„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Anna, te drága!

2024. júl. 22.
Vendegoldal

MEGOSZTÁS

Gyerekkorában keménykezű apja állította pályára, hogy aztán huszonegy évesen az olimpiai aranyéremmel a nyakában önkéntes száműzetésbe vonuljon. Volgográd szülöttére, Anna Vjahirjevára korán felfigyelt a világ.  Idén nyáron azzal került címlapra, hogy ő lett a világ legdrágább női kézilabdázója, 170 ezer eurót fizetett érte a francia Brest a csődközelben levő norvég Vipersnek. Nem is olyan régen még politikai síkon értelmezték a zseniális balkezes lány klubváltását – Norvégiában és Oroszországban egyaránt.

Szilágyi László írása a #moszkvater.com számára

Vlagyimir Putyin orosz elnök a Barátságért érdemrendet adományozta az akkor 21 éves játékosnak 2016-ban #moszkvater

Vlagyimir Putyin orosz elnök a Barátságért érdemrendet adományozta az akkor 21 éves játékosnak 2016-ban
Forrás:Kremlin.ru

Anna Vjahirjeva napokig küzdött a könnyeivel. A norvég Vipers nagyszerű jobbátlövője otthonra lelt a norvég Kristiansandban, ezért nehezére esett áldozatot hozni szeretett klubjáért. A 2021-ben, 2022-ben és 2023-ban az európai klubkézilabda trónját elfoglaló Vipers 1,9 millió norvég koronáért adta el az olimpiai bajnok, világbajnoki bronz- és Európa-bajnoki ezüstérmes klasszist.

„Az átigazolási díj világcsúcs, korábban soha egyetlen klub sem fizetett ennyi pénzt női kézilabdázóért. S ha Anna Vjahirjeván múlik, nem is valósul meg a transzfer”

Ő ugyanis maradni akart Norvégiában. „Rám bízták, hogy hozzak felelősségteljes döntést: távozzak, vagy szörnyű anyagi helyzetbe hozom a klubot. Napokig sírtam. Mi lesz velem…? Az én barátnőim, társaim… Végtelenül szomorú vagyok” – ez volt a búcsúüzenete.

Drámai fordulat, különösen ahhoz képest, hogy a 2022 februárjában indult ukrajnai orosz invázió miatt alaposan „megrágták” Vjahirjeva szerződtetését a norvégok. Erkölcsi aggályok merültek fel a klub váltással kapcsolatban. A norvégok nehezen tudtak mit kezdeni azzal a fényképpel, amin Vlagyimir Putyin orosz elnök és a 2016-os riói olimpián győztes orosz válogatott ásza mosolyog.

Nem is akármilyen apropó szolgáltatta a fotográfia elkészültét. Putyin állami kitüntetést, a Barátságért érdemrendet adományozta az akkor 21 éves játékosnak. Ezek után cseppet sem meglepő, hogy a Vipers akkori edzője, Ole Gustav Gjekstad kijelentette, hogy nehéz pályán zajlott az egyeztetés a játékos orosz klubjával, az orosz Rosztov Donnal.

„A Vipers a Norvég Kézilabda-szövetséggel, az egyesület legnagyobb szponzoraival, sőt, még politikusokkal is egyeztetett, mielőtt bejelentette Vjahirjeva érkezését”

A Norvég Helsinki Bizottság is áldását is adta a klubváltásra, a szervezet főtitkára, Berit Lindeman megválaszolta az erkölcsi dilemmát. Szerinte egyértelmű, hogy különbséget kell tenni a hétköznapi orosz emberek, sportolók és Putyin rezsimje között.

Oroszországban is téma volt a virtuóz játékos klubváltása. A híres kézilabda edző, Jevgenyij Trefilov szerint nem volt szép Vjahirjevától, hogy lelépett. Szerinte ha egy híres skandináv játékost megfizet, nagy becsben tart a klubja, akkor nyilván nem teszi meg, hogy külföldre igazol.

„Trefilov szerint Vjahirjevának is otthon, Oroszországban volna a helye. Az oroszok Annája másként gondolta. Meghódította Norvégiát. Tavaly Bajnokok Ligáját nyert a klubjával, idén őt választották a győri sikerrel zárult budapesti Final Four legértékesebb játékosának”

A Rosztovból érkezett – nehezen kezelhetőnek tartott – klasszis beállt a sorba, sőt, barátokra lelt a nemzetközi sztár alakulatban. Az Instagram-profilja alapján több piknikpartit szervezett a csapattársainak, elfogadta és megszerette a skandináv nyugalmat. „Életem legjobb döntése volt a Vipers. Jó emberek vesznek körül, teljesen megváltozott a sportághoz való viszonyom. Ugyanolyan maximalista vagyok, mint régen, de már nem görcsölök rá a dolgokra. Egészséges távolságot tartok az élsport és a magánélet között” – mesélte az orosz sztár.

Korábban nem így volt. A munka és a magánélet gyakran összeért. A keménykezű édesapja, Viktor Vjahirjev is kézilabdázó volt, majd az egykori szovjet/orosz kézilabda-fellegvár, a Zvezda Zvenyigorod csapatánál dolgozott. A gyerekeivel, Annával és a nála nyolc évvel idősebb gyermekével, a riói győztes csapat tagjával, Polinával kiemelten foglalkozott.

„A gyerekkoromból nem feltétlenül rossz, de mindenképpen kemény emlékeim vannak. Apám reggel hétre, iskolakezdés előtt kivezényelt az utcára. Nem érdekelte, hogy esik vagy fagy, akkor is ott gyakoroltunk”

– elevenítette fel az ambiciózus apuka és a tehetséges kislány kapcsolatát a világsztárra érett Anna Vjahirjeva. Hozzátéve, hogy az élsport darálója mellett ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a riói dobogó teteje után önkéntesen száműzte magát a kézilabdából. „Úgy éreztem, megfulladok. Elkezdtem spanyolul tanulni, táncórákat vettem. Élveztem a szabadságomat” – nyilatkozta az Európai Kézilabda-szövetség hivatalos oldalán. A visszatérés, mármint az oroszországi, rövidre sikerült. Alig néhány hónapot játszott Rosztovban, amikor kitört a háború, és érvénybe lépett az oroszok elleni bojkott.

A történet folytatása ismert. Az erkölcsi dilemmákat sikeresen feloldó norvégok után a következő szezontól a világ legdrágább női kézilabdázója Brestben folytatja olyan sztárok társaságában, mint  az ex-győri BL-győztes védő specialista, Raphaëlle Tervel.

MEGOSZTÁS

Vendegoldal
Más oldalaktól kapott tartalom.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK