Egy napra elhomályosította még az Ukrajnában ismét aktív fázisába lépett háborút is Jevgenyij Prigozsin és a Wagner csoport lázadása. A fordulatokban gazdag 22 órás zendülés utólag már ponyvaregénybe illő „operett puccsnak” tűnik, megmutatta ugyanakkor az orosz állam működésének sajátosságait, gyengeségét, a háborúval megfejelt, 2024 közeledtével egyre inkább előtérbe kerülő politikai átmenetből fakadó, egyelőre rejtett feszültségeket. Az előadásnak vége, a függöny leereszkedett, ám a történtekkel kapcsolatban egyelőre több a kérdés, mint a válasz. Annyit azonban nagy biztonsággal kijelenthetünk, hogy a „muzsikusoknak” – a köznyelvben csak így nevezik a Wagner magánhadsereget – ilyen formában ez volt az utolsó koncertje. Mit mondjunk, az előadás igencsak látványosra sikeredett. A cikk eredetileg a Demokrata című hetilapban jelent meg.
A feszültség benne volt a levegőben, ennek ellenére meghökkentő fordulatot vett a Wagner csoportot vezető Jevgenyij Prigozsin és az orosz katonai vezetés közötti szembenállás. A bahmuti/artyomovszki hős megmutatta a másik arcát, és a kicsinyes anyagi és hatalmi szempontoktól elvakulva a hazafi pillanatok alatt hazaárulóvá változott.
„Mert mi mást lehet arra mondani, hogy a jelenlegi kiélezett háborús helyzetben az állam intézményei ellen tör, és kockára teszi az ország egységét, a hadsereg működését”
S ezen a tényen az sem változtat, ha ezek az intézmények mégoly korruptak is, és gyengén működnek. Sokan színjátéknak tartották az egészet, amit erős érvekkel cáfol, hogy hat helikoptert és egy repülőgépet még Oroszországban sem szoktak díszletként feláldozni azért, hogy megtévesszék mondjuk az ukránokat, vagy félreállítsanak egy minisztert. S akkor a presztízs veszteségről még nem is beszéltünk. Mások puccsot emlegettek, de ez azért annál kevesebb volt, hiszen Prigozsinnak láthatóan nem volt sem társadalmi, sem pedig politikai támogatottsága.
„Sokkal inkább nevezhetjük a történteket katonai lázadásnak, zendülésnek, ám ha fellépés módját és a tartalmát is figyelembe vesszük, akkor akár fegyveres zsarolásnak is”
Mert Jevgenyij Prigozsin ugyan egy ideje már érezhetően táplált politikai ambíciókat, és érezhetően beleélte magát az igazságosztó lovag szerepébe, nem tudta intelligensen feldolgozni a megnövekedett népszerűséget, a publicitást, elsődleges célja azonban ennek ellenére nem a hatalomátvétel volt. Még akkor sem, ha gátlástalanságát ismerve akár idáig is eljuthatott volna. Prigozsin nem bírta elviselni, hogy kicsavarják a kezéből igazi erejét, a veszélyesen túl nagyra nőtt Wagnert. Egy ideje már igyekeztek levagdosni magánhadsereg, ezzel az egyre önteltebb vezér szárnyait, július 1-jével viszont már légüres térbe került volna, ha nem írja alá a hadsereg alá betagozódást jelentő szerződést a védelmi minisztériummal.
„A Wagnertől a nyomaték kedvéért a lázadás előtti napokban megvonták az anyagi támogatást, így Prigozsin előre menekülve a zendüléssel akarta megzsarolni a hatalmat, és kialkudni jobb pozíciókat”
A Wagner vezére, Jevgenyij Prigozsin így június 23-án délelőtt a korábbiaknál is élesebb hangú, az orosz hadsereg vezetését tovább támadó, ismételten Szergej Sojgu miniszter és Valerij Geraszimov vezérkari főnök távozását követelő, de már az ukrajnai háború orosz narratíváját is megkérdőjelező videó üzenetet tett közzé. Majd este egy másik üzenetben már arról beszélt, hogy a hadsereg Szergej Sojgu parancsára lőtte a wagneresek egyik pihenő táborát, ezért a magánhadsereg elindul igazságot tenni, és számon kérni a korrupt és inkompetens katonai vezetést. Az említett támadást a védelmi minisztérium cáfolta, és a vád, a videó mértékadó elemzők szerint is hamis volt.
Másnap a Wagner mintegy 4000 katonája ellenőrzése alá vonta a Déli Katonai Körzet központját, a Don melletti Rosztovot, majd egy részük menetoszlopokban mintegy katonai 300 technikával Moszkva felé vette az irányt. Lényegében akadály nélkül robogtak az M4 autópályán a főváros felé, ahol terrorellenes műveletet hirdettek, és megerősítették a város biztonságát. A Wagner menet oszlopainak igazán komoly feltartóztatást azonban Putyin és köre rendkívül meglehetős késéssel kezdte el szervezni. Az elnök csak szombat késő délelőtt, mintegy 12 órával az események kezdete után tette világosság álláspontját. Amint ez egyértelműsödött, meg is szervezték az ellenállást, amit mutatott a Moszkva előtti felvonulás, a felrobbantott autópálya és a konvoj elleni támadás is.
„Ekkor már Prigozsin is láthatta, hogy az összeütközés elkerülhetetlen, ez pedig mindkét oldalon erősítette a megállapodás esélyét”
A wagnerosok már Moszkvától másfél órára voltak, amikor Prigozsin leállította a menetoszlopokat. Alekszandr Lukasenko belarusz elnök ugyanis közben bejelentette, hogy egész napi közvetítése után mindenki érdekeit figyelembe vevő megállapodás született. A kompromisszum lényege a kiszivárgott hírek szerint az, hogy a wagneresek amnesztiában részesülnek, a hadsereg két vezetője, Szergej Sojgu miniszter és Valerij Geraszimov vezérkari főnök pedig távozik. A Kreml szóvivője Dmitrij Peszkov később azt közölte, hogy a tárgyalások során a védelmi minisztérium vezetőváltása nem merült fel, Prigozsin ellen a fegyveres lázadásról szóló eljárás megszűnik, ő maga Belaruszba távozik – Rosztovból távozva azonban eltűnt –, a Wagner pedig visszatér a táboraiba.
„Visszatekintve erre a 22 órára, az orosz vezetést mintha váratlanul érték volna a történtek, hiszen meglehetősen lassan reagált, és az állami média is sokáig feltűnően hallgatott”
Aztán egy közleményben bejelentették, hogy a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) büntetőeljárást indított fegyveres felkelésre buzdítás vádjával, és felszólította a Wagner csoport tagjait, hogy ne engedelmeskedjenek vezetőjük parancsainak. Az „igazság menetének” leállítására, nyugalomra és tárgyalásokra szólított fel mások mellett Prigozsin korábbi szövetségese, Szergej Szurovikin tábornok is. „Átvernek benneteket” – figyelmeztette rövid videó üzenetében a pártütőket Szurovikin. De jobb belátásra próbálta bírni a wagnereseket a katonai hírszerzés parancsnokának a helyettese, Vlagyimir Alekszejev vezérőrnagy is, ami azért figyelemre méltó, mert nyílt titok, hogy a Wagner külföldi akcióit a GRU irányította. De ha már Prigozsin egykori szövetségeseinél tartunk, akkor ide tartozik az is, hogy Putyin kemény hangú beszéde után Ramzan Kadirov is árulónak nevezte korábbi harcostársát, és nyilvánosan letette a voksot az elnök mellett. S hogy nem a levegőbe beszél, azt jelezte, hogy a nemzeti gárda kötelékébe tartozó csecsen különleges erők, az Apti Alautdinov vezette Ahmat különítmény egységei is megjelentek Rosztov körül.
A Kreml sokáig hallgatott, és Vlagyimir Putyin csak másnap délelőtt állt a nyilvánosság elé, és beszédében árulásnak, hátba szúrásnak nevezte a történteket, a felkelés szervezőinek semlegesítésére utasított, és súlyos büntetést helyezett kilátásba.
„Mint Jevgenyij Prigozsinra, a Wagner katonai magánvállalat alapítójára utalva fogalmazott, a túlzott becsvágy és az önérdek vezetett az áruláshoz, méghozzá a csoport azon harcosai és parancsnokai ellen is, akik felszabadították Szoledart, Artyomovszkot (Bahmutot) és más településeket”
A beszéd üzenete egyértelmű volt, Putyin eldöntötte, keményen lép fel az őt eláruló Prigozsinnal, és az ország nehéz helyzetében egységre szólított fel. Az üzenet elhangzása után a Wagner vezére átlépett egy vonalat, míg korábban magát az elnököt nyíltan nem támadta, addig válaszul az elhangzottakra bejelentette, hogy ezentúl sem az FSZB, sem pedig Putyin utasításait nem tartja magára érvényesnek. Ahogy fogalmazott, a hazaárulás kérdésében az elnök erősen téved, mert a Wagner összes harcosa hazafi, és senki sem fogja az elnök, az FSZB vagy bárki más kérésére feladni magát. „Mert nem akarjuk, hogy az ország továbbra is korrupcióban, csalásban és bürokráciában éljen” – hangoztatta a tőle megszokott populista módon a zsoldos csoport vezetője.
„A politikai elit ugyanakkor kiállt a hatalom mellett – persze, voltak, akik lapultak és inkább kivártak –, és az éles helyzetben is megmutatkozott a társadalom apolitikussága”
A hatalom és a társadalom egymással párhuzamosan élte az életét. Míg a „bizánci udvar” a belső intrikákkal volt elfoglalva, addig az emberek inkább a tanévet lezáró ballagásokkal. Az országban nem volt puccs hangulat. A világ előbb feszülten figyelte a történéseket, és a titkosszolgálatok ugyan feltehetően számítottak arra, hogy a Prigozsin és a hadsereg vezetése közötti egyre élesebb szembenállás nyílt ütközéshez vezethet, és a Wagner vezérének erre irányuló készülődéséről is lehetett tudomásuk, ám mégis meglepte az elitet az események ilyetén alakulása. A megdöbbenés azonban a nyugati társadalmak úgynevezett haladó, progresszív rétegeiben pillanatok alatt átváltott a vad Putyin ellenességből fakadó Prigozsin imádatba, lelkes wagnerezésbe.
„A koncert közben ha nem is színvonalasra, de nagyon látványosra sikeredett. A 19-re kétségbeesett vagy öntelten lapot húzó Prigozsin nem érte el, hiszen nem is érhette el, amit akart”
A Wagner csoportnak a jelenlegi formájában vége, egy részét feltehetően beintegrálják a hadseregbe, egy másik pedig talán az afrikai projektekben működhet tovább. Magát Prigozsint Belaruszba száműzik. A megállapodás részletei egyelőre nem világosak. Így lapzártánkig úgy tűnt, hogy a Kreml – ezzel is erőt mutatva – Szergej Sojgu és Valerij Geraszimov menesztésének kérdésében sem enged. Prigozsin tehát vesztett, hiszen elvesztette a Wagnert, feltehetően a vagyonának jelentős részét, és kiszállt az utódlásért folyó versenyből is. Cserébe jó esetben kompromisszumként az életet kaphatja, ami a hazaárulást figyelembe véve azért nem kevés.
Ugyanakkor ebben a történetben a Prigozsin erejét alábecsülő, a saját korlátait pedig nem jól felmérő hatalom sem nyert. Kígyót melengetett a keblén, fölnevelt egy szörnyet, és amikor az már veszélyesen nagyra nőtt, túl nagy árat fizetett azért, hogy leszámoljon vele.
„Prigozsin ambíciói egy pillanatra felvillantották a polgárháború rémét, és a Kreml végül mentette a menthetőt, a vérfürdőt elkerülte, ám ez így is komoly presztízs veszteség”
Rámutattak a történtek az orosz állam működésének gyengeségeire, és arra is, hogy Vlagyimir Putyin éles helyzetekben – már nem először – túl sokat vacillál. Végül elhúzta a Wagner nótáját, rövidre zárta a történetet, a „muzsikusok” előadásának 22 órája nem öregbítette az erős kezű vezető imázsát. A történtekkel a legtöbbet a tulai kormányzóval, Alekszej Gyjuminnal párban közvetítő Alekszandr Lukasenko nyert. Előbbi ezzel is megmutatta, hogy vele az utódlásért folytatott versenyben alighanem számolni kell, míg a belarusz elnök ismét igazolta, hogy nemcsak magát, de a „nagy testvért”, Oroszországot is képes kirántani a legnagyobb slamasztikából is.
„De a történet tanulságokkal szolgált a Nyugat és a nyugati elemzők számára is. Ismét megmutatta ugyanis, hogy az orosz politikát nem mindig lehet az ok-okozat logikáját alapul véve megérteni, és nem okvetlenül színjáték az, ami esetleg annak látszik”
Lehet, hogy az „orosz ház” első, és akár második pillantásra is furcsán megroggyantnak, összetákoltnak tűnik, a lakók pedig néha értelmetlenül futkosnak ki-be, és kidöntenek akár egy-egy oszlopot is, mégis működik. Olyannyira, hogy az ilyen előadások sem rázzák meg. Mert már hozzászokott.
(A cikk eredetileg a Demokrata című hetilapban jelent meg, itt olvasható.)
Pár információ illetve gondolat a Wagner-ről illetve a Prigozsin-jelenségről – végül 8 hosszú pontban kifejtve:
1) Nemcsak a Wagner volt/van mint orosz zsoldoscég – a Wagner csak a legnagyobb reklámot kapott a sok közül. Szakértők/újságírók sokat felsorolnak — van aki 20-nál többet, de van aki közel 40-nél tart. Pár név:
Redut, Fakel, Potok — ezen alakulatok mögött a Gazprom vezetőit sejtik
Van egy másik Redut is — emögött Oleg Deripaska és Gennadij Timcsenko orosz oligarchákat írják
További zsoldoscsoport nevek: Plamja, Sobjanyin polk/ezred (Sobjanyin a Moszkva-i polgármester is, de semmi köze hozzá a névazonosságon kívül)
3) hosszan lehetne értekezni a külföldi hasonló alakulatokról, de csak ukrán párhuzamokra próbálok utalni
Először is szerintem utalni kell a Wagner hasonlóságára az „Azov”-val. Nyilván sok a különbség, de sok a hasonlóság is. Tudom, elsőre furcsa a felvetés, és agyalágyult agymenésnek tűnik. De kérem átgondolni (egy későbbi kommentben talán kifejtem, de ez tárgy nem tartozik szorosan ide, meg az is hosszú lesz, ha lesz).
A bulvárabb kategóriában ott volt a Mozart Group — nevét a Wagner Group trollkodásaként kapta. Ezt céget az invázió után, 2022. márciusban alapította meg Andrew Milburn és Andrew Bain, két leszerelt/nyugalmazott USA tengerészgyalogos ezredes. A harctéren az ő zsoldosaik direkten nem jelentek meg, helyette különféle kiképzéseket tartottak az ukrán katonáknak (mesterlövész-kiképzés, Javelin rakéták használata, stb.). Mellette viszont mindenféle sikkasztásokba keveredtek, meg Kijev-i bárokban részegen kötekedtek — idén januárra az ukránoknak elegük lett belőlük és elzavarták őket.
A különleges kategóriában ott van a Polski Korpus Ochotniczy/Lengyel Önkéntes Hadtest. Ez idén februárban jött létre, és nemcsak Lengyelország-i lengyeleket toboroz, hanem Kanada-i meg USA-beli lengyel diaszpórából is – sőt állítólag főleg onnan. A fő különlegessége mégis az, hogy az Ukrán Külügyminisztérium finanszírozza (legalábbis egy kanadai újságban olvasottak szerint – ahol amúgy az NHL-ről/jéghokiról olvasgattam). Mindenféle titkosszolgálatokról már hallottam zsoldos-ügyben, de az, hogy egy külügyminisztérium állítson fel egy zsoldoscsapatot, azért meglepett!
Ezen felül vannak még persze a különféle „nemzetiségi” különleges egységek: Krym Zászlóalj a krími tatárok Krímből emigrált részéből felállítva (a krími tatárok döntő része az ukrán propaganda nagy bánatára a Krímben maradt), Turan Zászlóalj – kirgiz, kazah, azeri önkéntesekkel/zsoldosokkal, Pahonia Regiment és a Kastuś Kalinoŭski Ezred/Połk Kalinoŭskaha belaruszokkal, a szépnevű szintén belarusz Terror Zászlóalj (nehezen hihető, de eredetiben Батальён Тэрор!!), stb-stb. Ott vannak még ugyebár a Belgorod megyébe/oblasztyba betört, és nehézfegyverzettet villantó orosz extremistákból álló egységek is, stb. A Prigozsin-puccskísérlet nyomán felvillant bennem, hogy azért Zelenszkijben is megjelenhettek kételyek.
3) Prigozsin ellentéte Sojgu-val és Geraszimov-val
Az ellentét egyikükkel sem a háború során jött elő, annak során csak fokozódott.
A Sojguval való ellentétének gyökere oda vezethető vissza, hogy Prigozsin törvényes cégei vendéglátással, közétkeztetéssel, élelmiszerrel (összefoglaló angol szóval catering-gel) foglalkoznak és az egyik legnagyobb vevője az orosz hadsereg (volt) – és azon régóta vitatkoztak, hogy a hadsereg megrendeléséből mekkora szelet és milyen áron jusson Prigozsin cégeinek.
Geraszimov-val való ellentéte inkább egy 2018-as Szíriában történt Wagner-akcióhoz vezethető vissza. Szíriában, egész pontosan Deir-ez-Zor városa mellett a Wagner megtámadott valami gázkitermelő létesítményeket örző másik milíciát, az orosz katonai vezetéssel történt egyeztetés és annak engedélye nélkül. A gond az volt, hogy az a milícia az amcsik támogatását élvezte – és a amcsik válaszként repülőket küldtek bombázni, a milíciát támogatandó. Miután minden látszat ellenére Szíriában volt és van egyeztetés az oroszok és az amik között, a Wagner támadása úgy tüntette fel az orosz katonai vezetést, hogy egyoldalúan lépnek, megszegik a szavukat stb. Az incidens a katonai vezetésnek kellett nagynehezen elsimítania. De az egész incidens megmutatta Prigozsin kalandor természetét, „elszabadult hajóágyú”-s kockázatait. A történetnek van olyan változata, hogy Prigozsin még valami üzleti külön-dealt is kötött Asszad elnök körével a visszafoglalandó gázmezőről, megintcsak az orosz hivatalosságot kihagyva.
4) Mit hibázott el Prigozsin? Az orosz hadsereg a Wagner-nek rengeteg utánpótlást adott. A híres-hírhedt „kevés a lőszerutánpótlás” tekintetében már korábban írtam kommentben a Prigozsin-i önellentmondást. De néhány további példa: Felderítő drónok és az ilyen quadrokopterek tekintetében a Wagner már korán sokat kapott, míg a regurális orosz haderő csak most kezd jelentősebb mennyiséget kapni ezekből. Testpáncél: a háború kezdetén az egész orosz hadseregben kevés volt az ilyen eszköz (az ukránok kezdetben sokkal jobban el voltak ezzel látva!), viszont amikor 2022. áprilisban a Wagner Popaszna-nál a frontra került, teljesen már el volt látva ezzel, sőt a 3-4 kilós minőségibb spéci kerámia-alapú testpáncélt kapták nem, és nem a 8-10 kg-s edzett acélt tartalmazót – el lehet képzelni, hogy melyiket könnyebb viselni, futni benne, netán rohamozni. (és még lehet pár példát hozzáadni). Azaz a Wagner „lefölözte” az orosz hadiipar termékeit —- ezzel párhuzamosan pedig Prigozsin gyalázza az hivatalos orosz hadsereget, vezetését, produkcióját. Igen, egy csomó dolgot eltoltak – a harctéren is, meg a beszerzéseknél is (a hadihajók pl. nem hiányoznak az ukrán hadszíntéren) – de azért a priorizált utánpótlást kapó Wagner vezére más tartalmú és hangnemű, realistább bírálattal állhatott volna elő, ha lett volna valódi intelligenciája. Most képzeljük el az orosz hadseregbeli katonák/tisztek reakcióját – egy ideig tűrtek, utána rúgtak!
6) Hogyan tudta Prigozsin mégis előhitetni a publikummal, hogy „kevés lőszert kapnak”? A válasz szerintem részben az orosz hivatalos propaganda hiteltelenségében keresendő, részben Prigozsin tehetséges önreklámjában.
Van egy Igor Konasenkov nevű katonai szóvivő. Elvileg neki elég pontosan kellene tudnia a hadihelyzetet – és nála senki nem tudhatná jobban publikusan tálalni . A fickó naponta előáll és elmond egy orosz sikertörténetet, benne ukrán veszteséglistát, hol-mennyi katonát/tankot/ágyút ötek meg/lőttek ki. Amit elmond, naponta (néha naponta többször is), annak köze nincsen a valósághoz. Az oroszok először élcelődtek rajta, hogy 3-4-szeres szorzót használ-e avagy 10-szereset netán 20-ast. Pár hónap után már nem élcelődnek rajta — oda se figyelnek, mit mond. Viszont Konasenkovot előléptették, a háborút vezérörnagyként kezdte, amikor utánanéztem, már altábornagy volt. Erre már azt se mondanám, hogy „hiába, hazudni tudni kell”.
És amikor a hivatalos állítás/propaganda ennyire elhiteltelenül, akkor jönnek az ellenzékiek. Csakhogy Oroszországban ugyan van hivatalos ellenzék, de az olyan amilyen. Úgyhogy maradtak az alternatív hírmagyarázók – közte Prigozsin.
Prigozsinnak a catering-en és a Wagner-on kívül ott van/volt az „Internet Research Agency”-be tömörített PR, azaz más néven információs hadviselési cégei/emberei. Prigozsinnak megvan a személyes Telegram-csatornája, a Wagner Telegram-csatornája, van egy TV-csatorna félesége RIA FAN néven, stb-stb. Ott vannak a haditudósítók/vojenkorok — közülük Prigozsin párat (pl. a Grey Zone néven futót) a maga oldalára állított, netán megvett (nem minden vojenkort, de párat). Ezeken keresztül mind Prigozsinnak kedvező állítások hangzottak el.
Nem mondanám Prigozsint „média hack”-nek. A fickó tehetséges szervező és tehetséges „showman” – mindkettőt sokszor és sokféleképpen bizonyította. Ezt nem lehet és nem kívánom letagadni. De rendkívül ellenszenves alak.
Az orosz elit (politikai, katonai, gazdasági) belenézett abba a pokolbéli üstbe, amit Prigozsin rotyogtatott – és nem kért belőle. SENKI! Talán Mihial Mizincevet kivéve (róla később, mindjárt) – de ő is csak talán.
7) Mikor kezdett elfajulni Prigozsin és az orosz elit (beleértve nemcsak Sojgut és Geraszimovot, de az egész orosz vezetés, beleértve az egyensúlyozó Putyin) konfliktusa? Az orosz ellenzéki újságírók már januárban megírták, hogy a nagy állami és államilag befolyásolt TV-csatornák újságíróit akkor felkérték, hogy Prigozsin nevét lehetőleg ne említsék meg, csak a Wagner-t — gondolom, az idők során az „eligazítás”szigorodott. Prigozsin az intő jeleket figyelmen kívül hagyta, nem próbált korrigálni, változtatni a politikai taktikáján/stratégiáján, sőt „ráduplázott” (avagy a végét nézve rá”százszorozott”).
8) felhívnám a figyelmet Mihail Mizincev vezérezredesre. Ő idén áprilisig a Sojgu egyik helyettese volt, a hadsereg beszerzéséért, logisztikájáért felelt. Áprilisban letették a posztjáról, májusra kikötött a Wagner-ban — olyat is olvastam, hogy egyenesen Prigozsin általános helyettese lett. Na, ennek aztán igazán szaftos magyarázatai lehetnek – én el sem tudom képzelni mindet. Gondoljunk bele: Mizincev az, aki békeidőben a kaját rendeli Prigozsintól — ugyebár részben ennek kapcsán veszett össze először Prigozsin és Sojgu. Mizincev az, aki háborúban a Prigozsin-i vádak szerint nem ad elég utánpótlást a Wagner-nek és mindezt Prigozsin publikusan káromkodva Mizincev felettese, Sojgu nyakába varrja. Aztán ezek ellenére ( vagy ezért?) Mizincev kiköt a Prigozsin-nál/Wagner-nél.
Lehet persze ez szimpla korrupciós eset is – de hát azért ehhez a magyarázathoz naiv hit kell.
Lehet, hogy Prigozsin így akarta biztosítani a logisztikája javulását? Avagy ez már politikai tevei közé tartozott — egy „nem-akárki” miniszter-helyettes leigazolnia a céghez azért nem semmi!
Aztán lehet az is, hogy Mizincevet formailag váltották le, valójában elküldték ellenőrizni Prigozsin-t/Wagner-t. Kideríteni, hogy mi a valós utánpótlási helyzet. Mert akkora volt a kontraszt a minisztérium tudása/képe és Prigozsin állításai között?
Az is lehet, hogy emellett politikai ellenőrző-körútra küldték, kideríteni, Prigozsin mit tervez, netán a korábbi viszonylag finom megállító üzeneteket direktben tolmácsolni Prigozsin felé. Vele párhuzamosan Sojgu/Geraszimov/GRU/Putyin felé visszafelé jelenteni Prigozsin terveit?
Ha Mizincev nem „forró kása”, akkor semmi nem az! A többi, Prigozsinnal kapcsolatban álló tábornokot meg tisztet nyilvánvalóan kikérdezik, de hogy Mizincev-nél a kérdezés vallatásba megy át, az hótziher!
Mizincev-et illetően némileg pontatlan voltam. Mizincev 2014-ben a Национальный центр управления обороной РФ nevű katonai szerv alapító parancsnoka volt. A szerv nevének pontos fordítására nem vállalkoznék, de kb. Orosz Föderáció Fegyveres(einek?) Országos/Nemzeti Irányító Központja. Annyit értek meg belőle, hogy ez valamilyen hírközlési koordinációs szuperközpont, netán hírszerzési/hírelemzési szervezet. Ezen a poszton volt 2022. szeptember 24-ig, amíg kinevezték Sojgu helyettesének, ahol, mint említettem a hadsereg beszerzéséért, logisztikájáért felelt. Úgyhogy bár békeidőben nem ő rendelte a kaját Prigozsin cégétől — viszont ezzel a kiegészítéssel/módosítással Mizincev 2023. májusi feltűnése Prigozsin/Wagner körül szerintem még a korábban írtnál is kényesebb. És szerintem ez a lényeg.
…” „Átvernek benneteket” – figyelmeztette rövid videó üzenetében a pártütőket Szurovikin.”… Hogy milyen körülmények között került felvételre Szurovikin üzenete, nem ismert, de számomra azt jelentette: „Fordulj vissza, mert ha „fent” bele is mennek valamilyen alkuba, azt semmiképen sem tartják majd be.”… A történések ezt is igazolták. Ezt igazolja Szurovikin eltünése is… Geraszimov azonban számomra egy rejtély. Kiépít egy zseniális védelmi vonalat, majd hirtelen kivonatja magát a forgalomból… Ez logikátlan…