1991. február 15-én írta alá Václav Havel csehszlovák, Antall József magyar kormányfő és Lech Walesa lengyel elnök a Visegrádi Nyilatkozatot
Fotó:WIKIPÉDIA/Antall Péter/Antall-család archívuma
A korábban posztszocialistának bélyegzett V4-ek az elmúlt három évtized alatt egyre inkább Európa cselekvő, prominens aktoraivá váltak. Ez a folyamat különösen felgyorsult az elmúlt tíz évben. A válsághelyzetek már nem rémítik meg őket. Ebben a gazdasági háttér stabilizálódása mellett sokat segít az is, hogy a nem annyira régmúltban több hasonló történelmi traumát is átéltek. A globális helyzetekben is kiválóan mozgósítják azt a szellemi és fizikai muníciót, amely közös politikai platformra terelte a visegrádi nemzeteket.
„A 21. század minden eddiginél hatékonyabb együttműködésre sarkall”
A V4-eknél ma már nem vagy egyre kevésbé számít, hogy kinek konzervatív, és kinek liberális a kormánya. A közép-európai érdekek felülírják az ideológiai irányokat. Ma már nyugodtan nevezhetjük tehát példa értékűnek ezt az összefogást, amely a múlttal ellentétben nem az egymás ellen feszülésről, hanem a közös építkezésről, a kiteljesedésről szól. A V4 együttműködés ma abból profitál, amit eddig hátrányunknak hittünk, és e négy ország a történelmi tapasztalatokra hagyatkozva kerekedik felül a nehézségeken.
„Ettől a pragmatizmustól válik ez a regionális együttműködési keret a nemzetközi politika színtér egyre hatékonyabb, és megkerülhetetlenebb szereplőjévé”
A megkötött egyezményekből világosan látszik, hogy a V4-ek különösen 2015-től nemcsak a külpolitikában, hanem olyan szakpolitikai kérdésekben, mint a szociál- vagy családpolitika is hasonló álláspontra helyezkednek. De ugyanez mondható el a migráció kérdésére, hiszen a néhány évvel ezelőtt kirobbant válság csak tovább erősítette ezt az együttműködést. Ez a válság kulcsfontosságú volt abból a szempontból, hogy a V4-ek korábban lépésről lépésre formálódó arculata látványosan karakteresebbé vált, és sok tekintetben eltávolodott a globális szervezetek nézőpontjától.
„E konfliktus, ha úgy tetszik illiberális megközelítése mellett talán még jelentősebb kohéziós erőnek bizonyult a migránsok kötelező befogadásával, az úgynevezett relokációs kvótákkal szembeni közös fellépés”
A visegrádi országok közben nem csak saját határaik védelmében vettek részt, hiszen szakértőket, rendőröket delegáltak olyan nemzetközi szervezetekbe, mint a FRONTEX (Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség, vagy az EASO (Európai Menekültügyi Támogatási Hivata), anyagilag támogatnak olyan pénzügyi alapokat, amelyek a menekülteket kibocsátó országokat segítik. A migránsválság fokozódására segítséget ajánlottak fel balkáni országoknak, és a V4-ek összehangoltan erősítették meg a schengeni határokat.
„Az együttműködés szorosabbá válását jelezték a 2016-tól sűrűsödő V4-es csúcstalálkozók, és a közös álláspontok melletti mind határozottabb kiállás”
Új közös célok fogalmazódtak meg:
„A V4-ek fellépése a 21. század biztonsági kihívásaival szemben sokak szemében példaértékű”
Az illegális migráció, a vallási extrémizmus, a radikalizmus, a terrorizmus a hatékony fellépés következtében lényegében elkerüli ezt a térséget.
Többször halljuk, hogy a V4-ek együttműködése nem intézményesült. Talán hivatalosan nem, viszont a Közép-Európai Gazdaságfejlesztési Hálózat, a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány, a közös V4-es harccsoport felállítása, valamint az évtizedek óta sikeresen működő Nemzetközi Visegrádi Alap ennek az ellenkezőjét igazolják. Annak bizonyítékai, hogy számos olyan kezdeményezés intézményesül, amely Közép-Európa felé nyit.
„Rajtunk múlik, hogy a 21. században új tartalommal töltjük-e meg a visegrádi identitás fogalmát”
A jövő kérdése, hogy a V4-ek egy nagyobb, esetenként széthúzó, alapértékeit megtagadó föderáció részeként működik tovább, vagy esetleg önálló államszövetségként utat tör magának Európa történelmében.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater