„Az életéért is küzdött a Vardar”
Fotó:EUROPRESS/INA FASSBENDER/AFP
Vélhetően nem sok csapat lett volna képes arra, amit a Vardar Szkopje férfi kézilabda csapata megtett. Úgy jutottak be a Bajnokok Ligája négyes döntőjébe, majd győzték le előbb a Barcelonát, végül a Veszprémet, és lettek három szezon alatt kétszeres BL-győztesek, hogy egy ideje szinte félévente lebegett a fejük felett a megszűnés. Pedig pár évvel ezelőtt még sokan irigyelték az észak-macedón sztárcsapatot.
Az orosz tulajdonos irányítása, pénzügyi segítsége mellett a klub legszebb szezonját tudta maga mögött 2017-ben. A férfi kézilabdacsapata megnyerte a Bajnokok Ligáját, a női kézilabdázók döntőt játszottak ugyanebben a sorozatban, míg a férfi labdarúgócsapat pedig bajnok lett és 2017 augusztusában első macedón csapatként szerepelt az Európa-liga csoportkörében.
Aztán jöttek a problémák, és a „kissé” sértődékenynek bizonyuló Szamszonyenko éppen aktuális hangulatának lett kitéve a balkáni ország dísze. Előbb a női kézilabda csapat finanszírozását fejezte be, amibe vélhetően az is belejátszott, hogy a világsztárokkal teletűzdelt csapat nem tudta megnyerni a BL-t. Igaz, három alkalommal bronzérmes lett a BL-ben (2014, 2015 és 2016), majd kétszer is zsinórban a döntőig eljutott (2017 és 2018), ám mindkétszer a kontinens, sőt, sokak szerint a világ legjobb klubcsapata, a Győri Audi ETO állta az útjukat. Az orosz milliárdos megunhatta a sikertelenséget, mert a 2017-2018-as szezont követően a női kézilabdacsapat amatőr státuszban folytatta tovább. Pár név, kiket eresztett szélnek az elnök-tulajdonos: a horvát Andrea Penezic (visszavonult), a szerb Andrea Lekics, a montenegrói Dragana Cvijics és Jovanka Radicevics, a világ- és Európa-bajnok két francia, Alexandra Lacrabère és Amandine Leynaud eligazolt, utóbbi idén éppen a győriekkel lett BL-győztes.
A férfi kézilabdázóknál is hamarosan robbant a bomba, ugyanis a 2017-ben a BL-negyeddöntőben – miután csoportelsőként nyerte a B jelű csoportot – a német Flensburgot kapta a csapat, és az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) egy dán bírópárost jelölt a visszavágóra. Szamszonyenkónál ez éppen elég volt a kirohanáshoz, és bejelentette, azonnal kiszáll a sportágból, amennyiben az EHF nem változtatja meg a döntését. Hogy mi volt az ok? Nos, a Flensburg fő támogatója egy dán cég, és a bíróküldésben azonnal összefüggéseket kezdett látni az orosz milliárdos.
– nyilatkozta egy szkopjei sajtótájékoztatón a Vardar tulajdonosa.
A csapat továbbjutott, sőt, megnyerte a BL-trófeát, így Szamszonyenko is maradt. Ám nem kellett sokáig várni az újabb fordulatra. Amikor a focicsapat Európa-ligás meccsére a török Fenerbache ellen 50 eurónyi dénárért árulták a belépőket, páran megszólták, megtámadták az elnököt és a munkatársait. Az 51 éves orosz üzletember válaszul a Makedonszki Sport című lapban tett közzé egy nyílt levelet, amiben bejelentette, elege van mindenből, és csak a 2017–2018-as szezon végéig folytatja a klub finanszírozását.
– jelentette be kissé durcásan Szamszonyenko, aki ezek után az összes szektorba öt eurónak megfelelő dénárért árulta a jegyeket a meccsre, míg azoknak, akik korábban már megvásárolták a belépőjüket, visszatérítette a különbözetet.
Aztán megint meggondolta magát, és macedón források szerint sikerült meggyőzni őt a folytatásról. Persze nem sokáig, ugyanis idén áprilisban a férfi kézilabdacsapat hivatalos honlapján megint bejelentette, hogy kiszáll, és a klub finanszírozása anyagi problémákat okozott. Holott a Vardar éppen a csúcson volt, hiszen a BL-trófea mellett öt bajnoki címet és öt kupagyőzelmet szereztek.
„A harmadik éve küzdök napi szinten azzal, hogy biztosítsam a klub finanszírozását, ezekre csak kölcsönök és hitelek segítségével nyílt módom. Ezen felül gondolnom kell arra az ötezer alkalmazottra és a családjaikra is, akik a cégeimben dolgoznak, nem szeretném veszélyeztetni az ő sorsukat. A szponzoroktól és az európai szövetségtől érkező bevétel mindössze tíz százalékát fedezi a kiadásoknak. Sok ígéretet kaptam, hogy érkezik majd segítség, de mindeddig nem jött. Ezért sem tudom folytatni a következő idénytől a csapat támogatását″ – írta Szamszonyenko, majd nyílt levelének a végén hozzátette,
Szergej Szamszonyenko, vagy ahogy Szkopjében becézik, az „Orosz” évi 12 millió eurót adott a csapatnak, illetve annyit, amennyire éppen szükség volt. Leigazolt több világklasszist, csúcsminőségű horvát, spanyol és orosz játékosokat, és mire véget ért a 2018-as szezon, a Vardar játékoskeretének összértéke, kivásárlási ára már elérte a 20 millió eurót. Mindenesetre a csapat a lehető legváratlanabbul reagált a tulajdonos bejelentésére. Büszkeségből, a sportág iránti alázatból nemcsak végigjátszották a teljes szezont, de ismételten, három éven belül már másodszor is megnyerték a Bajnokok Ligáját, mégpedig úgy, hogy a negyeddöntőben kiverték az addig remeklő Pick Szegedet, az elődöntőben hétgólos hátrányból legyőzték a Barcelonát, majd a fináléban remek első félidőt produkálva a Veszprémet.
Az irányító Skube, a kapus Miloszavljev, a Final Four legjobbjának választott Karacic, vagy a beállós, Moraes másik csapatban kezdi meg a 2019/2020-as szezont.
És akkor, amikor Szamszonyenko táncot járt a kölni arénában a BL-trófeával a kezében, ismételten meggondolta magát. Vélhetően a győzelem íze, az átélt mámoros ünneplés hatására, de megint visszakozott, és bejelentette, ugyan az elnöki címről lemond, de tulajdonosként továbbra is mindent hajlandó megadni a gárdának. Mindössze egyet szeretne.
„A Vardarnak meg kell szereznie harmadszor is a trófeát. Sokan beszéltek úgy a csapatról, hogy azt sem tudták, miként telnek a hétköznapjaink, és a különböző pletykákat hitték a valóságnak. Bejelentem, hogy maradok, és egyetlen cél vezérel, negyedszer is be kell jutnunk a Bajnokok Ligájának négyes döntőjébe és harmadszor is megnyerjük a kupát. Számomra a Barcelona elleni mérkőzés volt a valaha volt legérzelmesebb mérkőzés. Nem titok, a félidőben csalódott voltam, amikor vesztésre álltunk hét góllal. Aztán csak azt figyeltem, hogy egyre kisebb a hátrányunk, és a végén mi nyertünk kettővel. Egészen elképesztő volt átélni mindezt” – fogalmazott Szamszonyenko.
A csapat tagjai egyöntetűen kijelentették, ez volt az álmuk, és ebben a helyzetben, ahogy végigjátszották a szezont, szinte csodát tettek. A csapat szlovén válogatott irányítója Stas Skube szerint mindenki hitt a másikban, önmagukért, a klubért küzdöttek, és az akaratuk, a szívük eldöntött mindent. A négyes döntő legértékesebb játékosának választott Igor Karacic csak egyet sajnált.
„Ez a legboldogabb és legszomorúbb nap az életemben. Tele vagyok érzelmekkel, nagyszerű lett volna, ha ez a Vardar-történet folytatódhatna. Szomorkodtam az öltözőben, mert ez volt az utolsó mérkőzésem ebben a nagyszerű csapatban” – nyilatkozta a horvát játékos.
Az észak-macedón kormány 500 ezer eurót ad a klubnak, Szkopje további 100 ezerrel száll be, s az ifjúsági és sportminisztérium is támogatja a Vardart 100 ezer euróval.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater