//Bekerítették Vuhledart

Bekerítették Vuhledart

MEGOSZTÁS

#moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában ezúttal az orosz-ukrán háború aktuális híreiről, a fronthelyzetről, Ukrajna állapotáról, Navalnij munkatársának kálváriájáról és az ukrán bokszoló lengyelországi letartóztatásáról beszélgettünk.

A Kurszki területen lassan halad a kiszorítósdi, ugyanakkor bekerítették az orosz erők a Donbasszban Vuhledart. Volodimir Zelenszkij közben a „győzelmi tervét” készíti elő egy kommunikációs hadjárattal. Az ukrán elnök kijelentette, Kijev aktívan dolgozik egy olyan terven, amely lehetővé teszi az Oroszországgal folytatott párbeszédet. A terv három pontja már készen is van. Az elnök szerint Ukrajna készen áll arra is, hogy a második békecsúcson találkozzon az orosz képviselettel, mivel „a háború az egyik fél nélkül nem érhet véget”. Miért nem tűnik életszerűnek Zelenszkij „béketerve”? Melyek a tárgyalások megkezdésének az előfeltételei? Mikor lehet esély ezekre a tárgyalásokra?

Egy 2024 márciusi hír, hogy kalapáccsal támadtak rá a néhai Alekszej Navalnij közeli munkatársára, Leonyid Volkovra kedden a háza előtt a litván fővárosban. A 43 éves Volkovot a támadás után kórházba szállították, ahonnan később ki is engedték. Volkov Oroszország egyik legismertebb ellenzéki személyisége, Navalnij közeli bizalmasa volt, 2023-ig a néhai vezető kabinetfőnökeként és a Korrupcióellenes Alapítvány elnökeként dolgozott. Néhány órával a támadás előtt Volkov a Meduza független orosz lapnak nyilatkozott. Azt mondta, Navalnij halála óta aggódik a biztonságáért. „A fő kockázat most az, hogy mindannyiunkat megölnek. Hogy miért, ez eléggé nyilvánvaló dolog” – mondta. Aztán nemrégiben egészen furcsa dolgok derültek ki e támadással kapcsolatban. Miért ment egymásnak az emigrációban Putyin liberális ellenzéke? Miért véres kezű a Jukosz egykori alvezére? A Leonyid Nyevzlin körül kirobbant botrány miért írhatja át a Navalnij kapcsán egykor történteket és az orosz ellenzéki figurák elleni támadásokat?

Bilincsben vezették el a világhírű ukrán sportolót a krakkói reptéren. Kellemetlen helyzetben találta magát kedd este a profi boksz abszolút nehézsúlyú világbajnoka, Olekszandr Uszik, akit a biztonságiak letartóztattak a krakkói repülőtéren. Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt felháborította az eset, a hatalmas ütőerővel rendelkező bunyóst végül a letartóztatása után nem sokkal – az ukrán külügyminisztérium közbenjárására – elengedték. Mi történt a krakkói repülőtéren? Mi az Uszik-ügy legfontosabb tanulsága a jövőre nézve?

Egyebek mellett ezekről a kérdésekről beszélgetett Stier Gáborral, a #Moszkvatér alapító főszerkesztőjével a #Moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.