„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

Az oroszok csapatban mindent vittek

2021. dec. 09.
B. Molnár László

MEGOSZTÁS

Vélhetően nem sokan gondoltak arra 2021 elején, hogy rendezzenek férfiaknak vagy nőknek csapatversenyt az idén, s azt minden esetben Oroszország nyeri. Amíg ez az erősebb nemnél talán papírformának is nevezhető, addig a hölgyek remeklése bizony meglepetés. Legalábbis az aktuális világranglistákat figyelembe véve.

Harmadik alkalommal nyerte meg az orosz teniszválogatott a Davis-kupát #moszkvater

Harmadik alkalommal nyerte meg az orosz teniszválogatott a Davis-kupát
Fotó:EUROPRESS/BURAK AKBULUT/ANADOLU AGENCY/AFP

Nyugodtan kijelenthetjük, hogy 2021 az orosz tenisz nagy éve volt, hiszen Danyiil Medvegyev révén ismét nyertek Grand Slam-tornát, illetve a hölgyeknél nem sok választotta el ettől Anasztaszija Pavljucsenkovát, aki a Roland Garroson hatalmas csatában maradt alul a döntőben. De nem is ez volt a leglényegesebb, hanem az, hogy

„valamennyi, válogatottaknak kiírt versenyt Oroszország nyerte meg, amire valljuk be, történelmi tett, hiszen sosem volt hasonló még a sportágban eddig”

A sikeresebb válogatott a férfiaké volt, ám ezen nem kell csodálkozni, hiszen a jelenlegi egyéni világranglista első öt játékosából kettő, Danyiil Medvegyev (2.) és Andrej Rubljov (5.) is őket erősíti, ami a jelenlegi mezőnyben a lehető legerősebb duó a világon. Medvegyev ugye nemcsak GS-tornát nyert idén – ráadásul Djokovicsot simán verve a US Open fináléjában –, hanem az Australian Openen és az ATP-világbajnokságon is döntős volt, míg Rubljov megnyerte a rotterdami viadalt.

„Nos, kettejükhöz csatlakozott az az Aszlan Karacev, akiről tavaly ilyenkor szinte azt sem tudtuk, hogy teniszezik, majd az Australian Open elődöntőjéig jutott, megnyert idén több tornát, és a világranglista 18. helyéig tört előre”

Mellette a két esztendeje még TOP10-es, most éppen a 29. helyen álló Karen Hacsanov nevét kell megemlíteni, és ez a négyes fogat szépen keretbe foglalta az évet, hiszen az év elején egészen simán, valamennyi meccsét megnyerve – az esetek többségében Medvegyev és Rubljov megnyerte az egyeseket – diadalt aratott az ATP Cup-on.

És hogy az év ne múljon el orosz siker nélkül, az orosz csapat parádésan menetelve elhódította a megújított Davis Kupát, miután a döntőben – már szokás szerint – a két egyest követően diadalmaskodtak a horvátok felett. Erre a sikerre igencsak sok időt kellett várni, ugyanis az orosz válogatott hatodszor játszott döntőt a DK-ban, amelyben 2002 és 2006 után harmadszor vihette haza a trófeát. Ki tudná feledni a 2006-os diadalukat, amikor a Nyikolaj Davigyenko, Marat Szafin, Dmitrij Turszunov trió 3-2-re verte Moszkvában az argentinokat, és a győztes pont után Borisz Jelcin járt örömtáncot a játékosokkal. Persze a 2002-es válogatott sem „kutyaütőkből állt”, hiszen a franciákat Párizsban a Marat Szafin, Jevgenyij Kafelnyikov, Mihail Juzsnyij trió győzte le 3-2-re.

„Egy biztos, a mostani generáció méltó utóda a régi nagy harcosoknak”

A hölgyeknél azért kicsit árnyaltabb a helyzet, dacára annak, hogy simán megnyerték novemberben a a FED Kupát felváltó Billie Jean King Kupát Prágában. Ez a duplázás legutóbb a cseheknek sikerült 2012-ben, és ahogy már fentebb írtuk, az orosz teniszben ez volt az első eset. A sikerüket nevezhetnénk meglepetésnek is, ugyanis az idei Roland Garroson döntőt vívó Anasztaszija Pavljucsenkova a maga 11. helyével messze a legjobb orosz a női világranglistán, igaz, a válogatott többi tagja is ott található a legjobb negyvenben: Darija Kaszatkina a 26., Veronika Kugyermetova a 31., Jekatyerina Alekszandrova a 33. és a prágai finálé hőse, Ljudmilla Szamszonova a 39. Nem kell messze mennünk ahhoz, hogy eszünkbe jusson, hogy nem is olyan régen, a XXI. század első évtizedében bizony több alkalommal is 3-4 játékos volt a legszűkebb elit tagja, GS-tornákat nyertek, Sarapova személyében például világelsőjük is volt.

„Persze sok ország büszkén vállalná a jelenlegi helyezéseket is, csak hát a dicső közelmúlt”

 A korábbi FED, immár Billy Jean King Kupában a hölgyek az ideivel együtt immár ötszörös győztesek, ami a trófeát elnyert országok rangsorában a 4. helyet éri jelenleg, ami azért több mint megsüvegelendő teljesítmény.

Bravúros teljesítménnyel nyerték meg az idei kiírást, mégpedig a tokiói olimpiai bajnok, Belinda Benciccsel felálló svájciak ellen. Nem véletlenül említjük a svájciak legjobbját, ugyanis egy máig vitatott taktikai húzás miatt – a Bencics ellen pozitív rekorddal rendelkező Szamszonova játszott a hirtelen lesérülő Pavljucsenkova helyett –, és a becserélt orosz újfent megverte 3:6, 6:3, 6:4 arányban svájci riválisát. Miután az első egyest Darija Kaszatkina könnyedén nyerte 6:2, 6:4-re Jil Belen Teichmann ellen 1 óra 20 perc alatt, így a párosokra nem is volt szükség.

„Úgy tűnik, ez valami orosz szokás, hiszen a férfiak mindkét idei csapatfináléjukat így nyerték meg”

A svájciak morogtak egy kicsit, de azt ők is tudták, hogy technikailag nem sértettek szabályt az oroszok, amikor Igor Andrejev kapitány a bemelegítésnél megsérülő Pavljucsenkova helyett Szamszonovát küldte a pályára. A svájciaknak önmagában ezzel még nem lett volna problémájuk, ugyanakkor azt gyanítják, az orosz csapat trükközött az időzítéssel, mert az egyébként igazoltan sérült éljátékosukat közvetlenül a meccs előtt cserélték le. Ha nem így tesznek, akkor a Bencics ellen negatív rekorddal álló Kaszatkinának, mint a legjobb ranglistásnak kellett volna pályára lépnie.

„Heinz Günthardt, a svájciak kapitánya ugyanakkor elismerte, az orosz csapat szinte hibátlanul teljesített és megérdemelten nyert”

„Meg kell mondanom, nagyon jól játszottak, az övék volt a jobb csapat. A második egyéni mérkőzésen Szamszonovának nagyon jó megoldásai voltak, amikor arra nagy szüksége volt. Azt gondolom, hogy Kaszatkina is kiváló meccset zárt: nem néztem rá a statisztikákra, de lényegében nem adott ingyen pontokat. Szóval igen, elképesztően jól játszottak, és teljességgel megérdemelték a győzelmet, mert ezen a napon ők voltak a jobb csapat” – jelentette ki a svájci kapitány.

Miután mind a férfi, mind a női válogatott fiatal játékosokból áll, az sem kizárt, hogy hasonló eredményességgel játszanak majd 2022-ben is. Ám az idei sikereket nem tudja senki elvenni tőlük.

MEGOSZTÁS

B. Molnár László

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK