„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

A többség nem akar menekülni

2024. okt. 15.
Vendegoldal

MEGOSZTÁS

Elmaradt az exodus. Pénzből továbbra sincs hiány, a háború dacára a külföldi játékosok többségének nem derogál az orosz bajnokságban futballozni. A Premjer Liga legjobbjai közül egyedül a grúz Hvicsa Kvaracskelija (Khvisha Kvaratskhelia) élt a FIFA adta lehetőséggel, a Rubin Kazany korábbi szélsője a háborús helyzetre hivatkozva bontotta fel a szerződését. A liga meghatározó braziljai maradtak, a Zenit játékosa, Wendel a háború kitörésekor a harmadik volt a bajnokság legértékesebb játékosainak a listáján, ma már ő az első a rangsorban. Honfitársa, a tavalyelőtti listavezető Malcolm 2023 óta az Al-Hilalt erősíti. Úgy tűnik, az orosz liga jelenlegi legjobbjainak (is) az arab világban megkereshető irdatlan mennyiségű pénz jelent vonzerőt.

Szilágyi László írása a #moszkvater.com számára

„A 2022-es rangsor hetedik helyezettje, a Rubin Kazany egykori szélsője, Hvicsa Kvaracskelija (Khvisha Kvaratskhelia) azóta Nápolyban játszik. Mellesleg ő volt az egyedüli a liga sztárjai közül, aki élt a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség kínálta eséllyel, és a háborús helyzetre hivatkozva felbontotta a szerződését” #moszkvater

„A 2022-es rangsor hetedik helyezettje, a Rubin Kazany egykori szélsője, Hvicsa Kvaracskelija (Khvisha Kvaratskhelia) azóta Nápolyban játszik. Mellesleg ő volt az egyedüli a liga sztárjai közül, aki élt a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség kínálta eséllyel, és a háborús helyzetre hivatkozva felbontotta a szerződését”
Fotó:EUROPRESS/Isabella BONOTTO/AFP

A 2001-ben Premjer Ligának keresztelt orosz első osztályú labdarúgó-bajnokságban mindig is hemzsegtek a minőségi dél-amerikai játékosok. A 2005-ben UEFA-kupát nyert CSZKA Moszkvában a Daniel Carvalho, Vagner Love, Jo brazil tengely (kiegészülve a Berezuckij fivérekkel, Igor Akinfejev kapussal és az angol Premier League-t is megjárt Jurij Zsirkovval) volt meghatározó. Szentpéterváron Huszti Szabolcs tudna rengeteget mesélni a légiósdömpingről. A Zenit magyar szélsője egy klubban szerepelt a portugál Dannyval, az olasz edzője, Luciano Spalletti megadta az esélyt a saját honfitársának, Domenico Criscitónak. Nem beszélve a brazil Hulkról, aki zsákszámra lövöldözte a gólokat. A horvátok vb-ezüst-, és bronzérmes, Bajnokok Ligája-győztes védője, Dejan Lovren is lehúzott két szezont Szentpéterváron.

„Kicsit bizarr, a történtek tükrében utólag nehezen értelmezhető tény, hogy a 2008-as UEFA-kupa győzelme idején a Zenit sokkal inkább az orosz játékosokra – Andrej Arsavin, Roman Sirokov, Igor Gyenyiszov, Konsztantyin Zirjanov, Alekszandr Anjukov – épített, később viszont tömegesen érkeztek Szentpétervárra minőségi külföldi labdarúgók”

A moszkvai csapatok is bevásároltak dél-amerikaiakból, a Szpartak és a Dinamo egy-egy német világbajnokot is alkalmazott André Schürrle és Benedikt Höwedes személyében. A Lokomotivban lehúzott 18 meccset a portugál Európa-bajnok Joao Mario. Ugyan a dagesztáni futballvállalkozás szakmai jelentősége igencsak megkérdőjelezhető, de az Anzsi Mahacskalában megfordult két BL-győztes, a brazil Roberto Carlos és a kameruni Samuel Eto’o is beleillik a sorba.

„A Premjer Liga élcsapataiból nem volt számottevő játékos-elvándorlás a 2022-ben kitört orosz-ukrán háború óta”

A szentpétervári kirakatcsapat, a Zenit költségvetését nem rengette meg az ukrajnai invázió. A Transfermarkt adatai szerint nőtt – a tavalyelőtti 148,1 millió euróhoz képest jelenleg 181,2 millió euró – a csapat keretének az összértéke. Érdekes adalék, hogy a 2019 óta zsinórban hat bajnokságot nyert Zenit mellett valamennyi tradicionális moszkvai egyesület játékosállományának összértéke is növekedett, no, persze nem ilyen mértékben.

A legértékesebb játékosok top 10-es listáját 2022-ben három Zenit-játékos vezette, a 22 millióra taksált Malcolm 2023-ban hagyta el az orosz bajnokságot a szaúdi Al-Hilal kedvéért. Az akkori második, Wilmar Barrios, és a harmadik Wendel mellett az ötödik Douglas Costa, és a hatodik Claudinho még mindig Szentpéterváron futballozik.

„A 2022-es rangsor hetedik helyezettje, a Rubin Kazany egykori szélsője, Hvicsa Kvaracskelija (Khvisha Kvaratskhelia) azóta Nápolyban játszik. Mellesleg ő volt az egyedüli a liga sztárjai közül, aki élt a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség kínálta eséllyel, és a háborús helyzetre hivatkozva felbontotta a szerződését”

A listán helyet kapott török Juszuf Jazici és a lengyel Szebasztian Szymanski távozását – hivatalosan – nem az ukrajnai hadművelettel magyarázták a szaksajtóban. A Szpartak Moszkva történetének legeredményesebb Premjer Liga-gólszerzője, a holland Quincy Promes idén váltott klubot, a Dubai Unitedhez szerződött, de most nem a futball tölti ki a mindennapjait, hiszen jelenleg a másfél tonna kokain csempészése miatt rá kiszabott börtönbüntetését tölti.

A liga legértékesebb játékosait összesítő aktuális lista három orosz és két dél-amerikai szereplővel bővült. A Dinamo Moszkva brazil támadó középpályása Bitello, és a Szpartak Moszkva argentin labdarúgója, Esequiel Barco is helyet kapott a top 10-ben. Az első nem orosz és nem dél-amerikai játékos a Zenit középső védője, a szerb Sztrahinja Jerakovics a 10 millió eurós becsült piaci értékével a 13. helyen áll a rangsorban. A Premjer-ligában otthon érzik magukat a dél-amerikaiak, sőt, a grúz Kvaracskelija (Kvaratskhelia) kivételével nemigen van olyan labdarúgó, akinek az értékválasztását, a karriervágyát befolyásolta a háború.

„A többség még az orosz klubcsapatok elleni nemzetközi bojkott ellenére is maradt a háborúban álló országban”

Úgy tűnik, az orosz liga jelenlegi legjobbjainak (is) az arab világban megkereshető rengeteg pénz jelent vonzerőt. A 2022-ben az orosz bajnokság legértékesebb játékosának számított Malcolm példáját talán sokan követnék, de nem mindenkit hív Neymar klubja, az Al-Hilal. Habár úgy tűnik, felesleges az aggodalom, a háborút viselő Oroszországban is jól tartják a légiósokat.

MEGOSZTÁS

Vendegoldal
Más oldalaktól kapott tartalom.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK