//Véget ér a középszerű birkózók aranykora
„A Párizsban győztes Magomed Ramazanov esete is alátámasztja a szakíró véleményét. A bolgár színekben induló versenyző legfeljebb a bronzéremig jutott hazai terepen, az orosz bajnokságon” #moszkvater

Véget ér a középszerű birkózók aranykora

MEGOSZTÁS

Régóta megoldatlan problémára irányította rá a figyelmet a Párizsban bahreini, üzbég és bolgár színekben aranyérmes orosz birkózók remeklése. Ahmed Tazsudinov, Razambek Zsamalov és Magomed Ramazanov is az orosz iskola növendéke, de egyikük sem extraklasszis, mindegyiküknél volt jobb versenyző a szülőhazájában. A háború új távlatot nyitott, az országváltás után mindhárman könnyedén kiharcolták az olimpiai részvételt. Sőt, aranyat nyertek. A Nemzetközi Birkózó-szövetség elnöke, a posztszovjet birkózó kultúra nagy tisztelője, Nenad Lalovics okulva a párizsi tapasztalatokból, határozottan megszigorítaná a sportolók országváltását. Az új terv értelmében egy ország évente legfeljebb egy-egy férfi és női versenyzőt honosíthat.

Szilágyi László írása a #moszkvater.com számára

„A Párizsban győztes Magomed Ramazanov esete is alátámasztja a szakíró véleményét. A bolgár színekben induló versenyző legfeljebb a bronzéremig jutott hazai terepen, az orosz bajnokságon” #moszkvater
„A Párizsban győztes Magomed Ramazanov esete is alátámasztja a szakíró véleményét. A bolgár színekben induló versenyző legfeljebb a bronzéremig jutott hazai terepen, az orosz bajnokságon”
Fotó:EUROPRESS/Punit PARANJPE/AFP

A párizsi olimpia bebizonyította, hogy az orosz birkózók még globális legitimáció nélkül is könnyedén boldogulnak a nemzetközi sportszíntéren. Annak ellenére, hogy Oroszországot kizárták a 2024-es párizsi nyári olimpiai játékokról, nem volt hiány orosz versenyzőkből a dobogón. Na, de kik is ezek a versenyzők?

„Ha nem tör ki az orosz-ukrán háború, legfeljebb a vájtfülűek ismerik a „dagesztáni karfiolfülű”, Ahmed Tazsudinov nevét. De hogy Bahreinben nem hallanak róla, arra mérget vehetünk!”

A 97 kilogrammos súlycsoportban induló 21 éves birkózó 2022-ben benyújtott honosítási kérelmét Bahrein rekordidő alatt fogadta el, és később a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sem gördített akadályt az országváltás elé. Tazsudinov a regnáló világbajnok és az Ázsiai Játékok bajnoka, tehát eleve minimum érem-, de inkább arany esélyekkel utazott Párizsba, ahol nem is okozott csalódást. Megnyerte Bahrein első olimpiai (arany)érmét.

Persze, ha ott lett volna a mezőnyben a kétszeres olimpiai bajnok, a címvédő Abdulrasid Szadulajev, akkor nem biztos, hogy Tazsudinovnak osztottak volna lapot. Szadulajev azonban nem volt ott, mert a Nemzetközi Olimpiai Bizottság állítólagos bizonyítékokat talált arra vonatkozóan, hogy az Orosz Tank becenevű sportoló támogatja hazája háborúját, ezért nem engedték indulni a kvalifikációs versenyeken. Érdekes adalék Szadulajev és Tazsudinov kapcsolatához, hogy a 21 éves versenyző és az olimpiáról lemaradt tapasztalt kollégája egy klubban edz, a dagesztáni egyesületet Szadulajevről nevezték el.

„Tazsudinovval együtt összesen hét érmet, a hat férfi szabadfogású súlycsoportban három aranyat nyertek az <orosz birkózók> Párizsban”

Az üzbég színekben induló Razambek Zsamalov a férfi 74 kg-os kategóriában, Bulgária képviseletében Magomed Ramazanov a 86 kg-os súlycsoportban. Iszlam Dudajev és Csermen Valijev albán, Dauren Kuruglijev görög, Magomedkan Magomedov azeri színekben szerzett érmet.

Amíg Bahrein örül az első olimpiai érmének, és a birkózó nagyhatalomnak jóindulattal sem nevezhető Görögország is érmet szerzett a szőnyegen, a sportág orosz szakírója, Vjacseszlav Abduszalamov kendőzetlen őszinteséggel jegyezte meg, hogy „ezek a birkózók legfeljebb a B vagy a C csapatunkba fértek volna be”. Ami azt illeti, lehet némi igaza, hiszen Tazsudinov a 2022-es orosz bajnokságon az elődöntőben vereséget szenvedett, mielőtt az országváltás mellett döntött.

„A Párizsban győztes Magomed Ramazanov esete is alátámasztja a szakíró véleményét. A bolgár színekben induló versenyző legfeljebb a bronzéremig jutott hazai terepen, az orosz bajnokságon”

Ramazanov rendkívül hálás az őt befogadó nemzetnek. „Azt hiszem, Bulgária a második otthonom. Bulgária lehetőséget adott arra, hogy részt vegyek az olimpián. Amikor végre megkaptam az útlevelemet, nagyon hálás voltam” – mondta (természetesen oroszul) a döntője utáni sajtótájékoztatón.

A harmadik honosított győztes, az üzbégeket olimpiai aranyhoz segítő  Razambek Zsamalov az orosz sportpedagógia „kegyetlensége”, és a sorozatos sérülései miatt váltott országot. Ő sem volt kiemelkedő képességű birkózó a saját hazájában, legalábbis a saját szavai erre engednek következtetni. „Ha ezüst,- vagy bronzérmes vagy az orosz bajnokságon, senki sem törődik veled. De ha egy másik országba mész, ott sokkal könnyebb pénzt keresni. Ösztöndíjakkal és jutalmakkal honorálják az eredményeidet” – indokolt az újdonsült olimpiai bajnok.

„A honosított orosz versenyzők remeklése lépéskényszerbe hozta a Nemzetközi Birkózó-szövetség elnökét”

Nenad Lalovics határozottan leszögezte, hogy nem a honosítás híve. „Az utolsó utáni órában vagyunk. Az a célunk, hogy a tagországaink a saját versenyzőiket indítsák, legyenek túlsúlyban az azonos nemzetiségű sportolók. A honosítás feltételeit, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság irányelveivel összhangban szigorítanunk kell. A jövőben egy nemzet egy év alatt legfeljebb egy-egy férfi és női birkózót honosíthat” – mondta az elnök.

Ha hihetünk Lalovicsnak, hamarosan véget ér az orosz B és C kategóriás birkózók aranykora.

MEGOSZTÁS