A PLACCC Feszttivál keretében a budapesti Turbina kulturális központban adta elő a napokban „Ich heiße Frau Troffea” című performanszát Igor Sugalejev, belarusz queer mozgásművész.
Posta Ákos István írása a #moszkvater.com számára
Frau Troffea története néhány évszázaddal ezelőttre nyúlik vissza, amikor ez a hölgy Strasbourgba ment, útközben azonban szabályos táncolási roham jött rá, napokon keresztül, egészen a végkimerültségig táncolt. A klasszikus, halálba táncoltatott lány motívumot a belarusz művész napjainkba, a berlini rave szubkultúrába helyezte át, összekötve azzal a személyes élményével, hogy ebben a közegben talált rá a szabadságra.
„Ellenpontként, az előadás kezdetén, saját instagram – videókat vetít a háttérben a legutóbbi, belarusz elnökválasztást követő tömegtüntetésekről, majd pedig a külföldre távozásáról”
A művész először Ukrajnába, majd Lengyelországba, végül Berlinbe távozott. Szülőhazájában már évek óta nem járt. Anyjával már négy éve nem találkozhatott.
Az előadás után a Turbina backstage részén kérdeztem, angolul.
A tüntetés részleteiről faggatva kitör belőle, iszonyatos volt, mégis rengetegen gondolták, hogy tüntetniük kell. Ki kell állniuk a szabadságért. Mára a queer – alternatív művészeti közeget jóformán teljesen kiüldözte a hatalom az országból. Szétszóródtak. Elsősorban Lengyelország fogadott be sok belaruszt, főként Varsóba mentek.
„Ukrajnából, a háború miatt sokan távoztak, ráadásul 2022. február óta általában véve nehezebb lett a belarusz diaszpóra helyzete. Gyakran bizalmatlansággal, elutasítással fogadják őket. <Tudom az okát…> – teszi hozzá rezignáltan”
A budapesti PLACCC – Fesztiválon Igor Sugalejev idén már másodszorra léphetett fel. Különösen örült annak, hogy a Turbina volt a performansz helyszíne, hiszen ez alapvetően egy bulihely, így kapcsolódik ahhoz a rave kultúrához is, amit megidéz.