„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Nem lesz világháború

2024. nov. 26.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

#moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában ezúttal az orosz-ukrán háború aktuális hírei kapcsán arról beszélgettünk, hogy lesz-e világháború, kik, miről, hogyan döntenek, várható-e Odessza és Harkov lerohanása, és miről dönthet Donald Trump január 20. után.

A helyzet rossz, a <gyáva nyúl játékhoz> hasonló Oroszország és az Egyesült Államok közötti stratégiai játszma is feszíti az idegeket, ám világháborút egyetlen komoly játékos sem akar. Teljesen kizárni persze nem lehet az eszkaláció további fokozódását sem, az azonban akkor lenne valószínűbb, ha a nyugati országok valamilyen újabb olyan lépést tennének, amelyre eddig nem került sor – ezen a téren azonban lehetőségeik egyre végesebbek. Miért vagyunk még messze a világháborútól, és valamivel közelebb a háború befagyasztásához? Mit akar Trump, és milyen esélyei vannak a béketeremtésre? Miért akarja mindezt megakadályozni a nyugati fősodor? Milyen orosz válaszok várhatóak a nyugati eszkalációra? Mit üzent az Oresnyik bevetésével Moszkva? S lenyelné-e az orosz társadalom, ha Odessza bevétele nélkül írná alá Putyin a tűzszünetetet?

Egyebek mellett ezekről a kérdésekről beszélgetett Stier Gáborral, a #Moszkvatér alapító főszerkesztőjével a #Moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.
Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

  1. Természetesen játékelméleti elemzéssel is lehet prognózist készíteni. A “gyáva nyúl” (angolul: chicken game) eléggé ismert szerepjáték. Ha jól emlékszem Eric Berne is megemlíti az “Emberi játszmák” (Bp. 1984. ford. Hankiss Ágnes) c. könyvében. Csak az a kérdés, hogy egy nyilvánvalóan zavart elméjű játékos esetén el lehet-e ilyesmit fogadni? Amerikának még egy hónapig látomásokkal küszködő elnöke van, aki az ismert felvételen a levegőbe nyújtotta a a kezét. Mi úgy gondoljuk, hogy ott nem volt senki, de az elnöknek akkor látomása volt. Ha megkérdeznék őt a válasz az lenne, hogy ő ott tényleg kezed fogott valakivel. Talán emlékszik rá, sőt meg is esküszik arra, hogy örömmel találkozott az illetővel és kezet fogtak. Biden elnök tehát semmiképp sem alkalmas ilyen szerepjátékra. Részéről ez nem is szerepjáték. Feltehetően nincsen más magyarázata arra mit tett, csak az, hogy most jól befűtött az ellenfelének.. Erős a gyanúm, hogy nem is mérte fel a kockázat mértékét gondolatban; ha egyáltalán felmerült benne. hogy mennyire veszélyes ez a játék. Csak abban lehet reménykedni, hogy Putyin – mindezt felismerve – időhúzásra játszik, és kivár Trump beiktatásáig.

  2. Usa dolgoztazni akar mindenkit és nem dolgozni! Erre azonban hosszú távon nem rendelkezhet be mert a saját képességeit és saját erejét kockára teszi, nem fejleszt és gyakorlati képességeit elsorvasztja.. de szinte minden téren.. társadalmi, gazdasági, technikai téren.. Öngólt rúg, rúgott amit későn vett észre. Most korrekcióra kényszerűl minden téren és ez mindíg is igen nagy körűltekintést igényel

KAPCSOLODÓ CIKKEK

LEGUTÓBBI CIKKEK

CÍMKÉK