„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

Az orosz Tyihanovszkaja

2024. márc. 10.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

Még ki sem hűlt Alekszej Navalnij teste, a Nyugat már megkezdte az utód felépítését. Úgy tűnik, erre a szerepre az özvegyet, Julija Navalnaját szemelték ki, aki a gyász helyett azonnal fel is vette a zászlót, és beleállt a szerepbe. De lehet-e Navalnajából az új Navalnij?

„Navalnajának több csapdát is el kell kerülnie ahhoz, hogy férje nyomdokaiba léphessen. Ki kell például lépnie Navalnij árnyékából” #moszkvater

„Navalnajának több csapdát is el kell kerülnie ahhoz, hogy férje nyomdokaiba léphessen. Ki kell például lépnie Navalnij árnyékából”
Fotó:EUROPRESS/FREDERICK FLORIN/AFP

Néhány órával Alekszej Navalnij halála után az özvegy már a müncheni biztonságipolitikai fórumon mondott nagy beszédet, amelyben bejelentette, hogy folytatja férje harcát az igazságosabb, demokratikusabb Oroszországért. „Alekszej meggyilkolásával Vlagyimir Putyin félig engem is megölt, elvette a szívem és a lelkem felét. De a másik felem még megvan, és azt súgja, hogy nincs jogom feladni a harcot” – fogalmazott a 47 éves özvegy.

„Ezzel a fellépéssel Julija Navalnaja egyértelműen bejelentkezett az a rendszeren kívüli orosz ellenzék vezérének szerepére, majd erre néhány nap múlva Joe Biden amerikai elnök is áldását adta, amikor fogadta a jelenleg a gimnazista Zahar fiával Németországban élő Navalnaját, és a Stanford Egyetemen tanuló lányát, Dasát”

Hogy tényleg lesz-e Julija Navalnajából az orosz ellenzék új arca, az még a jövő zenéje. Mint látjuk, a Nyugat már mögé állt, de ez még messze nem minden. Az angolul és németül is beszélő, ismerői szerint visszahúzódó Navalnaja szilárd támaszt nyújtott a férjének, kezelte a blogját, tanácsokat adott. Nem teljesen ismeretlen tehát számára a terep, de még ez sem jelent semmit.

„Navalnajának több csapdát is el kell kerülnie ahhoz, hogy férje nyomdokaiba léphessen. Ki kell például lépnie Navalnij árnyékából”

Persze, még az sem egyértelmű, hogy ki kell lépnie. Navalnij özvegyeként demonstrálhatja, hogy folytatja a férje által megkezdett harcot, csak akkor mindig hozzá fogják mérni. Jobbnak tűnik tehát, ha saját politikai karaktert épít.

De nem egyszerű a helyzet a „nyugatossággal” sem. Értjük, hogy a Nyugat támogatása nélkül nehéz Putyin ellenzékének élére állni, még ha ez adná az egyetlen igazi esélyt is a sikerre. Mert a nyugatosság manapság az orosz társadalom többségének a szemében jelenleg egyenlő az árulással. Olyannyira, hogy még orosz liberális körökben sem okvetlenül pozitív ennek a csengése. Sokan ugyanis azt vetik a Nyugat szemére, hogy a háborúig „vitte el” Putyint.

„S akkor még nem beszéltünk arról, hogy a rendszeren kívüli ellenzéknek csak akkor lesz esélye labdába rúgni, ha Oroszország stratégiai vereséget szenved. Ennek most minimális az esélye, de ha ez be is következne, akkor ezt az orosz társadalom aligha bocsájtaná meg a Nyugat bábjainak”

Navalnaját már most sokan hasonlítják a belarusz ellenzék emigrációba szorult arcához, Szvetlana Tyihanovszkajához. Azonban ez is csapda helyzet, hiszen Lukasenko egykori kihívóját ugyan nagy becsben tartják a nyugati elitek, ám nem igazán sikerült befolyásos figurává válnia. Fogadják a nyugati körökben, futtatja a sajtó, ám otthon elfelejtették, mint az orosz Mihail Hodorkovszkijt.

„Ez a veszély fenyegeti Julija Navalnaját is”

Ebből is látszik, hogy Navalnij özvegye nincs egyszerű helyzetben. Ahhoz, hogy egyáltalán legyen esélye arra, hogy az orosz ellenzék vezérévé váljon, saját politikai stílust, imázst kell felépítenie. Emellett olyan csapatot kell maga köré vennie, amely nem visszataszító az oroszok számára. Nem könnyű feladat.

„Hogy mennyire nem, azt mutatja az elmúlt napokban egy a Fehér Házba szóló meghívó kapcsán kirobbant botrány is”

Joe Biden Navalnij özvegyét és Zelenszkij feleségét is meghívta az évértékelőjére. Jól mutatott volna a First Lady, Jill Biden két oldalán Putyin két elkötelezett ellensége. Zelenszkij felesége azonban nem akart együtt mutatkozni Navalnij özvegyével. Kijevben ugyanis nem felejtették el, hogy az orosz ellenzéki politikus még a börtönből is ukrán fülek számára meglehetősen keményen nyilatkozott a Krím státusáról. No meg könnyen lehet, hogy Zelenszkijék már előre tekintenek, és az sem mutatna túl jól a jövendő elnök szemében, ha Olena Zelenszka Joe Biden elkötelezett támogatójaként mutatkozna. Így aztán Kijevből a sűrű programra hivatkozva mondták le a washingtoni meghívást, míg Navalnaja indoklás nélkül maradt távol. Nem kizárt, hogy így akarta megkönnyíteni ukrán harcostársának a vizitjét.

„Ez a történet elgondolkoztathatná az antiszemita nacionalistaként induló, és igazán liberálissá soha nem vált Navalnijt sajátjukként elsirató európai liberálisokat is, ha a ruszofóbia és a Putyin iránti gyűlölet nem homályosítaná el a gondolkodásukat”

Arról már nem is beszélve, hogy Kelet-Európa bonyolultabb annál, mint hogy egy kalap alá lehessen venni Putyin két ellenségét, Zelenszkijt és Navalnijt. Az európai fősodor számára azonban ez sem jelent gondot. Annál inkább az ukránok számára, akik az orosz ellenzék egykori vezérében nem Putyin szabadságért és demokráciáért kiálló bírálóját látják, hanem az orosz nacionalistát, imperialistát. Az ő szemükben Navalnij azt az orosz gondolkodást testesíti meg, amelyben nincs helye a független és szabad Ukrajnának. Így persze nincs igazuk, de az tény, hogy Zelenszkij és Navalnij igazából csak a Putyin gyűlöletétől elvakítottak világában fér meg egymás mellett.

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.

Hozzászólások kikapcsolva

  1. …”de az tény, hogy Zelenszkij és Navalnij igazából csak a Putyin gyűlöletétől elvakítottak világában fér meg egymás mellett.”

    Ezek affele nyugati optikai csalodasok, mert ket izig-verig ultranacionalista es rasszista tenyleg nem illik bele igazan az aktualis woke portfolioba. Erdekes modon meg Prigozsinnak is került aztan sok szimpatizansa a nyugati mediaban, ahogy szembefordult(?) Putyinnal. Az ellensegem ellensege a baratom… ez haziasszonyi hasznalatra eleg is eletbölcsessegnek, de mint külpolitikai vezerelv…?

  2. A gyászoló özvegyet illetően csak remélni tudom, főleg az ő érdekében, hogy nem Washingtonon, Brüsszelen és
    Berlinen át akar majd Moszkvába visszajutni. Az ilyen vargabetűket sehol a világon, semelyik patrióta országban
    nem nézik jó szemmel. Ha a férjének volt szellemi hagyatéka, ha van a férfi halálának politikai tanulsága akkor az
    az, hogy a hölgynek ezek után nem célszerű hazatérnie és brüsszeli csipkébe öltözve ott felállni egy előkészített
    whiskys hordóra.

    Ha a feleségem kizár a lakásból mert visszaesően sokat italozok akkor nem a szomszéddal fogom magam végül
    is hazavitetni mert így biztosan nem garantált a siker és így aztán végleg útilaput kötnek a talpamra. Kevésbé
    cizelláltan fogalmazva: Mégis mit gondol ez a buta tyúk? Dollárokkal és eurókkal kitömött zsebekkel majd otthon
    tárt karokkal fogják várni leszállva a berlini gyorsról? Mint Lenint? Jelcin után? Csak a nemzetközi nőnap gátol meg,
    hogy még lényegre törőbben fogalmazzak.

    Köszönöm a türelmet.

  3. Belegondolva Navanij özvegyének helyzetébe nincsen abban a helyzetben, hogy “Ahhoz, hogy egyáltalán legyen esélye arra, hogy az orosz ellenzék vezérévé váljon, saját politikai stílust, imázst kell felépítenie.” kívánalmának megfeleljen. Vélhetőleg ő is tudja, nem fog próbálkozni politikai pályával.

KAPCSOLODÓ CIKKEK

LEGUTÓBBI CIKKEK

CÍMKÉK