„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Ukrajna a télre készül

2022. nov. 01.
Vendegoldal

MEGOSZTÁS

Fura dolog ez a háború. Miközben Vlagyimir Putyin a napokban többször is – legutóbb például a Valdaj Klub előtt elmondott beszédében – kinyilvánította, hogy Moszkva kész tárgyalni, addig Kijev ezt nem nagyon akarja meghallani. „Putyin nem akar tárgyalni. Ezt határozottan kifejezte. Az energiaellátás megnehezítése is ezt mutatja. Háborús bűnöket követ el civilek ellen” – fogalmazott Alekszej Aresztovics, az ukrán elnök kabinetfőnökének tanácsadója. Más végkimenetelre gondolva, de abban talán egyetérthettek volna a Valdaj Klub éves találkozójának, és a Rīga Conference 2022 előadói, hogy Európa jövője kapcsolatban áll Ukrajna jövőjével. Nézzük, miről beszélgettek a „szakértői front” másik oldalán! Hát, ebből nem az látszik, hogy a háborúnak nemsokára vége lesz! Az olvasatok nagyon távol állnak egymástól.

Réfi Benedek írása a #moszkvater.com-on

Orosz rakétatámadásban megrongálódott magasfeszültségű távvezeték elosztó központja egy meg nem nevezett ukrajnai helyszínen 2022. október 27-én #moszkvater

Orosz rakétatámadásban megrongálódott magasfeszültségű távvezeték elosztó központja egy meg nem nevezett ukrajnai helyszínen 2022. október 27-én
Fotó:EUROPRESS/Sergei SUPINSKY/AFP

Claudia Major, a Német Nemzetközi és Biztonsági Intézet osztályvezetője szerint a panel címe – Ukrajna győzelme a béke előtt – sokatmondó. Ukrajnának nyernie kell, mielőtt a valódi béke eljöhetne. A tárgyalások katonai realitásokon alapulnak. Továbbá különbséget kell tenni a tárgyalások és a sima beszélgetések között. A tárgyalás Ukrajna jövőjéről szólna, ez csak ukrán győzelem után következhet be. De egészen eddig olyan beszélgetésekre van szükség, ami csökkenti a háború okozta kockázatokat.

„A tárgyalás csak egy eszköz, nem a fő cél – teszi hozzá Hanna Seleszt, a Ukraine Analytica főszerkesztője. A tárgyalások tárgya is érdekes számára, miért Ukrajna státuszáról, jövőjéről kéne tárgyalni, miért nem Oroszországéról?”

Ukrajna többször is tárgyalásra hívta Oroszországot, azóta az orosz álláspont egyáltalán nem változott. Sőt, az orosz kijelentések szerinte egyre inkább náci hangnemet ütnek meg. Az ukrán nép eltüntetéséről, az ukrán gyermekek átneveléséről beszélnek, ez egyáltalán nem úgy hangzik, mintha békét akarna Oroszország. Éppen emiatt nem várhatunk el mindent a tárgyalásoktól. Annak arról kell szólnia, hogy a jövőben az Orosz Föderáció, vagy bárki más megengedheti-e magának, hogy a mostanihoz hasonló viselkedést tanúsítson.

„Az ukrán olvasat szerint az alkupozíciók is teljesen megváltoztak”

Ukrajna, vagy a nyugati országok más viszonylatban ültek volna tárgyalóasztalhoz azokban a napokban, amikor azt hitte a világ, hogy egy három napos villámháborúról van szó, mint most, amikor azt látjuk, hogy Ukrajna képes visszaszerezni és megvédeni országának területeit. A beszélgetések fogolycseréről, gabonáról szólnak, egyedi, taktikai háttérbeszélgetések folynak. Ez olyan szituáció, mint amikor azt mondjuk, hogy terroristákkal nem tárgyalunk, mégis egy bankrablás során, ha túszt ejtenek, meg kell egyezni a rablókkal. De ez nem tárgyalás, hanem kockázatminimalizálás.

Az ukrán érdekek Thomas Kleine-Brockhoff, a German Marshall alapítvány berlini irodájának elnök-helyettese szerint nem csak Putyinról szólnak.

„Szerinte az ukránok négy feltételt szabtak a tárgyalásokkal kapcsolatban: területi integritás, gazdasági jóvátétel, háborús bűnökkel foglalkozó tárgyalások, valamint Putyin eltüntetése”

Kleine-Brockhoff személy szerint egy ötödik feltételt is szabna: az elrabolt személyek visszaszolgáltatása, különösképpen a gyermekeké. Ezek a feltételek úgy léteznek, hogy még nem tartunk a tárgyalásoknál. A háborúk általában tárgyalásokkal végződnek, de hogy milyen állapotok között történnek majd meg, azt még nem lehet tudni. Jelenleg teret kell adni a beszélgetések megkezdésének, valamint vízióval kell rendelkeznünk azzal kapcsolatban, hogy egy háború utáni Ukrajna hogyan is fog kinézni. El kell képzelnünk egy világot Ukrajnának, hogy valósággá tudjuk tenni.

„Ukrajna nap, mint nap katasztrófákat él meg”

Erről már Alekszej Aresztovics beszél, aki szerint Putyin nemcsak Ukrajna felé, de egész Európa felé fenyegetéseket címez, gazdasági témákban zsarol, energiát von meg, meg akarja Ukrajnát fagyasztani, s ő a tárgyalásokat nem tollal, hanem rakétával oldja meg. Putyin nem megnyerni akarja a háborút, hanem nem akarja elveszteni. Ez ugyanis a politikai halált jelentené a számára. Jelenleg Ukrajnának három dologra van nagyon szüksége: fegyverre, fegyverre és fegyverre. Ez el tudná dönteni a háborút, eltakarítaná Putyint. A másik probléma szerinte, hogy nincs egy modell Kijev előtt, így nem világos, hogyan építsék fel a világot egy ukrán győzelem után. Nem lehet tudni, hogy milyen lesz az orosz-ukrán kapcsolat. Az energiaellátással kapcsolatban Aresztovics azt látja, hogy

„Oroszország nem tudja lekapcsolni mind a 16 ukrán nukleáris erőművi blokkot. Problémákat okozhatnak, de nem tud teljes leállást okozni. Így megfagyni nem fognak”

Ehhez fűzi hozzá Kleine-Brockhoff, hogy Putyin az ukránok ellehetetlenítésével kapcsolatban igazán találékony. Ukrajna még a háború alatt is energia exportőr tudott maradni, azonban a tény, hogy Putyin 10 nap alatt le tudná rombolni Ukrajna energiaforrásainak 30 százalékát, gondolkozásra késztet. A nyugati országoknak létre kell hozni egy túlélő-projektet, aminek része lehet az energiahálózat. Gyors reakcióra van szükség, utána pedig segíteni kell újjáépíteni a megtámadott energetikai infrastruktúrát.

A képet árnyalja Major véleménye a témában, miszerint az elhangzottak egy nagyobb kérdés felé mutatnak:

„Ukrajna lehet, hogy a háborúban nyerésre áll, de gazdaságilag vesztésre”

A GDP 35-40 százalékot esett. 5 milliárd dollárra van szüksége havonta, ez a pénz nem jön be elég gyorsan. A következő télen támogatni kell Ukrajnát, nemcsak energiában, fegyverekkel, de politikailag is. Ezt a háborús gazdasági vereséget helyén kell kezelni, le kell küzdeni.

A meghívottak sokszínűsége azért előnyös, mert több nézőpontot ismerhetünk meg. Seleszt szerint is érdekes, hogy ki hogyan látja a háborút, mit értékel győzelemnek és vereségnek.

„Az ukránok nem győzelemről és vereségről gondolkodnak, hanem a túlélésről”

Eközben nyugatabbra azon megy a diskurzus, hogy a lattémat milyen tejjel kérem. Talán picit drágább, mint tavaly, de annyira nem tűnik fel. Nyugaton iPhone-t vesznek, Ukrajnában a télre készülünk fel, vastagabb zoknit vásárolunk, szigetelünk, gyertyát veszünk a világításhoz. Felkészülnek, de nem pánikolnak, mert ez az új normalitás. 1998-ban is kesztyűben ültem be órákra, aki a realitás talaján állt, annak ez nem okozott problémát, mondja Seleszt. Az ukrán embereknek a fegyvereken túl olyan segítségre van szükségük, mint víztisztító berendezésekre, amiket Japántól kapnak. Ilyen mindennapi eszközök segítenek az egzisztenciális stabilitásukban.

A beszélgetés másik Ukrajnában élő résztvevője, Aresztovics is úgy látja, hogy a háború az egzisztenciáról szól. Oroszország célja az ukrán nép eltüntetése. Mint mondja, orosszá akarnak minket alakítani, ez ellen bármit megteszünk, hideg tél, gazdasági krízis, nukleáris háború, kibírjuk őket.

„A probléma, az, hogy nem 5 milliárd dollárra van szüksége havonta az ukrán államnak, amit korábban említettek, hanem 9 milliárdra. Ennek töredékét kapja Ukrajna. A nyugatnak az is a dolga továbbá, hogy morálisan elítélje, számon kérje Putyint a háborús bűneivel kapcsolatban”

Az újjáépítési feladatok igen komolyak, teszi hozzá Kleine-Brockhoff. Ukrajnának jelenleg is hatalmas külső segítségre van szüksége. Az újjáépítési beruházások mértéke százmilliárd dolláros méreteket ölt. Ezek a befektetések nemcsak államiak lesznek, nemcsak nyugatiak lesznek, hanem Ukrajna is be kell fektessen. De el kell jutni ide, hogy komolyan el lehessen kezdeni az újjáépítésről gondolkozni. Jelenleg a hadászatba kell pénzt nyomni. Ha a fronton jól teljesít Ukrajna, kevesebbet kell újjáépíteni, hiszen kevesebb infrastruktúra, épület fog megrongálódni.

„A beszélgetés végére Seleszt leszögezi, hogy két dolgot kell a segítséggel kapcsolatban megérteni. A legtöbbször nem a pénz mennyisége a probléma, hanem a megérkezésének gyorsasága”

Sokszor el van különítve bizonyos nagyságú összeg, de nem indul el a folyósítás. Így nem lehet tervezni. A második kérdés pedig az, hogy olyan környezetet kell kialakítani Ukrajnának, amelyen belül a gazdasága rendesen tud működni. Az ellátási láncok nem működnek, a gabona, a bárány sok esetben nem tud kijutni az országból, ez a gazdaságot lassítja. Így csupán az, hogy pénzt tolnak a gazdaságba nem biztos, hogy mindenképp elegendő.

(Az írás eredetileg a hypeandhyper.com portálon jelent meg.)

MEGOSZTÁS

Vendegoldal
Más oldalaktól kapott tartalom.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK