„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

A békepolitika alapja az érdekek egyensúlya

2024. nov. 15.
Vendegoldal

MEGOSZTÁS

Elemezni, megérteni, felfogni, megmagyarázni. Gabriele Krone-Schmalz, az ARD német közszolgálati csatorna volt moszkvai tudósítója szerint ez az újságírók feladata. Az egykor széles körben elismert Oroszország-szakértőt objektív elemzéseiért manapság Németországban torzításokkal, féligazságokkal, a források manipulatív felhasználásával, és hamis állításokkal rágalmazzák. Ez nem tartja vissza a Kelet-Európával foglalkozó 75 éves történészt attól, hogy előadásain rámutasson a hibákra, amelyek az ukrajnai háborúhoz vezettek, és megakadályozzák annak befejezését.

Péli Éva írása a #moszkvater.com számára

Gabriele Krone-Schmalz #moszkvater

Gabriele Krone-Schmalz
A szerző felvétele

„Azoknak, akik elkötelezettek a háborúk befejezése, vagy jövőbeni kitörésük megakadályozása mellett, most sürgősen meg kell találniuk azokat a módokat és eszközöket, amelyekkel újra alkotó erővé válhatnak a társadalomban” – fogalmazott Gabriele Krone-Schmalz október elején Berlinben egy előadáson, majd hozzátette, hogy ez a fiatalok nélkül nem megy.

Az évtizedek óta Oroszország-szakértőként – és markáns frizurájáról – ismert újságírónő több Oroszországgal kapcsolatos könyv szerzője a „Megértés nem jelent egyetértést – béke Oroszországgal és a világgal” témának szentelte előadását. Ezzel Krone-Schmalz azokért az emberekért szállt síkra, akiknek hozzá hasonlóan fontos a differenciált tájékoztatás és véleményalkotás, és nem hagyják magukat elvakítani az ideológiáktól, valamint a média egyhangúságától.

Az 1987 és 1991 között az ARD tudósítójaként Moszkvában dolgozó Krone-Schmalz Mihail Gorbacsovval is készített interjút, most pedig a helyzetfelmérés mellett az ukrajnai háború eseményeiről, többek között az ország történelméről, az események kronológiájáról, az érintett országok tapasztalatairól, a médiáról és a nyelvről beszélt, különös tekintettel az olyan kifejezések újraértelmezésére, mint a „laterális gondolkodók” („Querdenker”) és az „Oroszország-szimpatizáns” („Russlandversteher”).

„Részletesen elemezte a konfliktusban résztvevő felek érdekeit, ami szerinte kulcsfontosságú tényező az okok megértéséhez, és sarokköve a háború befejezését, és a biztonság helyreállítását célzó megoldások keresésének”

Beszéde egy intelligensebb, az érintett szereplők érdekeit figyelembe vevő politika mellett szólt. Ennek érdekében Krone-Schmalz rámutatott a mai és a korábbi német és nyugati politika számos hiányosságára, és többször használta a „tragédia” szót. Elsősorban a Nyugat magatartását bírálta, amit az úgynevezett vezető médiában általában nem szoktak kritikusan szemlélni. A félreértések elkerülése végett elmondta, hogy ez nem azt jelenti, hogy Oroszország mindent jól csinált, és csak egy sajnálatra méltó áldozat. Viszont kritikus tudósításokban Oroszországgal kapcsolatban nincs hiány, állapította meg, s ezt próbálja egy kicsit ellensúlyozni.

Ukrajna tragédiája

Kijev politikájának alapvető hibáját az újságíró abban látja, hogy Ukrajnában, ahol hiányzik az állami folytonosság, nem alakult ki föderális struktúra, és ennek megteremtésére Kijev a jövőben sem hajlandó. A Kelet-Európa-szakértő szerint több ukrán elnök is próbálkozott már ezzel, de az ország nyugati részén élő nacionalista erők mindig meghiúsították a tervet.

Ukrajna történelmével kapcsolatban Krone-Schmalz utalt Nyikolaj Petro politológus kijelentéseire, aki „Ukrajna tragédiája” című könyvében foglalkozik a jelenlegi konfliktus eredetével. Szerinte az ukrán identitással kapcsolatos erőszakos viták legalább 150 évre nyúlnak vissza.

„Az ukrajnai állami folytonosság hiányára való rámutatás egyáltalán nem azt jelenti, hogy tagadjuk Ukrajna létjogosultságát”

– mondta Krone-Schmalz. Ahhoz azonban, hogy életképes politikai megoldásokat találjunk, figyelembe kell venni a történelmet. Végül is, ha valami újat akarunk építeni, először stabil alapokra van szükségünk. Az Oroszország-szakértő beszélt a 2014-es kijevi puccsról, amelynek nyomán Ukrajna egyre inkább elfordult keleti szomszédjától. Kritizálta, hogy gazdasági szempontból őrültség volt megszakítani a kapcsolatokat Moszkvával. Végülis az ukrán export kétharmada forgott kockán, mondta. Utalt ismét Nyikolaj Petróra, aki ezt öngyilkos gazdálkodásnak nevezte. A piac megnyitása Nyugat felé, és az Oroszországtól való elszakadás kombinációja nem tett jót Ukrajnának sem gazdaságilag, sem pénzügyileg, sem pedig demográfiai szempontból. Krone-Schmalz szerint ez ideológiai okokból volt szükséges.

„Az EU-nak pedig igenis érdeke, hogy jó kapcsolatai legyenek Oroszországgal, mint ahogy Oroszország is érdekelt a jó kapcsolatok fenntartásában az EU-val”

Az ukrán alkotmányban sokáig volt rögzítve a semleges státusz, de a demokrácia nevében manapság sok mindent meg lehet tenni, aminek alig van köze demokratikus gondolkodáshoz. Krone-Schmalz példaként említette az úgynevezett oktatási programokat (Education Programs), amelyekkel a NATO előnyeiről akarják meggyőzni az ukránokat.

Hibák és eltékozolt lehetőségek

A publicista szerint az Európai Unió (EU) egyik legnagyobb baklövése az volt, hogy az újonnan felvett tagoknak, például Lengyelországnak és a balti államoknak egyre nagyobb beleszólást adott az EU Oroszországgal szembeni külpolitikájába.

„Milyen intelligensnek kell lenni ahhoz – kérdezte az újságíró -, hogy az észt miniszterelnököt, a kíméletlen agitátor Kaja Kallast tegyék meg az EU új külpolitikai vezetőjének ahelyett, hogy olyasvalakit keresnénk, aki még tudja, hogyan működik a diplomácia?”

Kimondottan tragikusnak tartja, hogy az EU eredetileg meglehetősen jó viszonya Oroszországgal az unió keleti terjeszkedése után nem javult, hanem végleg tönkrement. Szintén tragikusnak nevezi a kihasználatlan lehetőséget a Szovjetunió összeomlása után egy közös biztonsági struktúra létrehozására.

Egy másik tragédia szerinte az orosz csapatok ukrajnai inváziója után következett be. Néhány héttel később még minden esély megvolt arra, hogy a válságot diplomáciai úton rendezzék. Ezt azonban az Amerika vezette Nyugat nem akarta. Krone-Schmalz mindehhez hozzátette, hogy itt nem Amerika-ellenességről van szó.

„Az újságíró – fogalmazott – a dolgok mélyére akar ásni, és nem hagyja, hogy álhumanitárius vagy moralista indítékok elvakítsák”

Ezt kitartóan teszi, noha erős az ellenszél, és a fősodor média, valamint a Kelet-Európával foglalkozó kutatók egy része már alig ismerik el őt Oroszország-szakértőnek, sokkal inkább „Putyin apologétának” és „a Putyin-rezsim védelmezőjének” tartják.

Az EU-hoz intézett felhívás

Az újságíró nem állt meg a hibák kiemelésénél, hanem az okokra is rákérdezett. Többször felszólította a hallgatóságát, hogy változtasson nézőpontot, és hangsúlyozta az egyes szereplők érdekeinek fontosságát.

„A békepolitika alapvetően nem más, mint egy működő érdekegyensúly”

– magyarázta Krone-Schmalz, hozzátéve, hogy jó lenne, ha Németország és az EU elkezdené meghatározni saját stratégiai érdekeit. Ez Európa számára létfontosságú. A transzatlanti paternalizmust megelégelő, az önbizalom mellett gazdasági erőt is fejlesztő komoly szövetségekre utalt, és ezt számokkal támasztotta alá.

„Nem lenne-e intelligens, ha ezeket az államokat nemcsak gazdaságilag, hanem politikailag is komolyan vennénk?”

– tette fel a kérdést, utalva a BRICS-államokra, ahol a jelentkezők sorban állnak. Hogy Oroszország nincs elszigetelve, azt az is mutatja, hogy a következő BRICS-csúcstalálkozót október 22. és 24. között az oroszországi Kazanyban tartják. Egy nevéhez méltó demokráciában szerinte ezt nyíltan és félelem nélkül kellene megvitatni.

Elmondta, hogy a keleti terjeszkedés után elvárta volna Brüsszeltől, hogy a biztonsági architektúrával kapcsolatban a lettek, litvánok és lengyelek, valamint az oroszok történelmileg érthető félelmeit kiegyensúlyozza, mégpedig a politikai elemzés és nem az ideologizálás és moralizálás alapján.

Oroszország biztonsági érdekei

Az EU keleti terjeszkedésével ellentétben, amelyet Krone-Schmalz igazán jó ötletnek tart, a NATO keleti terjeszkedését a második világháború vége utáni egyik legnagyobb hibának nevezte. Ez mind földrajzi, mind történelmi szempontból figyelmen kívül hagyja Oroszország jogos biztonsági érdekeit. Mi több, Oroszország biztonsági igényeit a nyugati politika nevetségesen túlzottnak tartja. Összehasonlítva az Egyesült Államok és Oroszország biztonsági érdekeit, arra a következtetésre jutott, hogy az előbbi két óceánnal határos, és mindössze két szomszédja van – északon Kanada, délen Mexikó -, amelyek közül egyik sem jelent biztonsági fenyegetést. Oroszország ezzel szemben hatalmas területen nyúlik el, 22 125 kilométeres szárazföldi határral, melynek nagy részét nehéz megvédeni, és 14 szomszédja van, melyekkel a kapcsolatok részben igen feszültek.

„Mint a szakértő megjegyezte – kezdve Napóleon 1812-es támadásával, folytatva a Német Birodalom 1941-es agressziójával, és néhány olyan támadással, amelyek már nincsenek jelen a nyugati tudatban – Oroszországnak vannak történelmileg kialakult félelmei”

Utóbbira példaként említette Lengyelországnak a Szovjetunió elleni agresszióját az első világháború után. Az orosz félelmeknek és fenyegetettségi érzéseknek tehát olyan valós háttere van, amely homlokegyenest ellentétben áll az Amerikával.

Krone-Schmalz a Németországban és az EU-ban az orosz fenyegetéstől való jelenlegi félelmet megalapozatlannak tartja. Szerinte ezt szándékosan szítják. A közepes hatótávolságú rakéták állomásoztatása Németországban, és az Ukrajna elleni orosz támadás egy kontextusba állítása inkább arra szolgál, hogy a Putyintól való félelem felhasználásával megbénítsák és megakadályozzák az ilyen fontos kérdések nyilvános megvitatását. Idézte Wolfgang Lieb cikkét, mely elemzi a telepítés hátterét, és rámutat, hogy azt már jóval az ukrajnai orosz invázió előtt előkészítették és eldöntötték.

A rakétatelepítés szempontjai

Krone-Schmalz álláspontja szerint a rakéták telepítésének legalább két aspektusa van. Az egyik a biztonságpolitikával, a másik a demokráciával kapcsolatos. Neki nem világos, hogy ezek a tevékenységek hogyan növelik a biztonságunkat. Azt sem érti, hogy Németországban miért nem vonulnak az emberek az utcára tiltakozásul, ahogyan az az 1979-es kettős NATO-határozat után történt. Akkor intenzív parlamenti és társadalmi viták folytak, és négy évbe telt, amíg a parlament beleegyezett az amerikai Pershing II rakéták telepítésébe.

„Krone-Schmalz többször is kitért arra, hogy többek között a médiával kapcsolatban veszélyben látja a demokráciát”

Nézete szerint egyszerűen szemtelenség, hogy eltiltják tőlünk az RT-t (Russia Today), s ezzel akarnak óvni minket az orosz propagandától. Az újságíró többször felszólította a közönséget, hogy váltsanak nézőpontot, és próbálják megérteni, hogyan látja Moszkva a helyzetet. Emlékeztetett arra is, hogy Oroszországnak 11 katonai bázisa van külföldön, míg az Egyesült Államoknak több mint 70 országban 800-on felül. Érthetetlennek tartja továbbá, hogy a fiatalok elkötelezettek az éghajlat, és nem a béke mellett.

„Pedig, ha a békét nem sikerül megőrizni, különösen az atomfegyverek tekintetében, akkor már a klíma sem fog számítani”

A közönség azon kérdésére, hogy lát-e fényt az alagút végén, a gyakran rágalmazott újságíró és Oroszország-szakértő így válaszolt: „A beletörődés az utolsó opció!”

„Tobias Riegel a Nachdenkseiten -en dokumentálta a rágalomhadjáratot, miután kiderült, hogy Krone-Schmalz 2023 novemberében megkapja az Oroszlánszív Békedíjat. Riegel támogatta a díjat, és maga is néha „oroszbarátnak” van titulálva, mert ellenzi a nehézfegyverek Ukrajnába történő szállítását. Ez mutatja, hogy nem Krone-Schmalz az egyetlen, akivel nem akarnak objektív vitát folytatni”. (Infosperber)

https://www.blog-der-republik.de/die-stationierung-weitreichender-us-waffensysteme-in-deutschland-traegt-nicht-zu-mehr-sicherheit-bei-sie-erhoeht-das-atomare-risiko-fuer-unser-land/

http://www.npetro.net/index.html

MEGOSZTÁS

Vendegoldal
Más oldalaktól kapott tartalom.

Hozzászólások kikapcsolva

  1. Mivel Putyin nem fizet annyit, hogy a zöld HVG-re is jusson belőle, segítek, szívesen.

    “A magyar politikus nem kis erőfeszítéssel elérte, hogy úgy vegyék: ő az orosz elnök embere Európában. Több mint két éve azért dolgozik az Unióban nagy erőkkel, hogy késleltesse, illetve meggátolja Kijev megsegítését. Ez persze inkább a háborúpárti moszkvai diktátor, semmint az ukránok, illetve az Európai Unió érdekeit szolgálja.

    A kormányfő kudarcnak tartja a szervezet stratégiáját, ugyanakkor semmit sem tesz, hogy csökkentse országa függését az orosz energiahordozóktól. Miután soros elnökként a nyáron elment Vlagyimir Putyinhoz, egyes európai diplomaták csak úgy emlegetik: az áruló.”

    A Süddeutsche Zeitung ír ilyeneket, nem a Dörmögő Dömötör. Az unokáim jövőjét bassza szét ez a mocskos banda, beleértve magukat is, mert egyformán árulók, maguk is. Krokodilkönnyek, miközben pontosan ezért dolgozik: hogy Európát robbantsa szét ez a háború. Ezért küldték magukat, és ezért kell Lavrov kezét nyalnia Kakadunak.

    Aljas, rohadék, Putyin-csicska gazemberek.

  2. Aki a rózsaszín SZ-ből táplálkozik az meg is érdemli. Aki az SZ-ot függetlennek s mérvadónak látja
    az tájékozatlan vagy manipulatív vagy, horribile dictu egyszerűen buta.

KAPCSOLODÓ CIKKEK

LEGUTÓBBI CIKKEK

CÍMKÉK