Lengyelország első atomerőművét a Westinghouse építheti, az amerikaiak azonban ennek ellenére elégedetlenek. A másodikért ugyanis a dél-koreai Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) lett a befutó. S ha a lengyelek logikáját értjük, akkor a harmadik erőműért folyó verseny nyertese az előző két tenderen is indult Électricité de France (EdF) lehet. Hiába tehát a szoros szövetségesi kapcsolat és Washington nyomása, ez sem írhatja felül a Westinghouse megbízhatatlanságát.

Fotó:EUROPRESS/Darek Redos/AFP
Ötven évig halogatták, a következő évtizedekben pedig három atomerőművet is építenek a lengyelek. A pálfordulás oka, hogy a lengyelek immár jobban aggódnak az egekbe emelkedő rezsi, mint az atom miatt. Nem alaptalanul, hiszen az energiaárak megugrása 25 éves csúcsra emelte az élelmiszer árakat is. Az infláció az egyik legmagasabb a térségben. De erre ösztönzi Varsót az energia szuverenitás erősítésének szükségessége, és az egyre égetőbb klíma kihívások is. Ne felejtsük el, hogy Lengyelország azok közé az uniós tagállamok közé tartozik, amelyek a leghangosabban követelték az orosz energiahordozókra kivetett szankciókat, ám arra a legkevésbé voltak felkészülve, hogy azok hiányában mi történik az energiaellátásukkal. Szavazóik akarata, és a geopolitikai, valamint a gazdasági realitások előtt meghajolva immár a legnagyobb politikai pártok is támogatják a nukleáris energiát.
„Attól függően, hogy hány reaktor épül, az atomenergiának a tervek szerint 20 éven belül Lengyelország energiatermelésének 25-40 százalékát kellene biztosítania. Jelenleg a villamosenergia-termelés 70 százalékát a fosszilis energiahordozók adják”
E nagyszabású terveknek megfelelően a következő években három nagy atomerőmű is épül Lengyelországban. Az elsőt az amerikai Westinghouse építi a tengermelléken, a másodikat dél-koreai technológiával Közép-Lengyelországban létesítik, ahol egy harmadik beruházás is tervben van.
A kormány jóváhagyta a Westinghouse AP1000 technológiájú erőmű építését, amely az előzetes tervek szerint az észak-lengyelországi Lubiatowo és Kopalino térségében létesül. Az első reaktort 2026-ban kezdik építeni, és 2033-ban helyezik üzembe. Legfeljebb 20 milliárd dollárba kerülhet, a finanszírozásban az amerikai fél is részt vesz.
„A második erőmű egy állami részesedésű lengyel magáncég, valamint a dél-koreai Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) projektje, helyszíne pedig a közép-lengyelországi Patnów”
Ez az utóbbi, üzletinek minősített beruházás nem része a 2020-ban jóváhagyott lengyel atomenergetikai kormányprogramnak, mely szerint Lengyelország 2043-ig hat reaktorból álló két erőművet tervez építeni. A kormányprogram része lenne viszont egy harmadik, szintén Közép-Lengyelországban építendő atomerőmű. A kormány emellett támogatja kisebb, MMR és SMR típusú mikro-, illetve kis moduláris nukleáris reaktorok létesítését is.
„Sokakat meglepett – legfőképpen talán az amerikaiakat –, hogy a szoros szövetségesi kapcsolatok ellenére nem mindkét tendert a Westinghouse nyerte”
Pedig a döntés logikus, hiszen a két különálló külföldi partner választásával Varsó versenyhelyzetet teremt. De azért is érthető ez a választás, mert a nagy erőművek építése terén a Westinghouse kompetenciája finoman szólva is megkérdőjelezhető. Ezzel feltehetően tisztában vannak a lengyelek is, ám azt nem engedhették meg maguknak, hogy teljesen kihagyják ebből a megaüzletből legszorosabb politikai szövetségesüket.
„Az amerikaiak azonban többre vágytak, és mindent meg is tettek annak érdekében, hogy kigolyózzák a vetélytársaikat”
A Westinghouse októberben pert indított az Egyesült Államokban, azzal érvelve, hogy a koreaiak amerikai tulajdonú technológiát használtak, amelyet csak a Westinghouse jóváhagyásával lehetett exportálni. Így aztán a Fehér Ház és Varsó erős kapcsolatára építve a kormányprogram keretében épülő erőmű tenderét a technológiai hiányosságok ellenére is hozták, az üzleti alapon megvalósuló projekt esetében azonban ez már nem ment.
Ez a történet is jól mutatja, hogy az Egyesült Államok a szabad verseny szabályait felrúgva minden szférában felhasználja a politikai eszközöket akár a szövetségeseivel szemben is a piacszerzés érdekében. Az atomenergia szférája azonban veszélyes terep, hiszen itt a technológiai hátrány ellensúlyozása politikai nyomással könnyen ökológiai katasztrófákhoz vezethet.
A nemzetközi (atom)energetikai piacon két valós szereplő van jelenleg: a Rosatom és a feltörekvő, de még messze
jelentéktelenebb KEPCO/KHNP. A többi csak erölködik (Kínát is idevéve) így vagy úgy. Mindenesetre izgalmas egy
kereset lehet egy USA bíróságán benyújtva, hogy egy koreai cég ne adhasson el valamit Lengyelországba. Éppen
egyelőre csak a keresetnél tartanak, de ez legyen a Wh. baja. Senki nem köpködi őket, csak kineveti.
” A jog a gyengék utolsó mentsvára.”
/Számomra ismeretlen szerző/
Nos, a franciák 20 éve nem építettek új erőművet, a Westinghouse szintén ismerős szereplő (reanimálandó a
döglődő amerikai civil atomipart à la palagáz/olaj) a koreaiaknak egy leendő külföldi referenciájuk lesz….. Lengyel
barátaink szokásait elnézegetve legalább tudjuk, hogy milyen hibákat nem szabad Magyarországnak elkövetnie.
Paks II esetében most a SIEMENS makacssága a titkos fegyver, hogy a Rosatomot ellehetetlenítsék nálunk. Bár nem
igazán követhető a „logika” hiszen nem az oroszoknak menne a szállítás hanem Magyarországnak, egy EU-s és NATO
tag országnak de sebaj. Ha a halas kofa becsapott a csarnokban akkor az asszonyt verem meg otthon. Ezek szerint a
SIEMENS is úgy van a dologgal mint a viccbéli Kohn bácsi aki a vasárnapi zárvatartásból él meg.
Azért ez jogilag nem néz ki annyira fekete-fehérnek: „South Korea had developed the APR1400 model based on nuclear technology from Combustion Engineering, a US-based company, the nuclear business of which was sold to Westinghouse in 2000”
https://www.neimagazine.com/news/newssouth-korea-seeks-to-end-dispute-with-westinghouse-10511335
Más dolog, ha mint minden cikkben, ebben is az USA-t kell köpködni. Tudom, az propaganda amit én írok, az nem amit Ön.
Tisztelt Ismeretlen!
Nem az a bajom Önnel, hogy nem értünk egyet, hanem az, hogy
– az igazságot álarc mögül osztja, így a verseny tisztességtelen
– mindent propagandának nevez, amivel nem ért egyet, majd ezzel még a vitapartnert meg is vádolja
– a legtöbb esetben belpolitizál, ami nem profilja a portálnak, és ezt nem akarja megérteni
Tisztelettel:
Stier Gábor
A Paks szóba hozatala miatt megkövetem a moszkvater.com -ot.
Mea culpa.
Az a nukleáris energetikához visszatérve most látszik igazán enneke a háziasszonymozgalomból politikummá vedlett zöld
„eszmének” a hihetetlen kártétele. Nehéz ennek a pórázról elengedett és meglehetősen irányítottnak tűnő ámokfutásnak
a károkozását még teljesen felmérni. Lejáratott ui. egy meglehetősen alap emberi kívánalmat, nevezetesen, hogy kevesen
szeretik a koszt, a büdöset és a megszentségtelenített környezetet.
Az atomreaktorok építése nem egészen belpolitikai kérdés. A NAÜ Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA – International Atomic Energy Agency, székhelye: Bécs) az ENSZ védnöksége alatt komoly ellenőrzési joggal rendelkezik, és egy atomerőmű építéséhez eleve ki kell kérni a véleményét. Az atomerőművek nemzetközi ellenőrzése 1957-től folyamatos.