Historia est magistra vitae – a csúsztatás a történelem megmérgezése. Főként az, ha a történész Ungváry Krisztián követi el, amikor cikkében „A hazugság napja” (Telex.hu) azt a szenzációs kijelentést teszi, hogy a történelem a maga módján szolgáltatott igazságot azzal, hogy 1945. május 8-án a német kapituláció nem a szovjet hadvezetés előtt, hanem Reimsben a nyugati szövetségesek egyesített főhadiszállásán történt. Ami így nem igaz. Az igazságszolgáltatás megtörtént, Németország kapitulált – csak nem egészen így, és valamivel később.

Fotó:EUROPRESS/AFP
Lássuk, mi is történt valójában? Május 7-én Jodl aláírta a feltétel nélküli kapitulációt Eisenhower reims-i főhadiszállásán. Másnap Hans-Georg von Friedeburg admirális a német hadiflotta, Wilhelm Bodewin Johann Gustav Keitel a szárazföldi haderő, és Hans-Jürgen Stumpff a Luftwaffe nevében Zsukov berlini főhadiszállásán látta el kézjegyével a fegyverletétel mai napig elismert okmányát. A németek a Berlinben aláírt dokumentum szerint nem csak a harcot kellett, hogy beszüntessék, de a fegyvereiket is le kellett, hogy adják, ami a teljes és feltétel nélküli megadást jelentette – ezt maga Ungváry Krisztián is elismeri. Churchill és Truman beleegyeztek, hogy a fegyverletételt minden fél számára méltó módon Berlinben rögzítsék. Nem tettek, mert nem is tehettek mást.
„A katonai tisztesség ezt kívánta. Felülírta az ideológiai ellentéteket, a háború igazságának imperatívusza elevenen élt bennük. Nem hagyhatták ki a győzelem öröméből azt, aki a legtöbbet áldozta érte”
A harcok mellesleg tovább folytak, Prága május 12-én szabadult fel. A második világháború pedig szeptember 2-án fejeződött be a csendes-óceáni térségben. A Vörös Hadsereg teljesítette szövetségesi kötelezettségét, és augusztus 8-i támadásával kisöpörte a japán Kvantung-hadsereg közel egymillió katonáját Mandzsúriából. Ungváry Krisztián erről szégyenlősen hallgat, miközben egyes nyugati történészek nagyobb jelentőségűnek tartották az atombombák ledobásánál is a 84 ezer japán katona életébe került, hihetetlenül gyorsan lefolytatott hadműveletet.
„Egy történésznek ne legyen szelektív az emlékezte. Tendenciózusan sem. Nem vezérelheti a napi politika aktualitása. Lehet, hogy a most folyó háborúban el akar egy országot ítélni, ám akkor se vonja kétségbe érdemeit abban a hatalmas, történelmi jelentőségű győzelemben, ami 1945 májusában történt, amiért ez az ország 26 millió állampolgárának életével fizetett. Sokszorosan többel, mint a szövetségesek”
Ne legyünk naivak. A szovjet államra hadüzenet nélkül támadó fasiszta Németország hadserege olyan szörnyű háborús bűntetteket követett el a Szovjetunióban, hogy nem számíthattak semmi jóra az ellenfél részéről. Jusson eszünkbe Alekszandr Nyevszkij mondása: „Aki karddal jön hozzánk, kard által vész el.” Emberek milliói nem kard által, hanem a legmegalázóbb módon haltak meg, táborokban, halálra dolgoztatva és éheztetve, megfosztva nemcsak emberi méltóságuktól, de emberi mivoltuktól is. A német hadvezetés tisztában volt vele, hogy ezért fizetnie kell. Mindent megpróbált, hogy könnyebben ússzák meg gyalázatos tetteik következményeit. Korántsem olyan intenzitással harcoltak Nyugaton a szövetségesek, mint Keleten a Vörös Hadsereg ellen. Próbáltak külön békét kötni. Nem sikerült, Reims nem különbéke volt, csupán egy reménytelen próbálkozás, egy epizód a nagy háború történetében.
„1945 elején a német haderő négyötöde még mindig a szovjet hadsereg térnyerésének megállításával volt elfoglalva. Ezt a nyugati hatalmak is tudták. Történészeik is. Aztán a szovjet rendszer összeomlásakor úgy érezték, eljött az idő, hogy elvegyék a szovjet néptől a keservesen kivívott győzelem örömét. Megszületett az abszurd döntés, két győzelem napi ünnepség legyen”
Nem vonom kétségbe az angol, amerikai, francia, lengyel, és még sorolhatnám milyen nemzetiségű szövetséges katonák érdemeit. Nem kicsinylem le azt a hatalmas műszaki és katonai segítséget, amit a harcoló Szovjetuniónak nyújtottak. Főként azután, hogy látták, a Szovjetunió Hitlert képes lenne egyedül is legyőzni. Még iszonyatosabb áldozatok árán, az európai történelem menetére nézve másféle tanulságokkal. Döntésük logikus volt, reálpolitikusi elhatározás, elismerés érte. Ám azt se feledjük, hogy a normandiai partraszállásig három éven át a Szovjetunió egymaga viselte az európai hadszíntér minden terhét, az elfoglalt államok teljes hadiiparának támogatásával küzdő Wermachttal szemben.
„A közös győzelemért Sztálin, Roosevelt és Churchill együtt tudott működni. Ennek példa értékű történelmi jelentőségét ne vonjuk kétségbe. Józan belátáson alapuló közös fellépésüket azóta sem sikerült megismételni. Talán nemzedékekkel később, az objektív kutatás kideríti az okokat, miért nem. Addig marad a napi politika belopódzása a történelembe”
Most kitört egy háború, okait a legjobb szándék ellenére sem tudjuk teljes objektivitással kideríteni. Erkölcsi érzékünk joggal háborog. Ám közben elfeledkezünk arról, hogy a szembenállás nem volt, nem lett volna törvényszerű. Hogy volt ellendrukkolás, egy kibicnek semmi nem drága. Európa saját érdekeit szem előtt tartva belenyugodott abba, hogy a fasiszta Bandera ukrán nemzeti hős legyen. Csak a közvélemény nyomására emeltek szót, hogy Ukrajna ne nemzeti gyászként fogadja el a fasizmus feletti győzelem közös, összeurópai ünnepét, s ezzel megtagadja egymillió, a győzelemért a Vörös Hadsereg soraiban életét feláldozó honpolgárát.
„És jönnek az unos-untalan elismételt, most megint felmelegített, a köztudatba a média minden fórumának hathatós segítségével beledöngölt állítások”
Sztálin sohasem volt Hitler lelkes híve – ahogy Ungváry Krisztián állítja. Tűz és víz közt béke nem lehet. München intő jel volt a Szovjetunió számára. Az okmány Chamberlain által lelkesen lobogtatott papírja még higiéniai célokra sem volt alkalmas. A nyugati hatalmak nem voltak hajlandóak érdemben kiállni a Wehrmacht által megtámadott Lengyelország mellett, lábhoz tett fegyverrel hagyták, hogy Hitler egy év alatt felkészülve lerohanásukra, kitűzze Párizs felett a horogkeresztes zászlót. Londonnak a végelszámolásnál közel félmillió emberébe került a kibékítés-próbálkozás. A Molotov–Ribbentrop-paktum kényszerű döntés volt, nem stratégiai elhatározás, taktikai lépés, időnyerés.
„A történelemben nincs „mi lett volna, ha”. De vegyük fontolóra, miképp alakul a II. világháború, ha Sztálin nem szerez a paktummal két év haladékot? Ha Hitler ne adj Isten győz, ráteszi kezét a Szovjetunió hatalmas ipari potenciáljára, mezőgazdaságára, természeti kincseire? Nyugat-Európa le tudta volna egymagában győzni Hitlert? Akarta volna? Kiegyezett volna, hagyta volna a fasizmus világméretű diadalát?”
Abszurd kijelentés, hogy a Szovjetunió Hitlerrel közösen robbantotta ki a második világháborút. Nem tudom, van-e mérvadó történész, kézikönyv, amely ezt állítja.
A győzelem a sztálinizmus exportja Kelet-Európába? És a másik oldal? „A nyugati szövetségesek tudtak szabadságot hozni az embereknek” – állítja Ungváry. Igaza lenne?
Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? A fultoni beszéd (1946. március) vagy a Varsói Szerződés (1955 május)? A képzett történész tényleg nem tud arról, hogyan befolyásolta és befolyásolja még ma is az amerikai jelenlét, az amerikai katonai és gazdasági fölény a nyugat-európai politikát? Hogyan szorította ki a szövetségesek – elsősorban az amerikaiak – katonai jelenléte, mint belpolitikai tényező a második világháború befejeződése után a nyugat-európai országok kormányaiból a baloldal képviselőit? Azét a baloldalét, amely minden országban, Jugoszláviától Franciaországig, Görögországtól Olaszországig részt vett az ellenállás szervezésében és akcióiban? Nem járt Párizsban, ahol utca őrzi Moulin tábornok nevét, ahol van Sztálingrád metróállomás, ahogy Brüsszelben van Sztálingrád bulvár? Lát valahol Európában Hitler teret vagy Ribbentrop utcát?
Ungváry Krisztián brutális politikai elnyomásról ír. Nem tud arról, hogy mi történt Görögországban angol közbeavatkozással (1949), Guatemalában amerikai támogatással (1954), Kubában a Disznó-öbölben (1961. április) vagy Chilében (1973). Fogalma sincs az afganisztáni „közös bűnről”? Folytassam a sort? „Úgy kezdődött, hogy ő visszaütött.”
„És jön a mindig előcibálható, érzelmekre ható számháború. Ki hány nőt erőszakolt meg, miféle atrocitások történtek?”
Mintha a Wehrmacht katonái csokoládét osztogattak volna a megszállt területeken. A megszálló katonák – magyarok, románok, olaszok stb. és még soroljam – csupán gálánsan udvaroltak a helybéli hölgyeknek? Miért nem számol el a magyar történész az Einsatzgruppe alakulatok végrehajtotta gyilkosságokkal? A meztelenre vetkőztetett, és a Kijev melletti horhosban, Babij Jarban a helyi lakosok szótlan asszisztálása mellett ezerszámra árokba lőtt nőkkel, gyermekekkel? Hány Babij Jar volt? Ne csak mindig Katiny jusson eszébe a történészeknek, az emberi jogok megkövetelése ne álljon meg az egyik oldalnál.
„És jönnek a hirtelenében előráncigált, és egyszeriben szabadságharcosnak átfestett kollaboránsok, akik úgymond harcoltak a németek oldalán a szovjetek, a sztálinizmus ellen”
Igazuk lett volna? Ki tartja őket igaz hazafiknak? Ungváry Krisztián átkot szór a szovjet irodalom legnagyobbjaira, akik a németek elleni harcra buzdítottak? Talán a humanizmus eszméjét kellett volna hirdetniük, amikor honfitársaikat gyilkolták? Eric Knightnak, Joseph Hellernek, Irwin Shawnak, Ernest Hemingwaynek sem volt igaza? Gyűlölniük kellett volna szovjet szövetségeseiket? A Berlin elfoglalásáért életét adó 80 ezer szovjet katona csak statisztikai adat, ők nem hősök? Az egyetlen D-nap, a normandiai partraszállás 10 ezer halottja is az lenne? Nem ugyanazért a célért haltak meg?
„Nácikkal együttműködők sajnos mindenütt voltak, ne dicsérjük őket”
Nálunk is voltak, nem kevesen, ezt megerősítik a deportálást végző magas rangú SS tisztek jelentései. De a háború utáni nyugati kormányok szemérmes eltussolása ellenére mindenütt utolérték őket, lett légyen az Argentinában elcsípett Eichmanról, vagy a lyoni mészáros Klaus Barbieről szó.
Nem ártott volna, ha Ungváry Krisztián forgatja Simone de Beauvoir emlékiratait, ahol az írónő kertelés nélkül elmondja, hogyan szolgáltatott a baloldal, Sartre és társai igazságot 1944 végétől a németekkel együttműködő árulókkal szemben, elvégezve a kollaboránsokat nem túl lelkesen elszámoltató, velük igencsak kesztyűs kézzel bánó francia igazságszolgáltatás feladatát.
„Nem tudok örülni, ha szobrokat döntögetnek, szó szerint vagy művészetüket elutasító szavakkal, ráadásul a kultúra vitathatatlan nagyjainak szobrait”
Hitler miatt nem fogom tűzbe hajítani Goethét, Heinét, Thomas Mannt és nem Hitler okán fogom olvasni Knut Hamsunt sem. A történelmet bűn átírni, még akkor is, ha erkölcsi felháborodásunk ideig-óráig ezt diktálná. Valódi és korrekt igazságszolgáltatás kell, álságos szenzáció hajhászás nélkül, helytálló tanulságok levonása a jövő, az utókor tisztán látása érdekében.
(A cikk nem okvetlenül tükrözi a szerkesztőség véleményét.)
„Abszurd kijelentés, hogy a Szovjetunió Hitlerrel közösen robbantotta ki a második világháborút. Nem tudom, van-e mérvadó történész, kézikönyv, amely ezt állítja.”
Nos ez egyáltalán nem abszurd. Hitler azért kötött Sztálinnal egyezséget, mert a hátát biztosítani akarta arra az esetre, ha nekiront Franciaországnak. Ez pedig ténylegesen így is történt. Hitler nem merte volna egyedül kockáztatni a lengyelek lerohanását sem, részben a beígért nyugati segítség, részben a Lengyelország mögött álló Szovjetunió miatt.
Megkockáztatom, ha a mohó Sztálinnak nem ígérik oda Lengyelország felét akkor a háború kezdetektől kétfrontos lett volna és legkésőbb l941-re befejeződik a nyugatiak beavatkozása és a keletről támadó oroszok jóvoltából.
Igenis a Molotov-Ribbentrop paktum adott bátorságot Hitlernek a Lengyelország elleni támadáshoz, majd látva a szovjet-német együttműködés sikeres gazdasági vonatkozásait, a hátát megvédve fordult Franciaország ellen.
Sztálin óriásit tévedett, mert a paktummal lovat adott Hitler alá. Valahogy úgy szólt az üzenet, hogy gyertek, majd együtt fogjuk lenyelni a lengyeleket..
Amit mond, az mind helytálló, csak éppen derék dakota módra fordítva üli meg a lovat. A franciák és angolok húzták-halasztották a tárgyalást a Szovjetunióval a közös fellépésről Hitler ellen. Abban bíztak, hogy Hitlert rá tudják uszítani a Szovjetunióra. A lengyelek nem engedték, hogy szovjet csapatok az ő földjükön harcoljanak Hitler ellen.
A következtetése téves. A nyugatiak a paktummal veszítettek, Sztálin nyert két évet. Hogy Hitlerrel nem fog szövetkezni, és viszont, az teljesen nyilvánvaló volt. Hiszen ha ez közös tervük lett volna, akkor a Balkán 1941 nyár eleji lerohanása után együtt indulnak háborúba Anglia és Európa teljes bekebelezésért és a gyarmatok elfoglalásáért. Ám nem ez történt. Hitler megtámadta a Szovjetuniót. Ennél komolyabb érvet nem is lehetne felhozni, arról, hogy a paktum mennyire ideiglenes és ingatag volt, nem állt mögötte valós együttműködés. Bármennyire is szeretnék ma egyes politikusok által befolyásolt történészek ezt igazolni.
Ami a lengyeleket illeti, már valahol leírtam, hogy a lengyel „önsorsrontó nemzet”. A németek pillanatok alatt végeztek velük. Azután kirobbantanak egy felkelést Varsóban, anélkül hogy egyeztetnének a látótávolságban levő szovjet csapatokkal. A Honi Hadsereg képviselőinek Moszkvában (mert a felkelés előtt jártak ott!) kerek-perec megmondták, hogy nem indítanak támadást. Hogy miért, arra sok-sok érv lehet: 3 nehéz és embert próbáló év és több milliós emberveszteség állt mögöttük. London pedig messze volt, az emigrációs kormány ambíciói viszont nagyok. Mindez természetesen nem kicsinyíti a lengyel katonák, igaz hazafik érdemeit, hiszen mind a Vörös Hadsereg soraiban, mind a szövetséges csapatokban lengyelek ezrei harcoltak a fasizmus ellen, köszönet és hála nekik. De meg is kapták érte a jutalmat, hiszen az Odera-Neisse határ sohasem volt határ, Wroclav (Breslau) Gdansk (Danzig) és még sorolhatnám a lengyelekhez csatolt területek településeit sohasem voltak lengyelek. Jó nagy darabot hasítottak ki nekik Németországból és százezrek, ha nem milliók életét keserítették meg a kitelepítésekkel.
Kedves Iván! Saposnyikov marsall már jóval korábban írt egy eszmefuttatást arról, hogy tudja a Vörös Hadsereg lerohanni Nyugatot, kidolgozta a finnek elleni háború terveit. Mivel ő volt a nyugati határ őrizetével megbízva folyamatosan kérte az erősítést..
Egyvalamit, amire kevesen szoktak kitérni a történészek közül.
Nos a honfoglaló magyarok is hozták magukkal, később a mongolok is alkalmazták azt a keleti harcmodort, hogy minél messzibbre el kell csalni az ellenséget és minél távolabb lecsapni rá. Kutuzov is mesterien alkalmazta ezt a taktikát. A Vörös Hadsereg vezetése is tisztában volt vele, hogy a Sztálingrádig elhúzott frontvonalon komoly nehézséget okoz az ellenségnek az utánpótlás és a hadsereg felzárkózása. A „Tél” tábornok mellett a „Tér” tábornok is hatásos segítséget adott, Sztálingrádnál pedig mind a kettő jelen volt. Ezek után kérdéses, hogy nem volt-e szándékos 1941 nyarán beengedni a támadókat, hogy minél szélesebb fronton, minél távolabbra csalják őket?
Kedves Történelem Kedvelő Olvasóm!
Hogy Saposnyikov mit és kinek dolgozott ki, arra jelenleg egzakt választ nehéz adni, megjelent emlékirataiban nyoma sincs semmiféle agresszív szándéknak. Én felhívnám figyelmét Zsukov emlékirataira, aki leírja, hogy a Vörös Hadsereg a Molotov-Ribbentrop paktum adta két év ellenére eléggé siralmas állapotban volt 1941 nyarán. Kiemelte elsősorban a hadvezetést gátló tényezőket, a kommunikáció rossz technikai és szakmai feltételeit (a tankokban nem volt rádió, stb.) kevés volt a modern harci eszköz, nem indult be a sorozatgyártásuk. Ugyanitt szarkasztikusan megemlíti egyes írók naiv elképzeléseit arról, hogy a diadalmas Vörös Hadsereg hogyan fogja egy német támadás esetén válaszcsapásával meghódítani a kontinenst.
A történelmi tények mást mutatnak. Szerencsére Sztálin és a tisztogatás után megmaradt és gyorsan felnövő, részint új és fiatal szovjet tábornoki gárda bölcsebb volt. Tanultak a finn háború kudarcából is. A veszélyt nem ők jelentették, Európa számára, hanem Hitler. Ezt visszaigazolta a későbbi és a győzelmet elhozó szövetségesi együttműködés.
Ami a „kutuzovi becsalogatási taktikát” illetve a mongol harcmodort illeti, aligha hiszem, hogy az volt a szovjet vezérkar stratégiai elgondolása, hogy az ország területének iparilag értékes részét mintegy 60 milliós lakossággal odadobják a németeknek egy jövőbeli győzelem érdekében. Kétségbeesetten védekeztek, ahogy tudtak. Ebben a gyakorlati és mindennapos hadvezetési munkától egészségi állapota miatt 1942-ben visszavonult volt cári tisztnek, Saposnyikovnak kétségkívül nagy szerepe volt, akire még Sztálin is hallgatott.
Ami ”tél és tér tábornokokat” illeti, közismert, hogy a német tábornok közül ismerve a napóleoni hadjárt kudarcát, sokan féltették és óvták Hitlert a Szovjetunió megtámadásától, annak kudarca ismert volt mindenki számára, aki ezt a hatalmas országot meg akarta hódítani.
Nagyon jó, hogy érdekli a történelem, de bánjon kissé kritikusabban a szakirodalommal.
Kedves Iván!
Ajánlotta nekem Zsukov emlékiratait. Sikerült mind a két kötetet jó állapotban beszerezni az antikváriumból. Már hozzá is fogtam.
Jó olvasást. Azért ne feledkezzen meg a szöveg értelmezéséről, összevetéséről más emlékiratokkal. Bár ezt talán kár volt leírnom, mert magától is tudja.
Üdvözlettel
Földeák Iván
Véleményem szerint, már a II. Világháború sem 1939. IX. 1.-én tört ki, hanem 1936-ban. … „Annak ellenére, hogy Németország 1936 szeptemberében aláírta a benemavatkozási egyezményt, a segítségnyújtás és katonai támogatás különböző formái mégis eljutottak mindkét harcoló félhez, nagyobbrészt a nacionalistákhoz. A nemzetiszocialisták megalapították a többfeladatú Condor légiót és a konfliktus elején sikerrel szállították át a spanyol afrikai hadsereget a tengeren.[98] A német hadműveletek lassan a légicsapásokra is kiterjedtek, amelyek közül a legismertebb – és legvitatottabb – Guernica bombázása, amelyre 1937. április 26-án került sor és 200–300 civil halálával járt.” (Wikipédia). Mint látható, ebben az esetben is, a Nyugat a „csendestárs” szerepét játszotta, akárcsak az Anschluss-nál, és a szuverén Csehszlovákia megszállásánál. Lengyelország esetében egy kényszerű kötelezettség-teljesítés volt, mert a lengyelekkel kötött védelmi szerződés erre kötelezte a Nyugatot, amit csak azért tartott be a Nyugat, Mert létrejött a Molotov-Ribbentrop megnem támadási egyezmény. Amelynek alapján a Szu. megszállta Lengyelország egy részét. Hogy vannak-voltak megélhetési „történészek”, az nem titok. Kártevői mivoltuk az egyik előidézője annak a felülről szervezett provokációnak, amely épp a Győzelem Napján érte a varsói nagykövetet a katonai emlékmű koszorúzásakor. Ezt a mainstream „média” szorgalmasan eltagadta (mint annyi mást). Még valami: van egy jellegzetes következménye az agymosásnak. Egy ideig elhiszik sokan, hogy igaz, amit a fősodrú média sujkol, de mert egyrészt telítődik a befogadóképesség, másrészt a érzelmi alapon túltolják az agymosók a „művüket”, előbb csendben, majd legvégül nyíltan szembefordulnak az agymosókkal…
Ha nem a „hivatalos”, ortodox történetírás szemszögéből nézzük, valóban a spanyol köztársaság cserbenhagyásával, a Népfront összeomlásával kezdődött a fasizmus térhódítása és ez vezetett a világháborúhoz.
Nem lehet elégszer leírni, hogy a szövetségesek jogosnak tartották és elfogadták Sztálin tiltakozását és a hivatalos kapitulációs okmány mind a mai napig az, amit Berlinben írtak alá. Hogy egyesek szenzációhajhász céllal mit simliskednek, az nem változtat a történelmi tényen, a döntő hozzájárulást a győzelemhez a Szovjetunió adta, amely szövetségesi kötelezettségét teljesítve 1945 augusztusában plusz még kisöpörte
a japán Kvantung hadsereget is Mandzsúriából.
Szerintem a II. világháború az I. világháború folytatása köszönhetően az elfogadhatatlan és megalázó Párizs környéki békeszerződéseknek.
Ez volt Lenin véleménye is és sajnos jóslata bejött. Mindez természetesen nem menti a náci ideológia és a fasiszta rendszer bűneit, a holocaustot, a szervezett népirtást.
Kiegészítésképpen:a szerző pozitívan elfogult az orosz (szovjet) féllel szemben, ez múltja és családi kapcsolatai okán nem csodálható. A cikk nem rövid és nem szándékom vitacikket írni, mert az sem lenne rövid..Mindenesetre egy családi vonatkozás. édesanyám és nagynénje (aki akkor már 60 múlt) Budapesten az ostrom után öregasszonynak maszkírozta magát, ha kilépett az utcára, na vajon miért?
A múltamat, a közel 60 lefordított könyvet és több száz, ha nem ezer cikket vállalom. A családnak ehhez semmi köze, ebbe a dologba ne menjünk bele, mert igencsak téves következtetésekre lehet jutni. Lásd Petőfi-Petrovics, stb…
Ungváry Krisztiánt nem szabad túl komolyan venni. Amit csak ismerek/hallottam cikkeiből/ről azt mutatja, hogy egy általa szándékolt következtetéshez keresi az azt alátámasztó bizonyítékokat, elhanyagolván azokat amelyek nem támasztják alá. Amit a szerző itt leír annak döntő többségével nem hogy egyet nem érteni, de vitatkozni sem lehet. Bár a május 7. dátum tán csak moszkvai idő szerint lehetséges, ah egyáltalán, Európa számára az május 8.
Nem árt azt sem tudni, hogy a nyugati szövetségesek sem elégedtek meg a Jodl által aláírt kapitulációval. Miért is? Mert Nem ő volt a legmagasabb parancsnok, ezért kellett Keitel vezértábornagynak másnap május 9.) – az összes szövetséges képviselőinek jelenlétében – ismét aláírni