„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Üllő és kalapács között

2019. okt. 04.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

Kínos helyzetbe került az ukrán elnök, miután az amerikai politikai elit két egymással szembenálló oldala egyaránt azt várja tőle, hogy a kottájukból játszva segítse őket  a kampányban

Volodimir Zelenszkij és Donald Trump találkozója New Yorkban 2019. szeptember 25-én #moszkvater

Volodimir Zelenszkij és Donald Trump találkozója New Yorkban 2019. szeptember 25-én
Fotó:EUROPRESS/SAUL LOEB/AFP

„Jobb a televíziók kamerája előtt beszélni, mint telefonon! – jegyezte meg epésen Volodimir Zelenszkij, aki az ENSZ Közgyűlésére érkezve megválasztása óta először találkozott Donald Trumppal. A sajtó e megbeszélés után azon évődött, hogy az ukrán elnök nagy bátran angolul ment bele a tárgyalásba, miközben láthatóan nem is értette az amerikai elnök minden szavát. Emellett megilletődötten feszengett, és sokak szerint a kelleténél jobban megalázkodott Ukrajna első számú pártfogójának, az Egyesült Államoknak az elnöke előtt. Erre írták vitriolosan egyesek, hogy

„Zelenszkij nem is a nép, hanem Trump szolgája”

Ez az olyannyira várt szeptember 25-diki találkozó tehát – megmutatva Zelenszkij tapasztalatlanságát – ukrán szempontból kissé kínosra sikeredett, ám mindez semmi ahhoz a botrányhoz képest, ami a két elnök napra pontosan két hónappal korábbi telefonbeszélgetéséből kerekedett. A Russiagate után kirobbant Ukrgate már impeachmenttel fenyegeti Trumpot. A vád szerint az ominózus beszélgetés során Trump többször is arra kérte Zelenszkij elnököt, hogy beszéljen az ügyvédjével, Rudolph Giulianival, és vizsgálják ki a demokrata elnökjelölt, Joe Biden fiának érintettségét egy ukrán pénzmosási ügyben. A Hírszerző Közösség főfelügyelője szerint a vád sürgős aggodalomra ad okot, és vizsgálatai alapján a vád hitelesnek tűnik.

A demokraták szerint az államfő úgy igyekezett nyomást gyakorolni az ukrán politikusra, hogy 400 millió dollárnyi támogatás befagyasztására adott utasítást pár nappal azt megelőzően, hogy felhívta Volodimit Zelenszkijt. Az elnök szerint a két dolognak semmi köze egymáshoz.

„Már-már tragikomédiába illő, hogy ugyanezzel utasította vissza a nyomásgyakorlás vádját Joe Biden a fia ügyében”

Pedig Biden maga dicsekedett el azzal, hogy alelnökként egy egymillárd dolláros hitel visszavonásával zsarolta meg az akkori ukrán államfőt Petro Porosenkót, aki válaszul eltávolította a kényelmetlen ügyben nyomozó főügyészt. Hunter Biden havi 50 ezer dolláros tiszteletdíjért egy ukrán energetikai cég, a Burisma igazgatótanácsának tagja volt, amely korrupció és pénzmosás gyanújába keveredett. Miután a demokrata többségű képviselőház vizsgálatot indított, a Fehér Ház nyilvánosságra hozta azokat a feljegyzéseket, amelyek Donald Trump és Volodimir Zelenszkij júliusi telefonbeszélgetéséről készültek. Ezekből elég egyértelműen kiderül, hogy az amerikai elnök valóban arra biztatta az ukrán államfőt, hogy indítsa újra a vizsgálatot legfőbb demokrata kihívója, Joe Biden és fia ügyében. Egyúttal arra kérte Zelenszkijt, hogy működjön együtt az ügyben az amerikai legfőbb ügyésszel, William Garral, és személyes ügyvédjével, Rudolph Giulianival.

„Már a vádemelési (impeachment) eljárásnál tartanak, ami aligha megy át majd a szenátuson, az Ukrgate azonban meghatározza a következő hónapok amerikai belpolitikáját”

Ami egyúttal kettős nyomás alá helyezi Ukrajnát. Ugyanis mind a demokraták, mind pedig a republikánusok elvárják majd, hogy Zelenszkij a vizsgálat felújításával illetve elsüllyesztésével őket segítse. Kijev jól semmiképpen nem tud kijönni ebből a csapda helyzetből. Az egyik fél mindenképpen megharagszik majd Zelenszkijre. Ha az elnök szuverén módon cselekszik, akkor ráadásul mindkét felet maga ellen hergelheti. S ez különösen súlyos következményekkel járhat, hiszen Ukrajna teljes mértékben kiszolgáltatott eléső számú támogatójának, az Egyesült Államoknak. De ami a legfontosabb,

„Amerika immár nem csupán Oroszország „feltartóztatására” használja Ukrajnát, hanem ezt megfejelve még a belpolitikai harcok eszközévé is süllyeszti”

S azt már ebben a néhány napban is láthattuk, hogy ez esetben Ukrajna és az ukrán elnök érdekei számítanak a legkevésbé. Jól mutatja ezt, hogy Trump kizárólag saját érdekeit nézve, és a diplomáciában bevett szabályokat felrúgva hozta nyilvánosságra a beszélgetés leiratát. Ezzel pedig rendkívül kínos helyzetbe hozta Zelenszkijt. Belpolitikai értelemben például aligha tesz jót a régi uram-bátyám világgal szakítani kívánó új elnök imázsának, hogy Trumpnak szánt biztatásként megjegyezte, az új főügyész 100 százalékig az ő embere lesz. Berlint és Párizst pedig azzal haragította magára, hogy Trumpra kontrázva bírálta Merkelt és Macront, amiért azok nem tesznek eleget Ukrajnáért, és nem elég kemények a szankciók kérdésében.

„Kijev ezzel nemcsak európai támogatóit idegeníti el, de az Ukrgate  adok-kapokjában végső soron még az amerikaiak is azt a következtetést vonhatják le, hogy Ukrajna kínos és veszélyes partner”

Ráadásul maguk az ukránok is csalódni kényszerülnek első számú szövetségesükben, amelyről kiderült, hogy saját kicsinyes belpolitikai céljaira használja az országot. Közben a világ vezető politikusainak is a fejébe vésődött, hogy az amerikai elnökkel nem szabad nyíltan beszélni. Az Amerikába vetett bizalom újabb megrendülését elégedetten figyelhetik ugyanakkor Pekingben és Moszkvában. Vlagyimir Putyin még azt a tréfát is megengedte magának, hogy kijelentse, megcsalatásként éli meg Trump Zelenszkijnek tett ajánlatát, hiszen az amerikai választásokba beavatkozni kettejük előjoga volt.

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK