A szovjet atom- és hidrogénbomba atyja, Igor Kurcsatov születésének 120. évfordulója előtt egy nappal jelentették be, hogy Dubnában sikerült előállítani a Mengyelejev-féle periódusos rendszer 102-es rendszámú elemének, a nobélium 249-es tömegszámú izotópját, amivel az orosz tudósok tisztelegni kívánnak a kivételes képességű orosz atomfizikus emléke előtt.

Fotó:Sputnik
Maga a felfedezés nem korszakalkotó, de kétségkívül jelentős. A nobéliumot az 1960-as évek közepén sikerült először előállítani a dubnai részecskegyorsítóban a szovjet tudósoknak. A nobélium leghosszabb életű izotópjának atommagja 259 protonból és neutronból áll, felezési ideje egy óra. A most előállított 249-es tömegszámú új izotóp felezési ideje viszont mindössze 44 milliszekundum (ms), azaz a másodperc 44 ezred része.
„Az orosz tudósok 2019 és 2021 között tanulmányozták a nobélium és rutherfordium fent említett neutronhiányos izotópjait”
Alekszandr Szvirihin, a dubnai 2-es labor vezetője tegnap azt mondta, hogy az U-400-as ciklotronon 220 olyan eseményt regisztráltak, amikor neutronhiányos 249-es nobélium izotóp keletkezett, és sikerült annak bomlását tanulmányozni. Eddig keveset foglalkoztak azzal, hogy miként is alakul át a nobélium 245-ös tömegszámú fermium izotóppá. Mint kiderült, alfa-bomlás útján nemcsak 241-es tömegszámú kalifornium izotóppá, hanem elektron befogással 245-ös tömegszámú eintsteiniummá is képes átalakulni a 249-es nobélium izotóp.
„Mindez nyilván az atomtudósok számára sokatmondó hír. Az viszont már szélesebb érdeklődésére tarthat számot, hogy a felfedezés bejelentésének időzítése aligha volt véletlen. Tisztelgés volt Igor Kurcsatov előtt, és egyben késői jóvátétel”
Kurcsatov nevét ugyanis csak azért nem viseli elem, mert az 1964-ben Dubnában felfedezett 104-es rendszámú kurcsatoviumot sokáig nem tudták előállítani, ami jó öt év múlva 1969-ben az amerikaiaknak sikerült. Ezért az atommodellt kidolgozó, az alfa- és béta-sugárzás felfedezéséért kémiai Nobel-díjjal kitüntetett Ernest Rutherford után rutherfordiumnak nevezték el a kurcsatoviumot. Kurcsatov így saját elem nélkül maradt.
A ma 120 éve, az akkori Ufai kormányzóság területén, Szim városában született orosz atomtudósnak hatalmas érdeme, hogy megtörve az Amerikai Egyesült Államok atom monopóliumát, a Szovjetunió atom nagyhatalommá vált. 1942-től 1960-ban bekövetkezett haláláig lényegében Kurcsatov volt a szovjet atomprogram szakmai vezetője, és megkérdőjelezhetetlen szaktekintélye, holott évtizedeken át még az arcát sem láthattuk, annyira titkos volt, amit csinált.
„Tudóstársai csak ezredesnek becézték, elképesztő munkabírása és a rohamtempó miatt, amit a pártvezetés és személyesen Sztálin által felügyelt szovjet atomprogram megvalósítása során diktált”
Kurcsatov fejében egyébként már a harmincas években megfogalmazódott az atomreaktor elképzelése, 1937-ben vezetésével elkészült Európa első ciklotronja a Szovjetunióban, ám miután az amerikaiak ledobták Hirosimára és Nagaszakira a nukleáris tömegpusztító fegyvert, Kurcsatov fő feladatává a szovjet atombomba létrehozása lett.
„A Manhattan-terv orosz megfelelőjének vezetésével ennek megfelelően Kurcsatovot bízták meg, akinek három éve volt, hogy elkészítse az első szovjet atombombát”
Innen datálódik Kurcsatov másik beceneve, a „Szakáll”, miután megfogadta, hogy addig nem borotválkozik, amíg el nem készül a bomba. A Nyugat nem vette komolyan, amikor 1947-ben az 1917-es forradalom harmincadik évfordulója előtti napon a szovjet pártvezetés bejelentette, hogy megszűnt az Egyesült Államok atom monopóliuma.
Ezért aztán annál nagyobbat szólt, amikor a kazahsztáni szemipalatyinszki kísérleti telepen 1949. augusztus 29-én felrobbantották az első 22 tonnás szovjet atomtöltetet, majd 1953-ban a szovjet hidrogénbombát, végül 1961-ben minden idők legpusztítóbb fegyverét, a Cár bombát, avagy kódjele után a (rettegett) Ivánt, Hruscsov után szabadon Kuzma és minden bombák anyját, amelynek felrobbanásakor 58 megatonna trotil pusztító ereje szabadult el a Nova Zemlja fölött. Ezzel Moszkva világos üzenetet küldött az Amerikának az egyoldalú amerikai atomfenyegetés korszakának lezárulásáról.
„Kurcsatov ezután is elképesztő tempót diktált, Obnyinszkban az ő vezetésével készült el az atomenergia békés célú felhasználását lehetővé tevő, a világon az első, hálózatra termelő atomerőmű 1954-ben, majd 1960-ban bekövetkezett halála előtt felügyelte az első szovjet atom tengeralattjáró 1958-as, illetve a Lenin atomjégtörő 1959-es üzembe helyezését”
Érdekesség, hogy Kurcsatov életében olyannyira titokban tartották a létezését, hogy csak hátulról lehetett fényképezni. Halála után (a Kreml falában nyugszik) a nevét vette fel az első számú akadémiai atomenergetikai kutatóintézet Moszkvában, ahol egyebek között a jövő fúziós energiáját szolgáltató első kísérleti tokamak született. A Kurcsatov Intézet területén van szintén az első szovjet kísérleti reaktor, illetve Kurcsatov ma múzeumként szolgáló lakása. Kurcsatovnak hívnak egy orosz és egy kazahsztáni várost, számtalan közterületet, egy atomerőművet, intézmények egész sora viseli a nevét, de aszteroidát, krátert a Holdon, és az Aeroflot utasszállító repülőgépét, valamint egy kutatóhajót is elneveztek róla, illetve nem hivatalosan az ő nevét viselte korábban a periódusos rendszer 104. eleme.
Nem szándékozom Kurcsatov érdemeit csorbítani, de van néhány kiegészítő információ.
A GRU (katonai felderítés) ügynökei 1941-től a brit atomprogramról, 1944 nyarától meg a Los Alamosból szereztek információt, így Kurcsatov tudta, hogy az amerikaiak még az első atombombateszt előtt állnak. Viszont a GRU jelentései nyomán már 1944 novemberében tudomása volt arról is, hogy az SS felügyelete alatt működő német tudós kollégák sikeres robbantástesztet hajtottak végre a Rügen szigetéhez tartozó Bug–félszigeten 1944. október 12-én. Ezt követték a további atomfegyver tesztek: 1945. március 3-án és 12-én a németek robbantottak fel a világon elsőként Türingiában, az Ohrdurf katonai gyakorlótéren a 130 cm átmérőjű bombájukat, ahová a közeli koncentrációs táborból szovjet hadifoglyokat vittek „kísérleti alanyoknak”. A GRU erről is jelentett…. 4 hónappal később!!!, 1945. július 16-án Új–Mexikó állam egy sivatagi körzetében hajtották végre az e l s ő amerikai kísérleti atomrobbantást.
Az amerikaiak a mai napig gondozzák a Manhattan–terv mítoszát. Hatalmas tudós–gárda, nyersanyagok biztosítása, óriási kiszolgáló háttér, rengeteg pénz és elkészült a szuper fegyverük. Ők az első atomhatalom… A német kutatásokat (Kernwaffenversuche) pár tucat tudós (fizikus/kémikus/matematikus) végezte, összehasonlíthatatlanul kisebb erőforrásokkal, ennek ellenére 4 hónappal előzték meg a los–alamosi gárdát, úgy, hogy a felmerülő nehézvíz–problémájukat is ki tudták kerülni. (Kutatásaik eredményeit részben megosztották a japánokkal is, nekik tengeralattjárón küldtek pl. urán–kockákat, mert ott is folyt a kutatás, bombaépítés!) 1945 áprilisában az amerikai csapatok nyomultak be ugyan Türingiába, de az ALSOS–programnak (a német nukleáris kutatási program dokumentációja és a személyi állomány megszerzése) nem volt információja a németek 2 sikeres márciusi bombatesztjéről, így kutatás nélkül átadták a területet a Vörös Hadseregnek, akik viszont tudták, hol, mit kell keresniük nomeg kiket… Hát ezért is somolyoghatott a nagy grúz postarabló Cecilienhofban 1945. július 17-én……
Érdemes elolvasni Németh István történész cikkét a német atomprogramról: Rubicon 2015/11.
Köszönjük a kiegészítést!
Kiegészíteném azzal, hogy Werner Heisenberget behívták a Hadügyminisztériumba és kértek tőle egy elemzést, hogy mibe kerülne az atomfegyer előállítása. Heisenberg pontos számokat vitt és első blikkre látható volt, hogy ennyi pénze nincsen a Birodalomnak egy még nem is létező fegyverrel kísérletezni. Viszont Werner von Braun rakétákkal kísérletezett amelyik már ismert dolog volt, csak éppen nem volt elég nagy hatótávolságú és pontosan irányítható. Ezért von Braun korlátlanul kapott pénzt a Peenemünde-i telephez. A kettőt együtt kellett volna fejleszteni, de ez már nem ment.
Rövid kiegészítés: Heisenberg hatalmasat tévedett a szükséges kritikus tömeget illetően méghozzá felfelé. Tudtommal örök
vita ma is, hogy ez a „félretájékoztatás” tudatos volt vagy csak egy felületesen vett és nem megalapozott kijelentés. További
okok ami miatt a német atomprogram igazán el sem indulhatott az uránhiány (maradt az eldődleges felhasználás a kinetikus
páncéltörő lövedékeknél) illetve Hitler hozzáállása aki ab ovo „zsidó áltudománynak” tartotta az atomfizikát és ekként is bánt
vele. Már akkor is érezhető volt ha a V2/A4 pénzeit a tengeralattjárókba invesztálták volna a nácik más lett volna a háború
lefolyása.
„Már akkor is érezhető volt ha a V2/A4 pénzeit a tengeralattjárókba invesztálták volna a nácik más lett volna a háború
lefolyása.”
————————————————————————————————————————————————–
Ez csak feltételezés.
Amúgy sem Otto Hahn, sem Werner Heisenberg, és még sok más atomfizikus nem volt zsidó. Hitler pedig nem volt egészen hülye, és felfogta már Sztálingrád után, hogy a háborút elveszíti Németország. A sok „lelkesítő” szónoklat és a „csodafegyver” emlegetése csak azért történt, mert volt egy fogadalma. NEM FOG BÉKÉT KÖTNI. Az I. Vh. után annyira megalázó és lehetetlen békét erőltettek a németekre, hogy az ebből fakadó elhatározása tökéletesen érthető volt.
Az atomfegyver kidolgozása a sokkal nagyobb anyagi forrásokkal rendelkező Amerikának sem ment olyan gyorsan. A németek helyzete sokkal rosszabb volt. Sem pénz, sem megfelelő kisérleti telep, sem megfelelő nyersanyag nem állt a rendelkezésükre.
Heisenberg Hitler kedvenc tudósa volt. Ám ez nem változtat a tényen, hogy az akkoriban aktív atomtudósok nagy
része zsidó származású volt és ebből vastagon profitált az USA. Innen a Führer zsigeri utálata. Gondoljunk A. Einstein
államilag sponzorált lejárató kampányára, ami hát nem igazán volt sikeres!
Tisztelt Dasein!
Nem szeretném a lassan kialakulóban levő vitát tovább fűteni de nem található anyag ami a „thüringiai bombákat” alátámasztaná.
Ugyan tisztában voltak a nácik, hogy U235-öt lehetne használni, rögtön azt is megértették, hogy a szeparálás őrületesen nehéz
(és drága) lenne. Érdekes módon már náluk is szóba került a Plutónium mint sokkal jobb alternatíva, csak ugye nem Plutóniumnak
hanem „Element 94”-nek hívták. De a szükséges iparszerű előállításról szó sem volt ill. nincs nyoma. Mivel robbanthattak akkor a
németek?
Vannak ugyan szemtanúk által tollba mondott „élmények” de ezek valódiságát sem lehet ma már ellenőrizni. Az állítólagos
tesztterületeket a Stasi és később a Bundesamt für Strahlenschutz is vizsgálta de semmi robbantásra utaló jelet nem találtak.
Márpedig a leírt detonációnak kellet, hogy legyen mérhető fallout-ja.
Az amik sejtették, hogy a III. Birodalom böstörködik atombomba ügyben de miután látták a kisérleti reaktort hamar megértették,
hogy az ott dolgozó tudósok még a saját, más területen munkálkodó tudósaik ezirányú munkásságát, így Heisenbergét sem
nagyon ismerték. A náci atomprogramon jól látható, hogy nem bírt központi támogatással, nem volt koncentrált projekt, ráadásul
sok más helyen is folytak kísérletek, ezzel is szétforgácsolva az amúgy is szűkös anyagi keretet. Még a grafit sem volt ideális a
kísérletekhez. Így hát az amik nyugodt szívvel átadták a terepet az szovjeteknek akiknek persze az ott begyüjtött ismeretek is
hasznosak voltak. Csak éppen nem létezett recept a bombához. Gondoljuml bele! Kb. 4 év kellett Sztálinnak, hogy megkaphassa
a hőn áhított petárdáját. Ha lett volna direkt segítség ez sokkal gyorsabban megtörtént volna . Az rendben van, hogy mai németek
önkéntesen kötelezőnek tartják a háborús eredményeik lekicsinylését és kvázi permanens szellemi harakirit követnek el de ennek
a bomba témának ma már semmi politikai vetülete nincs. Plutóniumjuk meg azért akadna.
Végezetül egy rendkívül jó forrást szeretnék javasolni ;-) ;-) https://moszkvater.com/hogyan-szuletett-meg-a-szovjet-atombomba/
Köszönöm a figyelmet.
Nos, ennyit az „ostoba” orszokról. Bár a mai Oroszország messze nem rendelkezik a Szovjetúnióhoz hasonló
erőforrásokkal azért egy ilyen nemzetet leírni nagy botorságra vallana. Noha a világ nagy része különböző okokból
leginkább csak Szaharovról tud, a szovjet atomprogramban is természetesen sok elme együttműködése valósult
meg.
„44 milliszekundum (ms), azaz a másodperc 44 ezred része.” A másodperc 44 ezred része 22,7 microsecundum. 1 millisecundum a másodperc ezred az egy microsecundum a milliomod rész. A tévedés csupán 44×44, azaz 1936 szor nagyobb a felezési idő.
Ha úgy értelmezzük, hogy a másodperc ezred részének 44 szerese a felezési idő, akkor helyes a megfogalmazás.
Köszönet a megemlékező írásárt.