Megújulva várja a Luzsnyiki a világbajnokság megnyitóját. Nemcsak az arénát építették át, de az egész komplexumot. A vállalkozó kedvűek 737 méter hosszú libegőn érkezve a Lomonoszov Egyetem előtti kilátó teraszról a stadion tetőszerkezetén sétálhatnak, míg mások focizhatnak vagy más szabadidős sportot űzhetnek. A múltra már csak a stadion külső szerkezete emlékeztet. Nem nemcsak a Luzsnyiki lett 21. századi, hanem a világbajnokság meccseinek helyszínt adó többi 11 aréna is. Az orosz vezetés nem sajnálta a pénzt, így minden idők legdrágább világbajnoksága kezdődik. Mindent egybevetve a kiadások 14,2 milliárd dollárra rúgnak, közel három milliárddal meghaladva a legutóbbi brazíliai vb-t is. A rendező városokban jelentősen megújult a közlekedési infrastruktúra, szállodák épültek, s az orosz foci színvonala ezután biztosan nem a stadionokon múlik.
Mintegy 2,6 millió szurkolót várnak, s nemcsak a meccsekre. Oroszország igyekszik minden igényt kielégíteni. Még a vízummentes beutazást is megoldották, s a szurkolói kártyákkal az érdeklődők ingyen bebarangolhatják fél Oroszországot. S bizony, meglepődve tapasztalhatják majd, hogy nem az örök tél birodalmába érkeztek, ahol a medvék usankában járnak, az emberek pedig a Szovjetunió után sírva reggeltől estig vedelnek. A rendezők abban reménykednek, hogy a foci szerelmesei a megkövesedett sztereotípiákat is elfelejtik majd. Persze, sokan nem szeretnék ezt, s az információs háború közepette éppen ennek az ellenkezőjét sulykolják. Kérdés, hogy az ide látogatók és a tévék előtt ülő mintegy három milliárd néző a saját szemének hisz-e majd, s megszereti a vb kabalafiguráját, Zabivakát, a farkast? Hogy ez így legyen, arról 30 ezer önkéntes gondoskodik, s lesi a szurkolók minden kívánságát. A vendégek elégedettsége ugyanis most sokat ér Oroszországnak, amely nem a „szbornaja” miatt harcolt a futball nagy ünnepének megrendezéséért.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater
szakács zsuzsa says:
Gratulálok egykori kollégáimnak…örömmel olvassuk írásaitokat. Sok sikert, szeretettel ölel benneteket szakács zsuzsa