A háború árnyékában, ezzel összefüggésben alakul az orosz belpolitika is. Hogyan jellemezhetjük a Vlagyimir Putyin által fémjelzett rendszert? Miként változnak ezen belül az erőviszonyok? Téma-e Oroszországban Putyin egészségi állapota? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk Ilja Grascsenkovval, a Regionális Politikai Fejlődés Központjának igazgatójával. Az interjúból kiderül, hogy a rendszeren belül – az elemző a baloldali Igazságos Oroszország-Hazafiak-az Igazságért Szocialista Politikai Párt nézeteihez áll közelebb – sem mindenki lelkesedik nagyon a háborúért. Különösen a moszkvai és a szentpétervári értelmiségi körökben.

Fotó:EUROPRESS/MAXIM SHIPENKOV/POOL/AFP
– A nyugati sajtóban hetente jelennek meg találgatások Vlagyimir Putyin egészségi állapotáról. A valós helyzetet ugyan nem tudhatjuk, ám ezek a többségében az ellenérdekelt titkosszolgálatokhoz köthető hírek jó eséllyel az információs térben folyó háború részének tekinthetők. De mi a helyzet ezzel kapcsolatban Oroszországban? Ha nem is a nyilvánosságban, de téma az elnök egészségi állapota?
– Az ilyen találgatások, különösen az interneten már jó évtizede terjednek. Igen ezek a pletykák az utóbbi hónapokban felerősödtek, és ez nagyon jól mutatja, hogy a putyini rendszert sokan kizárólag Vlagyimir Putyinon keresztül látják. Úgy gondolják, hogy Oroszország irányváltásának egyedüli akadálya Putyin, s ha ő már nem lesz elnök, akkor minden megváltozik. Ez óriási tévedés.
– Hát igen, a nyugati világban nagyon sokan gondolják, és főleg láttatják úgy, hogy a rendszer egyedül Putyinon áll vagy bukik. Ez szerintem sem így van. Sőt, egyáltalán nem zárom ki, hogy egy váltással a helyzet nyugati szempontból még romolhat is a helyzet.
– Persze, azért is gondolják így sokan, mert Putyin valójában egy tükör. Ő személyesen nem hozott létre semmi különöset, csupán azt tükrözi vissza, ami a társadalomban jelen van. Jól felmérve a társadalom gondolkodását, úgy alakítja a rendszert, hogy az többé-kevésbé megfeleljen az emberek vágyainak. Azt érezzék, hogy a hatalom mindent az érdekükben tesz. Úgy is fogalmaznék, hogy a rendszer pszichológiai értelemben érzékenyen és tudatosan minden lépésével bekapcsolja társadalom tudatalattijának gombját. Történelmi értelemben ez a birodalmi, narodnyik gondolkodást jelenti. S bizony, Putyin nélkül ez a helyzet csak romlana. Mert Putyin népszerű, így nem túlságosan népszerű lépéseket is tehet, egy új elnök mozgástere viszont szűkebb lenne, így magától értetődően erősödne a propaganda.
– S hogyan írná le az úgynevezett Putyin-rendszert?
– Egyfajta liberális despotizmusként. Liberális olyan értelemben, hogy vannak választások, a maga módján még verseny is, vagy éppen liberális a gazdaságpolitikai gondolkodás. S despotikus, mert mindezeket a kereteket úgy alakítja, ahogy adott esetben a politikai szükségszerűség megkívánja. A kelleténél gyakrabban változnak a törvények, az eszköztárban ott van a represszió is. De mindez nem azért, mert a rendszer totalitárius lenne, és minden orosz életébe bele akarna mászni. Nem. Egyszerűen így kívánják meg bizonyos gazdasági és pénzügyi érdekek, amelyeket kiszolgál, mert a mögöttük álló körök a rendszer támaszai. Tehát olyan despotizmusról beszélünk, amely liberális demokrácia kíván lenni, csak olyan módon, hogy ezzel ne sértse saját partikuláris érdekeit. S ezt a két dolgot nehezen tudja összeegyeztetni.
– Fogalmazhatunk akkor úgy, hogy Putyin valójában csak ennek a rendszernek az arca?
– Nem, nem az arca. Putyin maga is játékos ebben a rendszerben, de olyan, aki a játékos keret értékének 70 százalékát képviseli. Olyan futball csapathoz hasonlít ez a rendszer, amelyben ott van egy kiemelkedő sztár, aki meghatározza a az eredményességet, ám a többiek nélkül nincs játék.

– S kik ebben a csapatban az említett kiegészítő emberek?
– Közöttük megemlíthetjük a Nemzetbiztonsági Tanács titkárát, Nyikolaj Patrusevet, nem mellesleg a jelenlegi „különleges katonai műveletek” főideológusát, aztán a Kovalcsuk-testvéreket, és a mögöttük álló csoportot – Putyin tudományos, és a jövőt, a progressziót érintő kérdésekben nagyon is hallgat a befolyásuk alatt álló Kurcsatov Intézetre –, de fontos kiegészítő ember a csapatban a Rosznyefty vezetője, Igor Szecsin, vagy éppen az elnöki adminisztráció helyettes vezetője, a belpolitikát felügyelő és alakító Szergej Kirijenko. S még sorolhatnánk néhány nevet, hiszen Putyin szűk köre nagyjából tucatnyi emberből áll, amelyben ott vannak egyes oligarchák, vagy a Gazprom első embere, Alekszej Miller.
– A háború öt hónapja hogyan változtatta meg a belső erőviszonyokat? A rendszeren belüli liberálisok például látványosan háttérbe szorultak…
– Igen, mivel elvesztették fő ütőkártyájukat. Azt, hogy mögöttük áll, velük tárgyal a Nyugat. A nyugati világ azonban lezárt minden kapcsolatot Oroszországgal. Így a rendszeren belüli liberális körök is feleslegessé váltak, elveszítették gazdasági hátterüket, ráadásul a nyugati kapcsolataik sokak szemében még gyanússá is váltak. Ettől persze még nem kerültek ki a rendszerből. Nem is igazán jó rájuk a liberális jelző, így én inkább monetaristának nevezném őket. E kör egyik vezéralakjára, Elvira Nabiullinára, az Orosz Nemzeti Bank éppen a „különleges műveletek” megindulása után újabb ciklusra kinevezett elnökére, vagy éppen Anton Sziluanov pénzügyminiszterre például sokkal jobban illik ez a meghatározás, mint a liberális jelző. Piacgazdaságban gondolkodók ők, nem pedig klasszikus ideológiai értelemben vett liberálisok.
– Sokáig ide sorolták az egykori miniszterelnököt és államfőt, Dmitrij Medvegyevet is, aki az utóbbi hónapokban 180 fokos fordulattal látványosan kemény retorikát visz. Mivel magyarázza ezt?
– Medvegyevet én nem nevezném a liberális körök arcának, mint ezt teszik sokan. Ő Putyin projektje, aki egy orosz mértékkel meglehetősen liberális kormány regnálása idején volt elnök. Medvegyevet e vele együtt háttérbe szoruló körrel asszociálták, ám valójában nincsen igazi csapata, nincsenek kormányzói, miniszterei. A retorikáját pedig a korszellemet követve változtatta.
– S elfoglalta a megboldogult Vlagyimir Zsirinovszkij helyét?
– Bizonyos értelemben akár mondhatjuk ezt is, de hagyjuk. Zsirinovszkij egy trükk volt, antiliberális zsidó egy liberálisnak nevezett párt élén.
– S hogy áll a hatalmi átmenet?
– Bár valahol ez a háború is ennek a része, most nem az a legfontosabb kérdés, hogy ki jön majd Putyin után. Egyébként pedig, majd ha eljön az ideje, akkor Putyin eldönti. A jelenlegi helyzet azonban zárójelbe tette az utódlás kérdését. Úgy is mondhatnám, ez a kérdés azért nem aktuális, mert Putyin nem mehet el. Addig marad a hatalomban, amíg lehet. A kérdés inkább az, hogy a jelenlegi elszigetelt helyzetben milyen irányba fejlődik Oroszország. Úgy gondolom, a putyini Oroszország autokrata marad.
– A rendszert tehát bebetonozza ez a háború, és még az utód kérdése sem aktuális?
– Most így néz ki a helyzet, de ez azért változhat. Az utód pedig majd egyszer Putyin környezetéből kerül ki.
– Mondjunk néhány nevet, kik közül?
– Hát ott van Medvegyev, aztán Patrusev, de nem zárnám ki Misusztyin kormányfőt vagy Kirijenkót sem. Sőt, akár a kormányzói körből is kikerülhet az utód. De erről most nyíltan nem beszélnek. Már csak azért is, mert akire rásütik, hogy utód akar lenni, azt kellemetlen helyzetbe hozhatják.
– S mi a helyzet a nyugati titkosszolgálatok által emlegetett puccs kísérletekkel? Elképzelhetőnek tart egy ilyen fordulatot?
– Oroszország és a Szovjetunió történetében ez nem ritka, így teljesen kizárni ezt sem lehet. Én ezt most nem tartom valószínű forgatókönyvnek. Nincs olyan kör, amely erre alkalmas lenne. Bizonyos értelemben – nem okvetlenül puccsra gondolok –, a hatalom felfrissítése jót tenne Oroszországnak. Ugyanis új helyzet van, és új Oroszországot kell építeni, és ezt csak ambiciózus emberekkel lehet. Nem vagyok teljesen biztos abban, Putyin évekig a szankciókkal akar bajlódni.
– Hát igen, Putyin nem háborúra, hanem Ukrajna „felszabadítására”, gyors hatalomváltással megoldott győzelemre számított, a helyzet azonban másképp alakult. Jelenleg egy huszárvágással nem oldható meg, hogy erős, befolyását visszaszerző, nagy Oroszországot hagyjon maga után. Ezen most sokat kell dolgozni. Mit gondol, Putyin tervei között szerepel a Szovjetunió újjáépítése valamilyen formában?
– Igen. Ha nem is az eredeti határai között. De Belarusszal, Ukrajnával, talán Kazahsztán egy részével. De Belarusz is húzódozik, Kazahsztán lojalitása gyengül. Ami sikerülhet, az Ukrajna, de milyen áron?
A demokrácia érdekes dolog! Pszichológusok azt mondják, hogy Európában a volt Római Birodalom nyugati részét képező területeken működik, ezen kívül Amerikában (USA), Ausztráliában és Skandináviában. Szerintük ott éli virágkorát, ahol demokratikus személyiségek élnek. Ahol nem, azokat autoriter (tekintélytisztelő) személyiségeknek nevezik. Ebből következik, hogy nem mindenhol szükséges a demokrácia, csak a jogbiztonság, tisztesség, jólét, információ és társadalmi mobilitás lehetősége. Számomra a „legérdekesebb” a demokratikus arab tavasz első választásának eredménye volt Egyiptomban, ahol a Muzulmán Testvériség került kormányra – teljesen demokratikusan. (Amikor a fagyi visszanyal!) Érdekes utána a hadsereg megpuccsolta, az USA pedig nem lépett fel eme „antidemokratikus” tett ellen. Mostanában a demokrácia egy jó lehetőség a kőkemény ÉRDEK palástolására. Mindkét rendszert lehet jól és rosszul is működtetni, amiben a legfőbb szerepet a morális – erkölcsi TISZTESSÉG jelenti!
A demokrácia – ókori görög szó szerint a démosz kratosz-a – a „köznép” hatalma, vagyis kézművesek, kereskedők, iparosok – szabadok véleménynyilvánítási lehetősége volt az ókori Athénban, a népgyűlésen. Döntéseit cserépszavazással – osztrakiszmosz – hozta, ahol nagymértékben érvényesültek az akkori marketing szempontok – mint most a sajtóé. Egyik oldalról ki voltak zárva a nők, betelepültek (metoikoszok), rabszolgák, másik oldalról a teljes jogú athéni polgárok szavazhattak, az betöltött 30. életévet, és bizonyos idejű katonai szolgálatot jelentett – ezek közismertek. Kevésbé ismert, hogy az eljárás, az osztrakiszmosz, akkor volt érvényes, ha minimum hatezren szavaztak, de ókori írók szerint a szavazóhelyen sokkal többen nem is fértek el. Ezért a város környéki területek (khóra) népszavazása is kutatási terület még. Akkor a jogviszony kétirányú, jogokkal és kötelességekkel meghatározott volt. Mostanában – általános választás – a jogok előtérbe kerültek, a kötelességek visszaszorultak. A fejlődést a jogkiterjesztés jelentette, melynek során a kezdetben a király (vanax, baszileusz) majd az előkelők (arisztokraták) jogai a többi szabadra (démosz) is kiterjednek. Ugyanez figyelhető meg a Római Köztársaság történetében is, többféle népgyűléssel (comia centuriata, tributa, concilium plebis) kombinálva. Rómában a plebejusoknál előkelők is voltak, bankárok, kereskedők, akik nem földbirtokuk alapján tartoztak a vezető réteg, a „nemesség” (nobilitas) közé.
(Ide illik a legjobban) Aki Oroszországot jobban meg szeretné ismerni: http://real-j.mtak.hu/3223/13/VT_4sz.pdf
Köszönjük!
Nagyon érdekes és tanulságos riport. Már korábban is megjegyeztem, hogy az ún. értelmiség viszonya soha nem volt felhőtlen a mindenkori hatalommal. A megkérdezett riportalany ennek a körnek a tagja. Tőrölmetszett liberális, ráadásul egy olyan pártnak a szimpatizánsa (ám az is lehet, hogy tagja), amelyiknek mindössze 1 helye van a Föderális Tanácsban, a Dumában pedig 0. Ez mindent elárul a tömegtámogatottság szempontjából… A válaszai pedig egyértelműen igazolják liberális voltát. Ami magát a despotizmust illeti: MINDIG, mindenhol despotizmus gyakorolja az uralmat, mert a „demokrácia”-címke csak fügefalevél volt még az ókori Hellas-ban is. A despotát bármilyen néven lehet nevezni: cézár, császár, király, I.titkár, elnök stb…Ma a Nyugat által képviselt despotizmust a világ pénzhatalma gyakorolja (FED/DEP). Tehát ez is despotizmus, ráadásul, az oroszok történelmén kívül más országokban is bőven voltak despoták (Nagy-Britannia, VIII:Henrik). Ami az oroszokat illeti, valóban nem ritkák vezetőik között a despoták. Azt hiszem, hogy az első, III. Iván volt, és a sor nagyon hosszú napjainkig. Ami Grascsenkovnak az egyes poltikusokaról alkotott véleményét illeti, azok sem mindig fedik a valóságot, viszont elárul alattomos (esetleg LMBTQ-s) viszonyulást (ami kifejezetten liberális vonás), még a halott Zsirinovszkijhoz is. Undorítóan lezsidózza, arról nem is szólva, hogy Zsirinovszkij, (származásától függetlenül) egy nacionalista néppárt vezetője volt (kb. Torgyán orosz megfelelője), s ha már trükköket említek, a Grascsenkov által preferált pártra, a trükk inkább megfelelőbb, mint egy korábban nagy tömegtámogatottságot élvező politikai konstellációra. Ettől függetlenül Zsirinovszkij egy ún. „hordószónok” volt, és nem több. Ami Putyin céljait illeti, nem valószínű, hogy egy II.Szovjetuniót próbáljon létrehozni, mint ahogy azt sem, hogy hosszútávon eltűri a tokajevi akadékoskodást. Amint lezárul a harc, vagy legalábbis számára elfogadható ideiglenes tűzszünet jön létre Ukrajnában, talál egy másik, neki alkalmasabb személyt Kazahsztán élére…Legalábbis ezt feltételezem….
A dolog nagy részét túlgondolja. Nem azért írtam oda, hogy milyen GONDOLATKÖRHÖZ áll közelebb a politilógus, hogy mocskolják. Ő nem globalista, nem liberális, hanem a rendszeren belüli ellenzék egyik csoportjához közel álló.Ilyen értelemben max félig ellenzéki. De moszkvai értelmiségi, és ennek a körnek a gondolkodását képviseli.Egyébként az említett pártnak bőven vannak képviselői a dumában. Egy suzó, mint száz, ezt kicsit túlgondolta.
Üdvözlöm
SG
T. Stier Gábor! Mindenekelőtt, amennyiben tévedtem az Igazságos Oroszország-Hazafiak-az Igazságért Szocialista Politikai Párt pozícióját illetően azért elnézést kérek, de információm a pártról, a Wikipédián alapult (ezt is érdemes lenne felfrissíteni rendszeresen). Ám azt bizton állítom, hogy még ha tagjai is a Dumának, nem domináns elemei. Meg kell vallanom, nem ismerem a jelenlegi orosz politikai összetételét, bár némelyik politikus nem ismeretlen számomra. Mármost ami a „mocskolódásomat” illeti, azért megjegyezném, hogy halott embert nem illő rugdosni, főleg antiszemitoid módon. Ez politikai szempontból sem hasznos, másrészt ő sem tudhatja, hogy azon pártról és vezetőiről, amellyel szimpatizál, miként gondolkodnak MÁSOK. Ön azt írja, hogy Grascsenkov. nem globalista, nem liberális stb. lehet, hogy így van, de szíveskedjen megnézni a fent említett párt nevét. ” Igazságos Oroszország-Hazafiak-az Igazságért Szocialista Politikai Párt”: Ebből következik, hogy van egy nem IGAZSÁGOS Oroszország is, a többi orosz nem HAZAFI, az „igazság” újbóli hangsúlyozása szerint, mások NEM az IGAZSÁGÉRT tevékenykednek. A „Szocialista”-jelző pedig (különösen mára) igencsak elkoptatott, de több mint kétséges a valós baloldalisága, Nem kötekedésképp írtam ezt le, hanem jelezni kívánom, hogy ezek csak címkék. Éppúgy, mint Magyarországon az MSZP, vagy a „Más a Politika”, de bármelyik párt avilágon. A lényeg számomra az, hogy létezésüket vagy oligarcháknak köszönhetik (Oroszország, Ukrajna stb.), vagy valamilyen külföldi „pénzforrásnak”. Ha a valós tömegtámogatottságból kellene fenntartani a pártjaikat, ezek apártok pillanatokig sem létezhetnének. Ezért írtam, hogy az ő általa preferált párt legalább annyira trükk, mint Zsirinovszkijé. Mindez, persze csak az én szubjektív véleményem, és lehet, hogy tévedek…
A párt három párt koalíciójából áll össze, baloldali, egyébként pedig Őfelsége ellenzéke. Nem különösebben markáns párt, ezért aztán sok szót nem is érdemel. Csak azért jeleztem, hogy elhelyezzük, az interjó alanyt, aki a fiatal politológus nemzedék egyik ismert alakja. S mint látjuk, nem kritikátlanul hatalombarát, de nem is igazán ellenséges vele szemben. Amit pedig Zsirinovszkijról írt, az áll, és a zsidó szót nem antiszemita megfontolásból használta.