Morzsák. Hírmorzsák, amelyek önmaguknál többet mutatnak a világból. Így néhány hírből képet alkothatunk arról is, hogy mi zajlik a környezetünkben. A hírmorzsákból egyértelműen kiderül, hogy átalakuló világunkban sok minden a feje tetejére állt. Forrnak az indulatok, dúlnak a háborúk, a hegemón elszántan tartja a pozícióját, a trónkövetelők pedig egyre inkább ott loholnak a nyakában.
Zajlik az olimpia, amely valahol azért a világunk tükre is. Franciaország, és rajta keresztül valahol Nyugat-Európa is büszkén megmutatta önmagát, amelyre a világ másik fele döbbenettel és elutasítón reagált. De az olimpia körüli vitákban megmutatta magát a magyar társadalom is. Ne szépítsük, nemcsak a világ, Európa megosztott, de a magyar társadalom is. Rémülettel figyelem, hogy milyen kreativitással tudnak sokan nemcsak az olimpia megnyitójának értékeléséből, de még Milák Kristóf esélyeiből is politikai kérdést kreálni. Ám még mielőbb én is abba a hibába esnék, hogy pillanatok alatt képes leszek művészettörténészből Milák szakértővé változni, csak egy dolgot jegyeznék meg.
„Csodálatos ez az olimpia azért is, mert a sporton keresztül látványosan megmutatja sokak számára, hogy mekkora változáson megy át a világ”
Azon már meg sem lepődünk, hogy a kínai sportolók egy ideje már szinte minden sportágban ott vannak a legjobbak között, de valahol az angolai kézilabdázók vagy éppen az iráni vagy venezuelai kardozók előretörése mögött is éppen ez húzódik meg. Ami a páston vagy a sportcsarnokban történik, az csak a felszín, amely mögött fortyogva, konfliktusoktól sem mentesen alakul át a világ.
„De a világ annyiban is tükröződik az olimpiai játékokban, hogy ide is beszüremkedik a politika, mégpedig sokszor elég durván”
De ezen már csak azért se csodálkozzunk, mert a sport a soft power egyik leglátványosabb eszköze. S amilyen elismerésre méltó és sokszor megható az a küzdeni tudás, az az akarat, amit sokaktól látunk, annyira visszataszító, hogy a sport világa ma már nem csak a versenyekből, győzelmekből, vereségekből áll. S ez akkor is így van, ha a sport és a politika végig összefonódott a modern kori olimpiai játékokban.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság szóvivője például olyan érzéketlenül, kettős mércével és a megszokott nyugati felsőbbrendűséggel kezelte a palesztin küldöttség panaszát, hogy a politika világában is megállná a helyét. Mark Adams a palesztinok azon felvetésére, miszerint a NOB Izraelt miért nem függesztette fel az olimpiai játékoktól, azt találta mondani, hogy „a világban 20-30 háború folyik, s ha meghallgatnák az összes csapat panaszát, akkor senki sem venne részt a játékokon. Ezt fenntartásokkal, de akár még el is fogadhatnánk, ám Adams ezt az érvelést azzal a hazug mondattal koronázta meg, hogy „a mi szakmánk a sport, mi távol tartjuk magunkat a politikától”.
„No, erre azért az ember már felkapja a fejét, és összeráncolja a szemöldökét. Még, hogy a NOB távol tartja magát a politikától! Bár így lenne!”
Ugye, azt azért nem mondhatjuk, hogy az orosz és belarusz sportolók szankcionálásában semmi politika nincs. Főleg úgy, hogy a szuezi válság idején Egyiptomot megszálló országok ott voltak 1956-ban a melbourne-i olimpián, de az Egyesült Államok sem hiányzott 1964-ben Tokióból, majd Mexikóvárosból és Münchenből sem, pedig megtámadta Vietnámot. De Washingtont nem szankcionálták a 2000-es években Irak megtámadása miatt sem. S a sort még folytathatnánk egészen odáig, hogy Izrael a Hamász ellene végrehajtott terrorakciójára válaszul egy ideje már népirtást folytat Gázában, és csak idő kérdése, hogy megtámadja Jordániát. Persze, ez a mostani helyzet vitatható, hiszen Izraelt támadták meg, de 1956 és 1967 egyértelmű, akkor Izrael támadta meg Egyiptomot. A NOB-ot azonban ez nem érdekelte. Eközben a NOB most vizsgálatot kezdeményezett azok ellen a sportolók ellen, akik tiltakozásul nem voltak hajlandók kezet fogni izraeli ellenfelükkel. Természetesen ez sem szép, de a NOB hozzáállása tipikusan a nyugati kettős mércét másolja. Mindezek fényében megmosolyogtató, de inkább szomorú, hogy a NOB 2000-ben az afgán csapatot kizárta a sydney-i nyári olimpiáról a nőkkel szembeni megkülönböztetés miatt.
„Szóval, a NOB-nak azért lépést tartva a világ változásával, lassan azért el kell döntenie, hogy az egész világot akarja egyesíteni a sport nevében, vagy megmarad a nyugati blokk képviselőjeként. Ez esetben a jövőben alighanem egyre több csonka olimpiával számolhatunk”
De ha már a világ változását és Izraelt emlegettük, akkor nem mehetünk el Iszmail Hanije meggyilkolása mellett. A Hamász politikai vezetőjét Teheránban – ahová az iráni elnök beiktatására érkezett – ölte meg egy feltehetően Izrael által indított rakéta. A terrorista módszereket előszeretettel alkalmazó Hamász egyik vezetőjének halála a háború része, az október 7-én végrehajtott sötét terrorakcióra adott válasz. De azért ne felejtsük el, hogy a Hamász politikai vezetőjeként a szervezet részéről ő volt a tárgyaló.
„Hanije kiiktatása így egyben azt is üzeni, hogy Izrael immár nem egyszerűen a Hamászt akarja eltüntetni a Föld színéről, hanem a palesztin kérdést akarja megoldani véglegesen. Mégpedig nem a kétállami megoldással…”
De szimbolikus a helyszín Teherán is, hiszen ezzel a merénylettel Iránt is megalázták. Ráadásul közvetlenül az új elnök beiktatása után. Nem először. Mintha csak azt akarná ezzel üzenni Izrael, hogy immár semmitől sem riad vissza, és talán Raiszi helikoptere sem véletlenül zuhant le. Kérdés, hogy lenyeli-e ezt a békát is Irán, és nem csak szimbolikus választ ad, hanem beleáll a szembenállásba. Mint egy másik, a Hezbollah egyik vezetője ellen Bejrútban elkövetett merénylet is jelzi, egyre inkább közeledik a Gáza után Ciszjordánia megtámadása is, és Teherán a szövetségesét, a Hezbollahot érő csapás után már egyre nehezebben tud majd kitérni a közvetlen ütközés elől.
„Ez pedig regionális háborút jelent, ami most aligha hiányzik a világnak. Nem kér ebből a kampányban a Biden-adminisztráció sem, kérdés ugyanakkor, hogy képes-e hatni még a szövetségesére”
Az ukrajnai háború, a Közel-Keleten elszabadult indulatok, de valahol Irán, Észak-Korea, és mindenek előtt Oroszország és Kína megnövekedett aktivitása azt mutatja, hogy az Egyesült Államok egyre kevésbé képes feltartóztatni a rá is leselkedő veszélyeket. Sokszor még a szövetségesei sem nagyon figyelnek már Washington intő szavára.
„Érzik az idők és az erőviszonyok változását Washingtonban is”
Ezt tükrözi az a Nemzeti Védelmi Stratégiával foglalkozó Bizottság 132 oldalas jelentése is, amely arra figyelmeztet, hogy a biztonsági környezet a második világháború óta a legveszélyesebb, és az Egyesült Államok nem igazán volt felkészülve az Ukrajnában kitört háborúra, és amennyiben nem történnek változások akkor elveszítheti a szembenállást Oroszországgal és Kínával. A trendet jól mutatja, hogy míg 1995-ben Kína GDP-je csupán 10 százaléka volt az Egyesült Államokénak, addig ez az arány 2021-re már 75 százalék volt. Közben Kína már majdnem kétszer akkora arányban (30 százalék) részesedik világ ipari termeléséből mint Amerika. A Bizottság megjegyezte, hogy az Egyesült Államokhoz lassan katonai értelemben is felzárkózik Kína, amely jelentés szerint évente már régen nem 250, hanem legalább 711 milliárd dollárt költ a védelemre, megközelítve Washington közel 900 milliárd dolláros éves védelmi költségvetését. A Bizottság úgy látja, hogy Kína sok tekintetben már megelőzi az Egyesült Államokat, és két évtizedes összpontosított katonai befektetései révén ledolgozta Washington előnyét a Csendes-óceán nyugati részén.
„Ráadásul a folyamatos háborúk – Irak és Afganisztán – kimerítik a közben egyre mélyebb belső ellentétektől is feszített Nyugatot, miközben Kína nyugodtan építkezik”
Mindez rossz előjel az Ukrajnában dúló háború támogatásának intenzitására nézve főként abban az esetben, ha belobban a Közel-Kelet is. S hogy ez utóbbi egyáltalán nem kizárt, azt mutatja, hogy több nyugat-európai ország már figyelmezteti az állampolgárait, ne utazzanak Libanonba.
Tehát amíg az orosz-ukrán háború folytatásával a nyugat célja mindenek előtt az orosz élőerő kivéreztetése, gazdasági gyengítése, addig Moszkva is erre játszik. S ha Európa állapotát nézzük, akkor nem is sikertelenül. A Kreml kezére játszik ebben a szembenállásban az is, hogy az oroszgyűlöletből fakadóan a Nyugat még mindig eleve kizárja, hogy az oroszok klasszis teljesítményre képesek egy globális sakkjátszmában. Oroszország egyik legnagyobb fegyvere tehát az, hogy a Nyugat lenézi.
Mindezek fényében ezekben a napokban leginkább azért szoríthatunk, hogy a párizsi olimpia teljesen azért ne legyen az egyre hektikusabb körülmények között átalakuló világ tükre, és a fel-felvillanó változások mellett azért mégis csak a sporté maradjon a főszerep.
Kedves Zsolt!
Javaslom, tanuljon meg olvasni. A HAMASZ-t terroristáknak tartom (olvassa el!)
és, ahogy Stier úr is mondta az „Endlösung”-ot IS elutasítom. Ha felek elérik egymás
szintjét a K.-Keletn nincs további mondandóm.
Mint ahogy ebben a témában az Ön számára sincs. Sajnálom. Az elfogultságát érteni vélem
de elfogadni sohasem fogom.
Tisztelt HandaBandy!
Ön a lentebbi/korábbi kommentjeiben félreérthetetlenül és letagadhatatlanul Hamaszt simogatott, amelyet megpróbál mellébeszéléssel letagadni – hiába. Amúgy pedig olvassa el saját jelen fentebbi irományát és próbálja meg értelmezni. Na, az is nagyrészt hiábavalóság.
További jó Hamasz-simogatást és handabandázást!
Részemről ezzel vége.
„Nyugat még mindig eleve kizárja, hogy az oroszok klasszis teljesítményre képesek egy globális sakkjátszmában. Oroszország egyik legnagyobb fegyvere tehát az, hogy a Nyugat lenézi.”
——————————————————————————————————————————————————————
Mondjuk ez igaz volt 1940 körül a Bendlerstraße-n (ma Stauffenbergstraße), de a mostani nyugati stratégák kicsit jobban tájékozottak. „A nyugat” nemcsak Annalena Baerbock szintű politikusokból álló csapattal rendelkezik, professzionális elemzők dolgoznak a háttérben. Természetesen a tanácsaikat nem kötelező elfogadni, és a jelekből kitűnően az Európai Unió vezetői is sokkal okosabbnak gondolják magukat a nyelveket beszélő, dokumentumok ezreit átnéző, felkészült elemzőknél.
most komolyan: „az usa megtámadta vietnámot”?! nem az történt egész véletlenül, hogy ho shi min észak-vietnámja támadta meg dél-vietnámot? a szovjet történelemkönyvekben „alternatív tények” lehetnek
Kedves Stier Gábor, kedves Főszerkesztő úr!
Ismét egy telitalálat cikk. Köszönet érte.
T. Stier Gábor! Nagyon szép védőbeszédet írt a „palesztínok” érdekében, de lássa be, hogy ez is csak egy PR-szöveg, ráadásul éppoly rosszindulatú, mint azok, akiknek érdekében írta. Kezdjük: 1. A világ jelenlegi helyzetéért épp az ENSZ (és kapcsolódó intézményei) a felelősek, köztük a BT öt állandó tagja. 2. Az izraeli államot 1948 óta folyamatosan el akarták pusztítani az ellenségei. Izrael soha nem támadta meg szomszédait, ellentétben azokkal. Igaz, Hitler „palesztín” barátai óta hosszú idő telt, és Hitler után Brezsnyev karolta fel őket, és ma is Oroszország és Kína, Irán tenyészti, uszítja ezt az iszlamofasiszta bandát. 3. Ezt a mostani háborút sem Izrael kezdte, hanem az épp orosz-kínai-iráni ihletésű támadást az a Hamasz indította, amelynek „áldozatait” most Ön a megtámadott számlájára írja. Ez a támadás sem magától robbant ki, hanem válasz volt arra a proxyháborúra, amelyet gonosz módon az USA és bandája Ukrajnával robbantatott ki. Ez az azonban nem mentség az orosz-kínai politika aljasságára. Izrael nem vétett sem Oroszországnak, Kínának, de még Iránnak sem, csupán reagált tetteikre. Mellesleg mióta „politikus” a terrorista? Vagy tán az „én terroristám a jó terrorista, a tied meg gonosz”? Ami a gázai gyerekeket és „ártatlanokat” illeti , azok kizárólag a Hamasz, a Hezbollah, és Irán áldozatai…. Ugyanakkor a Nyugat most azt kapta-kapja, amire rászolgált. Iszlamofasizmust, „migránsokat”, Tessék megköszönni az amerikai „deepstate”-nek, és különösen Angela „muttinak”, meg az utódoknak stb. (von Leyen, a pojáca Macron)….
Félreért, én nem a palesztinokat védem, hanem az egyenlő elbánás mellett állok. S még egy, ugye tudja, hogy ez a háború sem október 7-én kezdődött.
Tisztelt Rác Gábor!
Ön a szokásos és sajnos túlontúl ismert hibába esett itt. Történetesen és röviden abba, hogy úgy kezdődött, hogy visszaütött.
Izrael legújabb kori története ennél azért egy kicsit összetettebb s ezt Ön is tudja. Talán a briteket lehet mindezért hibáztatni,
szvsz teljes joggal. Ahogy ma már sokan arra hivatkoznak, hogy „történt ahogy történt, Izrael léte tény”. Mint ahogy az is tény,
hogy ezen időszak alatt azért inkább nem a béke apostola volt ez az ország a területfoglalásaival (Pardon, preemptív védelem.
Ajvé! Párhuzamok! ) és az előjoggal, hogy bárkit, bárhol látványosan legyilkolhasson. OK, a HAMASZ nem éppen egy galamb
tenyésztő egylet, de a mostani porig rombolása Gázának azért már régen nem csak arról a pár túszról szól amire a hivatalos
kommüniké hivatkozik. Izrael szerencséje konkrétan az, hogy az arab világ ezernyi tekintetben megosztott, (síita, szunnita stb.)
mert ekkora emberanyaggal és ennyi pénzzel amit ha kell prezentálni tudnak már régen jóval gorombább dolgok is történhettek
volna.
Stier úr messze nincs a védelmemre szorulva, de Ön azért nagyon szelektíven értelmezi a cikket mert ez a palesztin dolog csak egy
rövid mozzanat ebben a remek írásban.
Köszönöm a türelmet!
Érthetetlen, hogy Izraelnek miért kellene tolerálnia egy Hamasz jellegű terror-szervezetet a szomszédságában. Márpedig Izrael folyamatosan 2 célt hangoztat:
1) túszok kiszabadítása
2) Hamasz lerombolása — ezen második célról Ön a hozzászólásában csak érintőlegesen beszél, sőt inkább kifogásolja ezen célt.
Igazából már az érthetetlen volt, hogy miért tolerálta 2007-től kezdődően a Hamasz gázai uralmát — de erre „nemzetközi közösségtől” kapott toleranciára buzdító hamis jótanácsok némi magyarázattal szolgálnak. Minden, ami a terroristák feletti teljes győzelemhez vezet, egy lépés a béke felé – mind az izraelieknek, mind a gázaiaknak is — sőt jó esetben/talán a ciszjordániai palesztinoknak is.
Kérem, ne forgassa ki a szavaimat! Én a Gáza de facto leradírozásáról beszéltem ami azért testvérek közt is
jócskán több mint a „szemet-szemért”. Pont az az Izrael alkalmaz tarvágást egy megapolisban amelyik állam
arra büszke, hogy a HAMASZ terroristák cipőméretét is tudja. Pont Izraelnek kéne a legeslegjobban tisztában
lennie a kollektív bűnösség már-már kimondásának a borzalmával. Szóval a jelenlegi akció volumen igencsak
visszás számomra. Egyszóval nem tudok már egy jó ideje hinni a „négy láb jó, két láb rossz” féle hamis és szimpla
igazságokban.
A HAMASZ népszerűsége a rémtettei ellenére egy bonyolult dolog, ezt Ön is tudja de ennek a kitárgyalása
a jelen cikk utórengéseinek kapcsán divatosan szólva offtopic.
Szavainak semmilyen kiforgatása nem történt.
A Hamasz terrorszervezet. PONT
Ön az előző és jelen hozzászólásában is félreérthetetlenül és letagadhatatlanul amellett érvel, hogy Izrael már túl sokat lövöldözött, abba kellene hagynia a Hamasz lerombolását és vissza kellene térnie ahhoz, hogy tolerálja a Hamaszt, a terror-szervezetet a szomszédságában. Emellett előjön a „kollektív bűnösség” című Hamasz-propagandával, stb. További jó Hamasz-simogatást!
A Hamasz egy terrorista eszközökke operáló szervezet, amit pedig Izrael művel Gázában, az állami terror. Mindkettő elfogadhatatlan, mint ahogy az is, hogy Netanjahu nemcsak a Hamaszt, de a palesztin kérdést is végleg „rendezné”. törölné el a
Stier Úr!
Ebben csak részben értek egyet.
Amit Izrael Gázában művel, az háború, de nem állami terror. A civil halottak nélküli háborút még nem találták fel. Bár a civilek halálát nem tudja kizárni, de Izrael igen komoly erőfeszítéseket tesz a civil áldozatok elkerülésére. A gázai halottak mintegy fele a Hamasz terrorista-harcosai közül kerül ki. Mindezt úgy, hogy a Hamasz nem hogy nem tesz semmit saját civil lakossága védelmében, hanem azok háta mögül lövöldözik.
Netanjahu pedig komoly ellenzékkel néz szembe saját kormányán belül is. Példának okáért Joav Gallant, a védelmi minisztere és párttársa, május közepén igencsak nekiment a miniszterelnökének:
https://www.jpost.com/israel-hamas-war/article-801284
“I call on Prime Minister Benjamin Netanyahu to make a decision and declare that Israel will not establish civilian control over the Gaza Strip, that Israel will not establish military governance in the Gaza Strip, and that a governing alternative to Hamas in the Gaza Strip will be raised immediately, We must make tough decisions for the future of our country, favoring national priorities above all other possible considerations, even with the possibility of personal or political costs.”
„Felszólítom Benjamin Netanjahu miniszterelnököt, hogy hozzon döntést, és jelentse ki, hogy Izrael nem fog polgári ellenőrzést bevezetni a Gázai övezet felett, hogy Izrael nem fog katonai kormányzást bevezetni a Gázai övezetben, és hogy a Hamásszal szemben azonnal felállítanak egy kormányzati alternatívát a Gázai övezetben. Nehéz döntéseket kell hoznunk országunk jövője érdekében, minden más lehetséges megfontolás fölé helyezve a nemzeti prioritásokat, még akkor is, ha ez személyes vagy politikai költségekkel járhat”
Úgyhogy lehet, hogy Netanjahu szeretné a palesztin-kérdést a szőnyeg alá seperni, de ezt még minisztertársa sem gondolja lehetségesnek. (mellesleg, az hogy Netanjahu a palesztin-kérdést tényleg a szőnyeg alá kívánja seperni, az is kérdéses – Netanjahu hol ezt, hol az ellenkezőjét állítja)
Tudom, hogy a fenti nyilatkozat egy kiragadott példa/cikk. De azért jelzi, hogy a „Izrael/Netanjahu szeretné a palesztin-kérdést a szőnyeg alá seperni” az egyoldalú állítása a mainstream sajtónak. Úgyhogy néha érdemes megnézni az izraeli angol nyelvű sajtót, időnként igencsak érdekes, az angolszász mainstream sajtóban nem tárgyalt tények, megközelítések jelennek meg ott (amit a magyar sajtóban főleg nem olvasni). A héber nyelvű sajtóról nem tudok nyilatkozni, bár azért feltételezhető, hogy az izraeli angol nyelvű sajtót részben a külvilágnak írják. Viszont az is világos, hogy Joav Gallant védelmi miniszter fent beidézett nyilatkozata nem a külvilágnak szólt, az belső kormányzati nézeteltérést mutatott, ráadásul párttársak között (ezt azért fontos kiemelni, mert az izraeli kormány sokpárti koalíciós kormány – úgyhogy eltérő pártok vezérei közötti vita kevésbé lett volna hangsúlyos/érdekes).
Sajnos ezekről az izraeli belső vitákról/elképzelésekről/elvárásokról még az angolszász sajtóban sem írnak, az angolszász sajtó egyoldalúsága más kérdésekben is megjelenik ugyebár.
„Izrael soha nem támadta meg szomszédait, ellentétben azokkal.”
1) 1956-ban Izrael megtámadta Egyiptomot. Előtte hónapokon keresztül egyeztetett a támadásról Franciaországgal és Nagy-Britanniával. Gyakorlatilag a franciák és a britek felbérelték Izraelt, hogy ők utána az egyiptomi-izraeli háborúra hivatkozva közbe-avatkozhassanak.
2) 1967-ben Izrael megtámadta először Egyiptomot, majd Szíriát is. Ezt megpróbálták-megpróbálják a „megelőző háború” retorikai állítással igazolni, csakhogy ezt a fogalmat csak a politika-geopolitika ismeri, az állítólag létező nemzetközi jog nem. (Jordánia esete más 1967-ben, ott az izraelieket Jeruzsálemnél támadás érte — a jordánok az Egyiptomot ért légitámadás után Jeruzsálemnél támadtak, bár a háború végére elvesztették Ciszjordániát)
Az más kérdés, hogy 1978-79-ben a Camp David-ben történt megállapodással Izrael sikerrel lezárta az Egyiptommal viselt háborúját. 2000-ben pedig Camp David II-vel megpróbálta lezárni az adok-kapokot egy olyan békeajánlat keretében, amelyért a palesztinok mind a tíz ujjukat megnyalhatták volna a seggüket a földhöz verve. Ennek kudarca tényleg nem Izraelen múlott, mert az aláírás helyett Arafat egyszerűen felállt a tárgyalóasztaltól, magyarázat nélkül. Semmilyen ésszerű indokot nem tudott előhozni!
Nem ártana Ben Gurion miniszterelnökig visszamenni. Izrael létezése első napjától háborúban állt az összes arab szomszédjával. Szóval ez egy hosszú történet, és ami engem illet, én elképzelhetetlennek tartom, hogy valaha is békés hely lesz az egykori Palesztina. Az angolok kitették a lábukat, másnap elindult az öldöklés.
Történetileg az 1917-es Balfour-nyilatkozatig / Balfour-deklarációig kell visszamenni. Ebben a deklarációban némi körmönfont mellébeszéléssel, de lényegileg egyértelműen a zsidóknak ígérték Palesztinát, azaz a mai Izraelt, Ciszjordániát és Gázát. Bár az akkori Palesztinában is laktak zsidók az ókortól kezdve folyamatosan, de az akkori masszív többséget az arabok alkották. Úgyhogy igazi nagyhatalmi arroganciával az egyik nép területét-hazáját elígérték egy másik népnek. Mellesleg egyben látens antiszemitizmust is villantva – mivel Lord Balfour meg volt győződve arról, hogy az épp zajló I. világháború finanszírozása megoldhatatlan a zsidó tőke nélkül, avagy a világ bankrendszere zsidó kézben van.
Aztán 1947-48-ban az általuk előidézett problémát látva, megoldás helyett a problémát hátrahagyva elegánsan eliszkoltak. (pl. a Deir Jaszin-i mészárlás 1948. április 9. és 11. közt történt, még bőven a brit fennhatóság alatt!)
A briteknek csak „gratulálni” lehet: előidézték a problémát majd elmenekültek előle — azóta is mossák kezeiket, sőt rendületlenül felsőbbrendűséget sugározva pofátlanul időnként még az észt is osztják ráadásnak a mai napig.
Tanulságként levonható, hogy egy élni akaró nemzetnek el kell kerülnie, hogy a nagyhatalmak játszótere legyen, azok eszközként felhasználják.
Hát amennyiben tényleg keressük az okokat akkor a hódító Szaladin által odatelepített több, mint százezer arab telepesig kellene visszamenni, ettől lehet elarabosítottnak tekinteni a területet.
T Bérces Zsolt! „Bár az akkori Palesztinában is laktak zsidók az ókortól kezdve folyamatosan”.. Némileg sántít. Az ókori Izraelben nem zsidók is éltek, hanem HÉBEREK és más kánaánita népek, amelyek idővel összeolvadtak. Judaistákról (zsidókról) csak Dávid utáni, sőt az állam kettészakadása utáni időktől lehet beszélni. Ezzel azt kívánom jelezni, hogy bizonyítékok halmaza bizonyítja, araboknak még jele sem volt ebben az időben. Ami a Balfour nyilatkozatot illeti, elvileg még mindíg érvényben kéne lennie, hiszen az nagyjából szabályosan osztotta fel a területet a két etnikum között, a történelmi múlt figyelembe vételével. Ezt farigcsálta szét az ENSZ. Hadd említsem meg, hogy az államalapítás lehetősége még a „palesztínok” számára is nyitva állt, amit a környező arab államokkal együtt elutasított. Azóta dollármilliárdokat fektettek ebbe a „kétállami megoldásba”… Hogy mi mindent fel lehetett volna felépíteni ebből a pénzből, arról regényeket lehetne írni. Végül megjegyzem, hogy Jordániában él a „palesztín” lakosságának több mint kétharmada, tehát megvan a saját államuk. Pont…