„A két politikus legutóbb a német külpolitika irányításának a kérdésében feszült egymásnak”
Fotó:EUROPRESS/John MACDOUGALL/AFP
Egymás után születnek a mémek az Európai Unió első számú hatalmának, Németországnak a külügyminiszteréről. Annalena Baerbock azzal csalt mosolyt hallgatói arcára, hogy a béke érdekében 360 fokos politikai fordulatot követelt Vlagyimir Putyintól. Baerbock ismeretei azonban nem csak a geometria terén hiányosak. Az ősszel egyik televíziós fellépése során az ukrajnai konfliktus és a napóleoni háborúk között vont párhuzamot, s mint megjegyezte, annak idején minden egyszerűbb volt, mert csak tankokkal vívták a háborút. Néhány nappal később Németország jövőjéről elmélkedve olyan államokról beszélt, amelyek néhány százezer kilométerre vannak Berlintől. Figyelembe véve, hogy az Egyenlítő hossza is csupán nagyjából 40 ezer kilométer, a külügyminiszter legfeljebb a Holdra gondolhatott.
Ezek után azért már megérthetjük, miért kozmetikázta az életrajzában Baerbock a végzettségét, és azon sem lepődhetünk meg, hogy az Európa Tanácsban a Nyugat és Oroszország háborújáról beszélt.
„A meglepő igazából az, hogy Baerbock népszerűsége töretlen, és sokan a diktátorokkal megküzdő Jeanne d’Arc-ot látják benne”
De nem szedi szét ordító kiszólásai miatt a média sem, és a német diplomaták is csak udvariasan korrigálják a kijelentéseit. Azon sem csodálkozik senki, hogy feminista külpolitikáról beszél, és az Európa peremén dúló háború közepette a legnagyobb problémája az egyébként siralmas állapotban lévő német hadsereggel, hogy a közelmúltban leváltott Christine Lambrecht helyett egy férfi lett a védelmi miniszter, ezzel pedig felborult a kormányon belül a nemek közötti egyensúly.
„De Olaf Scholz kancellár sem tette helyre e bakiparádé miatt a német külügyből kabarét csináló Baerbockot.”
Pedig a kancellár nagyon nem szereti a miniszterét. Eleve kódolja köztük az ellentétet, hogy két egymástól élesen különböző alkatú politikusról van szó. Scholz a hidegvérű, megfontolt, pragmatikus, kis lépésekben gondolkozó, míg Baerbock a lángoló, idealista, moralizáló és ideologikus. Ebből következően a világról vallott felfogásuk is élesen elüt egymástól. Ez kiderült már a koalíciós tárgyalások alatt.
„Míg a szociáldemokraták folytatták volna a merkeli pragmatizmust, addig a Zöldek – de az FDP is – atlantistább fordulatot vettek volna”
Így nem meglepő, hogy a szakmai ütközések is e két álláspont különbségéből adódtak. Baerbock még leendő külügyminiszterként Hongkong függetlenségéről beszélt, míg Scholz ügyelt arra, hogy ne haragítsa magára Kínát. Aztán engedélyezte, hogy egy kínai cég részesedést szerezzen a hamburgi kikötőben, és Pekingbe is elutazott, Baerbock pedig mindkét lépést erőteljesen támadta. Aztán már tavaly nyáron sürgette a kancellárt, hogy engedélyezze harckocsik átadását Ukrajnának, és nemcsak nyíltan bírálta Scholz óvatosságát, de Washingtonban és Londonban is lobbizott azért, hogy gyakoroljanak nyomást e kérdésben koalíciós partnerére és főnökére. Ez utóbbi már a halvérű Scholznál is kivágta a biztosítékot, és azóta nem nagyon beszél Baerbockkal.
„A két politikus legutóbb a német külpolitika irányításának a kérdésében feszült egymásnak”
A német kormányzati modell értelmében a stratégia kialakítása a kancellár kompetenciája, míg a külügy inkább ennek a végrehajtásával, és gyakorlati kérdésekkel foglalkozik. Meg kell hagyni, hogy Baerbock alapvetően tartja magát a koalíciós szerződésben lefektetett elvekhez és irányvonalhoz, ám mint láttuk, ki-kiszólva néha szembe megy a hivatalos állásponttal.
Ezt a stílust végképp háttérbe szorítaná a külügyminiszter mozgásterét tovább szűkítő, a különböző német minisztériumok kül- és biztonságpolitikai döntéseinek egyszerűsítésére létrehozott Nemzetbiztonsági Tanács, amelynek megalakulását az egységesebb külpolitikai stratégia bemutatásával egyidejűleg a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián akarta Scholz elővezetni. Az ekörül kibontakozott koalíciós viták azonban ezt megakadályozták. Maga a külpolitikai stratégia nem tartogat sok meglepetést, nem várható tőle irányváltás.
„Nem is ezen civakodnak a Zöldek és az SPD, hanem azon, hogy ki szabja meg az irányvonalat, és ki irányítsa a külpolitikát”
Ezt pedig alapvetően meghatározná, hogy ki alá kerül a Nemzetbiztonsági Tanács. Az SPD a tanácsot a kancellárián belül egy teljesen új részlegként hozná létre, nagyobb létszámmal és a kancellár jobbkeze, Wolfgang Schmidt vezetésével, míg a Zöldek szerint ez tovább erodálná a külügyminisztériumot. Mint fogalmaznak, a kancellár egy árnyék külügyminisztériumon keresztül „hatalomátvételt szervez”, azaz még inkább kiterjesztené pártja hatalmát a kormánykoalíción belül. A vita egyre hevesebb, s közben azzal mintha senki nem foglalkozna, hogy Európában háború dúl, és nem a külügyminisztérium, hanem maga Németország erodálódik, és amennyiben nem szedi össze magát, elveszíti a vezető szerepét az Európai Unióban.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater
hufi says:
Jó a helyzetjelentés, szinte párhuzamot látok a hazai ellenzék/ellenség viselkedésével.
Ami viszont aggasztó, az a felelőtlen viselkedésük, érinthetetlenségük.
Ja és még egy: az alpári stílus a kocsmai köpködés, mint megnyilvánulási forma.
Ez a Baerbock be akarja írni magát a történelemkönyvekbe, de legalábbis a botránykrónikába!
HandaBandy says:
A Zöldek nem egy politikai formáció. Az viszont a parlamentáris demokrácia hátulütője, hogy elegendő szavazattal szinte bárki
bekerülhet a Bundestag-ba (Parlamentbe, Nemzetgyűlésbe stb.). Elegendő csak az előző zöld ámokfutásra gondolni. A Joschka
Fischer még csak-csak, de Baerbock asszonyság egy tapasztalatlan, tapintatlan, tudatlan és egy, vélhetően megvett vagy könnyen
befolyásolható osztályharcos féle jelenség. Mondjuk anno Otto Schily rendőrminisztersége is egy érdekes bukfenc volt.
A környezetvédelem max. egy mozgalomnak elegendő program de a nagypolitikához átfogó koncepciónak kell lennie. Az meg
láthatóan nincs és soha nem is volt. A varangyalagutak preferálása meg a “Fujj atomerőmű!” pár, további velős beszólásokkal
megtűzdelt tüntetéshez még megfelelő vonulat, ám egy nemzet irányításához még nyomokban sem elegendő szellemi muníció.
Sőt, mint látjuk hihetetlen kártékony. Az leállított erőművek üzemi engedélyei lejártak nagyrészt, a német atomenergetikai ipar
szétverve, az oroszokat utálni kell mert csak… Így aztán most nagyon hülyén lesegetnek ki a gallérjuk mögül.
Olaf Scholz egy remek, ügyvívő tipusú “Beamte” (csinovnyik, bürökrata stb.) de itt most egy régen nem látott méretű krízisben
vagyunk. Ide karizma és karizom kéne. De hát mindenki olyan kalappal köszön amilyen van neki.
Köszönöm a figyelmet.
— Ez egy NER mentes hozzászólás. —
M.I. says:
Ki irányítsa a német külpolitikát? A keresztény demokraták? A szociáldemokraták? A zöldek? A liberálisok? Több lehetőség is van, ilyen a demokrácia.
Persze kevesebb vita lenne demokrácia nélkül, de rossz tapasztalatok vannak a diktatórikus Németországról, úgyhogy addig jó amíg még vannak viták a német kormányban.
csakafidesz says:
Ha jól értem a lényeget, nos a női kvóta kívánalmai szerint összeállított kormányban a külügyminiszternő inkább szép, mint okos. Ilyen nővel én is találkoztam már, ezek a nők a legbeképzeltebbek. Úgy érzik, hogy ők valakik, mert minden férfi leborul előttük. Soha nem veszik észre, hogy nem az eszükért rajongják őket körül.
Van egy rossz hírem. A külügyminiszternek, de általában bármelyik politikusnak okosnak kell lenni, a szépség nem lényeges. Klemens Wenzel Nepomuk Lothar von Metternich német gróf volt, de osztrák külügyminiszter lett belőle. Ellenlábasa a francia Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord volt (hiába, akkoriba szerették a szép hosszú neveket ) és az egyik agyafúrtabb, volt mint a másik. Annyira érdekes volt a viszonyuk, hogy Niederhauser Emil történész is írt róla: Talleyrand – Metternich. Budapest, Pannonica Kiadó, 2004.
Akkoriban művelt grófok, arisztokraták és öt nyelven beszélő államférfiak intézték a külügyeket. Ezek az urak a békekötéshez is értettek.
Greeneyed says:
Amióta kiderült, hogy az USA-béli Nemzetbiztonsági Ügynökség 2013-ban lehallgatta Angéla Merkelt, azóta tudjuk, hogy Németország külpolitikáját (is) az Egyesült Államok irányítja. Egy országtól, ahol negyven ezer amerikai katona van, akinek az északi tengeri gázvezetékét felrobbantották, és ezt egyszerűen tudomásul vette, ott ne csodálkozzunk, hogy ez a műveletlen Baerbock pofátlanul lenézi a német népet. A német elit, legyen szó szociáldemokratákról, kereszténydemokratákról, zöldekről vagy éppen szabaddemokratákról, kizárólag az USA érdekeit védi, akkor is, ha ez Európának nem tetszik.
Bérces Zsolt says:
A Zöldeknek 2, egymással éles harcban álló szárnya van:
– a “realo”-nak cikizett/gúnyolt realisták. Nevüket onnan kapták, hogy (néha) hajlandóak figyelembe venni a politikai vagy gazdasági realításokat. (mellékágon: az is szép történet, hogyan és miként lehet a realizmus gúny tárgya)
és a
– “fundi”-nak rövidített/becézett fundamentalisták, akiknek csak a “zöld ideák/fundamentumok” számítanak és aki azokból enged, az megalkuvó/áruló
Akinek netán kétsége lenne, Annalena Baerbock a “fundi”-k élharcosa.
Tevékenységéről/ötleteiről még pár szót:
egyik javaslata az volt, hogy az oroszokat ki kell zárni az EBESZ-ből – miután az EBESZ mostanra jó esetben is csak mint egyeztető fórum maradt meg, így az oroszok kizárása egy vékony, de mégiscsak létező diplomáciai csatorna bezárását jelentené.
másik “nagyszerű” ötlete még tovább ment, az oroszok ENSZ BT-ből való kizárását javasolta, mivel az oroszok vétójoga miatt nem lehet elítélni BT-határozatban Oroszországot és hát ez Annalena-t felháborította, jogtalannak tartotta. Ezzel ugye 2 gond is van: pont az orosz vétójog miatt jogilag lehetetlen kizárásuk, másrészt a vétójog figyelmen kívül hagyása/kicselezése netán az ENSZ és a BT 0-ról történő egyoldalú újraalkotása pont a “szabályokon alapuló világrend”-et rombolná le, de tényleg porig (diplomáciai távlatban szerintem a III. világháború szélét jelentené).
Az, hogy ezeket a malőröket a magamfajta amatőr is látja, a német külügyminiszter meg nem, az kétségbeejtő nekem. Ilyen ötlet-parádé után a “360 fokos fordulat” már csak média-poén.
Baerbock amúgy a németek körében nem annyira népszerű, már kissé kétes hírnévnek örvend, viszont a Zöldek körében megkérdőjelezhetlen kulcsfigura, sőt sztár —- társ-pártelnökké választása 97.1%-os (!!!!!) szavazataránnyal történt. Úgyhogy a kormányból való kitétele lehetetlen, még másik Zöld-párti személyre való lecserélése is kizárt, egy ilyen próbálkozás még említés szintjén is a Zöldek kilépését jelentené a koalícióból. Na, Olaf Scholz-nak ilyen körülmények között kell kormányt vezetnie – válságperiódusban.
HandaBandy says:
A “varangyalagut” egy jelképessé vált, valós fiaskója volt a Zöldek előző regnálásának. Komoly pénzeket költöttek el,
hogy a közutakat aláalagutazzák amint aztán a brekusok a kilapítás veszélye nélkül át tudnak kelni. Csak éppen a
kedvezményezettek nem gondolták így. Ez afféle csengő a szobabiciklin. A végső megjegyzés pedig az erre sántikáló,
NER kritikus tényellenőrök távoltartására szolgál. Bár, ahogy a vicc is mondja. Mi a slicc? Egy macskariogató szó, csak
éppen nem minden cica ijed meg tőle.
“…egy ilyen próbálkozás még említés szintjén is a Zöldek kilépését jelentené a koalícióból..” Pontosan! Nos, erre mondaná
Józsi bácsi, a nyugalmazott bakter ismerősöm, hogy “Fiam, a zsarolás nem teljesítmény.”