Ha valaki akár a valóságban, akár csak felvételen látott már jégzajlást, akkor talán egyetért velem abban, hogy ez a természeti jelenség egyszerűen gyönyörű. Ám nemcsak szépséget, hanem félelmetes erőt is sugároz. Ezt az erőt pedig az embernek a jég veszélyes feltorlódását, és az ennek következtében fellépő jeges ár megakadályozása érdekében le kell győznie. Erre képesek a Roszatom flottájának univerzális jégtörői, köztük a Szibir, amely a napokban fejezte be a torlaszok kialakulásának megakadályozását célzó műveleteit a Jenyiszejen.
Befejezte a napokban a Jenyiszej folyón a jégtorlaszok kialakulásának megakadályozását célzó műveleteket a Szibir (Szibéria), az Atomflot univerzális atomjégtörője. Az atommeghajtású jégtörő legénységének az volt a feladata, hogy a folyó jegén keresztben csatornákat vágjon, amelyen át – megelőzendő a jég jeges árral fenyegető veszélyes feltorlódását – a zajló jég tovább tud haladni.
„Az új univerzális atomjégtörő először kapott ilyen feladatot”
– közölte Leonyid Irlica, a Roszatomhoz tartozó, az atommeghajtású jégtörőket üzemeltető Atomflot megbízott vezérigazgatója. A Szibirnek a Jenyiszej fő ágában a Luzinszkij-, a Nyikityinszkij- és a Funtuszovszkij-szigetek térségében kellett csatornákat vágni. Ezen kívül a Jenyiszej folyó bal és jobb partja között a jégen kialakított zimnyik, azaz gépjármű közlekedésre használt útvonalnak a tél során két méter vastagra hizlalt jegét is fel kellett törnie. A kettős merülésű atomjégtörő speciális műszaki adottságainak, a legénység tapasztalatának valamint jégtörő flottát irányitó stáb útmutatásainak köszönhetően sikerült ezt az összetett feladatot megoldani.
„A szibériai folyókon a tavaszi jégzajlás megindulása előtt kezdődnek a jégtorlaszmentesítő műveletek, amelyet – megelőzendő a jeges árvizet – a Krasznojarszki terület ezen északi részén a Tajmiri Dolgán-Nyenyec járás kérésére végeztek el. A hidrometeorológusok szerint ugyanis a jégzajlás a Jenyiszejen jégtorlódással, és árhullámmal fenyeget az idén is”
A Jenyiszejen évek óta jól működik a jégtorlaszok megszüntetése a Tajmir típusú, a folyótorkolatokban használt atomjégtörők bevonásával. A Jenyiszej torkolatában ilyenkor lezárják Dugyinka kikötőjét, majd elvontatják onnan az összes hajót. Amikor a víz magassága eléri a 7,5-8 métert, az atommeghajtású jégtörő csatornákkal és járatokkal áttöri a zimnyik két méter vastag jegét. Ennek köszönhetően elkerülhető a jégtorlódás, valamint az, hogy a feltorlódó víz jeges áradást okozzon.
Az Oroszországi Föderáció sarkvidéki területeinek integrált fejlesztése az orosz állam számára stratégiai jelentőségű és prioritást élvez. Az északi hajózási útvonalon az áruforgalom növelése kiemelt cél.
„E logisztikai folyosó fejlesztését a rendszeres teherszállítás kialakítása, az új atommeghajtású jégtörők építése, és a megfelelő infrastruktúra – beleértve a hajók mentését is – korszerűsítése biztosítja”
Mint a cég közleménye kiemeli, a Roszatom vállalatai aktív részt vállalnak ebben a munkában. A Roszatom állami konszern 2018 óta az északi-tengeri útvonal teljes infrastruktúrájának üzemeltetője, felelős az északi-tengeri útvonal hajózásának megszervezéséért, az infrastrukturális létesítmények kiépítéséért, a navigációs támogatásért, továbbá a hajózás biztonságáért a zord sarkvidéki körülmények között.
Kedves csakafidesz!
Félő, ha így folytatja még a neve is megváltozik, s lesz belőle csekafidesz!
Na de félre a tréfát! Ami a Szovjet iparosodását jellemezte, az történelmi, és ideológiai szükséglet volt, és egy ilyen nagy birodalmat bizony, vasszigorral kellett irányítani.
Nem akarok a kákán is csomót keresni, de most már sok mindenben világelsők. Aztán itt van az állami érdekből nem nyilvános tudományos – technológiai fejlődés, amit sok ország hasonlóan folytat.
Úgyhogy komplexen kezeljük Szovjetunió/Oroszország történelmét.
Mit lehetne még ehhez hozzátenni? Nagyon sok mindent, alapos, lexikális tudással is köteteket lehetne írni erről az országról.
Olvasson Szolzsenyicint! Az a féktelen terror egyáltalán nem volt történelmi szükségszerűség! Ez az őrült Sztálin ördögi gonoszsága volt. Nem kellett volna embermilliókat megölni haláltáborokban. (Hivatalosan „munkatáborok” voltak. Auschwitz kapuja fölött is kint volt a tábla: Arbeit macht frei.)
https://www.libri.hu/konyv/alexandr_szolzsenyicin.a-gulag-szigetvilag-1-3.html
Rövid kiegészítés: A köznyelveben elterjedt „robbanós” VIIDEOTON Color Star TV valóban szovjet részegységekből
épült (az ára miatt) de nem robbant hanem „csak” kigyulladt, méghozzá egy meglehetősen alap konstrukciós hiba miatt.
A Color Star szovjet keresztapja nem a Rubin hanem a RADUGA (szivárvány) volt. Érdekes volt továbbá béketábor által
átvett, francia eredetű SECAM színes adásrendszer története, miközben Nyugat-Európában máshol a német PAL dívott.
De ez már nem ide illő történet és amúgy is már a múlt zenéje.
Az orosz technológiai felzárkózást illetően engem inkább az érdekelne, hogy ez a kényszer miként csapódik le vagy fog
lecsapódni az oktatási rendszerekben.
Nagyon szép, hogy a Roszatom világelső. Egy ország nem lehet mindenben első. Személygépkocsi gyártásban lassan már Irán is megelőzi Oroszországot. Annak idején Gorbacsov nagyon mérgesen azt mondotta, hogy „Űrhajót tudunk gyártani, de használható borotvapengét nem,” (Nem is értem, hogy miért nem a pártelitnek fenntartott boltokban vásárolt magának borotvapengét.)
Tudom, persze tudom, hogy mindenben nem lehet egy egy ország világelső. Nagyobb országok ipara sokrétűbb és sokkal több dologban önállóak, sokkal több cikk előállításában élenjáróak. Minálunk a „Sokoldalúan fejlett szocializmus” országának nevezték azt a Szovjetuniót, amelyik színhibás és rendes üzemmódban is felrobbanó színes tévéket (Rubin) gyártott és hasonló cikkeket amelyeket csak nekünk lehetett eladni.
Engedjék meg, hogy örüljek a mozgó atomerőműveknek, de ne tartsam Oroszországot a korszerű ipar fellegvárának. Minden esetre öröm látni, hogy a szankciók hatására egyre jobban fejlődik az orosz ipar és annak technológiája.
Alapvetően igaza van, de egy tanácsot azért engedjen meg. Sokkal hitelesebb lenne a lényegében helytálló, bár azért túlzó kritika, ha nem sütne belőle az ellenérzés.
Hmm. Ellenérzés..
Ebből a mondatból persze világos: „Minden esetre öröm látni, hogy a szankciók hatására egyre jobban fejlődik az orosz ipar és annak technológiája.” Vegyük már észre mi a jó! Nem nekünk, az oroszoknak.. Néhány szankcióval meg kell őket szorongatni, és azonnal rákapcsolnak. Még tíz szankció, és tényleg szuper lesz minden. De tényleg így van. Eddig szépen elvoltak az olajért vásárolt iparcikkekkel, sokmindent nem csináltak amit megtehettek volna.
Anno az amerikai Armand Hammer (odesszai zsidók leszármazottja), Lenin barátja megszervezte az amerikai és nyugati technológiai transzfert a Szovjetuniónak. Pl. a ceruzagyártást anno, és ez a német Faber Castell segítségével el is kezdődött. Nem az elérhetetlen svájci helyek között trónoló Caran d’Ache cég ment oda (hiába hívják ‘karandas’-nak oroszul a ceruzát) hanem a németek. Krasinról elnevezett moszkvai gyár az összeomlás után az egyetlen ceruzagyártó maradt a FÁK-ban. 1926 óta ez a hatalmas komplexum gyártja a térségben a ceruzákat. A világ, és az ukrán zsidóság, különösen Armand Hammer sokat tett a szovjet iparosításért. A Ford eladta kisteherautóját nekik Armand Hammer közvetítésével. Az amerikai Dueber-Hampden óragyártó (a gyáralapító Wein család is ukrán zsidó család) eladta az óragyártás technológiáját az Első Moszkvai Óragyárnak (Первый Государственный Часовой Завод – 1ГЧЗ) 1930-ban. Persze ezek a támogatók nem önzetlenül támogatták a Szovjetuniót, de nélkülük még addig se jutottak volna ahol ma vannak. Tényleg egyszerűbb megvenni egy ceruzagyárat, mint kikisérletezni amit már száz éve csinálnak mások.
Egyébként a szovjet technika ma sem lenne sehol a második világháború nélkül. Először a Hitler-Molotov paktum keretében jutottak korszerű német gépekhez, a háború után néhány német gyár sikeresen át lett telepítve jóvátétel gyanánt. Az amerikai segítség nemcsak Murmanszk kikötőjébe behajózott húskonzervekből állt, hanem komplett lőszergyártó gépsorokból is. Az elfogott német tudósok segítettek a rakéta technikában. A jóvátételként elvitt Opel (=Moszkvics 401) után megjelentek az olaszok és felépítették Togliattiban a Lada gyárat (1966) ami a Fiat 124 modell egyik változata, és ezt csinálták 20 évig változtatás nélkül, utána némi változtatással az ezredfordulóig.
Legyünk őszinték: Öröm, hogy kezdenek leszakadni a technológiai importról. „Jár a baba jár” lennék optimista, ha nem olyan lassan ment volna mindez végbe. A szovjet bürokrácia sikeresen meggátolt minden komolyabb munkát. A tervezőmérnökök börtönből küldték a tervrajzokat. Azért voltak börtönben, hogy izoláltan tervezzenek, nehogy az „ellenség” megismerje a munkájukat. (ld. Szolzsenyicin: A pokol tornáca) és rabruhában, napi fejadaggal nem lehet igazán jó terveket készíteni. A szocializmus, és a tervgazdaság szovjet változata alapjában kontraproduktív volt.
A japánok és a kínaiak sokkal gyorsabban teremtették meg az önálló iparukat. Akio Morita a könyvében (Made in Japan) leírta, hogyan lett Japán nagyon gyorsan vezető ipari hatalom. Ő volt a Sony alapítója és elnöke, ő már csak tudta.
Ezek mind tények, de Ön biztosan azt fogja mondani, hogy „ellenérzés” van bennük. Talán a tények hibásak, és nem a sztálini iparosítás agyament megszervezése a munkások mögött álldogáló, szabotázsra figyelő csekistákkal.
Gondolom ez az írás nem fog megjelenni, mert én egy picit felháborodtam az „ellenérzés” miatt, és leírtam még néhány tényt. Viszont a tények azok tények, és a XX. századi történelem, különösen az ipartörténet jól dokumentált. Sine ira et studio ez a valóság.
Félreértett, nem a tényekkel volt bajom. Ezt jeleztem is. Most meg az utolsó bekezdés nem kellett volna. De szerencséje, hogy már kaptam hideget, meleget, így megedződtem, egyre kevésbé vagyok sértődős.