Németország az elmúlt évtizedekben igazodási pont, példa volt Európában és a világban, különösen így volt ez a rendszerváltáson átesett volt szocialista országokban. A német precizitás, pragmatizmus, elvszerűség, a Kelet és a Nyugat kapcsolataiban elfoglalt kiegyensúlyozó szerep sokak számára jelentett stabil orientációs pontot az európai folyamatokban. Az NSZK ma nem racionális nemzetközi szereplő (nem a saját érdekeit követi), s e minőségében hozzájárul az ukrajnai háború negatív következményeinek fokozásához, a háború további eszkalációjához.
Varga György írása a #moszkvater.com számára

Fotó:EUROPRESS/John MACDOUGALL/AFP
A külpolitika iránt érdeklődők emlékeznek rá, hogy Németország (és Franciaország) 2008-ban még racionális szereplőként igyekezett hatni a globális céljait követő Egyesült Államok NATO-bővítést erőltető álláspontjára. Berlin akkori sikereként könyvelhető el, hogy a NATO bukaresti csúcstalálkozójának nyilatkozatába nem Ukrajna meghívása, „csak” Ukrajna jövőbeli NATO-tagsága szerepelt. Ez sem volt korrekt, ha valaki az európai stabilitás hosszú távú fenntartásában volt érdekelt, de Washington kevesebbel nem érte be.
„Miért volt helyes Berlinnek, Párizsnak visszafogni az erőltetett amerikai, balti, lengyel álláspontokat? Részben az európai stabilitáshoz kötődő (orosz relációs) érdekek miatt, másrészt az Ukrajnához kötődő egyszerű tények miatt is”
– Ukrajna alkotmánya az ország semleges státuszát deklarálta (talán illett volna ezt tiszteletben tartani a NATO-nak).
– Ukrajnában egyáltalán nem volt társadalmi többsége annak a NATO-tagságnak (amit a NATO évekkel korábban kijelentő módban közölt); ezt jól mutatja, hogy a 2010-es és 2012-es elnök- és parlamenti választásokon a semlegesség mellett álló Viktor Janukovics és a Régiók Pártja fölényes többséget szerzett.
– Ukrajna külkereskedelmi forgalma nagyobb volt Oroszországgal, mint az Európai Unió országaival együttvéve, az ország reálpolitikán alapuló objektív érdekei – korrekt viszony Kelettel és Nyugattal – világosak voltak.
– Ukrajna Oroszország számára NATO-tagként nem kisebb jelentőségű probléma lenne, mint Kanada tagsága egy orosz vagy kínai vezetésű katonai szövetségben. (A potenciális reakciót gondolom, hogy nem kell vázolnom, az a kubai válság alapján modellezhető.)
Sokak figyelmét elkerülhette Merkel volt német kancellár beismerésnek beillő, a december 7-i Die Zeitben megjelent interjúja. Angela Merkel szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa által is elfogadott Minszki Megállapodások német-francia-ukrán-orosz keretek között történt elfogadása a kelet-ukrajnai helyzet rendezésére azt a célt szolgálta, hogy Ukrajna időt nyerjen egy Oroszországgal szembeni háborúra történő felkészülésre. Hollande volt francia elnök a Kyiv Independentnek adott december 28-i interjújában megerősítette a volt német kancellár által mondottakat. (Azaz, a politikai Nyugat teljesen tisztában volt vele, hogy Oroszország nem fogja végtelenségig tűrni a több milliós etnikai és a tízmilliós nagyságrendű nyelvi orosz közösség kezelését, és ezzel párhuzamosan Ukrajna NATO-taggá történő szisztematikus felépítését.)
„A volt vezetők interjúi nem a legkorrektebb közvetítői minőségben tüntették fel sem a német, sem a francia diplomáciát – Kijevvel együtt csak imitálták a tárgyalásokat”
Németország szerepe az ukrajnai háborúhoz vezető folyamatban, és a háború kezdete óta eltelt időszakban meghatározó. Több konkrét lépés mutatja az Európai Unió meghatározó államának külpolitikai tévelygését olyan kiemelkedő német politikusok által létrehozott európai örökséget lezúzva, mint Konrad Adenauer, Willy Brandt, Helmut Schmidt, Helmut Kohl és Hans-Dietrich Genscher.
1.) Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter (jelenlegi államfő) 2014. február 21-én kezesként – Sikorski lengyel külügyminiszter és egy francia külügyi államtitkár társaságában – aláírta a Janukovics ukrán elnök és az ellenzék közötti megállapodást a kijevi erőszakos megmozdulások (Majdan-tér) lezárásáról és a politikai rendezésről. Az uniós politikusok távozása után, február 22-én az ellenzék erőszakkal átvette a hatalmat. Steinmeier külügyminiszter és a német kormány semmit nem tett annak érdekében, hogy az ukrajnai alkotmányellenes hatalomátvételt elítélje, vagy uniós szankciókra tegyen javaslatot az alkotmányos helyzet helyreállítására (hiszen kezesként nem a puccs forgatókönyvét írta alá!!) A következmények ismertek: polgárháború Kelet-Ukrajnában, a Krím elszakadása.
„Van-e felelőssége a német kormánynak a történtek után? Igen van: asszisztált egy alkotmányellenes hatalomátvételhez, ál-közvetítéssel csapta be a hivatalban lévő ukrán államfőt, aki hitt az uniós külügyminiszterek aláírásában, s a megállapodás után, európai vezető politikusok által megtévesztve <relax> üzemmódba kapcsolta az erőszakszervezeteket”
2.) 2014. szeptember 5-én, majd 2015. február 12-én írták alá azokat a megállapodásokat (Minszki Megállapodások), melyek német-francia-ukrán-orosz együttműködés (normandiai formátum) eredményeként születtek, lezárva a kelet-ukrajnai polgárháború két fegyveres szakaszát, és rögzítve a politikai rendezés menetrendjét. Az elfogadott – és az ENSZ Biztonsági Tanácsa által is megerősített – feladatterv szerint 2015 végéig el kellett volna indítani az ukrán alkotmányreformot Donyeck és Luhanszk térségének jövőbeli különleges státuszáról, párbeszédet kezdeni a szeparatista területen helyi választások előkészítéséről, és a szociális-gazdasági kapcsolatok helyreállításáról Kijev és Kelet-Ukrajna szeparatista területei között.
2015 és 2022 között csak Oroszország sürgette a politikai rendezést, a Minszki Megállapodások végrehajtását; a Nyugat asszisztált Kijev nemzetközi jogi kötelezettségeinek szabotálásához, s nem fenyegette semmilyen nemzetközi szankció a vállalt kötelezettségek teljesítését 2020-tól már nyíltan elutasító Ukrajnát, sőt Kijev 2014-től hallgatólagos támogatást kapott újabb eszkalációs lépések megtételéhez is (nyelvtörvény, oktatási törvény, kisebbségi törvény az érintett kisebbségi közösségek ellenében).
A normandiai formátum államfői, külügyminiszteri és szakértői szinteken ülésezett, konkrét eredmények nélkül. Ukrán részről 2020-tól már nyíltan kijelentették, nem áll érdekükben a megállapodások teljesítése, közvetlen párbeszéd folytatása a szeparatista területtel. Brüsszel és Párizs mellett a német külpolitika sem gyakorolt nyomást az ukrán vezetésre, hogy álljon szóba a saját lakosságával, reintegrálja azt Ukrajna gazdasági, társadalmi életébe, megelőzve az ukrajnai oroszok helyzetének eszkalációját, s Oroszország nem kizárható beavatkozását. Scholz kancellár 2022. február 15-i moszkvai látogatása során – egy héttel a háború kezdete előtt – Putyin elnök ismételten kérte a német közbenjárást Kijevnél a Minszki Megállapodások végrehajtása terén, eredménytelenül.
Van-e felelőssége a német diplomáciának, hogy az általuk is jegyzett Minszki Megállapodások végrehajtására nem volt kész Kijev és ezért sem Berlin, sem más uniós szereplő nem szankcionálta az ukrán vezetést? Igen, van; Berlin hallgatólagos támogatással asszisztált egy háborús konfliktus kialakulásához.
„Azaz, jobb lett volna, ha német (és francia, lengyel) vezetők egyáltalán nem írnak alá kezesként semmit 2014-15-ben. Mi volt a szerepe a kezességvállalásnak? Merkel és Hollande interjúi nyomán úgy tűnik nem más, mint az egyik érdekelt fél megtévesztése és időnyerés mind 2014 februárjában, mind a Minszki Megállapodások esetében”
3.) A német kormány a háború 2022. februári kezdete óta képtelen megfogalmazni nemzeti érdekeit a folyamatok kezelésében. A 2021 végén koalícióra lépett pártok (SPD, Zöldek, FPD) de facto becsapták választóikat, s feladták a német nemzeti érdekeket tartalmilag amerikai, formailag ukrán érdekekért. (Utóbbi egyébként kérdéses, hiszen érdeke-e az ukrán társadalomnak, hogy a jelenleg a politikai Nyugat támogatásával hatalmon lévő politikai elit szétveresse az országot, mint ahogy az éppen folyamatban van.)
A koalícióban alkancellári és külügyminiszteri posztokkal is rendelkező Zöld Párt alig fél évvel a 2021. évi választások után teljes pálfordulást hajtott végre. Pártprogramja szerint nem engedi, hogy Németország fegyvert szállítson háborús övezetbe, és a környezetvédelem iránt elkötelezve a szénerőművek visszaszorítása az egyik célja. Ehhez képest a párt által delegált Robert Habeck alkancellár és Annalena Baerbock külügyminiszter asszony a legharsányabb szószólója az ukrajnai fegyverszállításoknak, s ezt a héja üzemmódot mutatják EU-s keretek között is, szorgalmazva az orosz energiahordozókról történő leválást – ami a szénerőművek visszakapcsolását is jelenti.
„A külügyminiszter nyíltan felvállalta, hogy <nem érdekli a német választók véleménye>, amikor Ukrajna katonai támogatásáról van szó. A külügyminiszter által vitt külpolitikai irányvonal konkrétan szembe megy a német (és az uniós) gazdaság érdekeivel. Január 24-én Bearbock az Európa Tanácsban – nagy nemzetközi megrökönyödést és bírálatot kiváltva – kijelentette, <Mi háborút folytatunk Oroszország ellen>”
(Megjegyzés: a német külügyminiszter ezzel helyre tette azokat a magyar szakértőket is, akik igyekeznek cáfolni Moszkva álláspontját, mely szerint Oroszország a NATO-val harcol Ukrajnában.)
4.) Az „Északi Áramlat 2” projekt amerikai kezelése évek óta a német nemzet semmibevételét is demonstrálja, amit Berlin már a Merkel-érában is szó nélkül tűrt. A német külpolitika (és az EU is) szótlanul tűrte, hogy az Egyesült Államok szankciókkal vetette vissza az Északi Áramlat építését. 2022. február 7-én Biden amerikai elnök földig alázta Scholz kancellárt a világ nyilvánossága előtt, amikor közös sajtótájékoztatójukon megerősítette, hogy az Egyesült Államok kész és képes a gázvezeték rendszer kiiktatására. A kancellár kényszeredett mosollyal tűrte főnöke megaláztatását; magára valamit adó állam vezetője jelezte volna, hogy talán nem az amerikai elnöknek kellene eldönteni, honnan vesz gázt a szuverén német állam.
„Úgy tűnik a szuverenitásnak több értelmezése is van. Csak Ukrajnán múlik, NATO-tag lesz-e – mert szuverén ország, de Németországnak nincs joga eldönteni, kitől vesz gázt – ezt majd Amerika eldönti”
A vezetékek felrobbantásának kérdése tabunak számít a német közszolgálati médiában – politikailag nem korrekt emlegetni, hogy az Egyesült Államok vélhetően azt tette, amit Biden elnök a világ nyilvánossága előtt megígért Scholz kancellárnak. A német nemzeti, politikai és szakmai önérzetet a médiában az üggyel kapcsolatban nem engedik megjelenni. (Mintha mi sem történt volna…)
5.) 2022-ben Ukrajna németországi nagykövete a tisztelet legkisebb jele nélkül adta ellentmondást nem tűrő utasításait, követeléseit a német kormány felé az Oroszország elleni szankciókat és a fegyverszállításokat illetően. A német társadalom megrökönyödve szemlélte, ahogy a kormányzati szint eltűri a diplomáciában elfogadhatatlan retorikai ámokfutást. Az ukrán nagykövet által „sértődött májas hurkának” nevezett Scholz kancellár ingerküszöbét a sértések nem érték el. Önérzetes németek őrjöngtek magukban az ilyen szintű és válasz nélkül maradt megalázások után.
6.) Schröder volt kancellár a háború kezdete óta támadások alatt van, amiért részt vállalt a gázprojektek előmozdításában, és a német gazdaság érdekeit támogató álláspontját nem hajlandó a fenyegetések hatására sem megváltoztatni. Az ex-kancellár kitartása elismerésre méltó, miközben saját országának mai vezetői, volt párttársai támadják (állami juttatásai visszavonása, kizárás a pártból, stb.). Schrödert a német-orosz energetikai együttműködésben viselt tisztsége miatt folyamatosan alázzák, de a német Ursula von der Leyen EU Bizottsági elnök 37 milliárd eurónyi vakcina beszerzésről szóló, máig nem kivizsgált amerikai relációs törölt SMS üzenetei szót sem érdemelnek. Hasonlóan nem váltanak ki reakciókat az ismeretlen nagyságrendű uniós tisztségviselő amerikai cégekhez kötődő korábbi, jelenlegi vagy jövőbeli szerepvállalása, állása. Ha valaki a kínai, vagy orosz relációban gondolkodik saját hazája gazdasági érdekeinek előmozdításáért, az a politikai Nyugat mai szabályai szerint üldözendő.
7.) Elrettentő morális példaként láthatjuk Steinmeier jelenlegi államfőt, volt külügyminisztert, akinek sikerült teljesen meghasonulnia önmagával. Ahhoz képest, hogy két esetben is feladatát nem teljesítő kezesként asszisztált az ukrajnai konfliktus kialakulásához (lásd a 2014-15-ben aláírt megállapodásokat), a háború kezdete után sűrűn elnézést kért Ukrajnától, hogy korábban támogatta az Északi Áramlat projekteket.
„Ennél mélyebbre nagyon nehéz süllyedni. Azért kért elnézést, mert külügyminiszterként azt csinálta, ami a feladata volt – energiahordozókat szerzett a következő évtizedekre. Steinmeier nagyon jól bírta az ukrán megaláztatást. Először kitiltották Kijevből a fentiek miatt, de aztán – sok nyilvános önkorbácsolás után – csak sikerült odaverekednie magát az ukrán fővárosba.
8.) Scholz kancellár január 25-én döntött Leopard-2 harckocsik Ukrajnának történő szállításáról. A német külpolitika ezzel új szintre emelte a háború eszkalációját, hiszen nehéz támadó fegyverekről van szó, ahol a személyzet kiképzése is szerepel. Utóbbi azért fontos tényező, mert a Bundestag jogi szakértői az ukrán katonák kiképzését jelölték meg olyan ismérvként, mely Németországot a háború résztvevőjévé teszi.
9.) A napokban megjelent német adatok szerint, Németországnak 175 milliárd euró gazdasági kárt okozott eddig az ukrajnai háború. Ha ezt kivetítjük a német gazdasághoz szorosan kapcsolódó európai és globális partnerekre, akkor jól látható, hogy Berlin nem a saját érdekeit tartja szem előtt, a nemzetközi kapcsolatokban nem racionális szereplőként viselkedik.
10.) A külügyminiszter háborút deklaráló nyilatkozata és a kancellár Leopard harckocsik szállításáról szóló döntése január azon napjaiban születtek, amikor Oroszország az auschwitz-i német haláltábor felszabadításának 78. és a Leningrád (közel 900 napos) német ostrom alól történt felszabadításának 80. évfordulójára emlékezett. Az események egybeesése az orosz társadalom számára logikusan vetette fel a kérdést, mi értelme volt Oroszországnak hozzájárulni a német újraegyesítéshez, vagy – ellentétben az Egyesült Államokkal – lemondani németországi, nemzetközi jogi értelemben legitim megszálló szerepéről.
„Nem vitatott megállapítás, hogy hatékony európai gazdaság nincs hatékony német gazdaság nélkül, így az ukrajnai háború kezdete óta folytatott német külpolitika feladja nemcsak a német, hanem az európai érdekeket is”
A korábbi évtizedek német Ost-politikája azon az elven alapult, hogy Európa és Oroszország kölcsönös függése a legjobb eszköz az európai stabilitás fenntartására, és ez a gyakorlatban is működött. Moszkva nem azért fektetett be tízmilliárd eurós nagyságrendben tengeralatti gázvezeték építésébe, hogy azokat még az üzembe helyezés előtt felrobbantsa.
Általános biztonságpolitikai elv, hogy a jelentős kölcsönös függés visszatartja a feleket az egymástól történő megszabadulástól, katonai konfliktustól. Pontosan ez alapján nem véletlen, hogy Washington évek óta ellenezte azt a típusú európai stabilitást, ami éppen a kölcsönös függés (energia, nyersanyagok, piac, technológia) alapján zárja ki a maihoz hasonló konfliktus kialakulását, s nem teszi indokolttá, és így lehetővé sem külső szereplő (Egyesült Államok) beavatkozását az európai folyamatokba.
„Ezt a kölcsönös függést ideje volt megszüntetni, hogy helyet csináljunk az amerikai energetikai és katonai jelenlét további állomásainak, a kiprovokált orosz veszéllyel legitimáljuk az Európában munkanélkülivé vált NATO-t, dinamizálva az amerikai hadiipari megrendeléseket és az amerikai LNG gáz európai exportját”
(Megjegyzés: ugyanez a helyzet Kína esetében is. A több évtizede tartó status quo, realista egyensúly fenntartása – Kína és Tajvan békés egymás mellett élése a politikai egy-Kína elv alapján – nem amerikai érdek. Egy külső beavatkozás feltételeinek megteremtéséhez, a kínai gazdasági fejlődés megtöréséhez provokálni kell Kínát például tajvani politikai látogatásokkal, mint ahogy Ukrajna NATO-taggá felépítésével lehetett provokálni Oroszországot.)
Németország jelenlegi politikai elitjének teljesítménye sajnálatra méltó a Konrad Adenauer, Willy Brandt, Helmut Schmidt, Helmut Kohl és Hans-Dietrich Genscher által fémjelzett német kül-, biztonság- és gazdaságpolitikával összehasonlításában. Egy Washingtonnak kritikus szinten alárendelt német külpolitika – megspékelve a Zöld Párt (alkancellár, külügyminiszter) programjában idealista, gyakorlatában képmutató békepártiságával (abszolút háborús héják) – ma nem jelent iránytűt Európában.
„Az ukrajnai háborúra, az Európába irányuló illegális migrációra és Európa energiaellátásának jövőjére adott német válaszok nem racionálisak, nem szolgálják sem 80 millió német, sem 450 millió uniós állampolgár érdekeit. A német jövőkép riasztó”
Ha hozzávesszük, hogy nemcsak a német diplomáciát, hanem Európa két fontos intézményének adminisztrációját is a gender policy alapján jelölt német női politikusok vezetik, akkor megértjük, miért találunk hasonlóságot a német kormány, az Európai Bizottság (EU) és az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet (EBESZ) ukrajnai konfliktusra adott – egyáltalán nem az európai érdekeket tükröző – válaszaiban. Utóbbi – félredobva az 1975-től tartó, és a hidegháborúban is életképes Helsinki Folyamat európai biztonság terén létrehozott örökségét, az ukrajnai konfliktusban betöltött nemzetközi megfigyelői szerep tapasztalatait -, mára alapfeladatát tekintve észrevehetetlenné vált, és egyáltalán nem vezető erő a háború további eszkalációjának megelőzésében. Hogyan is lehetne az, amikor vezetői és az őket delegáló Németország maguk sem a diplomáciai megoldást támogatják. A német felelősség nem vitatható sem a háború feltételeinek kialakulása időszakában, sem a háború jelenleg látható eszkalációjában.
Kedves M.I.!
Tényleg meglehetősen meredek amit mond de csak pár apróságot emelnék ki: …”az európai energiapiac
majdnem felét Oroszországnak adtuk,” Mint ahogy Magyarország az iparát és a kiskereskedelem jó részét
az EU-s nagyhalaknak (mert az „odaajándékozás” volt)? Ez alatt az értendő, hogy vásárolTUNK pénzért az
oroszoktól ezt-azt? Amit aztán a szankciók tiltottak le? Jól értettem? Most akkor, hogy az Ön szavaival éljek,
az USA-nak adja Európa a TELJES enrgiapiacát? S az pontosan miért is jobb? Az miért nem kiszolgáltatottság?
Mert egy félkegyelmű elnök igéretet tesz rá?
„Moszkva, nem vonta ki a fegyvereit és katonáit Ukrajnából Nem tartottak helyi választást Ukrajna törvényei szerint,”
Honnan nem vonta ki? Ukrajnát mi gátolta meg, hogy egy népszavazást írjon ki? Kérem, idézze az Egyezmény ide
vonatkozó pontjait, mert ez itt túlontúl konfúz!
Nagy bizalom kellett ahhoz, hogy az európai gázpiac 40%-át Oroszországnak adják. Ez a bizalom elszállt. Nem a szankciók tiltották le, nincsen szankció a gázon. Putyin már 3 hónappal a szankciók előtt elkezdte csökkenteni a gázszállítást, fegyverként használta a gázt, hogy sakkban tartsa Európát amíg fegyverrel lerohanja Ukrajnát, de sem a gázzsarolással sem az invázióval nem érte el a célját. Innen már nincs visszatérés a 40%-os részesedéshez, Európa gázellátása nem fog többé attól függeni, hogy egy véreskezű vén diktátor elzárja-e a csapot vagy sem. Lehet max 5-10%-os szerepük, ami akkor sem okozhat sokkot ha megint elzárják.
Jelenleg a legnagyobb európai gázszállító Norvégia, utánuk jön Algéria és utánuk az LNG exportőrök, köztük az USA meg Katar, Nigéria és mások. Mind megbízható partnerek akik nem használták zsarolásra a gázt eddig, nem fenyegettek azzal, hogy megfagyunk miattuk. Az oroszok ezt megtették és az ezzel eljátszott bizalmat nem lehet rövid távon visszaszerezni, ha egy-két évtizedig nem zsarolnak meg újra akkor talán elkezd majd visszaállni a bizalom, és persze az is jó lenne ehhez ha egy-két évtizedig nem rohannának le újabb államokat.
A minszki egyezmény 10. pontja szerint az összes orosz fegyvert, felszerelést, fegyverest ki kellett volna vonniuk Ukrajnából, nem tették meg. A 9. pont szerint a helyi szavazásokat Ukrajna törvényei szerint kellett volna megtartani, ez sem történt meg és nem Ukrajna akadályozta meg.
Renben, végre haladunk is. „Nagy bizalom kellett ahhoz, hogy az európai gázpiac 40%…” Igen és ez meg is volt. Az oroszok
nem 5 éve szállítanak gázt. Nem az oroszok miatt lett meddő beruházás az Áramlat 2. Ha jól tévedek anno az ukránok
zsarogattak, hogy elzárják az átmenő vezetékeket amikor már hujde demokrácia volt ott. A machináció a gázzal valóban elsőre
orosz lépésnek tűnik de miután vagyonokat zároltak, olajembargókat hoztak stb. stb. és ezt folyamatosan a Krím óta ez a háború
gazdasági vetületének egy válaszlépése volt (a háborúban, csodák csodája, visszalőnek) és az Északi Áramlat sem üzemzavar
miatt robbant fel. A norvég forrásokban meg nem nagyon bíznék hosszútávon mert jelenleg kimerülőfélben vannak, persze
lehetnek újabb felfedezések de jelenleg tudtommal nincsenek. A pala LNG vetületeit sajnos ismerjük. Becseréltük az orosz
függést az amerikaira, Az jobb lesz? Csak mert függetlenségmolekulát vagy mi a fenét kapunk? Ezeket a „véreskezű diktátor”
szerű háziasszonyoknak szánt hangulatkeltő beszólásokat nem célszerű itt alkalmazni mert még visszaüthet a dolog. Most a
„biznicről” van szó s a pénznek még gázszaga sincs. Nem ideológiáról beszélünk. Tehát akarattal rúgtunk egyet az oroszokba,
kerül amibe kerül és erre még büszkék is vagyunk. Biztos ez egy európai érték. Mint szétlőni Irakot a nemlétező atombombák
meg vegyi fegyverek miatt.
Minszk. Mivel nem derült ki, hogy I vagy II a II legyen az alap. A citált pontokban ugyis gyakorlatilag ugyanaz van. Na, ez a két pont
aminek a sorsa erősen vitatott, itt álláspontot foglalni minimum dőreség de leginkább felelőtlenség. Nem vagyok nemzetközi jogász
de nekem a pontok fogalmazása nagyon ködös. A 10 pont nem orosz fegyverekről stb. hanem idegen fegyverekről beszél. Az orosz
tagadják, hogy sértettek volna az ukránok meg vannak győződve, hogy igen. Itt a maga kijelentése max. egy vélemény. Eközben az
ukránok vidáman lövöldözgettek át a köztársaságokba. Ez meg tény.
9. pont. Tudtommal senki, az ukránok sem erőltették a népszavazást, tehát ha mulasztás akkor mind a két oldalon az.
Node, maga tendenciózusan hallgat a 11-es és a 12-es pontról (ukrán alkotmányreform és trilaterális egyeztetések ). Mit is
tett eddig az a zenebohóc elnök ezért? Jó, föloszlatta elsőre a parlamentet. De utána mit is? Nyelvtörvéyn? Egyházalapítás?
Amúgy meg segítek: Dr. Eva Maria Barki.
Az oroszok sem angyalkák, dehogyis! De csak mert azért itt-ott csinálnak disznőságokat ők is nem Oroszország a megtestesült
kénkőszagú patás s nem minden rosszért ő a felelős.
Köszönöm a figyelmet.
Jobb lenne beismerni, hogy 1945 óta nem létezik önálló német külpolitika.
Egyetértek. Nyilván az NDK-ról van szó, ahol a CIA-ügynök Putyin éveken át megszállóként dolgozott.
Azt hiszi, hogy vicces?
Egyáltalán nem, sőt nagyon elkeserítő. Kohl, Adenauer, Helmut Schön hazája az amcsik bábja – de Önnek természetesen az én kommentemmel van baja.
Valamint az amcsik bábja egész Németország, egész Lengyelország, de komplett amcsi-csicska a Videoton igazgatója, a Corvinus egyetemi tanára, Sz. Bíró Zoltán, akik leírják, kimondják, hogy nem értik ezt a nyíltan Putyin/orosz barát vonalat, nem értik, mi megy itt, de nagyon rossz felé megyünk.
Nem értik, ahogy én se, hogy tényleg nincs agresszor? Nem látszik mi ez? Hogy jeles koponyák egyre többször a kérdést felteszik, hogy ugyan mivel fogja Putyin Orbánt?
Ezen kellene röhögni? Nem, nem tudok. És én már akkor is utáltam azt a ránk kényszerített rendszert, amikor Földeák Iván még nem annyira (understatement), amikor Bencsik András még a Pártéletet szerkesztette és nem értem hogy mi a fészkes fene van itt. Bródynak van igaza: ezek ugyanazok.
Ukrajna, minden nyomorék bűne mellett, egy szabadabb életet akart, amilyent mi magunknak elképzeltünk, kivívtunk. Majd ha nem mi leszünk Európa legkorruptabb országa, majd ha nem tolják a pofánkba Tóni meg Barbi meg Ádám ügyét, eltussolva a tuggyuk ki által, akkor kellene az ukrán meg a brüsszeli korrupción örömködni.
Szülővárosomban állt az az oszlop, amely emléket állított a felszabadító hősöknek, a felirat ezekkel a szavakkal kezdődött. Tudom, mit köszönhetünk nekik, sose kevertem össze a felszabadítókat ezzel a velejéig korrupt, rohadt Putyin-rezsimmel. Navalnijék nagyon szemléletesen mutatták meg hosszasan, mi mindent sikerült megszereznie. Ahogy nézem, bőven meghaladja még Hatvanpusztát, a Turai-kastélyt, a Balaton-parti millió telket, az ezerholdas birtokokat, a tokaji szőlőket is.
De lelkük rajta, a kutyát nem érdekelné miről mit gondolnak, ha nem a hatalom de facto hivatalos hetilapjában tolnák ezt az egészet.
Értem Önt, és legalább annyira tisztelje az én véleményemet, mint én az Önét. A belpolitika nem erre a portálra tartozik. Azért ugye azzal egyetérthetünk, hogy a világ nyugati részében sem a legjobban mennek a dolgok:
Jaj, csak az SzDSz-es szekértoló Bródyt ne tekintsük már két lábon járó lelkiismeretnek! Ha magát a Bencsik
zavarja akkor én mit mondjak az ütődött vizesnyolcas KISz muftiból nagyvállalkozóvá ajándékozott magyar
exminiszterelnökről aki mintha régebben a november 7-i beszédeiben mást prédikált volna. Ennyit a „hazaiból”.
Lehet a Putyint a vélt vagy valós dolgaiért elítélni de a mesterségesen lezüllesztett hazáját mégis gatyába
rázta, hitet és erőt adott. Ja, persze! Az oligarchák meg a demokrácia. Ezzel kapcsolatban az észak amerikai
indiánoknak is van véleményük, nem is beszélve pl. a Ford családról, az IBM-ről. A Rotschild papa története
kissé régebbi, nem is említem igazán. De vegyük a Westinghouse-t aki ugyan egy vagyont ígért szerződésesen
a Teslának de amikor kátyúba került a szekér akkor rávette a Teslát, hogy lépjen vissza a követeléseitől. Mindez
után hagyta Teslát simán valódi nyomorban meghalni. Szóval Putyint lehet nem szeretni de ebben a társaságban
semmiképp nem kirívó.
Hogy VVP mijét és mivel fogja Viktorunknak nem tudom, bár manapság elég csak simán üzletelni az oroszokkal,
hogy valakiből uccu Putyin nyalonc váljék. Mint amikor a Szabad Európa hallgatásáért is valaki imperialista bérenc
meg láncos kutya meg tudja-a-rossebb-mi lett és a párttitkár jól elmondta, hogy mit is hazudnak a jelzett műsorok.
Persze, hogy ő honnan tudta…. A valóság meg tiltott gyümölcs volt akkor is.
Mindenesetre a gyémánt seft neeeeem száááámíííít.
Köszönöm a figyelmet.
PS.: Navalnij, Navalnij… Ez az a tag aki permanensen külföldi segítséget kér, hogy igaza legyen?
Valahonnan ismerős ez a tempó.
Hazugságok tömkelege, de hát ilyen az orosz propaganda. Nincs is itt elég hely mindet megcáfolni, úgyhogy csak néhányat mutatóba.
Nem volt puccs Ukrajnában, előrehozott választás történt alkotmányos keretek között. A Régiók Pártja szavazta meg mivel még ők sem mondhatták, hogy Moszkvából fog kormányozni Janukovics. Törvényesen kiírták az új választást, legitim alkotmányos módon.
Nem tartotta be a minszki egyezményt Moszkva, nem vonta ki a fegyvereit és katonáit Ukrajnából. Nem tartottak helyi választást Ukrajna törvényei szerint, ez sem az ukránokon miatt nem történt meg.
Nem Európa tette tönkre a gazdasági kapcsolatokat, az európai energiapiac majdnem felét Oroszországnak adtuk, ezt csak egyetlen dologgal lehetett tönkretenni egy ilyen barbár háborúval és Putyin megtette ezt.
Scholz a háború előtt személyesen garantálta Putyinnak, hogy nem fogja engedni Ukrajna NATO tagságát, de őt ez nem érdekelte mert nem Ukrajna semlegességét akarta, hanem az elfoglalását.
2014. február 22-én semmiféle választás nem volt, hanem puccs. Ezek után tovább olvasni sem érdemes a hozzászólását.
Ha azt sem tudja mi az a puccs akkor nem kéne puccsról írnia. Egyiptomban és Mianmarban volt puccs, annak nézzen utána ha tudni akarja mi az a puccs. Legutóbb Peruban volt puccskísérlet de az nem sikerült.
Ellenben ha a parlament törvényesen előrehozott választást ír ki az nem puccs hanem alkotmányos időközi választás. Hát még ezt se tudja?
Tényleg nem érdekel, amit mond. Persze, fogalmam sincs. Így jó?
A választás 2014 május 25.-én volt, de jobb ha ezt is kicenzúrázza mert lerombolná a hazugságaikat. A régi szovjet módszer, hazugságok és cenzúra, ezek maguk.
Február 22-ről beszéltünk!
Igen, február 22.-éről beszélünk. Február 22.-én szavazott az ukrán parlament 328-0 arányban Janukovics menesztésére és új választás kiírására.
Miért nevezi ezt puccsnak? Mert ezt halotta az orosz propagandában és azt ismételgeti. De ettől még tény marad, hogy a parlament döntött erről törvényes keretek között.
Talán csak önt is átverte az orosz narratíva és tévedett. De már tud a törvényes döntésről. Ha továbbra is puccsról írnak az már nem tévedés lesz hanem hazugság.
1. Azt nem Ön mondja meg, hogy mit gondoljunk! 2. Törvényes? Ön szerint. 3. Konstatáljuk, hogy nem értünk egyet. Ennyi. Ne győzködjön, nincs erre időm.
Kedves Szerkesztő Úr!
M.I. bemásolta a kapott sillabuszt. Feladat teljesítve, jöhet a zsozsó..
„A Keleti Partnerség csúcstalálkozójának előestéjén azonban az ukrán kormány úgy döntött, hogy felfüggeszti az aláírási folyamatot, azért, hogy biztosítsa Ukrajna nemzetbiztonságát és helyreállítsa a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat Oroszországgal.”
A népnek meg tele lett a t…hócipője ezzel a pálfordulással. De egészen más ha a magyaroknak van tele a hócipője (pl. 1956) vagy ha az ukránoknak.
Szóval ha az ukránoknak, akkor az puccs. Megtanulhattuk. És ez cinizmus természetesen, és a stílussal kell foglalkozni, nem azzal, hogy ez a moszkvatér a demokratán jelenik meg rendszeresen, ahol néhány hete a legutolsó sötét antiszemita szöveget is simán leközlik, a lényeg, hogy eltartott ujjal, mert a stílus nagyon fontos.
Az nem számít, micsoda mocskos antiszemita gazemberek vannak a demokratánál. Vagy valaki nem tudja, mit mondott Bakunyin Marx-ról?
„”Marx zsidó és egy tömeg veszi körül,
amely kicsi, többé kevésbé intelligens,
áskálódó, fürge, spekuláló zsidókból áll,”
…
„Minden újságon rajta tartják a kezüket,
és elképzelheted, hogy
milyen émelyítő az az irodalom, amit ez eredményez.
Ez az egész zsidó világ ,
amely egy kizsákmányoló szektát képez,
egy piócanépet, egy telhetetlen parazitát,”
Ennek a Bakunyinnak erről Marxról írt EZT a véleményét dicséri a demokrata jeles szerzője gazdag istván, aki korábban már Hitlerről, mint alvó oroszlánról is közölt méltatást.
Ennyit arról, hogy kik is pofáznak (bocsánat, nyilatkoznak) az ukránok melletti kiállásról.
Szóval itt tartunk, ide jutott ez a szerencsétlen ország
Így néz ki egy parlamemntáris átmenet? Hahó!
https://www.onthisday.com/images/photos/revolution-in-ukraine.jpg
https://img.nzz.ch/2019/2/20/0d78dbeb-b427-48ac-bbfa-e3eaa2f7c528.jpeg
Az oroszországi orientációt képviselő Janukovics elmenekül Moszkvába mert polgárháborús a helyzet. Összetűzések mindenhol,
nyilvánvalóan azért mert az egész ország legalább megosztott az EU-t illetően. Nem lehet tehát konszolidált viszonyokról beszélni,
ilyenkor egy parlamenti döntés minimum erősen megkérdőjelezhető. Nyilván az oroszok is „besegítettek” de a pro EU tüntizők sem
saját kútfőből cselekedtek, azt a „demokratikus” tapasztalat mutatja. Putyinnak jól jött a két NK de ezért tettek az ukránok is. Donyeck,
Luhanszk leválik, majd lepottyan a Malaysian-Airlines gép. 2015-ben a két ország ellenségenek deklarálja a másikat.
Kronológiailag nem ide tartozik de azóta pusztul Ukrajna, milliók menekülnek de protestálni fura módon most senkinek nem jut eszébe.
Sokra mentek az EU szeretetével. Nagyhatalmi játszmába csöppent már rég az ország csak inkább hallgattak a szirén hangokra mint a
józan eszükre. Dél-Amerikában szokták mondani: Távol az Úristen, az USA meg nagyon közel. Szóval hagyjuk ezt a puccs tagadásosdit,
pláne ha erre a pojáca zenebohócra nézünk!
Ha meg valakinek baja van a Demokratával akkor az oda írkáljon és tanulja meg a magyar nyelvtant!
Köszönöm a türelmet.