könyvében szó lesz-e a nők közötti szerelemről is.
„Természetesen! A szerelem az szerelem. A lényeg, hogy a csoda megtörténjen. Hogy kivel, az már kevésbé fontos. Magam is szerettem az életben nőket és férfiakat is”
– tárulkozott ki Szvetlana Alekszijevics.
Az írót mindig is érdekelte a női lélek. Első könyve, A háború nem asszonyi dolog 1985-ben jelent meg, majd többször újranyomták és több mint kétmillió példányban adták el. A regény nők monológjaiból áll, akik a háborúkegyetlenségéről, a nők szerepéről és szenvedéseiről beszélnek. A könyvet a szovjet hatóságok betiltották, szamizdatban terjedt, csak a gorbacsovi glasznoszty idején lehetett publikálni.
A 71 éves írónő beszélt a jövőbeli terveiről is. Mint mondta, mindenek előtt meg akar tanulni élni, mert ez máig nagy hiányossága. Megjegyezte, hogy mindig belefog valamibe, de pihenni nem tud. Például csak a betegség tudná rákényszeríteni, hogy elmenjen az unalmas Karlovy Varyba.
Alekszijevics életét új lehetőségeket megnyitva előtte, alapjaiban változtatta meg a 2015-ben kapott Nobel-díj.
„Azt hívok meg magamhoz, akit akarok. Senki sem mond nemet, így sok érdekes emberrel találkoztam az elmúlt években”
– mesélte.
A Minszkbe tíz évi távollét után 2011 után visszaköltözött író azt is elmondta, hogy többet akar foglalkozni barátnőjével, aki idősebb és megromlott a látása.
„Nem könnyű dolog ez, hiszen az ember idős korára megváltozik, türelmetlenebb lesz. Ez érthető, hiszen senki sem akarja elhagyni ezt a világot, így aztán egyre inkább idegesíti maga körül minden”
– mondja Alekszijevics.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater