Az Ural atomjégtörő az északi-tengeri hajózási útvonal történetének eddigi legnagyobb konténerszállító hajóját kísérte. Szeptember 6-án az új generációs orosz Urál univerzális atomjégtörő két teherhajóból álló konvojt kísért át a Kelet-szibériai-tengeren. A NewNewStar elnevezésű TEU 3534 kapacitású konténerszállító hajót, amely 3534 darab, húsz láb hosszúságú konténert képes a fedélzetére venni, és egy kisebbet, a Smoke ömlesztett árut szállító hajót. Ez volt az első alkalom, amikor egy ekkora, 231 méter hosszú és 32 méter széles konténerszállító hajó az északi-tengeri hajózási útvonal vizeit szelte.
Az Urál atomjégtörő a Kelet-szibériai-tenger és a Beaufort-tenger között elterülő, jéggel borított Csukcs-tenger keleti peremén kezdte meg a hajók kíséretét, és a Kelet-szibériai-tenger nyugati széléig tartott az útja velük. Az atomjégtörő feladata az volt, hogy biztosítsa a hajók biztonságos áthaladását a torlódó jégtáblákból képződött jégtorlaszokon. A jégmentes vizekhez érve a két hajó immár önállóan folytatta útját, a NewNew Star konténerszállító Szentpétervár kikötője felé, a Smoke ömlesztettáru-szállító pedig Murmanszk kikötője felé vette az irányt.
„Az északi-tengeri hajózási útvonal napjainkban egyre népszerűbb a teherszállító hajók üzemeltetőinek körében. Az Urál atomjégtörő és a konvojban haladó két teherhajó legénységének szakértelme és hatékony csapatmunkája biztosította a jeges szakaszokon a biztonságos áthaladást és a hajók normál sebességének fenntartását”
– közölte Andrej Tenyickij, az Atomflot vezérigazgatójának tanácsadója. Az atomjégtörő a 150 tengeri mérföld (278 km) hosszúságú szakaszon a teherhajókat 12 csomós (22 km/óra) átlagsebességgel kísérte át.
Az orosz kormány 2018-ban a Roszatom állami vállalatot ruházta fel az északi-tengeri hajózási útvonal infrastruktúra-üzemeltetőjének jogkörével. A társaság felügyeli az Északi-tengeri hajózási útvonal fejlesztése elnevezésű szövetségi programot. Részt vesz továbbá az északi-tengeri hajózási útvonal 2035-ig tartó fejlesztési tervének megvalósításában valamint az Oroszországi Föderáció társadalmi-gazdasági fejlesztési programjában, amely azt célozza, hogy 2030-ra az északi-tengeri hajózási útvonal egész évben használhatóvá váljon.
„A Roszatom állami vállalat stratégiai célja, hogy az északi-tengeri hajózási útvonalat hatékony közlekedési folyosóvá tegye, amely összeköti Európát, Oroszországot és az ázsiai-csendes-óceáni térséget. Jelenleg zajlik annak a szövetségi programnak a kidolgozása, amelynek célja, hogy az északi-tengeri hajózási útvonalon át egy Kalinyingrádtól és Szentpétervártól Vlagyivosztokig húzódó közlekedési folyosó jöjjön létre”
Az orosz sarkvidék átfogó fejlesztése nemzetstratégiai prioritás Oroszország számára. Az északi-tengeri hajózási útvonalon a forgalom növelése kulcsfontosságú a fejlesztések sikeréhez. Az északi-tengeri hajózási útvonal és a nemzetközi logisztika fejlesztését a rendszeres teherszállítás kialakítása, az új atomjégtörők forgalomba helyezése, a kikötői, a navigációs és a hidrográfiai infrastruktúra korszerűsítése biztosítja. A Roszatom aktív részese a teljes folyamatnak.
A hírben szereplő NewNewStar konténerszállító hajó kapacitását jelölő TEU rövidítés jelentése – twenty-foot equivalent unit – a szállítmányozásban általánosan használt mértékegység, a 20 láb hosszúságú és 8 láb szélességű fém konténert jelöli, 12 regisztertonnának felel meg a tömege, térfogata 34 m³.
„A konténerszállítók ma a legnagyobbak a világóceánt szelő teherhajók között”
Az első konténerszállító hajó, az Ideal X 1956-ban mindössze 58 konténert szállított, ma viszont a legnagyobb ilyen hajó, a HMM Algeciras akár 24 ezer konténert is képes a fedélzetére venni, a jármű hossza 400, szélessége 61 méter. Az első konténerszállítót Malcom McLean tervezte, őt tekintik a konténerizáció atyjának. A konténerszállító hajó ki- és berakodása ötször-hatszor gyorsabb, mint a hagyományos teherszállítóké. Az így továbbított áruk biztonságosabban, sérülés nélkül jutnak célba.
„Az északi-tengeri hajózási útvonalon a forgalom növelését segíti az egyre szorosabbá váló együttműködés Kína és Oroszország között”
Ennek jegyében előbb a közelmúltban megállapodás született a Roszatom és a Yangpu NewNew között, amely az északi hajózási útvonalak üzemeltetését és legfeljebb öt jégtörő konténerhajó megépítését célozza. Ezt követően az Oroszország és Kína közötti áruszállítás felgyorsítására és optimalizálása Oroszország elindította az Arctic Express No. 1 logisztikai expressz szolgáltatást is Moszkva megyéből, amely vasúti-tengeri intermodális szállítást kínál. A szolgáltatás összeköti Moszkvát kínai kikötőkkel, Sanghajjal és Ningbóval, tranzitmegállóval az északnyugat-oroszországi Arhangelszk kikötőjében a Jeges-tengeren keresztül. Ez az új szolgáltatás, amelyet a NewNew Shipping és a Roszatom üzemeltet, vasúton szállítja majd a rakományt Moszkvából Arhangelszk kikötőjébe, közvetlenül a Barents-tengertől délre. Arhangelszkből az árukat az Északi-sarkvidéken és a Csendes-óceán északi részén keresztül szállítják a szibériai partok mentén a Bering-szoros felé, majd különböző kínai kikötőkbe. Ez az Arctic Express No 1 útvonal várhatóan növeli a kereskedelem hatékonyságát a két nemzet között, amelyek az elmúlt években erősítették gazdasági kapcsolataikat. A 13 ezer kilométeres útvonal várhatóan 20-25 napra csökkenti a szállítási időt, ami legalább 20 nappal kevesebb, mint a hagyományos Szuezi-csatornán keresztül.
„Az Arctic Express No. 1 megnyitása új lendületet ad az Oroszország és Kína közötti logisztika és szállítás fejlesztésének”
Kína oroszországi nagykövete hangsúlyozta a kínai-orosz gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok rugalmasságát, és megjegyezte, hogy a kereskedelem 2023-ban meghaladta a 240 milliárd dollárt. Kiemelte, hogy új logisztikai csatornák kialakítására van szükség, hogy megfeleljenek mindkét ország növekvő igényeinek, különös tekintettel az infrastrukturális kihívásokra. A diplomata kiemelte az északi-sarkvidéki hajózás terén folyó együttműködést is, megemlítve, hogy az elmúlt évtizedben mindkét nemzet az északi-sarkvidéki együttműködés mechanizmusainak kialakítására összpontosított. A nagykövet rámutatott, hogy ez az új szolgáltatás hozzájárul a „Jégselyemút” fejlesztéséhez, amely kifejezés a Kína és Oroszország közötti bővülő tengeri kereskedelmi útvonalak leírására szolgál az Északi-sarkvidéken.
„A Roszatom azt a célt tűzte ki, hogy idén legalább 50 millió tonna rakományt szállítson át az északi-tengeri hajózási útvonalon, hangsúlyozva ennek az új útvonalnak a stratégiai jelentőségét mindkét nemzet logisztikai és kereskedelmi ambíciói szempontjából”
Az első hajó 500 konténerrel már meg is érkezett Kínából Arhangelszkbe, ahonnan a konténeres vonatot a Tulai régióba küldték A kínai hajó autókhoz, háztartási gépekhez és fogyasztási cikkekhez szállított alkatrészeket, 6600 tengeri mérföld távolságban. Azután visszaindult Kínába az arhangelszki exportőrök termékeivel, papírral, kartonpapírral, cellulózzal és fűrészáruval. Ezt további két hajó követte, a fedélzetén körülbelül 700-800 konténerrel. A NewNew Shipping Line kínai fuvarozó 2024-ben tíz hajó küldését, és több mint 20 ezer TEU szállítását tervezi, ami biztosítja az Oroszország és Kína közötti export-import konténervonal rendszerességét.