A 20. születésnapját ünneplő Valdaj Klub tagjai 21. alkalommal találkoztak, hogy a világrend átalakulásról osszák meg a gondolataikat. Mint a globális helyzetet leíró szokásos tanulmány már címében is felveti, hogy a legfőbb kérdés, miként lehet stabil világrendet kialakítani. A jelentés megállapítja, hogy a világ a policentrikus berendezkedés felé halad, ám nem esik részekre, hanem megőrzi az egységét. Ezért aztán a kihívásokra is közösen kell keresni a megoldást.
„A Nyugat többé nem határozhatja meg, hogy merre haladjon a világ. Az úgynevezett globális többség, vagy globális Dél ezt a megközelítést már nem fogadja el. Beleszólást követel – nem kér – a világ ügyeinek intézésébe”
A konferencia – amelyen 50 ország képviseletében 140 szakértő, közéleti személyiség jelent meg a Valdaj Klub immár megszokott bázisán, Szocsi fölé emelkedő hegyekben, a Krasznaja poljanán lévő Poljana 1389 nevű hotelben – vállaltan azt igyekszik megmutatni, miként gondolkodik a világban zajló folyamatokról a „globális Dél”. S természetesen megmutatja azt is, hogy milyen megoldásokat kínál a az előttünk tornyosuló kihívásokra.
„Ennek megfelelően a konferencián is dominálnak a <globális Dél> képviselői. Ahogy a szervezők megjegyzik, éppúgy, ahogy az életben”
Ez az arány az ukrajnai háború kirobbanása után változott meg látványosan, és tűntek el nagyrészt a nyugati blokk képviselői. Ezt a folyamatot a világban zajló átalakulások mellett az is felgyorsította, hogy a nyugati világ elfordult Oroszországtól. Stratégiai vereséget akar mérni rá, közben pedig mintha csak lemásolná azt, ahogy egykor a Szovjetunió viszonyult az „imperialista világhoz”, és még arra sem kíváncsi, hogy miként gondolkodik a démonizált ellenség. Sőt, egyes országokban még azt is megtiltják, hogy bárki is kíváncsi legyen erre. S nem csupán úgy, hogy szovjet módon blokkolják az orosz médiát, de még az elemzőknek is félniük kell, ha beteszik a lábukat Oroszországba.
„Ezt a világ nem nyugati felét lenéző, a valósággal szembe menő, az erőviszonyok megváltozásáról tudomást venni nem akaró mentalitást Oroszország nem fogadja el, és e tekintetben teljes erővel kiáll mellette az úgynevezett globális Dél is”
Ahogy a konferencián felszólalók sorra hangsúlyozták, a nyugati fejlődési modell kifulladt, a Nyugat tekintélye elolvadt, morális fölényének már nincs alapja, képtelen új eszmét ajánlani a világnak. A világ nem nyugati felét kirabló neokolonializmusnak vége, Senki nem élhet vissza az erejével, nem használhatja fegyverként a gazdaságot, a pénzügyi rendszert, nem nacionalizálhatja a hegemónia fenntartása érdekében a nemzetközi intézményeket.
Veszélyes ponthoz érkezett a világ, és higgadt megközelítésre van szükség a jelenleginél is nagyobb baj elkerüléséhez. Az új erőegyensúly lassan alakul ki, addig pedig fennmarad a feszültség, és elkerülhetetlenek a háborúk.
„A nem nyugati világ érzi az erejét, és egyre magabiztosabb”
Ahogy az egyik maláj szakértő fogalmazott, a globális többség érdekeit nem lehet az asztal alá söpörni. Meg kell végre érteni, hogy ez nem a kisebbség, hanem a többség, amelynek az értékei semmivel sem rosszabbak, mint a nyugatiak. Az elemző a „globális Dél” hangulatát megjelenítve öntudatosan kijelentette, hogy a világnak ez a része a saját kezébe veszi a sorsát, és kikéri magának, hogy „harmadik világnak”, fejlődőknek” nevezzék. Mint aláhúzta, ez egyáltalán nem nyugatellenesség, a világ többsége egyszerűen több tiszteletet kér magának.
„Ez a világ szakít az európai tradíciókon alapuló, az amerikai érdekeket követő világrenddel, a régi sztereotípiákkal, hiszen ez a berendezkedés annyira nem működik, hogy a saját problémáit sem képes megoldani. A nem nyugati világ nem mást, mint igazságos, demokratikus világrendet akar”
Emellett a felszólalók folyamatosan hangsúlyozzák, hogy új erőegyensúly megteremtésére, kiszámítható világrendre van szükség. Szakítani kell a blokk mentalitással, a neoliberalizmussal, a a neokolonializmussal, a világ többségét lenéző, kizsákmányoló mentalitással. Minderre azért, hogy együtt tudjanak szembenézni a globális kihívásokkal. Mert amennyiben ez nem sikerül, az komoly következményekkel járhat.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater