A német sajtó, a dél-amerikai helyzet és a nagyhatalmak játéka André Scheer német marxista újságíró szemével
Posta Ákos István írása a #moszkvater.com számára
Még az NDK-s időkből sok magyarnak is ismerős lehet a Junge Welt. A napilap ma is létezik, és az NDK-t dicsőítve a kommunista irányvonalat viszi tovább. Ezért aztán aligha meglepő, hogy a fősodor atlantista narratívájával szembe menő külpolitikai rovat vezetője André Scheer korábban évekig Venezuela berlini nagykövetségén dolgozott. A hamburgi születésű újságíró a latin-amerikai ország aktuális helyzetét bemutató előadás-sorozatának bécsi állomásán nyilatkozott a #moszkvatérnek, akit a venezuelai állapotok taglalása előtt még a németországi sajtóviszonyokról kérdeztük.

A szerző felvétele
– A magyar ellenzéki sajtótermékek helyzetét ismerik olvasóink. Németországban milyen problémákkal küzdenek az olyan rendszerkritikus nyomtatott sajtótermékek, mint az NDK-s időkből megmaradt Junge Welt és a Neues Deutschland, vagy az AFD-hez, valamint a CDU/CSU és az FDP jobbszárnyához közeli körök által olvasott jobboldali hetilap, a Junge Freiheit?
– Nem venném egy kalap alá a Junge Weltet és a Neues Deutschlandot a Junge Freiheittel. Utóbbi ugyanis nem rendszerkritikus, hanem a jobbközéptől a szélsőjobboldali fasiszta elemekig biztosít közös sajtóplatformot a jobboldalnak. A helyzetünkről elmondható, mi vagyunk az egyetlen olyan napilap, amelyet az Alkotmányvédelmi Hivatal megfigyelés alatt tart. Az éves jelentéseikben név szerint megemlítik a Junge Weltet, mint állítólagosan szélsőbaloldali orgánumot. Ebből kifolyólag például a közkönyvtárak nem rendelnek minket. Ráadásul árgus szemekkel figyelnek minden részletre, és gyakran perelnek olyan apróságokért is, mint például, ha eltévesztünk egy évszámot valakinek az életrajzában. Ezt a többi lappal nem teszik meg. Éppen ezért is igyekszünk nagyon pontos, korrekt és precíz munkát végezni. Ennek ellenére, vagy talán éppen ezért – ellentétben szinte az összes többi nyomtatott napilappal – folyamatosan növekszik az eladott példányszámunk. Jelenleg a nyomtatott lapból napi 20 ezer példány kel el. Az emberek ugyanis már unják a mainstream sajtó által sulykolt propagandát, ezért fordulnak felénk.
– Csak a Berlinben szerkesztett országos napilapok között van három olyan is, amely egyértelműen a baloldali politikai spektrumhoz sorolható: a Junge Welt, a Neues Deutschland és a TAZ. Mennyire fed le azonos olvasótábort a három sajtótermék, hogyan lehet szétválasztani a célcsoportokat?
– Vannak, akik több lapot is olvasnak, és nem feltétlenül azonos politikai oldalról. Vannak például olyanok, akik a mi lapunk mellett a konzervatív FAZ előfizetői. Ami a három baloldali lapot illeti, a TAZ leginkább a Zöldekhez köthető, akik egyetemistaként a TAZ-cal szocializálódtak, s ma is járatják. A Neues Deutschland olvasói főként azok, akik még az NDK-s időkben olvasták, mint az állampárt napilapját, és azóta sem mondták le. Ez a lap leginkább a Die Linke párthoz köthető. Az internetes felületük megújítása ellenére sem tudtak bevonzani fiatalabb olvasókat. Mi pártfüggetlen, ugyanakkor ideológiai szempontból egyértelműen marxista alapú napilap vagyunk.
– Sok napilap van, amelynél nem az újságosoknál eladott, hanem az előfizetéses példányok vannak túlsúlyban. Az állami tulajdonban lévő posta nemrég radikálisan felemelte az árait, amire a Junge Welt vészharangot kongatva hívta fel a figyelmet. A tarifarendszer módosítása konkrétan a Junge Welt ellen irányult?
– Formálisan nem, ugyanis annyit változtatott a postaigazgatóság, hogy egységesítette az addig a súly alapján 100 grammig lépcsőzetesen emelkedő lapkézbesítési tarifáját, jelentős mértékben emelve a költségeket. Ez a probléma elsősorban a Junge Weltet, kisebb mértékben pedig a Neues Deutschlandot érinti.
– Ön korábban Venezuela berlini nagykövetségének sajtó munkatársaként tevékenykedett, és most is Venezuela helyzetét bemutató előadókörúton van Bécsben, hogy bemutassa a latin-amerikai ország aktuális helyzetét…
– Először is szeretném leszögezni – mert sok helyen félreértelmezhető információk olvashatók a nagykövetségi munkám kapcsán -,mivel nem vagyok venezuelai állampolgár, nem diplomáciai poszton voltam, hanem német állampolgárként alkalmazva fordítóként, tolmácsként segítettem a nagykövetség munkáját! Természetesen, újságírói mivoltomból fakadóan több feladatot láttam el, mint egy átlagos tolmács, így például a sajtóközlemények megfogalmazásával. Mostani előadókörutam során igyekszem reálisan bemutatni a mainstream sajtó által egyoldalúan bemutatott helyzetet.

A szerző felvétele
– Venezuelát most sokan nevezik a „két elnök országának”. Ki a legitim elnök? Maduro vagy Guaido?
– Természetesen Maduro. Ő Venezuela megválasztott, hivatalban lévő elnöke. Érdemes megnézni a venezuelai alkotmányt, amelyre hivatkozva Guaido a parlament elnökeként kinevezte magát államfőnek. A 233-as pontra hivatkozik, amely az elnök lemondása, lemondatása, súlyos akadályoztatása, vagy például betegségből kifolyólag alkalmatlanná válása miatt megüresedő elnöki mandátum betöltését szabályozza. Ennek értelmében, ha az elnök személyét érintő probléma miatt a beiktatását megelőzően lép fel akadály, a posztot a parlamenti elnök tölti be a legkésőbb 30 napon belül megtartandó, új elnökválasztásig. Ennek értelmében a január 23-án elnöknek deklarált Guaidonak február 23-ig ki kellett volna írnia a választást. Minderre azonban még mindig nem került sor. Guaidóék ugyanis arra számítottak, hogy a hadsereg egésze átáll, ami nem történt meg. Most úgy magyarázzák a helyzetet, hogy a harminc napot onnan számolják, amikor Maduro lemond. Az elnökválasztás legitimitását is kétségbe vonják. A probléma ezzel az, hogy amennyiben Maduro legutóbbi megválasztását illegitimnek tekintjük, akkor a legutóbbi parlamenti választást is annak kell tekintenünk. Ha pedig a jelenlegi parlamenti összetételt eredményező parlamenti választást legitimnek fogadjuk el, akkor az elnökválasztást is annak kell tekinteni. Én ugyanis választási megfigyelőként jelen voltam mindkét alkalommal, és nemcsak a technikai feltételek voltak ugyanazok, hanem a választási szervek személyi állománya is. Ugyanazok a hivatalnokok voltak a felelős tisztségviselők mindkét esetben. Véleményem szerint, ha az elnökválasztáson az ellenzék közös jelöltet indított volna, megveri Madurót, a négy induló közül azonban Chavez politikai örököse került ki győztesen. Guaido tehát egyértelműen puccsista, nem áll alkotmányos alapokon az elnöksége
– A parlament mennyire működik legitim módon?
– A Legfelsőbb Bíróság szerint, a parlament illegitim. Ennek az az oka, hogy a választásokat követően, Amazonas államban megtámadták 4 képviselő mandátumát és érvénytelenítették (3 ellenzéki és 1 szocialista). Ezt a szocialista érintett tudomásul is vette, így ő már nem képviselő. A parlamentben azonban, ahol többséget szerzett az ellenzék, a három érintett ellenzéki képviselő mandátumát igazolták és feleskették. Emiatt azonban a Legfelsőbb Bíróság a parlamenti döntéseket illegitimnek tartja, hiszen olyanok is szavazhatnak, akiknek a mandátumát érvénytelenítették.
– A világ megosztott abban a tekintetben, hogy melyik elnököt ismerik el, milyen nagyhatalmi háttérjátszmák lehetnek emögött?
– Az amerikai imperializmus és támogatói, nagyrészt Guaido mögött sorakoztak fel, köztük az EU több tagországa is, ugyanakkor nem egységesen, hiszen például Olaszország Maduro mellett áll. Oroszország megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsában, hogy katonai agresszióval lépjenek fel Venezuela ellen. Oroszország megbízható partnere Venezuelának, ugyanakkor, ami még érdekesebb tény, hogy Kína is élt vétójogával. Ez egészen egyedi eset, hiszen eddig kizárólag olyan esetben tett így, ahol saját területe érintett volt. Fontos eloszlatni azt a tévhitet, amelyet egyesek negatívan, mások pozitívan terjesztenek évek óta a sajtóban. Nem igaz, hogy Venezuela kommunista, szocialista vagy antikapitalista berendezkedésű ország lenne! Chavez elnök többször is kifejtette, hogy Venezuela gazdaságpolitikája kapitalista alapokra épül, azon belül igyekszik az államosított kőolajipar révén egy szociálisabb társadalmi berendezkedésű országot létrehozni. Sokan a „revolucion” kifejezést forradalomként fordítják le, holott a spanyolban több jelentése van, így például az átalakulás, a fordulat is. A chavista revolúció így értelmezendő. Az Egyesült Államok szemében azért vörös posztó Venezuela, mert annak idején Chavez felkereste az összes OPEC-tagország vezetőjét, hogy közösen lépjenek fel a kőolaj árának stabilizálásáért. Márpedig az összes OPEC-tagországba Irán és Líbia is beletartozik, így természetesen Ahmadinedzsáddal és Kadhafival is tárgyaltak. Ennek meg is lett az eredménye, a gyarapodó olajbevételekből pedig infrastrukturális beruházásokba kezdtek. A legtöbben ugyanis a tengerparti sávban laknak, az ország jelentős része pedig lakatlan. Új városokat kezdtek felépíteni, ugyanakkor az odaköltözöttek hamarosan elhagyták ezeket, mivel az infrastruktúra nem tudta követni a népesség növekedését.
– Mi a Venezuela körüli nagyhatalmi szembenállás tétje? Az olaj, vagy inkább az, hogy az USA visszaszerezze a befolyását Dél-Amerikában, és kiszorítsa onnan Oroszországot és Kínát? Nem véletlen, hogy már száz orosz katona is ott van Caracasban…
– Az Egyesült Államok szempontjából az a lényeg, hogy visszaszerezze a hegemóniáját Latin-Amerikában. A legfontosabb akadály ebben a haladó szellemben kormányozott országok, különösképpen Kuba és Venezuela. Venezuelának az olaj- és gázkészletei, valamint további ásványkincsei miatt, különös jelentősége van. Oroszország és Kína szempontjából Venezuelának nem csak gazdasági szerepe van. Venezuelában dől el az is, hogy az Egyesült Államok szembemenve a nemzetközi joggal, végre tud-e más országokban kormányváltást hajtani. Ha ezt a manővert Guaidóval sikeresen véghez tudják vinni, akkor a világ más részein is sor kerülhet ilyesmire. Venezuela és Oroszország már régóta együttműködik katonailag, mégpedig azóta, hogy körülbelül 2003-ban, Washington abbahagyta a venezuelai hadsereg felfegyverzését. Ezt követően, Chávez orosz műszaki berendezkedésre állította át a haderőt. Ebből kifolyólag a 100 orosz hadmérnök, műszaki személyzet – ugyanis ilyen katonákról van szó – jelenléte Venezuelában nem szokatlan.
– A konfliktus katonailag eszkalálódhat?
– Remélhetőleg nem. Venezuela katonai erejével tisztában vannak a szomszédos országok katonai vezetői is. A Trump-szövetséges fasiszta Bolsonarot figyelmeztette a brazil katonai vezetés, hogy ne próbáljon meg fegyveres konfliktusba bonyolódni Venezuelával, hiszen oda Oroszország – Szíriával ellentétben – a legújabb típusú elhárító rendszereket telepítette, mivel itt nem kellett tekintettel lennie bizonyos izraeli érdekekre. Az ENSZ BT-beli vétó szintén gátolja a katonai intervenciót, így a konfliktus rendezésére a politikai, diplomáciai út marad az egyetlen megoldás.
VENEZUELA EGY 200 ÉVE MAGYAR SEGÍTSÉGGEL ALAPÍTOTT, A MAI NAPIG ÁLLAMI SZINTEN MAGYAR TÖRTÉNELMI JELKÉPEKET HASZNÁLÓ OLAJNAGYHATALOM , AMELYNEK SEMMI KÖZE A RÁKOSI / KÁDÁRI DIKTATÚRÁHOZ.
A http://www.mirandabudapest.org lap bal felső sarkából az “In English” menüpon alól a kedves olvasó talál angol nyelvű információkat és képi anyagot (videókat is a venezuelai állam magyar történelmi kultuszáról) Venezuela magyar eredetére vonatkozóan.
A munkám okán Caracasban, az ottani parlament mellett irodánk van. A családom 200 éve él Venezuelában, mivel részt vettek a venezuelai állam megalapításában amely saját államiságának kifejezésére magyar történelmi szimbólumokat használ. Ennek oka a következő:
A Mohács után a Magyarország nyakára ültetett, és a Spanyolországban született I. Ferdinánd testvére, V. Károly uralta Latin Amerikát. Kevesen tudják, de Latin Amerikát a dicsőséges magyar huszárság szabadította fel a Habsburg Bourbon gyarmati iga alól. Spanyol Amerika legfőbb szakrális jelképét, Simon Bolivár (a kontinens venezuelai születésű felszabadítója) aranyból készült rubintokkal és gyémántokkal kirakott kardját, a mai napig egy díszmagyar huszárezred őrzi Caracasban.
https://youtu.be/g9fhCO8DJXw?t=111
Bolivár Kardja olyan Spanyol Amerika egészének, mint a magyaroknak a Szent Korona. A Bolivár Panteon Latin Amerikának olyan, mint anno a SZU-nak a Lenin Mauzóleum volt, vagy mint az USA-nak a Kapitólium és Franciaországnak a Napóleon emlékmű jelenleg. Venezuela saját magát Venezuelai Bolivári Köztársaságként határozza meg, a nemzeti pénzük a Bolivár, illetve Bolívia, mint ország és nemzet, pedig egyenesen Simon Bolivárról nevezte el saját magát. Venezuelában a Caraboboi Csatamezőn (Carabobo olyan, mint nekünk a Világosi Csatamező azzal a különbséggel, hogy Caraboboban nyert a legyőzhetetlen magyar erő) ahol felszabadult Spanyol Amerika, 200 éve vigyázza az öröklángot a Bolivári Magyar Díszhuszárság, amelyet a világ első 5 legrégebben folyamatosan szolgáló díszegysége között tartanak nyilván a Buckingham Palota Beefeaterjei, és a Vatikáni Svájci Gárda mellet. A Bolivári Huszárok a mai napig magyar kifejezéseket használnak, és a Venezuelai Nemzeti Bolivári Haderő (ottani honvédség) által készített filmben elhangzottak szerint ők bizony a magyar Corvin Mátyás Király fiainak tartják magukat! Az elnöki Palotát is a mi fiaink vigyázzák és a csapatzászló piros alapon fehér- zöld betétes! A legfőbb nemzeti ünnepük alkalmával, Június 24-én, a Caraboboi Csata emlékére (olyan, mint nálunk Március 15) országszerte még a nem magyar származású bennszülött kisiskolás gyermekeket is díszmagyar huszár-egyenruhába öltöztetik.
Ennek az előzménye az, hogy a Venezuelában született Francisco de Miranda tábornok a Latin Amerikai szabadsághős 1785-ben Eszterházán lakott és kapott segítséget (egy szobor őrzi emlékét a kastélyban) Latin Amerikai Szabadságharchoz. Mivel Miranda révén a Venezuelában született Simon Bolivár magyar huszársegítséggel felszabadította Dél Amerikát, ezért alapvetően hatott Széchenyi István munkásságára.
Simon Bolivár 1805-ben járt Párizsban tanítójával, Simon Rodriguezzel. Mint ismeretes a Rákóczi szabadságharc leverése után a magyar huszárezredek Európa számos országába emigráltak. Ezek közül talán a legismertebb a Franciaországban megtelepedett magyar huszárság (de Angliába is kerültek). Itt a Bercsényieken és az Esterházyakon kívül a családom Ráttky ágának volt huszár ezrede. Az említett venezuelai hadsereg filmje szerint, az első uniformis, amelyet Simon Bolivár bevezetett Venezuelában piros-fehér-zöld színű volt, és szerintük eredetileg a francia huszárvadászok viselték. A Fertődi Esterházy Kastélyt (ahol Miranda Tábornok lakott) utolsó tulajdonosa anyai nagynéném Ottrubay Melinda Hercegnő (Herceg Esterházy Pál özvegye) adta vissza a Magyar Államnak, mivel nem volt pénze arra, hogy felújítsa annak ellenére, hogy a férje után megörökölte a teljes osztrák Esterházy vagyont (ahol a kastélyok osztrák állami támogatással működnek). A Venezuelai Állam a Fertődi Kastélyban 2012-ben avatta fel Francisco de Miranda Tábornok mellszobrát.
Szintén a családom és hazánk dél amerikai történethez tartozik, hogy Ferencz József Magyar Király testvére Habsburg Miksa, amikor Mexikóban elfoglalta a császári trónt, akkor dinasztikus okokból örökbe fogadta Salvador Ítúrbide Koronaherceget, aki a korábban letaszított I Ítúrbide Ágost Császár unokája volt. Salvador Ítúrbide (Habsurg) Koronaherceg később házasságra lépett Magyarországon, a Mikosdpusztai Kastélyban, Mikos Gizella bárónővel. Salvador nagybátyja, akit szintén Ítúrbide Ágostnak hívtak annyira utálta a Habsburgokat, hogy Simon Bolivár tábornokaként a végsőkig harcolt ellenük Dél Amerikában.
Az egyik első 1848 mártír, akit a Habsburgok kivégeztek (még az Aradi 13-ak előtt) a családom anyai ágához tartozó Báró Hruby Gyula volt, aki Görgei Artúr szárnysegédje volt. Tehát családi kapcsolat van a magyar és dél amerikai Habsburg ellenes szabadságharcok résztvevői között.
Az aradi születésű anyai nagymamámat Mikos Ottrubay Mártának hívták, és 1944-ben testvére a szintén aradi születésű Mikos Ottrubay Károly, amikor elkezdték Csepelt bombázni (ahol mérnökként dolgozott), akkor Venezuelába emigrált. Külön érdekesség hogy a család, amikor Trianon után Aradról elmenekültek, akkor abban a budapesti bérkaszárnyában ahol laktak, a szomszédjuk az akkor még teljesen ismeretlen Neumann János volt, aki a Mikos Ottrubay Károly bátyámat elindította a mérnök fizikusi pályán. Károly bácsi később Caracasban egyetemi tanár lett, és a caracasi Simon Bolivár Egyetemen a mai napig egy emléklaboratórium van róla elnevezve (a fia szintén fizika professzor ugyanott). Mivel számos volt tanítványa Venezuelában magas pozícióba emelkedett, ezért tudunk ott működni.
Az is kevéssé ismert, hogy a venezuelai magyar huszár győzelem a Habsburgok fölött arra ihlette Széchenyi Istvánt, hogy a saját munkásságának egy jó részét Simon Bolivár eszmeiségére alapozta. Nem véletlen hogy 1983-ban Bolivár 200 születésnapjára hazánk egyetlen európai országként 80 ezer darab 100 forintos érmét, továbbá bélyeget hozott forgalomba Bolivár arcképével, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Simon Bolivár Emlékbizottsága kétnyelvű könyvet adott ki a témában (a néhai Anderle Ádám Szegedi Egyetem Hispanisztika Professzorának vezetésével, akit később Bourbon Habsburg János Károly Spanyol Uralkodó kitüntetett), illetve Bolivár sétányt és szobrot avattak Budapesten. Angol nyelvű információk és videók (bal felső sarok “In English”) menüpontról elérhetők az alábbi oldalról: https://www.mirandabudapest.org/ Az oldal megnyitása után a szöveg melletti jobboldalon található 3,5,6,8,9,11 számokhoz tartozó videókat érdemes megnézni a Venezuelában állami keretek között folytatott magyar történelmi kultuszról. Szintén javasoljuk a “We in the media” menüpont megtekintését az oldal tetején
A jelenleg magát az utcán venezuelai elnöknek kikiáltó Guaidót (Kb. Hadházy), akit USA “elismert”, a belgrádi Soros finanszírozású OTPOR és CANVAS kormánybuktatásra szakosodott intézményekben képezték (az Arab Tavasz és az ukrán Maidan “vezéreit” is javarészt itt képezték).
https://www.mintpressnews.com/the-making-of-juan-guaido-how-the-us-regime-change-laboratory-created-venezuela-coup-leader/254387/
Egyébként Venezuela nem kommunista és nem diktatúra. Én aztán utálom a bolsevik bagázst mert a családom egy jó részét kiirtották, de Venezuelában nem erről van szó. Venezuelát olyan harcos antikommunista világhírű személyiségek támogatják, mint a szovjetek ellen harcolt Oliver Stone (aki jelenleg filmrendező), Jimmy Carter Nobel díjas volt amerikai elnök vagy éppen Joe Kennedy Szenátor (A Dallasban meggyilkolt Kennedy Elnök közeli rokona). Ezeket az embereket nem lehet sem megvenni, sem pedig megtéveszteni. Alapélelmiszerek vannak olcsón a helyi piacokon.
https://youtu.be/qlX3yfXNX_g
A többi éppen azért nincs olcsón, mert az alapfogyasztási cikkeket előállító szektor külföldi kézben van. Ezeket az USA a korlátlanul létrehozható FED dollárokkal lefizette, hogy ne termeljenek semmit, illetve az USA-ban levő pénzeiket befagyasztották (Kb. 21 Mrd. Dollárt). Mivel a pénztömeg alól kirántották az árualapot, ezért infláció van. A nyugati média hazudozásaival ellentétben drágán (import termékek) minden kapható a szupermarketekben:
https://youtu.be/mbXqGiNlWWw
https://youtu.be/B0eOaRsWG5Q
Ez párosul a venezuelai valuta elleni támadással amelyet Soros irányít ( a szomszédos Kolumbiában működik a Nyílt Társdalom alapítvány. Kolumbiát a venezuelai olaj megszerzése érdekében beléptették a NATO-ba valamint Sorossal karöltve félkatonai csoportokat szerveznek Venezuelában. Mivel a pénztömeg alól kirántották az árualapot, ezért infláció van. Venezuela rendelkezik a világ legnagyobb olajkészletével, több olajuk van, mint Szaúdi Arábiának és ezt akarják tőlük elvenni.
https://www.visualcapitalist.com/map-countries-most-oil-reserves/
Az is mese hogy tömegesen emigrálnak. A lakosság 20% külföldi, ebből kb. 5 millió kolumbiai. Mivel a pénztömeg alól kirántották az árualapot, ezért infláció van.
Épp most fedezték fel a világ második legnagyobb arany érckészletét is.
A Venezuelai Állam az USA Texas Államának Houston városában működtet sok ezer venezuelai alkalmazottal egy CITGO nevű olajfinomítót, amelyhez tartozik egy USA szerte jelenlévő benzinkúthálózat, amely az USA üzemanyag fogyasztásának a 20% adja. Citgo
Éppen ezt a CITGO-t kobozta el az USA ami ráadásul félig orosz tulajdonban van. Az USA zároltatott még 20 Mrd. dollár venezuelai állami pénzt valamint az aranytartalékuk Londonban tárolt 1,3 Mrd.-ra rúgó részét.
A legnagyobb USA termelők jelen vannak Venezuelában (alumínium, autógyártás).
Az utóbbi időben igyekeznek más külföldi partnereket keresni, mint Kína, Oroszország. Törökország illetve számos nyugat európai ország is jelen van.A közhiedelemmel ellentétben Venezuela nem kommunista: Ugyan előszeretettel használják a vörös színt, de szabad választások vannak, szabad média, hitelekkel támogatják a nemzeti vállalkozói szektort illetve van új, ámde nemzeti (részben magyar eredetű) történelmi alapokon nyugvó antineoliberális bolivári alkotmányuk, elküldték az IMF et, megadóztatták a külföldi cégeket és a nemzeti olajtársaságot visszavásárolták (tehát nem államosították, mint anno Rákosi, hanem ugyanúgy ahogy mi a MOL esetében, megvették a részvényeket).
Az olajkincsre alapozva számolják fel a nyomornegyedeket, amelynek keretében eddig 2,5 millió lakást épített az állam (még legalább ugyanennyit fognak építeni) amelyet teljesen berendezve szintén az állam által gyártott lapos Tv-vel, légkondicionáló berendezéssel, bútorral stb. adnak át és amely max. a fizetés 5-10%-val kell törleszteni (sok esetben ezt is elengedik).
https://youtu.be/RnRIoUwU9iY
Emellett az elmúlt 15 évben 40 egyetemet építettek és mivel az átlag életkor 30 év körül van a 30 milliós lakosságból (10 Magyarországnyi területen) Venezuelában,
https://youtu.be/UJ8vS-3mHK4
11 millióan vannak beiskolázva. Az állam minden diáknak ingyen laptopot ad, ösztöndíjat, tankönyveket és iskolai élelmezést. Kína segítségével eddig 3 műholdat állítottak pályára (telefónia, internet) földi fogadó állomással. Venezuelában nincs nálunk megismert Rákosi / Kádári szocializmus. Szabad választás és szabad média van.Valamint kamat mentes állami hitelekkel támogatott szabad nemzeti vállalkozás van.