Posta Ákos István írása a #moszkvater.com számára
– Mi motiválta az újabb művészeti fesztivál megalapítását, és milyenek voltak az első évek, még Belaruszban?
– Platformot akartunk teremteni arra, hogy lehetőségünk legyen bemutatni a művészetünket a helyi közönségnek, és nemzetközi művészekkel is kapcsolatba lépjünk.
– A belarusz állami kultúrpolitika, illetve a minszki önkormányzat támogatta az esemény megszervezését?
– A Kulturális Minisztérium nem támogatott minket, de volt olyan állami intézmény, egy múzeum, amellyel együttműködtünk.
.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }– Mennyire integrálódott a fesztivál a belarusz művészeti életbe? Volt más, akár belföldi, akár külföldi kulturális intézményekkel együttműködés?
– Ahogyan az előbb említettem, egy állami múzeum volt, amellyel együttműködtünk, az Azgur Múzeum. Emellett ugyanakkor számtalan magánkézben lévő intézménnyel is összedolgoztunk, amelyek közül több azóta már meg is szűnt. (Korpusz Művészeti Központ, OK16, Lo-fi Social Club)
– Hol van a fesztivál bázisa azóta, hogy száműzetésbe kellett vonulni?
– Hivatalosan soha nem lettünk a hatóságok által száműzve az országból, a jelenlegi politikai helyzetben azonban ellehetetlenült a működésünk. Az adminisztratív bázisunk Csehországban van, ahol bejegyzett egyesületként működünk. Fizikailag azonban nincs sehol bázisunk. Tavaly Brüsszelben rendeztük meg a fesztivált, míg az idén Stuttgartban. A következő alkalom egy másik helyszínre kerülhet, de éppen gondolkozunk a Performenszk koncepciójának átalakításán is.
.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }
– Milyen a belarusz művészeti szcéna helyzete? Sok művésznek kellett elhagynia az országot? Sok művész maradt? Vannak olyan művészek, akik élvezik az állami kulturális politikai szervek támogatását?
– A jelenlegi helyzetről nem tudok beszámolni, mivel hét éve elhagytam az országot, és mára már szinte minden barátom is így tett. De azoktól, akik a Performenszk idei programjába újonnan kapcsolódtak be, tudom, hogy egyre kevesebb embernek van meg a lehetősége, hogy kulturális programot szervezzen. Ez a tevékenység ugyanis engedélyköteles. Régebben, ha egy rendezvény teljesen ingyenesen látogatható volt, nem kellett hozzá engedély, most már azonban mindenhez kell és csak mintegy 58 olyan személy van az országban, aki rendelkezik ilyen állami engedéllyel. Ez természetesen nincs listázva sehol, hivatalosan nincs publikálva, de a szakmai körökben terjedő pletyka. Megjegyzem, hogy magamat soha nem definiálnám a belarusz művészeti élet reprezentánsának, mert szerintem nem a földrajzi, geopolitikai paraméter a meghatározója a művészetnek. A fesztiválnak is csak az egyik eleme az, hogy a belarusz művészetet képviseli, ami a jelenlegi helyzetben felértékelődött. De sokkal inkább tekintendő egy olyan platformnak, ahol földrajzi behatárolástól függetlenül ismerkedhetnek egymással kortárs művészek.
/* <![CDATA[ *//*! This file is auto-generated */!function(d,l){"use strict";l.querySelector&&d.addEventListener&&"undefined"!=typeof URL&&(d.wp=d.wp||{},d.wp.receiveEmbedMessage||(d.wp.receiveEmbedMessage=function(e){var t=e.data;if((t||t.secret||t.message||t.value)&&!/[^a-zA-Z0-9]/.test(t.secret)){for(var s,r,n,a=l.querySelectorAll('iframe[data-secret="'+t.secret+'"]'),o=l.querySelectorAll('blockquote[data-secret="'+t.secret+'"]'),c=new RegExp("^https?:$","i"),i=0;i<o.length;i++)o[i].style.display="none";for(i=0;i<a.length;i++)s=a[i],e.source===s.contentWindow&&(s.removeAttribute("style"),"height"===t.message?(1e3<(r=parseInt(t.value,10))?r=1e3:~~r<200&&(r=200),s.height=r):"link"===t.message&&(r=new URL(s.getAttribute("src")),n=new URL(t.value),c.test(n.protocol))&&n.host===r.host&&l.activeElement===s&&(d.top.location.href=t.value))}},d.addEventListener("message",d.wp.receiveEmbedMessage,!1),l.addEventListener("DOMContentLoaded",function(){for(var e,t,s=l.querySelectorAll("iframe.wp-embedded-content"),r=0;r<s.length;r++)(t=(e=s[r]).getAttribute("data-secret"))||(t=Math.random().toString(36).substring(2,12),e.src+="#?secret="+t,e.setAttribute("data-secret",t)),e.contentWindow.postMessage({message:"ready",secret:t},"*")},!1)))}(window,document);/* ]]> */
– Kurátorként hogyan válogatta, hogy kik lépjenek fel a fesztiválon?
– A programot együttműködve dolgoztuk ki. A helyszínen működő Platform B feladata volt az élő előadások válogatása, amihez egy bizottságot hoztak létre. Én a partner intézményekkel való együttműködésre fókuszáltam, így a „Musik der Jahrhunderte”-vel való partnerségre. Ők kortárs zenével, hangművészettel foglalkoznak. Többféle aspektusból mutatják be a kortárs zenét, az underground zenét. Így ez egy interdiszciplináris projekt lett.
– Mik a tervei a jövőre?
– A fesztivál kapcsán? Hmmm… ez igen érdekes kérdés, mivel most éppen azt a helyzetet tapasztaljuk meg, hogy egyre inkább világossá válik, hogy a közönségnek szóló fesztivál nem biztos, hogy a legjobb forma a jelenlegi helyzetben. Ezért azon gondolkozunk, hogy inkább más formát öltsön a Performensk projekt. Jelenleg ugye három napot töltöttek együtt a művészek Stuttgartban, ami jó volt, hogy párbeszédet kezdeményezzünk egymással a közönségnek szóló programok mellett. Ugyanakkor hatékonyabb lenne elmozdulni egy szimpózium, vagy artist in residency program felé, hogy hosszabb időt tölthessünk egymással.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater
Matyi Ákos says:
Köszönjük!
Ritka érdekes írás !