„A mindennapi élet továbbra is nehéz”
Fotó:Karin Leukefeld
Ez a cikk podcastként is meghallgatható.
Podcast: Új ablakban lejátszás | Letöltés
Törökország – a pártalapító Abdullah Öcalan javaslata alapján – tárgyalásokat folytathat a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) lefegyverzéséről és feloszlatásáról. A kezdeményezést az Egyesült Államok és az Európai Unió államai, így Németország is támogatja. A javaslat és a tárgyalások közvetlen hatással lehetnek az északkelet-szíriai helyzetre. Ott a PKK által a szíriai háborúban kiképzett és vezetett fegyveres egységek biztosították az Egyesült Államok által vezetett Iszlám Állam elleni szövetség helyi bevetését. Cserébe a kurdok által vezetett Szíriai Demokratikus Erők (SDF) képesek voltak ellenőrizni az Eufrátesztől északra fekvő, erőforrásokban gazdag területeket.
„Hogy a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) kivonul-e a területről, és ha igen, hogyan, az még nem derült ki”
A szíriai háború során az Egyesült Államok többször is tárgyalt az északkelet-szíriai kurdok és az észak-iraki kurdok egyesüléséről, ami a szíriai háború során a nagyon különböző kurd szervezetek közötti nagyobb együttműködéshez vezetett. Hosszú távon azonban a kurd autonómia megerősítését egy megnövekedett területen nem valószínű, hogy Irak, Szíria, Törökország vagy Irán támogatná.
Németország támogatja a Kurdisztáni Munkáspárt lefegyverzését és feloszlatását, amint azt a kancellári hivatal és a berlini Szövetségi Külügyminisztérium is kijelentette.
„Az EU nevében Németország és Franciaország kulcsszerepet játszott abban, hogy a Szíriával szemben régóta fennálló egyoldalú gazdasági szankciókat legalább részben feloldották”
Mindkét ország 2011 óta elutasította a szankciók enyhítését, valamint a Bassár el-Aszad akkor hivatalban lévő szíriai kormányával folytatott párbeszédet. A szíriai emberi jogi szervezetek (külföldi) támogatásával Németország felkarolta a Szíríában elkövetett erőszakos bűncselekmények, kínzások üldözését. Egy Damaszkuszban tervezett konferenciát az „állami kínzások” témájában (Bassár al-Assad régi kormánya alatt) rövid időn belül, indoklás nélkül lemondtak.
„A nemzetközi joggal szembeszegülve az izraeli hadsereg a HTS damaszkuszi inváziója óta egyre jobban benyomul szíriai területre”
Egy hatalmas támadási hullámban – két nap alatt több mint 400 légicsapás – Izrael megsemmisítette a korábbi szíriai fegyveres erők összes katonai létesítményét. Néhány nappal ezelőtt az izraeli légierő ismét Damaszkusztól délre lévő célpontokat bombázott, és demilitarizált ütközőzónát követelt a dél-szíriai Qunaitra, Deraa és Sweida tartományok számára.
Valamennyi Arab-öböl menti állam, valamint Jordánia, Egyiptom és Törökország elítéli Izrael szíriai tevékenységét, és követeli az izraeli megszálló erők kivonását, valamint Szíria területi integritásának és szuverenitásának megőrzését. Katar rámutat, hogy az Egyesült Államok nem hajlandó feloldani a Szíria és a HTS ideiglenes kormánya elleni pénzügyi szankciókat. Ez megakadályozza, hogy Katar pénzügyi kötelezettséget vállaljon az országban. A katari emír, Tamim bin Hamid al Thani január végén Damaszkuszba látogatott, és pénzügyi támogatást ígért kifejezetten a szíriai közszolgálat alkalmazottainak és köztisztviselőinek.
„Üzletre kész”
A damaszkuszi HTS önjelölt ideiglenes kormánya többször is elítélte Izrael szíriai eljárását, és a megszálló erők kivonulását követeli. A HTS vezetése egyébként minden irányban „nyitott az üzletre”, és kilátásba helyezte a korábban állami tulajdonban lévő vállalatok privatizációját – mondta Al-Shibani ideiglenes külügyminiszter a davosi Világgazdasági Fórumon Tony Blair volt brit miniszterelnökkel folytatott megbeszéléseken.
Ghiath Diab, a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) által kinevezett ideiglenes olaj- és erőforrás-miniszter üdvözölte az Európai Unió külügyminisztereinek döntését (2025. február 24.), hogy – kezdetben korlátozott ideig – feloldják a szíriai energiaágazattal szembeni szankciókat. A döntés „pozitív lépés a nemzetgazdaság újjáépítése szempontjából” – áll a közleményben, amelynek részleteit az Al Watan című szíriai napilap közölte (2025. február 26.). Ez erősítené a stabilitást Szíriában, mivel „az energiaszektor a szíriai gazdaság egyik legfontosabb pillére”. Diab felszólította „a korábban az olajszektorban tevékenykedő vállalatokat, hogy térjenek vissza Szíriába, és szaktudásukkal és befektetéseikkel járuljanak hozzá ennek a fontos ágazatnak a fejlesztéséhez”.
„Az Európai Tanács már 2025. február 19-én úgy döntött, hogy felfüggeszti a szíriai helyzettel kapcsolatos büntetőintézkedések egy részét, hogy lehetővé tegye az országgal, annak lakosságával és vállalkozásaival való együttműködést az energia, a közlekedés és az újjáépítés, valamint a kapcsolódó pénzügyi és banki tevékenységek terén”
Az „Aszad-rezsim bukása” „a remény új korszakának kezdetét jelenti a szíriai nép számára” – áll a közleményben. „Minden szíriai, az országban és a diaszpórában élő” embernek lehetőséget kell kapnia arra, hogy „részt vegyen országa újjáépítésében”. Az EU az átmenet e pillanatában a szíriai nép mellett áll.
2011 tavaszán az EU egyoldalú szankciókkal blokkolta a szíriai olaj- és gázkitermelést és -exportot, hogy megbüntesse „a szíriai rezsimet”, amiért „erőszakot követ el saját népe ellen”. Ezt további büntetőintézkedések követték állami és magánvállalatok, kormánytagok és üzletemberek ellen, amelyeket évente meghosszabbítottak.
„Az EU által bevezetett büntető vagy korlátozó intézkedéseket kiegészítették az Egyesült Államok által bevezetett pénzügyi szankciók (Caesar Act), amelyek blokkolták a magán- és állami, valamint mindenfajta szíriai befektetést”
Az államok vagy államközösségek által bevezetett egyoldalú gazdasági büntető vagy korlátozó intézkedések (szankciók) a nemzetközi jog szerint jogellenesek. Az ilyen intézkedéseknek a lakosságra, a gazdasági lehetőségekre és egy ország fejlődésére gyakorolt súlyos következményei miatt csak az ENSZ Biztonsági Tanácsa jogosult ilyen típusú szankciókat bevezetni.
Legutóbb 2024. november 25-én – néhány nappal a damaszkuszi „rezsim bukása” előtt – az Európai Tanács a szíriai kormány három újonnan kinevezett miniszterét (kereskedelmi és fogyasztóvédelmi, olaj- és erőforrásügyi, valamint egy államminiszter) vette fel az uniós szankciós listára. Ezzel 318 személy és 86 vállalat került fel az EU szankciós listájára.
Damaszkuszban 2025. február 25-26-án „nemzeti párbeszédre” került sor. Az eseményt egy előkészítő bizottság szervezte, amelyet az önjelölt HTS ideiglenes kormánya bízott meg. A jelentések szerint mintegy 600 meghívott vett részt a törzsek, a vallás és a civil társadalom képviselői közül, és állítólag mintegy tízezren csatlakoztak az interneten keresztül. A politikai pártokat nem hívták meg a találkozóra. A fegyveres csoportokat, amelyek csak akkor akarják feladni a fegyvereiket, ha alkotmány, választások, parlament és szabadon választott új kormány lesz, szintén kizárták. A kizárás érintette az alavitákat, a kurdokat és a drúzokat, valamint a HTS szövetséghez tartozó egyes csoportokat.
„Ideiglenes elnöki kinevezését követően (2025. január 29.) Al-Sharaa betiltotta a parlamentet és a politikai pártokat, és felfüggesztette az alkotmányt. Azt mondta, hogy a következő választásokig öt év telik el. Az alkotmányt legkorábban három év múlva dolgoznák ki”
A találkozóra az elnöki palotában került sor, és azt a HTS által kinevezett ideiglenes elnök, Ahmed al-Sharaa nyitotta meg. Az előkészített zárónyilatkozat 18 pontot tartalmazott, amelyeknek az előkészítő bizottság szerint az intézmények állami reformjának alapjául kell szolgálniuk, és Szíria politikai életét, gazdaságát, védelmét és törvényeit érintik. Az izraeli csapatok kivonását is követelték.
A „párbeszédet” az izraeli légierő Damaszkusztól délre (Al Kisweh) és Deraa tartományban lévő célpontok ellen végrehajtott tömeges bombázások kísérték. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök 2025. február 23-án kijelentette, hogy Izrael nem fogja megengedni, hogy „a HTS erői, vagy az új szíriai hadsereg belépjen a Damaszkusztól délre fekvő területre”. Dél-Szíria teljes demilitarizálását követelte Qunaitra, Deraa és Suwaida tartományokban. Netanjahu óva intett a dél-szíriai „drúz közösség” elleni támadásoktól, és felajánlotta a drúzoknak, hogy a szíriai (Izrael által megszállt) Golán-fennsíkon dolgozhatnak.
„Israel Katz védelmi miniszter hozzátette, hogy az izraeli hadsereg a Hermon-hegy (Jbeil Sheikh) csúcsán marad, amely valójában Szíriához tartozik”
Ott maradnak az ENSZ által ellenőrzött ütközőzónában a szíriai Golán-fennsíkon és Dél-Szíriában határozatlan ideig, „hogy megvédjék lakosságunkat a fenyegetésektől“. Katz megerősítette, hogy Izrael két katonai bázist létesített a Hermon-hegyen (Jbeil Sheikh) és hetet az ENSZ ütközőzónájában. Izrael el fogja mélyíteni kapcsolatait „a régió baráti népcsoportjaival”, különösen a drúzokkal. Ugyanakkor keményen fog reagálni minden fenyegetésre.
Az ország lakossága körében mindenekelőtt bizonytalanság uralkodik. Az új uralkodók egy mobiltelefonon fogható Telegram-csatornán keresztül terjesztik a kiválasztott információkat. A „nemzeti párbeszédről“ vagy a nemzetközi megállapodásokról „kevés az információ” – mondja egy interjúalany. Bár tudta, hogy lesz „nemzeti párbeszéd”, nem hallott semmit a február 25-én az elnöki palotában tartott egynapos találkozóról. Azt beszélik, hogy az ország számos részén tüntetések voltak a megszállás és Izrael ellen, ez megnyugtató.
„A mindennapi élet továbbra is nehéz”
A szerző (damaszkuszi) beszélgetőpartnerei számos telefonbeszélgetésben számoltak be arról. Százezreket bocsátottak el, s ők munka és jövedelem nélkül maradtak. Voltak tiltakozások, de nincs megoldás. A nyugdíjasok nem vagy túl kevés pénzt kapnak. A bankok még mindig csak kis összegeket fizetnek ki, és a dollár szíriai fonthoz viszonyított árfolyama határozza meg az árakat. Szíriában azonban csak néhány embernek van dollár tartaléka. A kenyér és a szállítási költségek még mindig nagyon drágák, a többi piaci ár csökkenő tendenciával ingadozik. Pozitívum, hogy javult az áramellátás. A Deir Ez Zor-i olajmezőket átadták a HTS ideiglenes kormánynak, valószínűleg ez az oka annak, hogy az áramellátás lassan stabilizálódik ֪– mondja egy interjúpartner. Korábban csak egy-két órán keresztül volt áram az állami hálózatból, most viszont négy-öt órán keresztül. „Szerényebbek lettünk” – teszi hozzá.
Sokan a bürokratikus ügyekkel vannak elfoglalva. A lejárt személyi igazolványokat és tartózkodási engedélyeket három hónapja nem dolgozzák fel. Az ok továbbra is tisztázatlan. A havi fizetések 400-szorosára emelésének bejelentése „1001 éjszaka meséjének” bizonyult, mondja egy interjúalany. Neki is van egy kis cége, és hónapok óta nem kapott megrendeléseket. A legtöbb ismerőse munkanélküli. „Az emberek munkanélküliek, és nincs pénzük költeni, ez van” – teszi hozzá. „Várunk, hogy mi lesz.”
„A hétvégén kezdődő ramadán hónap már most drasztikus változásokat mutat a lakosság számára”
Eddig nem voltak erre vonatkozó állami előírások Szíriában – ahol számos különböző vallási közösség él. A vallási azt írja elő, hogy a muszlimok a böjti hónap alatt napkelte és napnyugta között nem ehetnek és nem ihatnak. Az éttermeknek és büféknek mostantól zárva kell maradniuk napközben. Nem világos, hogy a szállodákban szabad-e ételt felszolgálni, különösen mivel a betegek és az utazók mentesülnek a böjti kötelezettség alól.
„Arra a kérdésre, hogy vannak-e ismét rendőrök, a szerző informátora azt felelte, hogy „fekete maszkos férfiak” vannak az utcákon, többnyire négyfős csoportokban”
A belügyminisztériumhoz tartoznak – mondta. A volt rendőrök jelentkezhettek, ellenőrizték őket, és rövid kiképzést kaptak. A „fekete férfiak” nem rendőröknek, hanem „biztonsági erőknek” nevezték magukat. Nem ő az egyetlen, akit felháborít, hogy ezek az emberek maszkosak – számol be egy beszélgetőpartner. „Azt sem tudjuk, hogy kivel van dolgunk. Nem mutatják meg az arcukat”.
♦
Karin Leukefeld 1954-ben született, etnológiát, iszlám tanulmányokat és politológiát tanult, és könyvkereskedőnek tanult. 2000 óta szabadúszó tudósítóként dolgozik a Közel-Keletről.
(A cikk itt jelent meg németül: https://www.nachdenkseiten.de/?p=129667, köszönjük, hogy a szerző és a NachDenkSeiten a rendelkezésünkre bocsátották)
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater