Makronóm Intézet
Bár a Nyugat utasításának megfelelően Zelenszkij elnök már évek óta „hadat visel” a megvesztegetések ellen, küzdelme a jelek szerint teljes kudarcra van ítélve. Se szeri, se száma a korrupciós botrányoknak, amelyek különösen annak fényében keltenek negatív visszhangot, hogy Ukrajna csak és kizárólag a nyugati segélyeknek köszönhetően funkcionálhat még államként.
„Minden korrupciós történet tehát – főleg azok, amelyekben állami vezetők, közszolgák vagy egyéb, közpénzből fizetett alkalmazottak a főszereplők – egyben a nyugati segélyösszegek ellopását is jelenti”
A legújabb botrányt nem más, mint Ukrajna legfőbb ügyésze, Andrij Kosztin szolgáltatta, aki lemondásával kvázi elismerte, hogy súlyos felelősség terheli az ügyészi karban tomboló, és egyre abszurdabb méreteket öltő korrupció miatt. Mint azt a nyomozás eddig kiderítette, több tucat ügyésznek volt hamis rokkantsági igazolványa. Ez egyrészt mentességet ad a katonai szolgálat alól, másrészt az állami nyugdíj megállapításakor jócskán emeli annak összegét.
Az igazolásokat annak rendje és módja szerint korrupt egészségügyi bizottságok állították ki a megfelelő összeg fejében – az egyik ilyen tisztviselő mintegy ötven ügyésznek hamisított papírokat. Amikor letartóztatták, 450 ezer dollárnyi készpénzt találtak nála, amelynek az eredetére természetesen nem tudott magyarázattal szolgálni.
„Neki és a fiának is volt rokkantsági igazolványa – utóbbinak még orosz útlevele is arra az esetre, ha Ukrajnában rosszra fordulnának a dolgok”
A botrány kirobbanását követően hatvannégy egészségügyi tisztviselőt gyanúsítottak meg, a legfelsőbb bíróságon pedig belső vizsgálatot rendeltek el, amely az egész közszférára ki fog terjedni, legalábbis Zelenszkij újabb korrupcióellenes ígérete szerint. Az eddigi nyomozás során elképesztő számú, összesen 4000 hamis rokkantsági igazolványt vontak vissza csak az igazságszolgáltatás területén.
Az ukrán elnök természetesen tombolt felháborodásában, és a fejét követelte a legfőbb ügyésznek – aki azt tálcán fel is kínálta a lincshangulat közepette. Kosztin közleményében elismerte, hogy az általa irányított rendszerben számos „szégyenletes visszaélés” történt.
„Úgy vélem, hogy az elnök álláspontja teljesen helyes – nem csak arról van szó, hogy a hamis igazolásokat és a hozzájuk kapcsolódó szintén hamisított nyugdíj- és ellátási összegeket azonnal vissza kell vonni. Egyértelmű jogszabályi és szervezeti változtatásokra van szükség, amely magában foglalja a személyes elszámoltathatóságot is”
– moralizált a korrupcióba keveredett főügyész, majd beadta lemondását. Tavaly már egészen komoly aggodalmat keltett külföldön az Ukrajnában tomboló, és megfékezhetetlennek tűnő megvesztegetési hullám. A Biden-kabinet döntéshozói például teljesen tisztában vannak annak valós mértékével, ami sokkal jobban aggasztja őket, mint ahogyan azt a külvilág felé kommunikálják. Túl azon, hogy az IMF és a Világbank a korrupciómentesítéshez köti kölcsönei folyósítását, hogy a NATO, illetve az Európai Unió is ahhoz kapcsolja a csatlakozási tárgyalások megkezdését, a Fehér Ház leginkább attól fél, hogy a valós információk birtokában a Nyugat több országa is visszanyesheti segélyezési és fegyverszállítási programjait Ukrajnával kapcsolatban.
Az ukránok nagy többsége nem tartja korruptnak Zelenszkijt, 77 százalékuk azonban úgy véli, hogy az elnök minden segítséget megad egy korrupt államgépezet működtetéséhez.
Az írást jegyezte: Révész Béla Ákos
(Az írás eredetileg a makronom.eu blogon jelent meg, itt olvasható.)
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater