Joe Biden Navalnij özvegyét és Zelenszkij feleségét is meghívta az évértékelőjére. Jól mutatott volna a First Lady, Jill Biden két oldalán Putyin két elkötelezett ellensége. Zelenszkij felesége azonban nem akart együtt mutatkozni Navalnij özvegyével. Kijevben ugyanis nem felejtették el, hogy az orosz ellenzéki politikus még a börtönből is ukrán fülek számára meglehetősen keményen nyilatkozott a Krím státusáról. Ez a történet elgondolkoztathatná az antiszemita nacionalistaként induló, és igazán liberálissá soha nem vált Navalnijt sajátjukként elsirató európai liberálisokat is, ha a ruszofóbia és a Putyin iránti gyűlölet nem homályosítaná el a gondolkodásukat. Miért nem érti az európai fősodor, hogy nem lehet egy kalap alá venni a Putyinnal szemben állókat? Miért ír felül a gondolkodásukban mindent a ruszofóbia és Putyin gyűlölete? Hogyan viszonyult anno Navalnij Ukrajnához? Lehet-e Navalnij özvegye az orosz ellenzék új vezére?
A következő témánk a visegrádi csoport helyzete, a tagországok között egyre jobban elmélyülő törésvonalak közepette a regionális összefogás jövője volt. Miért nem érdeklik már a lengyeleket annyira V4-ek? Miért nem csak Orbán miatt szorult háttérbe ez az együttműködés? Mi a különbség Tuskék és Kaczynskiék középhatalmi törekvései között? Miért nem tudja megoldani Tusk a lengyel-ukrán határon kialakult helyzetet? Miként ütközik a Tusk vezette kormány besimulása az európai fősodorba, és a lengyel érdekek védelme? Miért hibás az a politika, amely sietteti Ukrajna európai integrációját?
Aztán beszélgettünk arról, hogy kilúgozható-e a nemzeti identitás Európa közös történelméből? Az Európai Parlament elfogadta az állásfoglalást, amely javaslatokat tesz a tagállamoknak történelemtankönyveik átdolgozására. Ennek értelmében a hangsúly immár nem a nemzeti, hanem az európai és globális történelmen lenne. Íme egy részlet az Európai Parlament ajánlásából: „…úgy véli, hogy a sovinizmus, a nemi sztereotípiák, a hatalmi aszimmetriák és a strukturális egyenlőtlenségek mélyen gyökereznek az európai történelemben, és sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a történelemtanítás terén hiányzik a kellően multikulturális és a nemek közötti egyenlőséget figyelembe vevő megközelítés; létfontosságúnak tartja a nők és más, a történelem során alulreprezentált társadalmi csoportok marginalizálódásának kezelését, és felhívja a tagállamokat, hogy nemzeti tanterveikben helyezzenek nagyobb hangsúlyt ezekre. Miért íratja át az új lengyel kormány a nemzeti alaptantervet? Hogyan hat ez a történelem oktatására? Hogyan tapintható ki e lépésben is az igazodás az európai fősodorhoz? Miért akarja kilúgozni az Európai Parlament a nemzeti identitást a történelem tankönyvekből?
Egyebek mellett ezekről a kérdésekről beszélgetett Stier Gáborral, a #Moszkvatér alapító főszerkesztőjével a #Moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője.
A #moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten háromszor, általában hétfőn, csütörtökön és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater