Legutóbbi, fronthelyzettel kapcsolatos adásunk óta érdemi változások nem álltak be sem a zaporozsjei ukrán ellentámadás, sem a kupjanszki orosz műveletek sorában. Kijev erőit továbbra is a Rabotyino-Verbovoje vonal mentén, rétegesen koncentrálja, ahol a harcok egy nagyjából 84-100 négyzetkilométeres területen zajlanak. Bár az orosz csapatok végül feladták utolsó, még Rabotyino területén található állásaikat, ám a Szurovikin-vonal áttörésére a mai napig nem került sor.
„Vélhetően az ukrán parancsnokság még az őszi esőzések kezdete előtt fokozni fogja támadásait az orosz védelem ellen, reménykedve egy potenciális áttörésben”
Utóbbihoz kapcsolódóan Olekszij Reznyikov védelmi miniszter leváltása is egyfajta vezéráldozatnak tekinthető. Avagy a mindeddig stratégiai szinten sikertelen ellentámadást ellensúlyozandó a Zelenszkij-féle kormányzat jóval szorosabban kezdi el fogni a pórázt az ukrán hadigépezetet kiszolgáló infrastruktúrán. Kezdődött ez a hadkiegészítő parancsnokságokkal és a folyamatos korrupciós botrányok farvizén mindez elérte a védelmi minisztérium legfelsőbb szintjeit is. Ám a miniszter leváltása aligha lesz hatással a harctéri eseményekre.
„Ellenben a háború elől Lengyelországba menekült ukrán férfi lakosság kiadatásának megkezdése egy veszélyes precedenst teremthet”
Ugyanis bár Kijev a kiadatási kérelmeit az országot szerinte illegálisan elhagyó – ezáltal a behívóparancsot megtagadó – személyekkel magyarázza, az ukrán mindennapokat nézve ez a stigma gyakorlatilag minden katonakorú férfi személyre ráhúzható. Nem kizárt, hogy Varsó után Berlin, Prága és Pozsony is hasonló lépéseket tesz.
Mit jelent a katonai szolgálat egészségügyi feltételeinek lazítása ukrán oldalról? Hogyan alakulhat Ukrajna nyugati támogatása az elkövetkező időben? Mire szolgálnak pontosan a szegényített uránt tartalmazó páncéltörő nyíllövedékek és milyen veszélyt rejt magában a használatuk?
Többek közt ezekről és még sok más dologról beszélgetett Hidegkuti Konstantin katonai szakértővel, a moszkvater.com állandó szerzőjével a #moszkvater és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője. A #moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater
csakafidesz says:
Nos ez egy kicsit érdekes kérdés. A Liberális kánon szerint a halálbüntetést el kell törölni, sőt már a tényleges életfogytiglani is túl súlyos büntetés. Breivik sem ül élete végéig, pedig a hidegvérrel lemészárolt hetvennyolc fiatal soha nem fog a sírokból előjönni. Az is tilos, hogy olyan országoknak adnak ki egy rablógyilkost ahol a tettéért felkötik. (Más kérdés, hogy én az ilyen breivik-féléket minden különösebb hezitálás nélkül felkötném, mert azért hetvenvalahány ember megölését valahogy meg kell torolni. Ugyanis az ilyen gyilkos nem fog “megjavulni” és ha jól belegondolunk a levegőért is kár amit elfogyaszt.)
Tehát jogában áll-e bárkinek kiadni olyan katonasághoz besorolható embert akit nagy valószínűséggel elvisznek meghalni valamelyik fontra. A kérdést megelőző kérdés: Jogában áll-e az egyszeri ukránnak azt mondania, hogy nem akar meghalni a hazáért és a királyért? (Értve a király alatt most Zelenszkijt.) Tehát a kötelező katonaság lehet-e annyira kötelező, hogy annak megtagadását egy másik ország, egy másik állam illetékes hatóságai bűncselekménynek fogják fel? Mi lett volna, ha pl. Svájc kiadja a német katonaság elől szökött embereket? Ott lövik le a határon őket, mert széttépték a behívót. Mi a garancia, hogy Zelenszkijék nem ezt fogják-e tenni velük?
Tágabb közelítésben megközelítve: Köteles-e bárki megdögleni azért, mert a hazájának olyan kormánya van amelyik vágóhídra hajtja a mundérba öltözött fiatal embereket? Egyáltalán kötelezővé lehet-e tenni a katonaságot, azaz más emberek megölését, és azt, hogy esetleg mások ölnek meg engem? Szerintem a katonaság elől megszökni nem bűn, de nem is érdem. Aki úgy gondolja, hogy ő nem hajlandó fegyverrel a kezében kimenni egy rétre, hadszíntérre embereket ölni, nos az ne menjen. Szökjön meg nyugodtan, ne terhelje lelkiismeretét más emberek lelövésével.
A lengyelek valahol átlépték a jogi normák és a tisztesség határát, ha az ukrán hatóságoknak kiadnak olyan ukránokat akik nem követtek el KÖZTÖRVÉNYES bűncselekményt.
Ps:
Apámat kivitték megvédeni a tízszeres túlerőben lévő ellenséggel szemben Budapestet, de ő inkább életben akart maradni. Egy év múlva megszülettem. Az ő döntésének köszönhetem az életemet.