„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

Friss üzemanyag az úszó atomerőműbe

2023. okt. 17.
Hidegkuti Konstantin

MEGOSZTÁS

Friss nukleáris üzemanyag érkezett a világ első, és mindeddig egyetlen úszó atomerőművébe. A portálunk által is bejárt Akagyemik Lomonoszov 1. számú reaktorblokkjába kerülő fűtőanyagot a Roszatom TVEL üzemanyaggyártó vállalata készítette, amely többek közt Paks ellátásáért is felelős. Milyen kihívásokkal zajlik egy fűtőanyag-csere a sarkkörön túl? Milyen szerepet tölt be az úszó atomerőmű jelenleg Csukcsföld, valamint az Északi-tengeri hajózási útvonal – Szevmorputy – hosszú távú fejlesztésében? Milyen technológiákat fejleszt a Roszatom?

A Csaun-öböl bejáratánál lehorgonyzott úszó atomerőmű körül az év hét hónapjában vastag jég borítja a tengert – az üzemanyag szállítmány még a komoly fagyok beállta előtt érkezett #moszkvater

A Csaun-öböl bejáratánál lehorgonyzott úszó atomerőmű körül az év hét hónapjában vastag jég borítja a tengert – az üzemanyag szállítmány még a komoly fagyok beállta előtt érkezett
Fotó:atomic-energy.ru

Három évvel a 2020 májusi üzembe állítását követően esedékessé vált a #moszkvater által is bejárt Akagyemik Lomonoszov úszó atomerőmű első üzemanyag cseréje. Az Oroszország legészakibb városában, a csukcsföldi Pevekben működő erőmű kiégett nukleáris fűtőelemeinek friss fűtőanyagra történő cserélését a tervek szerint még az idén megkezdik az orosz szakemberek. Az orosz atomjégtörők, valamint az Akagyemik Lomonoszov úszó atomerőmű nukleáris üzemanyagát a Moszkva melletti Elektrosztal városában, a TVEL holding részeként működő gépgyárban állították elő.

„Mellesleg ugyanebben az üzemben készül a Paksi Atomerőmű üzemanyaga is”

Az úszó atomerőműben az orosz atomjégtörőkön is alkalmazott KLT-40Sz típusú reaktorból összesen két blokk üzemel. Ezen reaktorok esetében a nukleáris üzemanyag cseréjét nem a hagyományos szárazföldi, nagy teljesítményű atomerőművekhez hasonlóan végzik. Az üzemanyag átrakására az utóbbiak esetében megszokott 12-18 havi intervallum helyett néhány évente egyszer, a reaktor aktív zónájának teljes kiürítésével, valamint friss fűtőanyaggal történő teljes feltöltésével kerül sor.

Az Akagyemik Lomonoszov működése

„Az Akagyemik Lomonoszov KLT-40Sz reaktorainak aktív zónája kialakítását tekintve számos előnnyel rendelkezik a hasonló típusokhoz képest”

Az orosz mérnökök az úszó atomerőművön használtak először kazettás aktív zónát, ami lehetővé tette a friss üzemanyag üzemidejének 3‑3,5 évre történő kitolását. Egyúttal a kazettás aktív zóna révén a villamosenergia egységköltség üzemanyagra jutó-összetevőjének másfélszeresére csökkent. A KLT-40Sz reaktorok üzemeltetési tapasztalatai jelentősen hozzájárultak az új generációs, Arktyika-osztályú atomjégtörők RITM-200 típusú reaktorainak tervezéséhez. Jelenleg a Roszatom atomjégtörő-flottájának kötelékében már három ilyen, Projekt 22220 osztályhoz tartozó jégtörő üzemel.

A videó elején az osztály névadója, az Arktyika látható működés közben

Az Akagyemik Lomonoszovot először 2019 decemberében kapcsolták rá Pevek város elektromos hálózatára, majd 2020 májusában kezdte meg az úszó atomerőmű a kereskedelmi üzemet.

„A 1-es blokk üzemanyagcseréje után a második egység friss üzemanyagát 2024-ben tervezik Pevekbe szállítani”

Az Akagyemik Lomonoszov úszó atomerőmű maximális hőteljesítménye 76 MW, ami maximális a hőenergia-ellátás esetén 44 MW elektromos teljesítményt tesz lehetővé. Ugyanis, ahogy azt a szerző személyesen is tapasztalhatta, Pevek város fűtését és melegvízellátását az úszó atomerőmű biztosítja. Az Akagyemik Lomonoszov két blokkja 2023 végéig összesen 194 millió kWh villamosenergiát termelt. Pevek lakossága jelenleg valamivel több mint 4 ezer fő, viszont az úszó atomerőmű potenciálisan akár egy 100 ezer lakosú várost is képes lenne árammal ellátni.

Akagyemik Lomonoszov a fehér éjszakák során
Forrás:A szerző saját felvétele

Az úszó atomerőmű üzembe állításával egyszerre két probléma oldódott meg. Egyrészt fokozatosan kiváltja az 1974 óta működő Bilibinói Atomerőművet, valamint a szomszédos, 1944-ben épült Csaunszkaja Hőerőművet is. Továbbá az Akagyemik Lomonoszov biztosítja a Csukcs Autonóm Körzet nyugati részén, a Csaun-Bilibino régióban található nagy ércbányák- és fémfeldolgozó vállalatok energia ellátását. Ilyenek például a helyi arany- és ezüstbányák, valamint az 1300 km2 kiterjedésű baimszkaja érclelőhely hosszú távú fejlesztése.

„Ezzel összefüggésben 2023 szeptemberében elkészült a Peveket Bilibinoval összekötő 110 kilovoltos, 490 kilométer hosszúságú távvezeték első szakasza”

A még 1960-ban üzembe helyezett, jórészt fa pilonokból álló régi nyomvonalat kiváltó új távvezeték már megbízhatóan garantálja az úszó atomerőmű által megtermelt villamosenergia eljuttatását mind a bilibinoi fogyasztók, mind a bányavállalatok számára. Utóbbiak közül a legnagyobb a Baimszkaja Bányavállalat és Ércfeldolgozó Üzem.

Az üzemeltető RoszGidro videója a Pevek-Bilibino távvezeték első szakaszának átadásáról. A most megépülttel párhuzamos második távvezeték vélhetően 2025-re készül el teljesen

A Távoli Észak néven ismert – oroszul Крайний Север – orosz sarkvidéki területek integrált fejlesztése Oroszország hosszú távú stratégiai prioritása. Kiemelt fontossággal bír ezért az Északi-tengeri hajózási útvonal – Szevmorputy – és az azon folytatott szállítás volumenének növelése. A Szibériát és a Távol-Keletet északról megkerülő logisztikai folyosó fejlesztését a menetrendszerinti áruszállítás kiépítése, új atomjégtörők szolgálatba állítása, illetve a kapcsolódó infrastruktúra korszerűsítése biztosítja. A Roszatom állami konszern leányvállalatai aktívan részt vesznek ebben a folyamatban.

„Utóbbival függ össze, hogy a Roszatomhoz tartozó Atomflot vállalat atommeghajtású konténerhajója, a Szevmorputy október 13-án ismét elhagyta a szentpétervári kikötőt és elindult Nahodka és a Vosztocsnij kikötőbe”

A világ egyetlen atommeghajtású teherhajója az idén már a harmadik útját teszi meg a Szentpétervár–Vosztocsnij kikötő–Petropavlovszk-Kamcsatszkij–Szentpétervár útvonalon. Az út a tervek szerint összesen 22 napig tartana Nahodkáig, és a Szevmorputy fejlesztését, valamint az ahhoz kapcsolódó közlekedési infrastruktúra korszerűsítését-bővítését célzó szövetségi projekt részeként valósul meg.

A Szevmorputy érkezése Petropavlovszk-Kamcsatszkijba 2019-ben

„A Roszatom kötelékébe tartozó TVEL nukleáris üzemanyaggyártó vállalat az üzemanyagot előállító üzemeken kívül az uránércet feldolgozó létesítményekkel, urándúsítókkal, az ezt szolgáló gázcentrifugákat gyártó üzemekkel, továbbá tudományos kutatóintézetekkel és mérnöki tervező intézetekkel rendelkezik”

Az orosz atomerőművek egyetlen nukleáris fűtőanyag beszállítójaként a TVEL 15 országban összesen 75 atomerőművi reaktort, 9 ország kutatóreaktorait, valamint az orosz atomflotta reaktorait látja el üzemanyaggal. Ma a világon működő energetikai reaktorok közül minden hatodik a TVEL üzemanyagát használja, amely így a világ legnagyobb dúsított uránt előállító vállalata.

A Roszatom egyben vezető szerepet tölt be a globális stabilizotóp-piacon is. A TVEL aktívan fejleszti új üzletágait a vegyészet, a kohászat, az energiatárolási technológiák, a 3D- nyomtatás, a digitális termékek és a nukleáris létesítmények leszerelése területén. A TVEL az additív technológiák – mint a 3D-nyomtatás – és a villamosenergia-tároló rendszerek iparági integrátora is egyben.

„A TVEL elektrosztali gépgyára a világ egyik legnagyobb atomerőművi üzemanyag-gyártója”

Az üzem számos típusú és felhasználású reaktor számára gyárt üzemanyagot. Kezdve a nyomott vizes VVER-440/1000, valamint grafit moderálású RBMK-1000-es szériától a gyorsneutronos BN-600/800, illetve forralóvizes VK-50-n át, egészen a vízhűtésű és neutronmoderátorként grafitot használó EGP-6 reaktorokig. Az elektrosztali gépgyár egyben külföldi megrendelésre uránércből készült U3O8 port, és üzemanyag tablettát is készít. Emellett a TVEL kutatóreaktorok számára állít elő nukleáris fűtőanyagot.

„A Roszenergoatom konszern a Roszatom villamosenergia ágazatának működtetője és mint ilyen az iparág egyik legnagyobb vállalkozása, amely 11 működő atomerőművet üzemeltet”

Köztük az Akagyemik Lomonoszov úszó atomerőművet, valamint az Atomerőművek Vészhelyzeti Műveleti Tudományos és Műszaki Központját, valamint a Tervezési és Mérnöki és Technológiai részleget. A 11 oroszországi atomerőműben összesen 37 reaktor üzemel, ezek együttes teljesítménye meghaladja a 29,5 GW-ot.

MEGOSZTÁS

Hidegkuti Konstantin
1997-ben született, jelenleg is tanulmányait folytató nemzetközi kapcsolatok szakértő. Érdeklődési körének középpontjában Oroszország, az orosz fegyveres erők, az orosz és globális geopolitika, biztonságpolitika, valamint alapvetően a haditechnikával összefüggésben felmerülő témák állnak. Mindezeken túl aktívan figyelemmel kíséri a globális világrend fokozatos átalakulását. Diplomáját nemzetközi tanulmányok szakon szerezte, angolul, oroszul és németül beszél.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK