„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Midász dollárjai

2025. nov. 18.
Kosztur Andras

MEGOSZTÁS

Újabb nagyszabású korrupciós ügyre derült fény Ukrajnában, amely egyben a kijevi vezetés és a korrupcióellenes szervek nyáron fellángolt küzdelmében is fordulatot jelent. Ukrajna Nemzeti Korrupcióellenes Irodájának (NABU) ügynökei a Midász fedőnevű akció keretében azt a Timur Mindicset leplezhették le, aki nemcsak Zelenszkij üzlettársa volt régebben, de rossznyelvek máig az elnök „pénztárcájának” nevezik. Mindics, talán nem túl meglepő módon, meggyanúsítása előtt elhagyta Ukrajnát. Az ügy azonban így is nagy hullámokat verhet az ország politikai életében, de hogy mekkorákat, az meglehetősen sok mindenen múlhat majd.

„A hálózat középpontjában Mindics állt - a NABU hangfelvételein Karlsson néven szerepel -, aki a politikai és rendvédelmi biztosítékokért felelhetett” #moszkvater

„A hálózat középpontjában Mindics állt – a NABU hangfelvételein Karlsson néven szerepel -, aki a politikai és rendvédelmi biztosítékokért felelhetett”

Erősen indult a hét Ukrajnában. A Nemzeti Korrupcióellenes Iroda, azaz a NABU ügynökei hétfőn reggel több olyan személynél és intézménynél is házkutatást tartottak, amelyek érintettek lehetnek egy kiterjedt, évek óta tartó korrupciós hálózatban az ukrán energetika, és újabb információk szerint a védelmi szféra területén is. Bár a NABU nem közölt neveket, annyit elárultak, hogy az ügyben négy egykori és jelenlegi miniszter – köztük Herman Haluscsenko igazságügyi miniszter és Olekszij Csernisov volt miniszterelnök-helyettes – is érintett lehet, de hírbe hozták az üggyel Rusztem Umerov volt védelmi és Szvitlana Hrincsuk energetikai minisztert is. A nyilvánosságra hozott információk és a sajtó értesülései szerint pedig a gyanúsítottak között van Timur Mindics, egy Zelenszkij elnökhöz közeli vállalkozó is. Egyesek szerint a nyomozás fedőneve azért Midász lett a mindent arannyá változtató mitológiai király után, mert Mindics lehallgatott lakásában a WC teljes egészében aranyozott volt.

„A NABU nyomozói hétfőn mintegy négymillió dollárnyi, azaz 1,3 milliárd forintnyi készpénzt foglaltak le, a hálózat forgalma azonban működése során a 100 millió dollárt is meghaladhatta”

Az ügy középpontjában az ukrán állami atomenergia vállalat állt, a pénzszerzési módszer viszonylag egyszerű volt. Az Enerhoatom által kiírt megbízásokat elnyerő cégek 10-20 százaléknyi összeget kellett visszajuttassanak a gyanúsítottaknak, akik ellenkező esetben azzal fenyegették őket, hogy ellehetetlenítik a cégeiket. Nem kapnak újabb megbízásokat, visszavonatják az engedélyeiket, munkavállalóikat besorozzák – hiszen megbízások nélkül kikerülnek a stratégiai fontosságú, és így mentességet élvező cégek közül -, vagy egészen egyszerűen nem fizetik ki nekik az elvégzett munkákat. Utóbbira azért volt lehetősége a korrupciós hálózat vezetőinek, mert a hadiállapotra való tekintettel az Enerhoatomtól kiemelt állami vállalatként bírósági végzés útján sem lehet jelenleg követeléseket behajtani. A hálózat még az erőművek légvédelmi célt szolgáló berendezésein is nyerészkedett, például a Hmelnickiji Atomerőmű esetében.

„A hálózat középpontjában Mindics állt – a NABU hangfelvételein Karlsson néven szerepel -, aki a politikai és rendvédelmi biztosítékokért felelhetett”

Az energetikai minisztérium részéről maga az akkori miniszter, Herman Haluscsenko volt érintett, aki azóta már az igazságügyi tárca élére került át. Az összekötő ember Ihor Mironyuk volt – a felvételeken Roket -, aki Haluscsenko tanácsadója volt, korábban pedig egy azóta oroszországi szenátorrá avanzsált volt ukrán parlamenti képviselő, Andrij Derkacs segítője is volt. Az Enerhoatomnál Dmitro Baszov (Tenor), a főügyészség egykori munkatársa felügyelte, hogy minden rendben menjen, ő az állami vállalat fizikai védelméért felelős igazgatója volt. A cég vezetői közül részt vett az ügyletekben Szerhij Puskar is, aki idén szeptemberig az Enerhoatom jogi ügyekért felelős ügyvezetője volt, ősszel azonban átkerült az energetikai és közszolgáltatási szférák állami szabályozásáért felelős nemzeti bizottságba (NKREKP).

„A pénz tisztára mosása egy olyan iroda révén zajlott, amely egy Derkacs tulajdonában lévő ingatlanban működött, és amely nemzetközi szinten tudott legalizált kifizetéseket végrehajtani”

A felvételeken pénzkiadási helyként emlegetik többek között az amerikai Atlantát, Svájcot, de még Moszkvát is. A cég főkönyvelőjének, a felvételeken Rjosik néven szereplő férfinek a neve még nem ismert, főnöke, a Sugarman néven szereplő figura azonban jó eséllyel a Cukerman-testvérek egyike, Olekszandr lehet, aki a Mindics-család régi barátjának számít.

„Az ügy jelentősége abban áll, hogy Mindicset a rossznyelvek az elnök <pénztárcájaként> emlegetik, és a korrupcióellenes szervekkel szembeni nyári fellépést is azzal magyarázták sokan, hogy a NABU nyomozói túl közel kerültek Mindicshez”

A vállalkozó lakásán is készültek hangfelvételek, egyes információk szerint pedig ezeken maga Zelenszkij is szerepelhet. Utóbbi felvételek még nem kerültek nyilvánosságra, a közel 1000 órányi hanganyagból közölt válogatás pedig egyelőre csak a korrupciós hálózat közvetlen résztvevőire nézve terhelő, a NABU azonban további folytatást ígér.

Maga Mindics elhagyta Ukrajnát, azonban amiatt is fájhat a feje, hogy a hírek szerint egy, az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) által indított, pénzmosással kapcsolatos nyomozásban is érintett lehet. Az amerikaiakat a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett offshore cégének gyanús tevékenysége érdekelheti, amelyben az említett Sugarman is benne lehetett. A Cukerman testvérek egyébként szintén elhagyták Ukrajnát, Mindiccsel együtt a hírek szerint Izraelbe távoztak. Szerhij Puskar szintén távozott az országból, nagy kérdés azonban, mi lesz az érintett és még pozíciójukban lévő miniszterek sorsa.

„Az Elnöki Iroda a hallgatás és semmitmondás taktikáját választotta”

Bejelentették, hogy támogatják a nyomozást, és – ezzel is elhatárolódva tőle – sietve felfüggesztették Haluscsenko igazságügyi minisztert a posztjáról. Talán már az Elnöki Iroda válasza az is, hogy a NABU egyik letartóztatott nyomozójának ügyében szereplő egyik tanúval szemben a főügyészség vádat emelt hamis tanúzás ügyében. A tanú vallomása értelemszerűen a letartóztatott nyomozóra nézve kedvező volt, a hatóságok szerint azonban ellentmondásban van az általuk gyűjtött, bizonyítékokkal, hangfelvételekkel alátámasztott információkkal. A letartóztatott nyomozó, Ruszlan Magamedraszulov egyébként szintén a Mindics-ügyben gyűjtött bizonyítékokat, mielőtt Ukrajna Biztonsági Szolgálata lecsapott volna rá.

A NABU és a többi korrupcióellenes szerv Ukrajnában köztudottan a nyugati bekötöttségű hálózatok részét képezi, és mint ilyen, sokáig védettséget és nagyobb önállóságot is élvezett. Az utóbbi időben Zelenszkij egyedüli potenciális kihívóit éppen ezek a nyugati védettséget élvező körök jelentették, amelyek révén a Nyugat megpróbált közvetett módon is befolyást gyakorolni az ukrán belpolitikára.

„Ezek a csoportok azonban Trump hatalomra kerülésével elvesztették a védnöküket, ez azonban nem meghátrálásra, hanem éppen ellenkezőleg, összefogásra bírta őket, és egyre több, a hatalom számára kényes ügyet hoztak elő”

Ehhez az erőcsoporthoz nemcsak a hivatalos korrupcióellenes szervek és a „civil” korrupcióellenes aktivisták tartoztak, de a nyugati bekötöttségű újságírói és politikai körök, tehát általában a „Soros-fiókákként” emlegetett csoportok, de hozzájuk csapódott Petro Porosenko volt elnök és Vitalij Klicsko kijevi polgármester is, akik nyaka körül olykor szintén szorulni látszik a hurok. Tágabban tehát az összefogásra adott válasz volt a Bankova korrupcióellenes szervek elleni nyári fellépése, amely során megpróbálták ellenőrzésük alá vonni a korrupcióellenes irodát és a hasonló érdeklődésű speciális ügyészséget. Akkor ugyan a tüntetések és az európai reakciók hatására meghátrálni kényszerültek Zelenszkijék, azonban az egyes nyomozókkal szembeni eljárások és nyomásgyakorlás révén igyekeztek radar alatt tovább vinni az ügyet, és eltántorítani a NABU-t. Most úgy tűnik, nem sikerült.

„Milyen politikai következményei lehetnek ennek az ügynek?”

Jelenleg nehéz megmondani. A döntő kérdés az lehet, mi szerepel még a NABU hangfelvételein, és persze, abból mit hoznak nyilvánosságra. Ha a NABU és az Elnöki Iroda közti kötélhúzást egy nagyobb játszma részének tekintjük, akkor könnyen lehet, hogy a felvételekben a NABU mögötti érdekkörök nagyobb potenciált látnak úgy, ha nem hozzák azokat egyből nyilvánosságra, hanem mondjuk majd csak a kampány idején. Persze, ha abból indulunk ki, hogy léteznek Zelenszkij részvételével készült kompromittáló felvételek, és a NABU nyomozását nem tekintjük politikai érdekektől mentesnek.

„Abból kiindulva, hogy már nyáron is váratlanul nagyszabású tüntetésekbe torkollott a NABU elleni törvénytervezet kavarta vihar, nem zárható ki, hogy a botrány további fokozódása nagyobb politikai válságot okoz majd. Azonban a társadalmi reakcióktól függetlenül is problémás lehet a hatalom számára ez az ügy”

Mindics Zelenszkij régi üzlettársa, az elnök tévés karrierjét felépítő produkciós iroda egyik társalapítójáról van szó. Ha a NABU a Bankova minden erőfeszítése ellenére le tud számolni egy, az elnökhöz ennyire közeli emberrel, az eloszlathatja az Elnöki Iroda Ukrajnán belüli teljhatalmának látszatát, és alááshatja a Zelenszkij, valamint az adminisztrációját vezető Andrij Jermak személye köré épülő centralizált rendszert. Egyesek szerint a politikai játszma célja a kormánypárti frakció, vagy legalábbis annak jelentős részének az elnök irányítása alól való kivonása lehet. Abban valószínűleg a korrupcióellenes szervek mögötti nyugati körök sem érdekeltek, hogy Zelenszkijt a háború alatt megbuktassák, befolyásának csökkentésében azonban igen, hogy aztán a háború után egy új, nála kezesebb jelöltet állíthassanak az ország élére.

Az energetika pedig a védelmi szféra mellett a jelenlegi háború másik kiemelt terepe, amelynek jelentősége most, amikor sokan minden egyes nap hosszú órákra kénytelenek nélkülözni az áramot, és olykor a többi közszolgáltatást is, Ukrajna pedig ismét a Nyugattól várna segítséget problémái megoldására, különösen nagy. A hazáját védő hős elnök imázsának pedig sem otthon, sem Nyugaton nem tesz jót, ha közvetlen környezete pont ezeken a területeken folytatott korrupciós ügyekben válik gyanúsítottá.

MEGOSZTÁS

Kosztur Andras
Kosztur András 1992-ben született Ungváron. Történész, tanulmányait az Ungvári Nemzeti Egyetemen és a Debreceni Egyetemen folytatta. Másfél évig Prágában kutatta az orosz emigráció történelmét. 2019-től 2025-ig a XXI. Század Intézet munkatársa volt, előbb kutatóként, majd 2020-tól vezető kutatóként. 2023-ban hét hónapon keresztül az Eurázsia Központ külső munkatársa volt. 2026 januárja óta a Patrióta YouTube-csatorna külpolitikai szerkesztője. 2019 óta rendszeresen jelennek meg írásai a #Moszkvatér oldalán.

Hozzászólások kikapcsolva

  1. Summa summarum nagyon jó a cikk, de a lényegi kérdés számomra nyitott maradt: Minek-kinek köszönhető, hogy a NABU hirtelen “megtáltosodott? Az addig rendben, hogy a Nyugatra volt s van bekötve. De hova egészen pontosan jelenleg? S mivel minden stikli kideríthető, csak parancs kérdése, hogy meginduljanak. Az is rendben, hogy az USA most költséget csökkent és érdekében leHET kicsinálni az eddig, tényleg gusztustalanul korrupt vezetőséget mert a sikkasztások eddig is a napnál világosabbak voltak.

    De a pillanatnyi ügyek csak inkább belgazdasági történések. Úgy értem, hogy a beruházások végül is rendben megtörténtek. Ne legyen senkinek sem illúziója, az az EU-n belül is ~20%, ritkán több a “visszacsorgatás” az EU-s támogatású projektekben. Csak régebb óta és kifinomultabban csinálják (projektvezetési / fővállalkozói díj, bonyolítási kiegészítés, szemforgatási járulék, átszámítolási felár stb.). Szóval nincs új a nap alatt és még azt sem gondolom, hogy ezek a ijesztő fizimiskájú csibészek, akitől épeszű ember még egy doboz gyufát sem venne, mindezt maguktól találták ki.

    Az igazán csiklandós sztorik, a fegyverek sorsa még a homályban van. Beijesztés a jelenlegi akció csak, hogy szétrebbenjenek az eddigi haramiák? Mikor és kinek a vezényletével indul a végső harc? Ha indul egyáltalán. Végezetül a NABU melletti tünti is gyanús kissé. Egy olyan katonai terrorba bénult országban ahol mukkanni sem mernek az emberek mert egy óra múlva angyalbőrben díszeleghetnek a fronton.

    Köszönöm a türelmet.

  2. A narratíva a mai napig az, hogy Oroszország a korrupció fokozhatatlan csimborasszója. Szerény kérdésem, hogy egy jóval szerényebb anyagiakkal rendelkező ország miért is lett volna sokkal jobb ezen a téren? Persze minden diák tudja, hogy már nincsenek a sosemvolt Ukrajnában oligarchák. Btw nem tudom, hogy Henry Ford anno minek számított de hát a megszépítő távolság…

  3. Készül már a jogállamisági jelentés az EU-ban? :D
    Tavares, Szargentini lapítanak, mit kutyasz@r a fűben :)

  4. De vajon miért támogatja a Nyugat ezt a korrupt hamiskártyás bandát mindhalálig?

    • Similis simili gaudet

KAPCSOLODÓ CIKKEK

Miért akarják az ukránok elszigetelni a Krímet?

2026. jún. 17.
Az utóbbi időben elsősorban a félszigetet Oroszországgal összekötő szárazföldi folyosó mentén található utakon és hidakon az ukrán fegyveres...

Feltárta a légvédelem gyengeségét a Kijev elleni csapás

2026. jún. 4.
Az oroszok ismét lecsaptak Ukrajnára. Ez volt a korábban bejelentett nagyszabású csapásaik közül a második. Az előzőre május 24-én este kerü...

Átmeneti benzin hiány Oroszország egyes régióiban

2026. jún. 4.
A Krímben vásárlónként napi 20 literre korlátozták a 95-ös oktánszámú benzin értékesítését. A hiány az üzemanyag „szárazföldi folyosón” kere...

LEGUTÓBBI CIKKEK

CÍMKÉK

© 2018-2026 - #moszkvater