„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Natalija és Ilia

2025. febr. 09.
#moszkvater

MEGOSZTÁS

Orosz bók egy amerikai sportolónak? Még belegondolni is bizarr, de olykor megtörténik. A pozitív példát a szovjet-orosz jégtánc zseni, Natalija Besztyemjanova szolgáltatta, aki agyba-főbe dicsérte Ilia Malinint, az orosz szülők gyermekeként Virginiában született, amerikai színekben versenyző műkorcsolyázót. Besztyemjanova azért odapörkölt egyet az amerikai szakszövetségnek, nem érti, miért nem lobbizik hatékonyan a sportágtörténelmi zseni érdekében.

Szilágyi László írása a #moszkvater.com számára

„Nézem a mezőnyt, és Ilia Malininon kívül nem láttam más izgalmas karaktert a férfi műkorcsolyázásban. Mellette mindenki szürke volt, mindezek után kellemetlen volt azt látni, hogy lepontozták a kűrjét. A többiek estek, keltek a jégen, mégis magasabb pontszámot kaptak, mint az, aki megkísérelte a négy csillagos Axelt. Zavaros világ ez nekem” #moszkvater

„Nézem a mezőnyt, és Ilia Malininon kívül nem láttam más izgalmas karaktert a férfi műkorcsolyázásban. Mellette mindenki szürke volt, mindezek után kellemetlen volt azt látni, hogy lepontozták a kűrjét. A többiek estek, keltek a jégen, mégis magasabb pontszámot kaptak, mint az, aki megkísérelte a négy csillagos Axelt. Zavaros világ ez nekem”
Fotó:EUROPRESS/OLIVIER CHASSIGNOLE/AFP

Aki valamelyest járatos a műkorcsolya és a jégtánc világában, netán a jeges revük programjára kapcsol a televízióban, annak bizonyosan sokat mond Natalija Besztyemjanova neve. Az egykori orosz jégtáncos a Szovjetunió színeiben versenyzett. Társával, Andrej Bukinnal 1988-ban olimpiát nyert, 1984-ben olimpiai ezüstérmes lett, négyszeres világbajnok, és ötszörös Európa-bajnok.

„Elegánsan siklott a jégen a partnerével, esztétikai gyönyört nyújtott valamennyi mozdulata Bukinnal, aki mellett hűségesen kitartott a pályafutása végéig”

Besztyemjanova szépen, fokozatosan, stílszerűen kisiklott a sportágból, előbb a jégrevükben szórakoztatta a közönséget, de az a korszak nem tartott sokáig. Ma már egészséges távolságot tart a szeretett sportágától, de mint minden legendának, neki is van véleménye az aktuális eseményekről. És ha megszólal, akkor annak súlya van. Pláne úgy, hogy a kortárs műkorcsolya koronázott királyával kapcsolatban nyilvánul meg. És ha ez a bizonyos sportoló amerikai, azon hetekig csámcsog a szaksajtó.

„A fiatalember, Ilia Malinin ünnepelt sztár az Egyesült Államokban”

A szülei, Tatjana Malinyina és Roman Szkornjakov üzbég színekben versenyeztek az 1998-as naganói és a 2002-es Salt Lake City-i téli olimpián. Ilia Malinin sorsa eleve elrendeltetett, „genetikailag kódolt” jeges története hihetetlenül korán kezdődött, hiszen még mindig csak 20 éves, de az olimpiai bajnokságot leszámítva már minden létező címet megnyert, ami a műkorcsolyázásban lehetséges. Történelmi tettével beírta magát a sportág történelmébe. Ő az első és idáig az egyetlen versenyző, aki négyfordulatos Axelt ugrott, és tökéletes talajfogása után folytatta a kűrjét, amiben további hat négyfordulatossal rukkolt elő. Ő „quad god”, ahogy Amerikában és a közösségi médiában becézik, az isteni négyfordulatos ugrásai miatt.

Malinin miatt tényleg érdemes leülni a tévé elé. Ezt nem csak a laikusok mondják, ezt gondolja a legendás Natalija Besztyemjanova is. A korábbi jégtáncos a tavalyi évzáró Grand Prix kapcsán nyilatkozott a TASSZ orosz hírügynökségnek.

„Nézem a mezőnyt, és Ilia Malininon kívül nem láttam más izgalmas karaktert a férfi műkorcsolyázásban. Mellette mindenki szürke volt, mindezek után kellemetlen volt azt látni, hogy lepontozták a kűrjét. A többiek estek, keltek a jégen, mégis magasabb pontszámot kaptak, mint az, aki megkísérelte a négy csillagos Axelt. Zavaros világ ez nekem”

– dühöngött Besztemjanova. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy Malinin szerinte nem az orosz vezetékneve miatt szenved versenyhátrányt, egész egyszerűen arról van szó, hogy az Amerikai Műkorcsolya-szövetség nem tudja megfelelően érvényesíteni az érdekeit. Azaz a zsűritagok nem vevők Malinin produkciójára. Arra már nem tér ki, hogy miért pontozhatták le Malinint. Nem nehéz kikövetkeztetni, továbbra is szankciók sújtják az orosz sportot, a nemzetközi vérkeringésbe, így a zsűribe sem tudnak delegálni tagokat a szakszövetségek. Malinin az Egyesült Államokban született, amerikai állampolgár, ennek ellenére élvezné az orosz zsűritagok támogatását. De ők a 2022 óta tartó háború óta nem kívánatos személyek a sportvilágban.

Besztyemjanova odaszúrt egyet az amerikai szövetségnek. Úgy látszik, nehezen viseli azt, ami Malininnal történt. „A zsűritagok többsége a japánokhoz húz, és ez a japánok lobbi erejének köszönhető. Tiszteletre méltó, ahogyan ők kiállnak versenyzőik, Kagijama Juma és Shun Sato mellett. Az az érzésem, hogy az amerikai szövetség nem tett meg mindent Malinin támogatásáért. Beszéltem Malinin menedzserével, Ari Zakariannal, kérdeztem, hogy bírja ezt. Azt felelte, hogy Ilia megbirkózik ezzel, én viszont nem.”

„A tavalyi évzáró, decemberi Grand Prix-n valóban lepontozták Malinint a szabad programban, a japán Kagijama magasabb pontszámot kapott”

A rövid programban, ahol a kötelező elemek mellett még be lehet csempészni egy-két extra ugrást a jégre, Malinin volt a jobb. Övé lett a dicsőség. De vajon a műkorcsolyába – mint egykor a hidegháború idején – még mindig beszüremkedhet a politika? Egy orosz származású amerikai versenyző lehet ennek a kárvallottja, vagy Natalija Besztyemjanova feleslegesen aggodalmaskodik? Jövőre, a milánói téli olimpián közelebb kerülünk az igazsághoz.

MEGOSZTÁS

#moszkvater

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    Mit vár el a Nyugattól Moszkva?

    2025. jún. 13.
    Gyakran szoktam idézni azt a mondást, amely szerint az ördög a részletekben lakik. Ezek a részletek teszik igazán érdekessé a híreket, amik ...

    Moszkva új haditengerészeti stratégiát fogadott el

    2025. jún. 12.
    Oroszország 2050-ig szóló haditengerészeti stratégiát fogadott el azzal a céllal, hogy a globális tengeri nagyhatalmi státuszát visszaszerez...

    Laurosz

    2025. jún. 12.
    Szerzőnk ezúttal azon gondolkodik el a 15. századi „tudós szentről” Lauroszról szóló könyv színre vitele kapcsán, hogy manapság olyan nagy d...

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK

    Hirdetés
    Hirdetés
    Hirdetés