Ijjas Anna írása a #moszkvater.com számára
Donald Tusk miniszterelnök országos mezőgazdasági csúcstalálkozót hívott össze Varsóba – jelentette az IAR, a Polskie Radio hírszolgálata. A különböző érdekcsoportok összejövetelének célja az volt, hogy megvitassák az ágazat égető gondjait, beleértve az Ukrajnával folytatott kereskedelem hatását a helyi piacra. Megoldás nem született.
Ukrajna biztonsági fenyegetésnek tekinti a lengyel gazdák blokádját a két ország határán – jelentette ki Olekszandr Kubrakov ukrán infrastrukturális miniszter, miniszterelnök-helyettes, Facebook bejegyzésében. Az ujszo.com szlovák hírportál szerint hat ellenőrzőpont van lezárva a határ lengyel oldalán. „A legkritikusabb a helyzet a Dorohusk-Jahodin ellenőrző pontnál, ahol teljesen leállt a kamionforgalom” – Szerhij Detrcsak, infrastrukturális miniszter-helyettes szerint. Michał Derus, a kelet-lengyelországi Lublinban működő adóhatósági kamara szóvivője szerint a dorohuski határátkelőnél jelenleg mintegy 600 teherautó várakozik. Az átjutás mintegy 232 óra lehet. „Lengyelországba Ukrajnából nem érkeztek teherautók. Ezért azt kell feltételeznünk, hogy ez egy teljes blokád” – tette hozzá.
Lengyel politikusok felszólították az EU mezőgazdasági biztosát, Janusz Wojciechowskit, akit annak idején a Jog és Igazságosság (PiS) párt jelölt erre a posztra, hogy mondjon le – jelentette az agrarszektor.hu szakportál. Közben a lengyel gazdák megszállták a lengyel-ukrán határátkelőket és megbénították a közlekedést. A gazdák ugyanis dühösek a szomszédos Ukrajnából származó olcsó élelmiszer-import hatása, valamint kormányuk „passzivitása” miatt. Wladysław Kosiniak-Kamysz miniszterelnök-helyettes szerint Wojciechowsinak sikerült egyesítenie az összes európai és lengyel gazdát. Lengyelországban mintegy 100 földműves és 50 gépkocsi zárta el a Medyka határátkelő megközelítését, akadályozva a forgalmat minden jármű számára – közölte Andrij Demcsenko, az ukrán határszolgálat szóvivője, az Ukrajinska Pravda online újságnak nyilatkozva.
Az Ukrajnából importált élelmiszerekre vonatkozó lengyel álláspont szilárd, és ebben a kérdésben nem lesznek engedmények, jelentette ki Michał Kołodziejczak mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszterhelyettes, az AgroUnia baloldali mezőgazdasági politikai mozgalom vezetője, a Radio Zet internetes magánrádiónak nyilatkozva. „Lengyelország vámokat kell, hogy kivessen az Ukrajnából érkező árukra. (…) Az EU ma egészen más politikát folytat és ez lehetetlen” – mondta, példaként felsorolva az almakoncentrátumot, gyümölcsitalokat, tojást, baromfit, cukrot és zöldségféleségeket, amelyek szerinte a jövőben nem érkezhetnek vámmentesen Lengyelországba.
Ursula von der Leyen ígéretének megfelelően döntött az Európai Bizottság (EB) a Lengyelországnak járó 137 milliárd euró értékű uniós támogatásnak a kérdésében. A bizottság elnöke arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy az EB pozitívan értékeli a Tusk-kormánynak a jogállamiság helyreállítására vonatkozó ígéretét és már áprilisban megkezdik a Varsónak járó pénzek folyósítását – jelentette a The Warsaw Voice multimédia platform. A várakozások szerint a Nemzeti Helyreállítási Terv (KPO) első részleteként 6,3 milliárd eurót már tavasszal átutalhatnak Lengyelországnak. A Nemzeti Helyreállítási Terv (KPO) megvalósításához az unió 25,3 milliárd euró vissza nem térítendő támogatást nyújt és 34,5 milliárd eurós kedvezményes kölcsön lehívását teszi lehetővé. Az áprilisra várható összegen túl a Tusk-kormány idén még három kifizetési kérelmet tervez benyújtani, és összesen 23 milliárd eurót szeretnének 2024-ben kézhez kapni.
A gazdaság éves növekedése 2023-ban mindössze 0,2 százalék volt, szemben a korábban előre jelzett 0,5 százalékkal, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (GUS) jelentését ismertetve a The Warsaw Voice multimédia platform. (2022-ben a növekedés 5,3 százalékos volt.) A lengyel gazdaság tehát tavaly gyakorlatilag stagnált, ami nem nagy meglepetés, derült ki a Parkiet című napilap által december végén készült, közgazdászok körében végzett felmérésből. Leszámítva a Covid-járvány okozta gazdasági visszaesést 2020-ban, a tavalyi minimális növekedés a legkisebb az 1990-es évek eleje óta, amikor a szabad piacgazdaságra átállás sokkjával kellett megküzdeni – írta a Notes from Poland lengyel híreket szemléző portál kommentárja. A közgazdászok a tavalyi év teljesítményét elemezve a gazdaság lelassulásának okát elsősorban az infláció következtében visszaesett háztartási kiadásokkal magyarázzák.
A fogyasztói hangulat januárhoz képest érdemben nem változott a Központi Statisztikai Hivatal (GUS) jelentése szerint, amelyet a Polskie Radio ismertetett. A lakosság romló kilátásokkal számol az Ukrajna elleni orosz háborúnak a háztartások gazdasági helyzetére gyakorolt hatásait illetően. A személyi fogyasztás trendjét kimutató fogyasztói bizalmi index változatlanul negatív tartományban maradt, mínusz 12,6 ponttal. Ugyanakkor a vásárlóerő alakulására vonatkozó kérdésre pozitívabb választ adtak a felmérésben részt vevők, mint januárban.
A munkanélküliség januárban 5,4 százalékra nőtt, a decemberi 5,1 százalékról, jelentette az IAR, a Polskie Radio hírszolgálata, a Központi Statisztikai Hivatal (GUS) közleményét ismertetve. A januári adat összhangban van az előrejelzésekkel. Az év első hónapjának végén 837170 munkanélkülit tartottak nyilván, szemben a decemberi 788200-zal. A vállalatoknál foglalkoztatottak aránya éves szinten 0,2 százalékkal csökkent.
A kiskereskedelmi forgalom januárban, változatlan áron, 3,0 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál, ugyanakkor 19,5 százalékkal elmaradt a tavaly év végi, decemberi forgalomtól, közölte a PAP hírügynökség, a Központi Statisztikai Hivatal (GUS) jelentését ismertetve. A jármű értékesítés 22 százalékkal megugrott és az üzemanyag forgalom is 13,1 százalékkal nőtt egy év alatt. Az élelmiszer, ital és dohányáru eladás viszont 0,6 százalékkal csökkent. 16,8 százalékkal visszaesett a bútor, háztartási készülék és szórakoztató elektronikai termék forgalom.
A lengyel kivitel értéke 2023-ban 351 milliárd eurót tett ki, 1,4 százalékkal volt több, mint 2022-ben. Ugyanakkor a behozatal 7,0 százalékkal visszaesett és 340,5 milliárd euró volt. Ennek eredményeként a múlt évben a külkereskedelmi mérleg 10,5 milliárd euró többletet mutat, szemben az egy évvel korábbi 20 milliárd eurós deficittel – olvasható a The Warsaw Voice multimédia platform összeállításában, amely a Központi Statisztikai Hivatal (GUS) jelentését ismertette. Az EU-ba irányuló export 0,1 százalékkal ugyan mérséklődött, de így is 262,2 milliárd euróra rúgott. Németország maradt Lengyelország legfőbb exportpiaca, ahova a teljes kivitel 27,9 százaléka irányult (98,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,7 százalékos növekedés 2022-höz képest). Csehország a lengyel kivitel második felvevőpiaca, 22 milliárd euró értékkel, ami azonban tavaly 3,9 százalékkal kevesebb volt, mint egy évvel korábban. Viszont jelentősen, 8,4 százalékkal nőtt a harmadik piacra, Franciaországba irányuló lengyel export, melynek értéke tavaly 21,5 milliárd euró volt. Árucsoportok szerint a legnagyobb növekedést az ital és dohányáru kivitel mutatta, 17,9 százalékos megugrással, melyet a gépek és közlekedési eszközök követtek, 5,7 százalékkal, továbbá az élelmiszerek és élőállatok, 4,7 százalékkal.
A GDP 2023 negyedik negyedévében, szezonálisan kiigazítva 1,7 százalékkal volt nagyobb az előző év azonos időszakában regisztráltnál, jelentette a PAP hírügynökség, a Központi Statisztikai Hivatal közleményét ismertetve. A tavalyi harmadik negyedévben a növekedés 0,3 százalékos volt.
Januárban az éves fogyasztói áremelkedés 3,9 százalékra, 2021 márciusa óta a legalacsonyabb szintre csökkent a decemberi 6,2 százalékról, a Központi Statisztikai Hivatal (GUS) előzetes adatai szerint, amelyeket a Rzeczpospolita című napilap ismertetett. Elemzők korábban 4,1 százalékos éves inflációra számítottak januárra. Látványos az élelmiszerinfláció lassulása: éves összevetésben az élelmiszerek és alkoholmentes italok árnövekedése a decemberi 6,0 százalékról 4,9 százalékra mérséklődött januárban, miközben az üzemanyagárak gyorsuló ütemben csökkentek.
Radosław Sikorski külügyminiszter a CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta: Lengyelország arra törekszik, hogy védelemre „a GDP közel négy százalékát” költse. Hozzátette, ha Vlagyimir Putyin „valóban fenyeget bennünket”, Lengyelország „megkétszerezi” védelmi kiadásait (…) „mert nem leszünk újra orosz gyarmat”.
Donald Tusk miniszterelnök kormánya eláll a Németországtól követelt második világháborús jóvátételektől, ehelyett a kárpótlás más formájára törekszik, például történelmi épületek helyreállítására vagy kölcsönös védelmi beruházásokra – jelentette be Radosław Sikorski külügyminiszter. A hírrel kapcsolatban az Euronews, Európa vezető hírcsatornája emlékeztetett: az előző, tavaly decemberben hatalmát vesztett konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt által vezetett kormány 2022-ben diplomáciai jegyzéket küldött Berlinbe, amelyben 1300 milliárd eurós második világháborús jóvátételt kért. Tusk balközép koalíciója azonban jogi kérdésekre hivatkozva már nem kívánja ezt az irányvonalat követni – írta az Euractiv, brüsszeli székhelyű európai hírportál.
Varsót minősítette Kelet-Közép-Európa vezető városának a 330 európai város egybevetésének alapján készült rangsorában a The Financial Times „European Cities & Regions of the Future” című nemzetközi elemzése. Csak London, Amszterdam és Dublin előzte meg Varsót, amely maga mögé utasította Párizst, Berlint és például Barcelonát. A „vállalkozásbarát” környezet tekintetében pedig Varsó London után a második európai város az elemzés szerint, amelyet a The Warsaw Voice multimédia platform ismertetett. Az értékelés a városokat gazdasági, pénzügyi és üzleti erejük alapján rangsorolja.
Több mint 150 országot képviselnek a lengyelországi külföldi munkavállalók. 997 ezer külföldi dolgozott Lengyelországban 2023 júliusában, amikor a Központi Statisztikai Hivatal (GUS) legutolsó elemzése készült. A Rzeczpospolita című napilap által ismertetett kimutatás szerint tavaly nyáron egynegyeddel több külföldi dolgozott az országban, mint 2022 elején. A jelentés szerint a külföldiek a munkavállalók 6,5 százalékát adják, azonban a tényleges számuk és arányuk ennél is több, mivel a nyári mezőgazdasági idénymunkásokra nem terjed ki a GUS adatszolgáltatása. A külföldiek közül legtöbb az ukrán (690800). Ez a külföldi munkavállalók 69 százaléka. Nő az aránya a fehéroroszoknak (11,3 százalék), a georgiaiaknak, indiaiaknak, moldovaiaknak és oroszoknak (ez utóbbiak aránya 7 százalék). Az OTTO Work Force Central Europe munkaközvetítő ügynökség friss felmérése szerint a Lengyelországban ideiglenesen dolgozó ukránoknak mindössze 16 százaléka tervezi, hogy más országba megy tovább. Azonban a háború végéig Lengyelországban akar maradni az ukránok 59 százaléka, és arányuk egyre nő.
A poznani Herbapol, Lengyelország egyik legrégebbi cége, melynek története a 19. századig nyúlik vissza, fokozatosan bevezeti a négynapos munkahetet, szabaddá téve a fizetett pénteket – írta a Notes from Poland, lengyel híreket szemléző portál. A 400 dolgozót foglalkoztató cég növényi gyógyszereket, ételkiegészítőket és kozmetikumokat gyárt. A közösségi médiában megjelentetett közleményben a Herbapol hangsúlyozza: „A munka és az élet egyensúlya nemcsak üres szó vállalatunknál”.
A Legfelsőbb Számvevőszék auditálásának záró következtetése szerint az Orlen legalább 5 milliárd złotyval kevesebbhez jutott a Lotos csoport vagyonának alulértékelése következtében – közölte a sajtóval Marian Banas, a Legfelsőbb Számvevőszék elnöke. Az évszázad üzletének minősített Orlen-Lotos egyesülés felülvizsgálata során fény derült a Covid-járvány idején folytatott beszerzésekkel kapcsolatos rossz gazdálkodásra, amit valószínűleg jelentenek az ügyészségnek – irta a The Warsaw Voice multimédia platform Banas kijelentésére hivatkozva.
A lengyel államvasúti holding (PKP) leányvállalata, a PKP Intercity szerződést kötött a Newag, szintén lengyel vonatgyártó céggel 63 nagysebességű motorvonat szállítására, 2,3 milliárd złoty értékben – jelentette a PAP hírügynökség. A PKP opcióval rendelkezik további 32 motorvonat vásárlására is, ami az üzlet összértékét 3,5 milliárd złotyra növeli – közölte a stockwatch.pl pénzügyi portál. A 200 kilométeres sebességgel közlekedő motorvonatok beszerzése a PKP eddigi legnagyobb üzlete.
Az Európai Unióban több száz klaszter működik, amelyek összehozzák egy adott iparág szereplőit (vállalkozókat, egyetemeket, kutatási-fejlesztési központokat, beszállítókat, szolgáltatókat). Az Euronews, Európa vezető hírcsatornája Business Planet sorozatában a sziléziai repülési klasztert mutatta be. Ez Délnyugat-Lengyelországnak az a része, amely egykor a feketeszén bányászattól függött. Ma egy repülőgépipari klaszter található ott, amely a régió vitorlázó repülőgép-iparából nőtt ki, és ma már 120 vállalatnak ad otthont. Közülük az egyik legkorszerűbb technikát és technológiát alkalmazó és fejlesztő cég a KP Labs űrtechnológiai vállalat, amely nemrég indította útjára első műholdját. A KP Labs tavaly Elon Musk SpaceX Falcon 9 típusú űrhajóján juttatta a világűrbe az Intuition 1 nevű nanoszatellitet és egy Leopard elnevezésű adatfeldolgozó egységet.
2023 utolsó hetében a PGZ lengyel hadiipari csoport a Nemzetvédelmi Minisztérium Hadi Felszerelési Ügynökségével szerződést kötött 300 ezer 155 mm-es tüzérségi lövedék gyártására. A 2024-2029 közötti időszakra vonatkozó szerződés értéke 11 milliárd złoty – írta a The Warsaw Voice multimédia platform.
Január elsejével életbe lépett a gyermeknevelési állami támogatási törvény, amely a gyermekenként eddig havonta utalt 500 złotyt 800 złotyra emeli. Az új kormánykoalíció közleményben jelentette be a választási kampányban ígért emelést. „Semmit sem veszünk el abból, amit megígértünk” – idézett a közleményből a The Warsaw Voice multimédia platform. A „Család 800+” néven ismert, emelt szintű támogatási program juttatásából minden gyermek a nagykorúságáig részesül.
Forrás: www.gov.pl
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater