//Irány ismét Grúzia!

Irány ismét Grúzia!

MEGOSZTÁS

Oldalunkon Gasztrogrúz néven már kaphattak betekintést a grúz konyhába. Itt az ideje, hogy egy újabb recepttel bővítsük a grúz repertoárt.

A nyári időszakban általában jobban esnek a könnyű nyári ételek. Ilyen a méltán híres georgiai csahohbili is, amit elkészíteni is olyan könnyű, mint elfogyasztani. Így ezen a héten arra gondoltam, hogy ismerjük meg a csahohbilit közösen.

Ez a szárnyasételek közé sorolható étel eredetileg fácánból készül. Sajnos ma már a Kaukázus sem bővelkedik fácánhúsban, és valljuk be fogyasztása nálunk is kifejezetten kuriózumnak számít. Felmerül a kérdés, hogy mivel helyettesíthető a fácánhús? Manapság a grúz éttermek többsége sem az eredeti fácános receptet főzi le a vendégek számára, hanem csirkehússal helyettesíti, ami tökéletesen megfelel erre a célra. Csatlakozzunk hozzájuk! Ha ők is megengedhetik maguknak ezt az egyszerűsítést, akkor elénk se gördítsen akadályt a fácán beszerzése. Így is rejteget a recept még érdekességet, hiszen a csahohbili receptje a – mostanság méltán népszerű – zöldfűszerek kavalkadját is felsorakoztatja. Igazán izgalmasnak ígérkezik! Lássuk a receptet:

Csahohbili

ჩახოხბილი

Hozzávalók:

1,5 kg csirkecomb, 2 fej vöröshagyma, 70 dkg paradicsom, 1 kaliforniai zöldpaprika, 3 db babérlevél, 4-5 gerezd fokhagyma, 1 csokor vegyes zöldfűszer (koriander, petrezselyem, bazsalikom, menta), bors, só

A csirkecombokat filézzük ki, vágjuk darabjaira és hagyjuk a bőrükben. A csirkét minden zsiradék nélkül süssük elő fedő alatt alacsony lángon, úgy 10-15 percig. Meglátják, a húsban levő zsiradék és nedvesség bőven elegendőnek bizonyul majd a sütéshez. Ha ezzel készen vagyunk, adjuk hozzá a húshoz a felkockázott paradicsomot és a babérleveleket és pároljuk tovább az ételt. Újabb 10-15 perc eltelével kerüljön bele az apróra vágott paprika, a hagyma és a fokhagyma is. Ha már teljesen megpuhult a hús, kerüljenek az ételbe a frissen vágott zöldfűszerek is, melyeknek már az illata is csodálatos. Végül sózzuk, borsozzuk ételünket. Máris levehetjük a tűzről, hiszen el is készült ez az egyszerű, mégis egyedülállóan finom egytálétel. Aki szereti a csípős ételeket, nyugodtan főzzön bele a csahohbilibe csípős paprikát is, vagy utólag szórja meg ételét vele. Az elkészült ételhez kitűnő köretnek bizonyul a friss kenyér, különösen a pita-szerű kenyérfélék, pláne a sütőben kissé átpirítva, vagy a burgonya. Nálunk most burgonyapürével készült és olyan könnyedre és ízeiben otthonosra sikeredett, hogy az utolsó csirkecombig elfogyott. Mindig izgalmas olyan ételeket megismerni, amelyek úgymond „messziről kerülnek a tányérunkra”, más gasztronómiai kultúrából származnak, és ízvilágukban ennek ellenére nem tűnnek idegennek. Ilyennek gondolom a grúz csahohbilit is. Kóstolják meg és döntsék el, hogy Önök is így látják-e! Jó étvágyat hozzá!

MEGOSZTÁS