„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

Szurkov újra az orosz belpolitikában?

2020. febr. 26.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

Az „irányított demokrácia” atyja már nem az ukrán ügyekkel foglalkozik, ám régi terepén, a megélénkülő orosz belpolitikában bőven lenne keresnivalója.

Vlagyiszlav Szurkov #moszkvater

Vlagyiszlav Szurkov
Fotó:EUROPRESS/Alexey Kudenko / Sputnik

Oroszország ezen a héten mindenek előtt a politikai rendszer átalakítására koncentrált. Lassan már követni sem lehet, hogy milyen változások kerülnek bele az új alkotmányba. Ez azonban lassan kiderül, hiszen közeledik a népszavazás. Addig is az elemzők a változások lényegét fogalmazzák meg, méghozzá a legkülönfélébben. Abban nagyjából egyetértenek, hogy Vlagyimir Putyin úgy megy, hogy marad. A legelfogadottabb verzió szerint a fajsúlyosabbá váló Államtanács élén. Makszim Trudoljubov a Vedomosztyi szemleírója a New York Times hasábjain arról értekezik, hogy az átalakulás az elvárásokat nagyjából lekövetve

„deperszonalizálja, egyszerűbbé és kevésbé korrupttá teszi a rendszert, arról azonban nincs szó, hogy a berendezkedés autoriter jellege lényegesen változzon”

Mint a szerző fogalmaz, ezt a célt szolgálja az emberek felváltása algoritmusokkal, amelyre az adóhatóságot tíz évig vezető technokrata Mihail Misusztyin nagyon is alkalmas. Feladata azonban nem a rendszer átalakítása, hanem bebetonozása. S ha már Misusztyinnál tartunk, akkor a TASZSZ-nak nyilatkozva Putyin azt is elárulta, hogy ő nem volt a neki ajánlott négy miniszterelnök jelölt között. S hogy mégis ő lett a kormányfő, az arról is árulkodhat, hogy a kormány sikeres működése esetén Misusztyinnal hosszú távon is számolni kell.

Addig azonban még az elemzők a Levada Központ januári felmérésének most nyilvánosságra hozott eredményeit, ebben is mindenek előtt Putyin bizalmi indexének alakulását figyelték. Nos, a friss adatok alapján

„mindössze az oroszok harmada (35 százalék) bízik az elnökben, miközben a tevékenységével kétharmada (67-70 százalék) elégedett”

A bizalmi index a két évvel ezelőtti 59 százaléknál 24 százalékkal alacsonyabb, de tavaly szeptemberhez képest is esett négy százalékot. S hogy akkor miért elégedettek mégis ennyien Putyin munkájával? Szakértők szerint a különbség a bizalom fogalmának értelmezéséből fakad. Így az alacsonyabb szám mögött az ország szociális és a gazdasági helyzetének értékelése áll, míg az oroszok nagyon is elégedettek az elnök külpolitikai teljesítményével. Így aztán mindjárt érthető, hogy miért olyan fontos Misusztyin kormányának a munkája. Amennyiben sikerül érezhetően növelni a gazdaság növekedésének tempóját és a szociális helyzetet, akkor az kihat Putyin bizalmi indexére is. S ha Misusztyin e téren eredményes lesz, akkor bizony az ő elfogadottsága is megnő, ami azt jelenti, hogy 2024 után még akármi is lehet belőle.

„Folyik a pártrendszer felfrissítése is, ami többek szerint annak a jele, hogy a parlamenti választásokat akár már az idén őszre előrehozhatják”

Legalábbis ezt olvasta ki a Rosbalt.ru elemzője abból, hogy az ismert rocker Szergej Snurov lesz a vállalkozók ombudsmanje Borisz Tyitov által vezetett Növekedés Pártja listavezetője. Ivan Preobrazsenszkij úgy látja, hogy ennek a pártnak a feladata elszipkázni szavazatokat a rendszeren kívüli ellenzéktől és imitálni a többpártrendszert, a liberálisok részvételét a politikában. A dumába jutáshoz azonban életet kell lehelni a pártba, és ezt szolgálja a Leningrád együttes frontemberének bevonása. Egyébként a pop csillag Valerija is pártot készül alapítani „Erős nők” néven, és állítólag ezen gondolkozik a szovjet-orosz pop nagyasszonya Alla Pugacsova is. S ha ehhez hozzávesszük, hogy az ismert balos író Zahar Prilepin a kommunisták egyfajta ellensúlyozására már tavaly októberben mozgalmat alapított „Az igazságért!” néven, akkor e látható élénkülés tényleg a választások előrehozására utalhat.

„Sőt, egyes elemzők szerint mindez erősen arra utal, hogy az ukrán, az abház és dél-oszét ügyeket vivő tanácsadói posztról hivatalosan is leváltott Vlagyiszlav Szurkov visszatérhet régi terepére, a belpolitikába”

Az „irányított demokráciaként” leírt rendszer konstruktőre annak idején már próbálkozott „Snur” bevonásával a politikába, és a rocker ismételt feltűnése mögött egyesek ismét Szurkovot látják.  Az ukrán kérdés kremlbéli kurátorának távozása közben Kijevet mintha arra bátorítaná, hogy megpróbálja elérni a számára kedvezőtlen minszki megállapodás átírását. Volodimir Zelenszkij és csapata Minszk-2-t a normandiai formátummal váltaná fel. Érthető, módon, hiszen a minszki megállapodás teljesítését Zelenszkij ellentábora kapitulációnak tartaná. Zelenszkij csapdahelyzetét látja a Kreml is, ám Minszkből nem engedhet, hiszen azt Moszkvában élnék meg sokan kapitulációként.

„Így aztán mindkét fél a másik kifárasztására játszik, és egyre kérdésesebb, hogy ebben a helyzetben érdemes-e megtartani a „normandiai formátum” újabb fordulóját”

Kijev hiába reménykedik abban, hogy Szurkov távozása alapvető változást hoz Moszkva hozzáállásában. Dmitrij Kozak megjelenése a Strana.ua szerint inkább arra enged következtetni, hogy nagyobb hangsúly helyeződik a két szakadár köztársaságban a gazdasági és szociáléis helyzet konszolidálására. Zelenszkijék ez esetben hiába reményekednek abban, hogy Moszkva beáldozza a Donbasszt, és nem kell végrehajtani a minszki megállapodást.

Nem reménykedhet az ukrán vezetés abban sem, hogy a belarusz kérdés túlságosan leköti Moszkvát. Vadim Prisztajko külügyminiszter nemrégiben még háborút vizionált Belarusz és Oroszország között, erre a héten megszületett a megegyezés az olajvitában. Ez a vita most talán hosszabb ideig húzódott, mint a korábbi években, ám egyértelmű, hogy a belarusz gazdasái modell a nyomott áron kapott energiahordozók nélkül nem működőképes. De Moszkva is nagyon jól látja, hogy geostratégiai szempontból milyen fontos számára Belarusz, így aztán mindinkább vonakodva és kevesebbet, de fizet.

Ukrajna közben a Majdan győzelmét hozó puccsra emlékezett. Ennek jegyében egyre égetőbbé válik, a 2014. február 20-án történtek kivizsgálása, hiszen az már mind világosabb, hogy nem azok lőttek a tömegbe, akiket Petro Porosenko rendszere azzal gyanúsított.

„Viktor Janukovics menekülésének 6. évfordulójára az ukrán média egyik szegmense azzal ajándékozta meg magát, hogy az ukrán nép bibliai eredetét tárta fel, míg a másik Michael Bloomberg amerikai filantróp egy 2015-ös nyilatkozatát elevenítette fel, amelyben a Krím elcsatolását a NATO felvonulására utalva érthetőnek nevezte, és Texas valamint Kalifornia Amerikához kerülésével hozta párhuzamba”

Az ukránok emlékezésére árnyat vetett a kínai koronavírus elől Vuhanból evakuáltak körül kialakult botrány. Az egyik Lviv melletti kórházban még az ukrán himnuszt is elénekelték örömükben, mikor megtudták, hogy a karantén nem ott lesz. De a Poltava közelében lévő Novi Szanzsariban sem tárt karokkal, hanem kövekkel és égő barikádokkal várták a honfitársaikat. Nem véletlenül fogalmazott úgy Zelenszkij, hogy

„minden nép történelmében van olyan pillanat, amikor bizonyítania kell, hogy egy nemzet, nem pedig horda. Ott élők csupán, vagy állampolgárok”

Ukrajna ezen a vizsgán elbukott. A történtek jól igazolták, hogy a koronavírusnál gyilkosabb a gyűlölet vírusa. S hogy ez így történhetett, abban jelentős szerepet játszottak az elmúlt hat évben történtek.

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK