„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Globális játszmák és a vb-rendezés

2024. dec. 08.
Vendegoldal

MEGOSZTÁS

Ki emlékszik ma már Jack Warnerre? És Sepp Blatterre? Na, ő mindjárt más. A korrupcióval vádolt, majd felmentett korábbi FIFA-elnök regnálása idején, 2010. december 2-án nyerte el Oroszország a 2018-as futball világbajnokság rendezési jogát. Persze nem mindenki tapsikolt örömében, a hoppon maradt amerikaik kinyomozták, hogy a korábbi FIFA-főtitkár, Jack Warner állítólag ötmillió dollár kenőpénzt kapott az oroszoktól a szavazatáért. A vb nyitómeccsének idején már nem Blatternak hívták a FIFA elnökét. De hogy jön ide Katar, a szocsi olimpia és a megtépázott amerikai öntudat?

Szilágyi László írása a #moszkvater.com számára

„Oroszország volt a vb-k történetében az első kelet-európai házigazda, 2018-ban használták először nagy tornán a videóbírót, a VAR-t” #moszkvater

„Oroszország volt a vb-k történetében az első kelet-európai házigazda, 2018-ban használták először nagy tornán a videóbírót, a VAR-t”
Fotó:EUROPRESS/Mladen ANTONOV/AFP

Tizennégy éve nyerte el Oroszország a 2018-as futball-világbajnokság rendezési jogát. A zürichi FIFA-kongresszuson két egymást követő házigazdáról is döntés született, az orosz pályázat mellett Katar a 2022-es vb rendezésére kapott felhatalmazást. Megrendítő erejű ütést kapott az amerikai sportdiplomácia. Kénytelen volt elkönyvelni, hogy a 2014-es szocsi téli olimpia után újabb globális eseményt rendez az öntudatára ébredt keleti nagyhatalom. Jóllehet, a 2014-es játékok rendezése iránt nem mutatkozott amerikai érdeklődés. A 2022-es világbajnokságra viszont igen, hiszen az Egyesült Államok mellett Ausztrália, Japán, a Koreai Köztársaság és Katar adta be a pályázatát.

„Évekkel később Sepp Blatter FIFA elnök a Financial Timesnak elmondta, az volt a színfalak mögötti megegyezés, hogy a két szuperhatalom, Oroszország és az Egyesült Államok kapja meg az egyazon napon odaítélt 2018-as és 2022-es vébét”

Jó üzenet lett volna a nagy támogatóknak, a FIFA partnereinek, és erősítette volna a szervezet „Kézfogás a békéért” kampányát, ha a két nagy geopolitikai szereplő kapja meg a rendezést. A háttéralku borult: Blatter szerint a 2022-es vébé ügyében Nicolas Sarkozy francia elnök lépett közbe Michel Platini révén. Ez négy szavazatot megváltoztatott. „Ha négy szavazó másként szavaz, akkor tizenkettő tízre az Egyesült Államok nyert volna” – nyilatkozta 2017-ben a Nemzeti Sportnak a futballvezető.

„Az Egyesült Államok nehezen ocsúdott fel a sokkból, a hatalmas presztízsveszteség után kifinomult jogi és titkosszolgálati módszerekkel göngyölítette fel a rendezés odaítéléséhez köthető korrupciós szálat”

2015 májusában a futball nemzetközi csúcsszervének hét képviselőjét tartóztatták le Zürichben, majd decemberben további 16 tisztviselőt vádoltak meg korrupcióval, köztük Sepp Blatter elnököt is, de közvetlen bizonyíték híján az ő büntetőjogi felelősségre vonása elmaradt. Végül hosszas procedúra végén a FIFA etikai bizottsága felfüggesztette, a nemzetközi Sportdöntőbíróság, a CAS pedig elutasította a fellebbezését. A svájci sportdiplomatát hat évre eltiltották a labdarúgással kapcsolatos összes tevékenységtől.

„Blatter korábbi bizalmasa, az észak- és közép-amerikai, karibi-szövetség volt elnöke, a trinidad-tobagói Jack Warner rosszabbul járt. Ő állítólag 5 millió dollárt kapott egy fantomcégen keresztül, hogy az orosz pályázatot támogassa a 2018-as vb-helyszínről döntő szavazáson. A Blatter lemondását elfogadó FIFA örökké eltiltotta őt a sportággal való bármilyen tevékenységtől”

A 2018-as moszkvai kezdőrúgásig napirenden tartott ügy rendületlenül sulykolta, hogy bűnben fogant az orosz vb-rendezés. Mindeközben Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy Blatter Nobel-békedíjra érdemes. Természetesen Blatter neve fel sem vetődött a díj odaítélésekor.

Az oroszországi világbajnokság remek körülmények között lezajlott. Blatter utódja, Gianni Infantino a döntő előtti napon elismerően szólt a tornáról, amely nem csak a rendezés és a sportpolitikai játszmák, bosszúhadjáratok miatt volt különleges.

„Oroszország volt a vb-k történetében az első kelet-európai házigazda, 2018-ban használták először nagy tornán a videóbírót, a VAR-t”

A rendező ország Szaúd-Arábia elleni 5-0-s győzelme a legnagyobb gólkülönbségű siker az eddigi nyitómeccseken. Az akkor 19 éves francia Kylian Mbappé volt 1958 óta az első tizenéves gólszerző egy fináléban. A döntőben Franciaország 4-2-re nyert az egyenes kieséses szakaszban három tizenegyespárbajt is sikeresen megvívó Horvátország ellen. Egyéb iránt horvát Mario Mandzukic volt az első futballista, aki egy vb-döntőben gólt és öngólt is szerzett, és emlékezhetünk többek között a marokkói Amrabat testvérekre is, Nordin és Szofjan egymást váltotta a pályán. S volt még számtalan sportszakmai érdekesség, de ezek jelentősége elhanyagolható ahhoz képest, hogy Oroszország négy éven belül két nagy lélegzetű sportesemény megrendezésével mutatta meg magát a nemzetközi színpadon. 2018-ban sokkal nagyvonalúbbak voltak az ukránok, nem vonták el Putyin figyelmét holmi Majdan téri zavargásokkal, az oroszbarát elnök elűzésével, mint a szocsi olimpia idején.

A 2022 óta tartó háború tükrében ez igen nagy szó.

MEGOSZTÁS

Vendegoldal
Más oldalaktól kapott tartalom.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK