„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

Kína Moszkvát is sakkban tartja

2024. máj. 08.
Vendegoldal

MEGOSZTÁS

Oroszország hiába Kína legnagyobb földgáz exportőre, Peking mégis többet fizet érte a türkméneknek. Az ok egyszerű, Moszkva nincs most túl jó alku pozícióban. Médiapartnerünk, a Makronóm Intézet írása.

Makronóm Intézet

„A volumenbevételben jelentkező különbség oka az, hogy Kína jóval olcsóbban szívja fel az orosz gázt” #moszkvater

„A volumenbevételben jelentkező különbség oka az, hogy Kína jóval olcsóbban szívja fel az orosz gázt”
Fotó:EUROPRESS/AFP

Az orosz energetikai óriás, a Gazprom 2024 elején nagy hanggal jelentette be, hogy Kína legnagyobb földgázszállítójaként a mennyiséget tekintve megelőzte Türkmenisztánt.  Azonban, ha az export bevételekről van szó, Aşgabat még mindig Moszkva előtt jár. Az Oil & Gas türkmén portál szerint az idei első negyedévben Aşgabat 2,4 milliárd dollár bevételt termelt a Kínába irányuló gáz exportjából. Ezt a számot a Daryo, Üzbegisztán legnépszerűbb hírportálja is megerősítette, amely megjegyzi, hogy Oroszország ugyanebben az időszakban csupán 2 milliárd dollárt keresett a Pekingbe irányuló gázeladásaiból.

„A volumenbevételben jelentkező különbség oka az, hogy Kína jóval olcsóbban szívja fel az orosz gázt”

Mivel a Kremlnek készpénzre van szüksége ahhoz, hogy a háborús offenzívát és a gazdaságát is zavartalanul működtethesse, Oroszország Pekinggel folytatott tárgyalásokban az alkupozíciója jelentősen lecsökkent.

„Oroszország előnye az export volumenben csak addig tarthat, amíg a meredek árengedmények fennmaradnak”

The Chronicle of Turkmenistan független lap arról számolt be, hogy az orosz Szibéria Ereje gázvezeték Kínába irányuló kapacitása 2025-ben várhatóan 38 milliárd köbméter lesz. Eközben a Türkmenisztánt és Kínát összekötő három vezeték együttes teljesítménye összesen 55 milliárd köbméter.

„A türkmének itt nem állnak meg”

Érdekesség, hogy a türkmén állami médiumok az Aşgabat Kínából származó gázbevételeiről szóló beszámolókból kihagyták Oroszország említését. A Turkmenportal.com által közzétett jelentés például Türkmenisztán mellett csak Ausztráliát (3,6 milliárd), Katart (3,1 milliárd) és Malajziát (1,15 milliárd dollár) nevezi meg kulcsfontosságú beszállítóként, főként cseppfolyósított földgázzal.  Eközben a Turkmengaz vezetője, Maksat Babajev bejelentette, hogy a „világ legnagyobb gázmezőjének” tartott Ýolöten-gázmező fejlesztését tervezi.

„A beruházás első szakasza már stabilan biztosítja az évi 30 milliárd köbméter gáz exportját Kínába, a második szakasz pedig további évi 25 milliárdot tehet ehhez hozzá”

A fejlesztés harmadik fázisa a 33 milliárd köbméteres kapacitásúra tervezett Türkmenisztán–Afganisztán–Pakisztán–India- (TAPI) gázvezeték projekt megépítése lenne – írja a Turkmenportal.

Az írást jegyezte: Santo Martin

(Az írás eredetileg a makronom.eu blogon jelent meg, itt olvasható.)

MEGOSZTÁS

Vendegoldal
Más oldalaktól kapott tartalom.

Hozzászólások kikapcsolva

  1. Türkmenisztánt megfosztják egy fontos versenyelőnytől. Türkmenisztán nem exportál cseppfolyósított gázt. Oroszország bármikor csökkentheti a vezetékes gázexportot és növelheti a cseppfolyósított gáz szállítását. És nem feltétlenül Kínába.

KAPCSOLODÓ CIKKEK

LEGUTÓBBI CIKKEK

CÍMKÉK