Eurázsia Központ
Kína nemrégiben bemutatta azt a négy évig tervezett szkafandert, amelyet a Holdra szálló űrhajósai viselnek majd. Az űrruhát úgy alkották, hogy elviselje a szélsőséges környezetet, a -130 Celsius-foktól 120 Celsius-fokig terjedő hőmérsékletet, a vákuumot, a földinél sokkal erősebb sugárzást, az alacsonyabb gravitációt.
„Az eddigi kínai szkafanderektől ez abban is különbözik, hogy a rendkívül veszélyes holdpornak is ellen kell állnia. Továbbá ez sokkal könnyebb szerkezetű, hiszen a Holdra szálló űrhajósoknak nagyobb mozgásszabadságra van szükségük, például hogy ülve vezethessék a hold járművet, vagy leguggolhassanak”
Sisakjuk nagy panorámát biztosító, tükröződésmentes védőlemezt kapott. Emellett kamerákkal és kommunikációs rendszerrel is felszerelték. Az új űrruhát külsőleg úgy tervezték, hogy az ősi kínai páncélzatra emlékeztessen, „a kínai filozófiában megjelenő erő és kecsesség egyensúlyát szimbolizálja”. A piros díszítő elemek pedig a felszálló rakéta lángcsóváit jelképezik. A szkafandernek egyelőre nincs neve, az űrügynökség nyilvános pályázatot írt ki, amelyre mindenki beküldheti javaslatát.
„Kína a tervek szerint valamikor 2030 előtt küldene embert a Holdra”
Nagy versenyben vannak az amerikaiakkal, akik 2026. szeptember utáni dátumot céloztak meg – de az Artemis 3 program bevallottan máris késésben van. A NASA az Axiom Space vállalatot bízta meg az új amerikai űrruha kifejlesztésével, melynek prototípusát már tavaly bemutatták, de tesztelése még javában tart.
Az amerikai Apollo küldetések során összesen 24 asztronauta jutott el a Holdra, közülük 12 lépett is rá. Utoljára 1972 decemberében, az Apollo–17 keretében jártak a Holdon. Könnyen lehet, hogy bő ötven év után Kína lehet a következő ország, amely kitűzi zászlaját az égitestre. Peking idén júniusban már történelmet írt, mikor a Csang’o 6 űrszondája először landolt a Hold sötét oldalán.
(A cikk eredetileg az eurazsiamagazin.hu portálon jelent meg, a cikk itt olvasható.)
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater
csakafidesz says:
“Nagy versenyben vannak az amerikaiakkal, akik 2026. szeptember utáni dátumot céloztak meg – de az Artemis 3 program bevallottan máris késésben van. A NASA az Axiom Space vállalatot bízta meg az új amerikai űrruha kifejlesztésével, melynek prototípusát már tavaly bemutatták, de tesztelése még javában tart.”
—————————————————————————————————————————————————————–
1969. nyarán Tihanyban voltam. Világos, felhőmentes éjszaka volt július 20.-án, Azon a napon szállt le a Holdra az Apolló 11 űrhajó háromfős legénységgel. Éppen mentem haza a szállásomra, emlékeszem rá ahogy feljött a Hold, majdnem kerek volt. “Na te vén ragyás -mondottam magamban- most megkaptad, rámásztak a képedre.” Azóta eltelt 55 esztendő. Az amerikai asztronauták is űrruhában sétáltak (ugráltak) a Hold felszínén. Sőt volt három darab elektromos hajtású Mond Rover, vagy Lunar Rover néven említett terepjáró amelyet az Apollo 15,, 16., és 17, expediciók űrhajósai használtak. Ezek nyitott kis járművek voltak furcsa kerekekkel. Űrruhában kellett ráülni a tetejükre.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Apollo_holdj%C3%A1r%C3%B3
Akkor most milyen “nagy versenyről” beszélünk?
Az amerikaiak fél évszázaddal korábban már ragyogóan megoldották a feladatot. Ha megnézzük, idestova ötven éve senki nem ment sem a Holdra, sem más idegen égitestre. Az amerikaiak sem mentek, mert szerintük túlságosan költséges.