//Nem jöttek be Kijev tervei
Kosztur #moszkvater

Nem jöttek be Kijev tervei

MEGOSZTÁS

#moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában ezúttal Kosztur András volt a vendégünk, és az orosz-ukrán háború aktuális híreiről, a fronthelyzetről, a kurszki betörés értelméről, az ukrán előretörési lehetőségekről, és az orosz előrenyomulás részleteiről beszélgettünk.

Ukrajna lassan egy hónapja tartó hadműveletet indított Oroszország Kurszki területén, a kezdeti sikerek utáni megakadás, és a Donyeck megyei frontszakasz egyre súlyosabb helyzete azonban felveti annak kérdését, mi volt a támadás célja és mennyire éri meg Kijevnek fenntartani jelenlétét az orosz régióban. Miközben az ukrán haditudósítók egyre jobban kongatják a vészharangot, attól tartva, hogy a kurszki „kaland” a donbaszi frontszakasz beszakadásához vezethet, az orosz katonai bloggerek egy második ukrán támadás lehetőségére gyanakodnak. Mindkét félt szkeptikus óvatosságra intik a háború két és fél évének tapasztalatai, az ellentmondó vélemények közepette pedig nehéz tisztán látni azt, merre is haladnak az események.

De mi lehetett végül is Ukrajna terve Kurszkban, és milyen helyzet előzte meg az Oroszország területén indított támadásukat? Mi okozza az orosz haditudósítók szkepticizmusát, és mitől tartanak ukrán „kollégáik”? Mihez vezethet Pokrovszk eleste? Mi lehet a célja Ukrajnának az Oroszország elleni drón támadásokkal, és miért nem engedi a Nyugat, hogy a mélységi csapásokat Kijev a nagyobb pusztító erejű nyugati rakétákkal hajtsa végre.

Egyebek mellett ezekről a kérdésekről beszélgetett Kosztur Andrással, a XXI. Század Intézet vezető kutatójával, a portál állandó szerzőjével a #Moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Longauer András, az Ultrahang műsorvezetője.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.