„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Montenegró – Ukrajna a Balkánon

2022. márc. 29.
Vendegoldal

MEGOSZTÁS

Jelen pillanatban két nyugat-balkáni országban látszik nyilvánvalónak az amerikai demokrácia export csődje: Montenegróban és Bosznia-Hercegovinában. Az Egyesült Államok válasza erre nem a módszerek és a célok jobb összehangolása, hanem a katonai erő halmozása.

Gyetvai Mária írása a #moszkvater.com számára

„Kívülről a leghatékonyabb az Egyesült Államok beavatkozása volt” #moszkvater

„Kívülről a leghatékonyabb az Egyesült Államok beavatkozása volt”
Fotó:EUROPRESS/SAVO PRELEVIC/STF/AFP

A címben szereplő állítás a Szerb Pravoszláv Egyház (SPC)montenegrói püspökétől származik, és ezt is, mint az SPC-t általában sokan bírálják, mert kísérletet látnak benne arra, hogy Montenegróban is háborúságot szítsanak. Mindkettőben van némi igazság, hiszen jóllehet egy nyelvet beszélnek, a szerbet, a lakosság Montenegróban is megosztott, és a feszültség egyre nagyobb.

A polgárok körülbelül fele elsősorban montenegróinak vallja magát, mintegy harmada pedig elsősorban szerbnek. A fennmaradók albánok, bosnyákok és horvátok, ők többnyire úgy érzik, hogy elsősorban montenegrói polgárok, és azok is szeretnének maradni.

„Az előbbiek azonban jobban figyelnek Belgrádra, mint Podgoricára, és – tisztelet a kivételnek, mert bizonyára van – alig várják, hogy minden úgy legyen, mint régen volt, vagyis ők parancsoljanak”

A hatalomban töltött 30 év alatt a Milo Djukanović – a jelenlegi államfő – vezette Szocialisták Demokratikus Pártjának (DPS) sok politikusa elhasználódott, korrumpálódott. Ennek természetes következménye volt – bár Brüsszel és Washington korrupció ellenes mantrája is hozzájárult -,  hogy a 2020. augusztus 30-diki választást elveszítette, és a közeli visszatérés reménye nélkül kellett átadnia a helyét a főként szerb- és oroszbarát ellenzéknek.

„Az akkor felállt, Zdravko Krivokapić vezette kormányról röpke másfél év alatt bebizonyosodott, hogy egy csöppet sem kevésbé korrupt, mint elődje, de sokkal kevésbé találja fel magát a kormányzati szerepben”

Csillapíthatatlan bosszúvággyal számolt le az előző kormány kinevezettjeivel az államigazgatásban, és a még mindig állami kézben lévő vállalatok élén, az előző rezsim hívének tartott magán vállalkozásokat igyekezett kiéheztetni, és hihetetlen agymosásba kezdett a montenegrói identitás minden elemének kiirtására, elsősorban az oktatásban.

Egy mandátumnyi parlamenti többségét azonban csakhamar kikezdte a külső és belső politikai faktorok aknamunkája. Kívülről a leghatékonyabb az Egyesült Államok beavatkozása volt. Nem nézhette tétlenül, hogy szerb- és oroszbarát erők irányítsanak egy NATO-tagországot, ezért megakadályozta, hogy a parlamenti többségen belüli legnagyobb erő, a Demokratikus Front (DF) vezető politikusai miniszteri tárcákhoz jussanak. A DF e fölötti felháborodásában folyamatosan támadta a kormányt, paradox módon ebben nemhogy versenyzett, még túl is tett az ellenzéken.

„Így február 4-én annak a pártnak a szavazataival buktatták meg, amelyiknek köszönhetően hatalomra került”

Az új kormány megalakításával Milo Djukanović államfő Dritan Abazovićot, a „királycsináló”, majd „királygyilkos” Egyesült Reform Akció Polgári Mozgalom (GP URA) albán elnökét, titokminisztert bízta meg. Mivel a DPS és a DF részvétele a kormányzásban tabu, eleve csak kisebbségi kormányról lehet szó, amelyet az URA GP, a Szocialista Néppárt (SNP,) és a kisebbségi – albán és bosnyák – pártok alakítanának. Megalakulását, és – ha arra egyáltalán sor kerül – országlását is a DF folyamatos aknamunkája és a DPS kritikája fogja kísérni.

Már a kezdet-kezdetén is hendikeppel indul. Az egyébként a DF-fel együttműködő SNP feltételekhez köti a részvételét a kormányzásban, a DPS pedig a támogatását, hasonlóképpen az egyébként a kormányba való bekerülésre is esélyes Szociáldemokrata Párt (SDP) és a Montenegrói Szociáldemokraták is.

„Mindketten az SNP részvételét kifogásolják, mondván, olyan pártnak, amelyik nem elkötelezett híve Montenegró euroatlanti integrációjának, és tagadja a srebrenicai népirtást, nincs helye a kormányban. Abazović, a Nyugat aktuális üdvöskéje, biztos, ami biztos alapon olyan koalíciós megállapodást íratott alá az SNP-vel, amely több ponton különbözött a többi párt által aláírttól, hiányzott belőle például Srebrenica”

Abazović „hintapolitikája” ide vagy oda, a DPS szavazatai nélkül a parlament biztosan nem erősíti meg  a kisebbségi kormányt. A DF azonban még ennél is biztosabbra akar menni, a kötelékébe tartozó ügyvezető házelnök, Strahinja Bulajić csak akkor hajlandó összehívni a parlament ülését, ha a jelenlegi parlamenti többség alakít kormányt. Eközben a szintén bizalmatlansági indítvánnyal menesztett házelnök Aleksa Bečić, a közismerten az SPC zsoldjában álló Demokratikus Montenegró elnöke megállás nélkül tiltakozó megmozdulásokat szervez a kisebbségi kormány, a DPS és Milo Djukanović ellen, amelyeken gyújtó hangú szónoklatokat tart.

„A problémák halmozódnak. Szerbia kiviteli tilalmat rendelt el a gabonafélékre. Ha ennek hatálya alól nem veszi ki Montenegrót, a kis balkáni ország polgárainak felkopik az álla, a tartaléka mindössze néhány hétre elegendő”

Észak-Macedónia esetében Belgrád ezt megtette, mert engedelmesen betagozódott a „Nyitott Balkánba”, de Montenegró nem. Ezt a tervet sokan most halottnak vélik, az eredeti ötletgazda, az Egyesült Államok részéről lehet, de Szerbia és Oroszország részéről bizonyosan nem. Ha tovább folytatódik az ukrajnai háború, és csökkennek a turizmusból származó bevételek, Montenegró kincstára kiürül. A külföldi turisták zömét Montenegróban az oroszok és az ukránok tették ki. Egyelőre tehát nem lesz stabilitás. Egyik külső befolyásoló tényező se hagyja magát, ennek megfelelően a belpolitikai porondon küzdő „helyetteseik” sem. Kerül, amibe kerül.

„Az Amerika által felépített kártyavár másik bástyája, Bosznia-Hercegovina is összedőlni látszik”

Washington stratégiája itt az elektori szavazás bevezetése a központi állam régóta várt működőképességének elérésére. Daytonhoz nem akar hozzányúlni, tehát, a boszniai szerb államhoz sem, a horvátoktól viszont elvenné a lehetőséget, hogy maguk válasszák meg képviselőjüket az Államelnökségbe, amiért kitartóan harcolnak. Nem kétséges, hogy Moszkva és Belgrád bátorítja a közös államból egyre inkább kifelé kacsingató Milorad Dodik boszniai szerb vezetőt. Washington a jelek szerint a bosnyákokat támogatja. A horvátoknak placebót kínál, stratégiai megbeszélésre invitálta a horvát kormány képviselőjét Gabriel Escobar, nyugat-balkáni különmegbízott, hogy elfogadtassa vele az elektori szavazást, mint gyógyírt a horvát sebekre. Attól azonban tartózkodott, hogy elmagyarázza, miért jó nekik ez a sokat és sokfelé bírált rendszer.

„Miután Bosznia-Hercegovinában vasárnap ismét meghiúsult a megegyezés a választási törvény a horvát igényeknek megfelelő módosításáról Horvátország az EU asztalára tett egy úgynevezett „Stratégiai Iránytűt” Európa  védelmi képességének fejlesztéséről, amelybe belefoglalta a bosznia-hercegovinai horvátok államalkotó státusát is”

A dokumentum következtetéseit pénteken az Európai Tanács elfogadta. Andrej Plenković, horvát kormányfő szerint ez Délkelet-Európa, azon belül is Bosznia-Hercegovina stabilitásának átfogó víziója, és Horvátország jóindulatú hozzájárulása ennek eléréséhez. Horvátország részéről bizonyára nincs hiány jóindulatban, az EU részéről azonban, bárhogyan is próbálja beállítani a horvát miniszterelnök, inkább csak egy a sok nyomatékos felszólítás közül, valami olyasmi, hogy no de most aztán igazán egyezzenek meg, hiszen októberben választást kell tartani.

„Brüsszel se vár sokat tőle, mert szárazon tartja a puskaport. A már BiH-ben állomásozó 600 katonához 500 fős erősítést küld, és francia Rafale gépek köröznek a légterében”

Ezek most a Charles de Gaulle repülőgép anyahajóról szállnak fel, de a NATO további hajók küldését ígérte a Földközi-tenger keleti partjainak ellenőrzésére. Albániában pedig modern gépek fogadására alkalmassá tesz egy repteret, Tiranától mintegy 85 kilométerre fekvő Kuçovëban.

MEGOSZTÁS

Vendegoldal
Más oldalaktól kapott tartalom.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK