„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

„Ideje ebédelni a pápának is…”

2024. okt. 17.
B. Molnár László

MEGOSZTÁS

Karol Wojtyláról sokan úgy gondolják, hogy nem volt konzervatív, de az enciklikáit, megnyilatkozásait tekintve bizony nagyon is annak tekinthető.

II. János Pál pápa „Nagy pápa lett belőle!” #moszkvater

„Nagy pápa lett belőle!”
Fotó:EUROPRESS/GABRIEL BOUYS/AFP

Amikor 1978. október 16-án, 18 óra 18 perckor, pontosan a nyolcadik szavazási forduló után felhangzott a „Habemus papam!”, valamint felszállt a fehér füst a Sixtus-kápolna kéményéből, a katolikus világ 1523 óta először ünnepelhetett nem olasz pápát. Ugyanis a konklávé hét eredménytelen szavazást követően 104 vokssal egyházfővé választotta a lengyel Karol Wojtylát, aki II. János Pál néven lett a katolikus egyház 264. pápája. Bármilyen hihetetlen, de sokan azt sem tudták, az új pápa honnan származik, hiszen például a Szent Péter téren tartózkodó japán turisták úgy gondolták a neve alapján, hogy személyében az első japán pápát választották meg a katolikusok egyházuk élére.

De ki is volt Karol Wojtyla? Wadowicében született 1920-ban. A második világháború idején egyszerű fizikai munkásként dolgozott, s ezzel egyidejűleg elvégezte a földalatti egyetemet, valamint a papi szemináriumot, ezenkívül kapcsolatba került a titkos krakkói Rapszodikus Színházzal is (a színház 1945-től nyilvánosan működött tovább, mígnem a kommunista hatalom 1967-ben betiltotta és feloszlatta). 1946-ban szentelték pappá, 1946 és 1948 között filozófiát és teológiát hallgatott Olaszországban, Belgiumban és Franciaországban, 1949-től egy vidéki lengyel plébánián szolgált. Miután a krakkói Jagelló Egyetem Teológiai Karán doktori címet szerzett, előadóként oktatott a krakkói Érseki Papi Szemináriumban (1953–78) és a Lublini Katolikus Egyetemen (1956–78). Ez utóbbi egyetemen professzor.

„Emellett Andrzej Jawien álnéven verseket, valamint drámákat írt”

Ezek 1980-ban kötetben is megjelentek Versek és drámák címmel, s drámáit is ettől kezdve állítják színpadra. 1958-ban szentelték püspökké, 1962-től káptalan helynök Krakkóban, 1963-tól krakkói metropolita, Krakkó érseke, 1967-től bíboros. A filozófia doktora, számos teológiai és filozófiai értekezést írt, a Szeretet és felelősség, a Személy és tett, valamint A megújulás alapjainál című teológiai művek szerzője. Egy biztos, pápává választásával nemcsak Wojtyla személyét érte hatalmas megtiszteltetés, hanem ez kijárt Stefan Wyszynski bíborosnak, Lengyelország prímásának is, aki 1948-tól a lengyel egyház fejeként, a kommunista hatalommal szembeni kitartó, de rugalmas ellenállás híveként megőrizte egyháza függetlenségét, s olyan erőt képviselt, amellyel a kommunista hatalomnak mindvégig számolnia kellett.

A világ azonban mégsem a vallás, hanem a politikai helyzet felől közelítette meg a lengyel főpap pápává választását. Talán nem véletlen, hogy a legtöbb történész szerint az, hogy Wojtylát a katolikus egyház fejévé választotta a konklávé, a kommunista rendszerek történetének egyik, ha nem a legnagyobb zűrzavarát okozta mindez, hiszen egy olyan ország adta immár a pápát, amelyikben a fennálló diktatúra több mint három évtizede mindent megtett az egyház és tanainak eltűntetése érdekében. Már az első órákban tanácstalanság alakult ki a szovjet blokkon belül, vajon miként fogadják a hírt, és miként viselkedjenek ezek után. Leonyid Brezsnyev vezette SZKP megpróbálta elérni, hogy a kommunista rendszerek kormányai részt se vegyenek II. János Pál beiktatásánál. Ám ezt többek között éppen a lengyel pártvezetés Edward Gierek főtitkár vezetésével figyelmen kívül hagyta, és a moszkvai rosszallás ellenére október 22-én a legmagasabb állami szinten képviseltették magukat a beiktatáson.

„Lengyelországban az emberek elsöprő többsége úgy gondolta, hogy a meggyötört Lengyelországnak kijárt a történelem mosolya”

Holott éppen Brezsnyev volt az, aki tisztában volt azzal, hogy Wojtyla pápává választása milyen következményekkel járhat a kommunista rendszerekre nézve, ugyanakkor kénytelen volt például Gierek érve előtt meghajolni, miszerint jobb számukra a lengyel főpap egyházfőként Rómában, mint Lengyelország jövőbeni prímásaként Varsóban. Ráadásul közismert kommunistaellenessége miatt féltek is Wojtylától. A pápának még megválasztása napján küldött üdvözlő táviratban Gierek, Piotr Jaroszewicz miniszterelnök és Henryk Jablonski, az Államtanács elnöke kijelentették, hogy a konklávé döntése „Lengyelországot megelégedéssel töltötte el”, mivel a pápai trónon „a saját szocialista hazájának nagyságát és jólétét építő nemzet fia” foglal mostantól helyet. A hivatalos propagandában komikusan azt sugallták, hogy a választás tulajdonképpen

„a Lengyel Népköztársaságban épülő szocializmus fejlődésének eredménye, a vallásszabadság létezésének, valamint a népi Lengyelország jelentőségének bizonyítéka”

Ugyanakkor a lengyel pártfőtitkár reménye nem vált be, hiszen a lengyel pápa egyértelműen átvette a lengyelek lelkének irányítását, és védőernyőt tartott az egész lengyel egyház és az ellenzék fölé, amely deklarálta szoros kötődését az egyházhoz. Sőt, amikor II. János Pál 1979. június 2-10-e között, első külföldi útján Lengyelországba utazott, és zarándokútja során Varsóban, szülővárosában Wadowicében, Auschwitzban, a birkenaui koncentrációs táborban és Czestochowában is járt, végleg az elnyomott lengyel nép egyetlen reménye lett.

Ugyanakkor a nyugati világ is kíváncsisággal vegyes várakozással tekintett Wojtyla pápasága elé, és mindenki a maga érdekei alapján értékelte a lengyel pap megválasztását. Az amerikai Newsweek magazin azt írta, hogy ez a választás az európai kulturális egységet szimbolizálja a második világháború után mesterségesen megosztott kontinensen. Mint leszögezte, a kommunisták vereséget szenvedtek azon kísérletükben, hogy egy rendőrállamot kényszerítsenek rá a lengyelekre. Ehhez a lap hozzátette, hogy az új, mélyen átélt vallási lelkület, amelyet II. János Pál hordoz, véget vet az erőszakkal történő haladás álságos ábrándjának. A több amerikai elnök külügyi tanácsadójaként is tevékenykedő Zbiegnew Brzezinski látnoki magabiztossággal már az első megnyilatkozásában kijelentette:

„Nagy pápa lesz belőle!”

És igaza lett, hiszen átvezette a katolikus egyházat a XXI. századba, a harmadik leghosszabb ideig ülhetett Szent Péter trónján, beutazta szinte az egész világot, munkáját, cselekedeteit szinte minden országban elismerték, valamint jelentősen hozzájárult az egyházi reformokhoz, és elévülhetetlen szerepe volt a szocialista világrend lebontásában.

Október 22-én, vasárnap reggel már a korai órákban gyülekezni kezdtek a rómaiak és az új pápa ünnepélyes beiktatására az Örök Városba érkezett zarándokcsoportok – köztük a korabeli híradások szerint vagy háromezer lengyel – a Szent Péter-térre, ahol délre úgy 250 ezren zsúfolódtak össze. II. János Pál pápa, miután imát mondott Szent Péter sírja felett, tíz óra után néhány perccel jelent meg a bazilika kapujában, és az új egyházfőt hatalmas feldübörgő taps és örömrivalgás fogadta a téren.

„Ekkor fogta fel tán véglegesen, hogy ettől a naptól kezdve egyformán pásztora, gondviselő atyja Isten egész népének, az öt kontinensen élő katolikus egyháznak”

„Ne féljetek, Krisztus tudja, mi lakik az emberben. Egyedül ő tudja. Ma az ember gyakran nem tudja, mit hordoz magában a lelke és a szíve mélyén. Gyakran nem tudja, mi a földi élet értelme. Elárasztja a kétkedés, amely kétségbeeséssé változik. Engedjétek meg tehát, kérlek benneteket, alázatosan és bizalommal könyörgök, engedjétek meg, hogy Krisztus beszéljen az emberről! Egyedül nála vannak az örök élet igéi” – fogalmazott többek között beiktatási szentbeszédében.

Csaknem minden mondatát megszakította a felzúgó taps. Beszédének végén először lengyelül, majd franciául, angol, német, orosz, litván, cseh és szlovák, spanyol és portugál nyelven mondott néhány köszöntő mondatot. A szentmise végén üdvözölte a pápa a hivatalos állami delegációkat, majd lelépett egészen a tömeget feltartóztató korlátokig, hogy közvetlen közelről is találkozzék a kezüket kézfogásra nyújtó, virágcsokrokkal kedveskedő emberekkel. Ha a szertartásmester nem sürgeti, talán még a teret is körbejárja, hogy mindenkihez legyen egy-egy jó és bíztató szava. Egykor pedig lakosztályának ablakából szólt a tömeghez és áldást osztott. Közvetlenségét mi sem bizonyítja jobban, kint az, hogy ezt az első Angelus-beszédet így zárta: „Be kell fejezni a találkozást, mert ideje már ebédelni nektek is, a pápának is. Áldjon meg az Atya, Fiú és Szentlélek Isten!”

„Egyik fő célkitűzésévé a kommunista diktatúrák megdöntése vált. Azt hirdette, hogy keresztény erkölcsi alapokon meghaladható a „létező” szocializmus, és a többpárti rendszerű demokrácia mellett állt ki”

Ugyanakkor az első audienciáján a szovjet külügyminisztert fogadta, és Oroszország, Észak-Korea és Kína kivételével valamennyi ma már volt kommunista országba ellátogatott, sőt, a kubai vezetővel, Fidel Castróval többször is találkozott. A szovjet pártvezetés és a KGB élesen bírálta a II. János által meghirdetett vatikáni politikát, mert úgy látta, a Szentszék célja nem más, mint „a hívőkben lángra lobbantani a vallási fanatizmust, és a szocialista társadalmi rendszer ideológiai és társadalompolitikai normáival ellenséges útra terelje őket”.

 Nem véletlen, amikor 1981. május 13-án, délután 5 óra 13 perckor a török Ali Agca merényletet követett el a pápa ellen, később kiderült, hogy a KGB megbízásából a bolgár titkosszolgálat adta a terrorista kezébe a pisztolyt. Agca három lövést adott le a Szent Péter téren a katolikus egyházfőre, aki a pápamobil hátsó ülésén lehanyatlott, és a Gemelli kórházban 6 órás műtét után stabilizálják állapotát. 20 napot tölt a kórházban, és később merénylőjének, Agcának is megbocsátott, akit a börtönben keresett fel.

II. János Pál pápa megválasztása után „a Vatikán egyre kitartóbb kísérleteket tett a katolicizmus felélesztésére a Szovjetunió országaiban, mindenekelőtt Litvániában, Lettországban, Belarusz és Ukrajna nyugati részén. A pápa megpróbálta feltámasztani az ukrán unitus egyházat, amelyet a második világháború után a föld alá kényszerített a szovjethatalom. Komoly problémát jelentett, hogy Litvánia, Ukrajna és Belarusz nyugati része kánonjogilag a lengyel püspökségek alá tartoztak, tehát befolyással lehettek az itt élő hívőkre. A templomokban szovjetellenes hangulatot keltettek és a hívők között ellenséges folyóiratokat, újságokat és imakönyveket osztogattak. II. János Pál törekvéseit végül siker koronázta, és még ha nem is a Vatikán politikája döntötte meg egyedül a szocialista világrendet, ahhoz mindenképpen jelentősen hozzájárult.

„Az első pillanattól kezdve aktívan belevetette magát a politikába”

Rögtön az első évben közvetített az argentin-chilei konfliktusban, járt nála az összes amerikai elnök, Jasszer Arafat, az iráni vezető, Izrael közjogi méltóságai, a protestáns és anglikán egyház vezetői, királyok, közéleti személyiségek. Egy miniszterelnököt épp olyan közvetlenséggel fogadott, mint bármelyik civilt, akit az a kitüntetés ért, hogy fogadta őt II. János Pál. Elment a római zsinagógába, a jeruzsálemi siratófalhoz, a damaszkuszi mecsetbe. Bangkokban a buddhistákkal, Canterburyben az anglikánokkal imádkozott. Bocsánatot kért a protestánsok és a zsidók elleni bűnökért, Konstantinápoly keresztes kifosztásáért, a latin-amerikai és ázsiai erőszakos hitterjesztésért, az egyház összes múltbéli bűnéért elnézést kért, Galileit is rehabilitálta.

Ahogy megválasztásakor Zbiegnew Brzezinski megjósolta: „Nagy pápa lett belőle!”

MEGOSZTÁS

B. Molnár László

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK