„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Háború kifulladásig?

2024. jún. 20.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

A háború kimerítette Ukrajnát, egyre komolyabb kihívások elé állítja az immár leginkább a presztízséért küzdő Nyugatot, és nem megoldhatatlan, de nehéz feladat elé Oroszországot. Zsákutcába jutott a történet, logikus lenne tehát már megállítani ezt az ámokfutást, és a tűzszünetről, egy új európai biztonsági rendszerről tárgyalni. Ehelyett a Nyugat egyre inkább belehergeli magát a szembenállásba, Ukrajna és Oroszország pedig a háború logikája miatt nem nagyon tud leállni. Ebben a helyzetben nem volt esély az áttörésre a június 15-16-án Svájcban tartott újabb békecsúcson sem. Így egyelőre nem marad más lehetőség, mint folytatni a harcot. Vajon meddig? Kifulladásig? A cikk eredetileg a Demokrata című hetilapban jelent meg.

„Ukrajna kitartása tehát érthető, a kérdés csupán az, van-e még értelme. A Nyugat már-már a tűzzel játszó háborús hisztériáját ugyanakkor már nehezebb elfogadni. A cinizmusát még kevésbé” #moszkvater

„Ukrajna kitartása tehát érthető, a kérdés csupán az, van-e még értelme. A Nyugat már-már a tűzzel játszó háborús hisztériáját ugyanakkor már nehezebb elfogadni. A cinizmusát még kevésbé”
Fotó:EUROPRESS/Juan BARRETO/AFP

Ukrajna kénytelen lesz megállapodni Oroszországgal, ráadásul Vlagyimir Putyin feltételei szerint. A 2023-as év, a kifulladt ellentámadás megmutatta az ukrán stratégia gyengeségeit, az orosz erők visszavették a stratégiai kezdeményezést, és látványos légi- és tüzérségi fölény segítségével szisztematikusan őrlik fel az ukrán erőket. Az ukrán hadseregnek nemcsak a lőszerek és a légvédelem hiányával kell megküzdenie, hanem azzal is, hogy a katonái egyre kimerültebbek, rotálni nem tudja a csapatokat, hiszen a mozgósítás a társadalom elfáradása miatt nehézkes.

Mintegy félmillió új katonára lenne szükség, miközben a gazdaság működtetése is egyre nagyobb nehézségekbe ütközik. A vezetés kapkod, megpróbálja valahogy hazatoloncoltatni a mintegy 600 ezer külföldön lévő sorköteles férfit, közben az idő fogy, és a nyugati támogatás is mind lassabban érkezik meg. Ráadásul a jelenlegi helyzetben a nyugati támogatás sem garantálható, különösen az Egyesült Államok részéről.

„Ha Ukrajna és szövetségesei nem tudnak alkalmazkodni az új realitásokhoz, és fenntartani az elszántságukat, akkor tovább folytatódnak az élet- és területveszteségek. Ukrajnának és támogatóinak ráadásul gyorsan kell cselekedniük, különben Kijev kénytelen lesz olyan megállapodást kötni a háború befejezéséről, amely Vlagyimir Putyin orosz elnöknek megfelel”

Mindezt a globális válságokkal kapcsolatos kutatásokat és elemzéseket végző, politikai döntéshozók és akadémikusok által vezetett kutatóközpont, a Nemzetközi Válságcsoport (ICG) állapította meg a Newsweek által kiszivárogtatott legújabb jelentésében. A 2023-as év a jelentés szerint aláhúzta „a Kijev által játszott lapok jelentős gyengeségeit”, és a Nyugat eltökéltségének gyengülését, a háború támogatása körül érzékelhetően mélyülő törésvonalakat. „Túl sokáig ragaszkodtak a szövetségesek ahhoz a gondolatmenethez, amely Oroszország gyengeségéről, és Ukrajna azon képességéről szól, hogy a Kremlt harctéri sikerekkel tárgyalásokra kényszerítheti” – közölte Alissa de Carbonnel, az ICG európai és közép-ázsiai programigazgató-helyettese.

A Nemzetközi Válságcsoport szerint az is egyértelmű, hogy amennyiben az Egyesült Államok csökkenti a támogatását, Európának kell majd a kieső részt pótolnia. De Ukrajnának a nagyobb európai támogatáshoz a jelenleginél erősebb szövetségi kapcsolatokra is szüksége lenne. A jelentés szerint legalább ilyen fontos, hogy Ukrajna rendbe hozza az elhanyagolt toborzási és bevetési rendszert, s ne csak mozgósítsa, de ki is képezze a front utánpótlását. Ha Ukrajna és támogatói nem lépnek gyorsan a problémák megoldása érdekében, a válságcsoport jelentése szerint Kijevnek nem nagyon lesz más választása, mint hogy Oroszország feltételei szerint kössön békemegállapodást.

„Nem másról van tehát szó, mint arról, hogy Ukrajna egyre kilátástalanabb helyzetbe kerül. Az elveszített területek visszaszerzésére a jelenlegi trendek folytatódása mellett nincs esélye, az eddiginél nagyobb és hatékonyabb támogatásra ugyanakkor nem nagyon számíthat”

Tökéletesen érthető ebben a helyzetben az ukrán társadalom kitartásának a gyengülése. Az amerikai Nemzetközi Republikánus Intézet (IRI) egy friss felmérése alapján az ukránok 89 százaléka úgy látja, a parlamentnek foglalkoznia kellene a háború befejezésének kérdésével. Az egyre mélyülő, az élet minden területét átható válság következtében egyre nagyobb az ukránok kiábrándulása. Egyedül a hadseregben bíznak (93 százalék), a hatalom egyéb intézményeben már nem. A radában például a 2022-es 56 százalékkal szemben már csak a megkérdezettek 29 százaléka bízik. De ebben a helyzetben még az Európai Unió és a NATO egyébként magas támogatottsága is csökken. Míg 2023 februárjában még az ukrán lakosság 85 százaléka támogatta volna Ukrajna uniós csatlakozását, addig most 77–77 százalék áll ki hazája EU-, illetve NATO-csatlakozása mellett. Bár a két szám kétségkívül magas, visszaesést jelentenek az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest.

„A kijózanodás a nyugati fősodor média hangnemén is érződik. Oszlik a rózsaszín köd, és mind reálisabban számolnak be a fronton kialakult helyzetről, az ukrán vezetésen belüli vitákról, s általában véve az ukrán demokrácia helyzetéről. Ezekből a cikkekből is süt a kiábrándultság, a keserű szembesülés a valósággal, hogy Oroszországot nem lehet olyan könnyen térdre kényszeríteni – ha egyáltalán lehet -, mint azt 2022 nyarán gondolták”

Tovább rontotta az amúgy sem virágos hangulatot Ukrajnában és Kijev nyugati támogatóinak a körében az orosz erők intenzívebbé vált előrenyomulása Kelet-Ukrajnában és különösen Harkiv/Harkov környékén. Most abban bíznak, hogy a mozgósítás majd csak ad új lendületet az ukrán erőknek, a lőszerhiányt pedig remélhetőleg orvosolni fogja az amerikai kongresszus által elfogadott segélycsomag. Oroszország legyőzését ugyan már csak a legelvakultabbak hangoztatják, ám még az olyan reális értékelések is – mint például az ICG idézett jelentése – úgy látják, hogy nem szabad Oroszország feltételei mentén tárgyalni, és mindent meg kell tenni azért, hogy Ukrajna a jelenleginél jobb helyzetbe kerüljön. Ahogy például az ICG jelentése fogalmaz, még ha egy ilyen alku rövid távon véget is vetne a harcoknak, az óriási árat jelentene nemcsak Ukrajnának, hanem az európai biztonságra nézve is.

De erről beszélnek a nyugati fősodor politikusai is, akik magukat, és egymást lelkesítve egyre jobban tüzelik fel magukat. Jens Stoltenberg szerint például nagyon is lehetséges, hogy Ukrajna győzni fog. A NATO főtitkára a bolgár Capital folyóiratnak nyilatkozva kifejtette, az ukránok ügyességről és bátorságról tettek tanúbizonyságot ebben a háborúban, és sikerült felszabadítaniuk az Oroszország által eredetileg megszállt terület 50 százalékát.

„A jó tárgyalási pozíciókat Stoltenberg szerint a fronton kell kiharcolni, tehát a békéhez vezető út Ukrajna katonai támogatása”

Ez a kijelentés bármilyen cinikus is, valahol felvillantják a tárgyalások távoli esélyét. Ez a kissé finomodó álláspont – tárgyalni, de a jelenleginél jobb pozíciók mellett – érződött a svájci békecsúcs egyes felszólalóinak megnyilatkozásaiban is. Nem véletlen, hogy a konferencia után az eddig a diplomáciai megállapodást kategorikusan kizáró Ukrajna külügyminisztere is megengedőbb hangon szólalt meg. „Mi is tökéletesen értjük, hogy eljön majd a pillanat, amikor beszélni kell Oroszországgal. De a mi álláspontunk nagyon világos, nem fogjuk engedni, hogy Oroszország az ultimátumok nyelvén beszéljen, ahogyan most beszél” fogalmazott Dmitro Kuleba.

Ebben a szellemben az Egyesült Államok, Franciaország és Németország is azt szorgalmazza, hogy a nagy nyugati ipari államok újabb milliárdos segélyeket folyósítsanak Ukrajnának, és ennek keretében vizsgálják, miként lehetne hasznosítani az orosz központi bank szankciók alapján zárolt vagyonának hozamait. A NATO 100 milliárdról, majd évi 40 milliárdról, a G7-ek 50 milliárdról beszélnek, és nem akar lemaradni tőlük az Európai Unió sem. Ebben a harci lázban már évekkel előre terveznek, és meg sem akarják hallani, hogy Vlagyimir Putyin esetleg hajlandó tűzszünetet kötni Ukrajnában a jelenlegi frontvonalak mentén. Persze, az orosz elnök magabiztosan azt is megjegyezte, hogy az ukrán hadsereg nem képes megfordítani a háború menetét, és minél több kísérletet tesz erre, annál nagyobb veszteségeket fog elszenvedni.

„Miről is van tehát szó? Nagyon leegyszerűsítve a dolgokat, különböző megfontolásból, de mind az ukrán vezetés, mind pedig a nyugati tömb a tűzszünet, és egy új európai biztonsági rendszer megteremtésének reményét felvillantó diplomáciai megoldás helyett az elhúzódó háborút választja”

A Nyugat előre menekülve egyrészről a presztízsét, másrészről a pozícióit védve továbbra is abban reménykedik, hogy Ukrajna tovább bírja, mint Oroszország. Pedig az már most látszik, hogy olyan győzelmet egyik fél sem arathat, amilyenre a háború egyes szakaszaiban még talán gondolhatott. A háború elhúzásában, Oroszország meggyengítésében/legyőzésében gondolkodók tisztában vannak azzal is, hogy ez ukránok további ezreinek halálát – no, meg oroszokét is -, egy ország folytatódó pusztulását, és az eszkaláció veszélyét jelenti. De ez nem számít! Semmi nem számít, csak a kitűzött célok. Ukrajna ragaszkodása a győzelemhez még csak-csak érthető, hiszen nekik a hazájukról van szó. De amikor a lakosság már kezdi feladni, és a területek helyett inkább az életet választaná, akkor a vezetésnek is illene elgondolkodni azon, hogy van-e értelme folytatni a harcot. Még akkor is, ha olyan tűzszünetet már nem fognak kötni, mint azt köthettek volna 2022 áprilisában Isztambulban.

„Ukrajna kitartása tehát érthető, a kérdés csupán az, van-e még értelme. A Nyugat már-már a tűzzel játszó háborús hisztériáját ugyanakkor már nehezebb elfogadni. A cinizmusát még kevésbé”

Persze, egységes Nyugatról nem beszélhetünk sem az érdekek, sem pedig a háború támogatásának kérdésében. Egyrészt vannak olyan országok, köztük Magyarország, amely nem kér ebből a háborúból, másrészt míg az Egyesült Államok nagyon is racionálisan és cinikusan fogja fel ezt a szempontjából proxy háborút, addig Európa nem a saját érdekeiből indul ki. Európa biztonságát ugyanis nem veszélyeztetné egy a jelenlegi frontvonalak mentén megkötött tűzszünet, az eszkalálódás veszélye viszont már nemcsak gyengíti, de szélsőséges esetben akár lángba is boríthatja a kontinenst.

„Amerika célja egyértelmű. A háború elhúzásával gyengíteni Oroszországot, rajta keresztül Kínát, éket verni az úgynevezett globális Dél országai közé, egyben kiszolgáltatott, vazallus helyzetben tartani a háború költségeit egyre inkább viselő Európát. Az amerikai állam geopolitikai megközelítése mellett persze ne feledkezzünk meg az amerikai hadiipar legalább ennyire fontos gazdasági érdekeiről sem, hiszen mindegyik jól jár egy elhúzódó háborúval. Főképp úgy, ha a pénzügyi terheket egyre inkább Európa viseli, közben pedig legfeljebb az ukránok halnak, és egy távoli ország pusztul”

S hogy hol van itt Európa érdeke? Miért harciasabb a retorikája, mint Amerikáé? Mert a morális lila ködben nem látja az igazi téteket, közben pedig még mindig fontosabbak a partikuláris érdekek, mint Európa jövője. S Európa vezetői még hisznek is abban a maszlagban, amivel Amerika álcázza az érdekeit. Ennek jegyében irreálisan magasra emelték a téteket – Oroszország nem győzhet -, és egzisztenciális kérdést kreáltak abból a háborúból, amelyben rájuk nem elhanyagolható, de mégis csak kiegészítő szerepet osztottak. Közben a fegyverkezési hajszában erősödnek ugyan a védelmi képességeik, ennek a gazdasági hasznát azonban nem ők fölözik le. Európa nem veszi észre azt sem, hogy a biztonsága Oroszország megkerülésével nem garantálható, így előbb-utóbb le kell ülnie tárgyalni Moszkvával. Ezzel tisztában vannak, ám úgy gondolják, hogy a diplomácia előtérbe kerülése ugyan leállítaná a háborút, de nem gyengítené meg eléggé Oroszországot.

„S nemcsak az Egyesült Államok, hanem az európaiak álma is, hogy egy megroggyant Oroszországgal tárgyaljanak. Persze, ezt így nem mondják ki, helyette arról beszélnek, hogy Moszkvát alkalmatlanná kell tenni a jövőben az agresszióra”

Tudják ezt a Kremlben is, így aztán a biztonsági érdekek szempontjából a háború intenzív szakaszát addig nem állíthatják le, amíg nem gyengítették meg hosszú időre Ukrajnát, és nem alakítottak ki olyan puffer zónát, ami a végképp ellenségessé vált környezetben is védené Oroszországot a közvetlen támadásoktól. Itt a Dnyeper elérése lehet egy határ, jobb esetben a Harkiv-Umany vonaltól délre lévő területek ellenőrzés alá vonása. A háborút Moszkva a jelenlegi intenzitás mellett még évekig bírja, ám ez hosszú távon már az amerikai forgatókönyvnek felel meg, hiszen gyengíti Oroszország az új világrendben elfoglalt pozíciókért folyó harcban. Így aztán a Kreml nem engedheti meg, hogy messze kerüljön az eredeti célok elérésétől, ezeket azonban már terveivel ellentétben csak területszerzéssel valósíthatja meg. Nem egyszerű feladat, hiszen közben a katonai erejét és a belső stabilitását is meg kell tartania.

A háború gyors befejezése tehát leginkább Ukrajnának és Európának állna az érdekében, de bizonyos feltételek teljesülése esetén az Egyesült Államok és Oroszország is hajlana rá. Ennek ellenére nem úgy tűnik, hogy a béke vagy legalább a tűzszünet elérhető távolságban lenne. Jó hír ugyanakkor, ha racionálisan közelítünk, akkor a sokat emlegetett harmadik világháború is messze van. Kérdés persze, meddig lehet egy háborúban megőrizni a racionalitást?

Zelenszkij svájci mini csomagja. Ukrajna területi épségének kell alapját képeznie bármilyen békemegállapodásnak. Ez áll a svájci Bürgenstockban az ukrajnai béke előmozdítása érdekében rendezett kétnapos konferencia záróközleményében. A nyilatkozatot a részt vevő 93 országból 81 írta alá, valamint az Európai Unió. A legfontosabb kimaradók között szerepel India, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Indonézia, Mexikó, Örményország, a Vatikán, Kolumbia és a Dél-afrikai Köztársaság; ezek az országok eleve külügyminiszteri vagy alsóbb szinten képviseltették magukat a tanácskozáson. A megfigyelőként részt vevő Brazília szintén nem írta alá a dokumentumot, de a konfliktusban közvetíteni próbáló Törökország igen.

„Aláírták emellett olyan országok is, amelyek semleges vagy ellentmondásos állásponton vannak. Ide sorolható Magyarország, Szerbia, vagy Szlovákia”

A záróközleményben, amely mindenekelőtt a nukleáris biztonságra, az élelmiszer-ellátás biztosítására és a hadifoglyok cseréjére összpontosít, az aláírók úgy fogalmaznak, hogy az ENSZ Alapokmánya, valamint „a területi épség és szuverenitás iránti tisztelet szolgálhat, illetve fog alapjául szolgálni egy átfogó, igazságos és tartós béke elérésének Ukrajnában”.

„Kiemelték azt is, hogy a békéhez minden érintett fél részvételére szükség van”

Mint az várható volt, áttörésre a svájci Luzern melletti Bürgenstockban június 15-16-án megrendezett újabb békecsúcson sem. Nem is nagyon lehet, hiszen ezúttal sem hívták meg a konferenciára Oroszországot. Így pedig sok értelme nincs a békéről tárgyalni. Az egy évvel ezelőtt Koppenhágában elindított folyamat célja, hogy az „globális Dél” államait megnyerje a 10 pontos ukrán béketerv, más néven a Zelenszkij formula támogatásának. Ennek a béketervnek része egyebek mellett az orosz csapatok kivonulása az 1991-es határokon kívülre, és az orosz jóvátételi kötelezettség is. A „globális Dél” országainak körében sokkal nagyobb a támogatottsága az azonnali tárgyalásokat és a harcok beszüntetését javasló kínai béketervnek.

Tisztában volt a találkozó előre látható sikertelenségével Volodimir Zelenszkij is, aki egyfajta kármentésként szűkített csomaggal érkezett Bürgenstockba. Az ukrán elnök, miután egy sor országba ellátogatva személyesen lobbizott az ukrán béketerv elfogadása érdekében, látva az elutasító fogadtatást, mindössze három kérdést – nukleáris biztonság, élelmiszerbiztonság, fogolycsere – tárgyalásra bocsájtva próbál közös álláspontot kialakítani.

„Zelenszkijnek ugyanis nem nagyon maradt más választása, mint a mini csomagot próbálja eladni, és ennek elfogadását hirdesse ki győzelemnek”

Az ukrán elnök gondjait csak növelte, hogy egy kampány rendezvény miatt nem volt ott Svájcban Joe Biden amerikai elnök sem, így az Egyesült Államokat Kamala Harris alelnök és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó képviselte. Ezek után legfeljebb szépségtapasz, hogy közel száz ország azért jelen volt, és közülük Franciaország államfői, Japán, Kanada, Németország és Olaszország pedig miniszterelnöki szinten képviseltette magát. Ott voltak az Európai Unió vezetői, Charles Michel az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen bizottsági elnök is. Ennek azonban legfeljebb szimbolikus jelentősége van, hiszen őket nem nagyon kell meggyőzni a Zelenszkij formuláról.

(A cikk eredetileg a Demokrata című hetilapban jelent meg, itt olvasható.)

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.

Hozzászólások kikapcsolva

  1. A Nyugat egy olyan zsákutcába manőverezte be magát, hogy onnan még kifarolni is szinte lehetetlen. Hogy tudná egy esetlegesen megvalósulni látszó béke esetén elfogadtatni a nyugati közvéleménnyel, hogy 1. Ukrajna már nem védi “egész Európa szabadságát és demokráciáját”, 2. Oroszország most akkor mégsem akarja megtámadni a NATOt, 3. Oroszországnak mégsincsenek olyan imperialista ambíciói, hogy bekebelezné fél Európát. Na meg azt is be kellene ismerni, hogy sem a fegyverek, sem a szankciók nem érték el a céljukat. Az eddigi nyugati, a Nyugat egzisztenciális fenyegetéséről szóló narrativákat nem lehet olyan egyszerűen feladni, hiszen akkor azonnal mindenki számára nyilvánvalóvá válna, hogy hazugságok voltak. Mindenesetre nem nagyon látom annak a lehetőségét, hogy a nyugati szerepvállalás bármelyik elemét, mozzanatát sikerként el lehetne adni. Lesz EUropának annyi gerince, hogy a békéért lemond a nyilvánosság előtt a “győzelemről” Oroszország felett?

  2. Gyalog galopp — Fekete lovag

    Hmmm… Miért is ez jut az ember eszébe?
    Pénzkidobás volt az oda s visszaút.

  3. Bekebelezni Európáááát? Azzal a sok üres és bánatos tekintetű, mihaszna kormosképűvel egyetemben?
    Ennyire talán még az oroszok sincsenek meghúzatva. Elég nekik a Kadirov &Co. is.

    Elnézést, csak némi cinizmussal hígítva lehet ezt az őrületet manapság elviselni.

KAPCSOLODÓ CIKKEK

LEGUTÓBBI CIKKEK

CÍMKÉK