Hannes Hofbauer írása a #moszkvater.com számára
A 2024. december 6-8-i hétvége az államcsínyek nevében fog bekerülni a történelemkönyvekbe. Kettő is volt belőle. December 6-án, pénteken délután 3 órakor a román alkotmánybíróság megszakította az elnökválasztás második fordulóját, amely a külföldön élő románok számára már megkezdődött az ország nagykövetségein. A bíróság ugyanakkor megsemmisítette a szavazás első fordulóját, amelyben a jobboldali nacionalista, NATO-kritikus Calin Georgescu nyert egy karizma nélküli liberális előtt.
„A közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy Georgescu rendelkezik a jobb lapokkal az állam legfőbb tisztségéért folyó második fordulóban, és győzni fog”
A NATO-val és különösen az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokkal szembeni megalkuvást nem tűrő, és hangosan hangoztatott ellenállása volt nyilvánvalóan az oka annak, hogy a román alkotmánybíróság a hivatalban lévő elnök, Klaus Johannis felhívására végrehajtotta ezt a puccsot. A német származású Johannis állítólagos hírszerzési információkat nyújtott be a bíráknak, amelyek azt hivatottak bizonyítani, hogy az elnökválasztás első fordulóját Oroszország befolyásolta. Ezek szerint a Kreml „beszivárgott” a TikTok és más csatornákba. Más szóval, hiányzott a NATO és az EU ellenőrzése a romániai politikai diskurzus felett.
„Ezért államcsínyt kellett szervezni. Következésképpen Brüsszel hallgatott a jogállamiság és Románia demokratikus alapjainak bírósági rombolásáról”
December 8-án a kora reggeli órákban Szíriában is megtörtént az államcsíny, ez esetben fegyveresen. Az iszlamisták fellegvárából, Idlibből származó harcosok néhány nap alatt átvették az ország irányítását. Évek óta a Törökországba vezető folyosón keresztül kaptak utánpótlást és fegyvert. Vezetőjük, aki az Abu Mohammed al-Jolani harci névre hallgat, 2012 óta építette az Al-Nuszra Frontot, amelyet az ENSZ, az USA és az EU terrorszervezetként tart nyilván. A hosszú ideje hivatalban lévő Bassár el-Aszad elnök bukását a nyugati közösség arra használta fel, hogy a korábban körözött terroristából kapós lázadóvezér váljon.
„A Hayat Tahrir Al-Sham (HTS) szakállas harcostársait ma már nagyra tartják az európai államkormányok – Annalena Baerbocktól Ursula von der Leyen uniós biztosig”
A hirtelen szemléletváltáshoz hozzájárult Oroszország meggyengülése, amely Aszad távozásával mindenki számára láthatóvá vált. A CNN tudósítója, Jomana Karadsheh azonnal a helyszínen volt Damaszkuszban, fejkendőt kötött a fejére, és felajánlotta a HTS vezetőjének, akinek a fejére 10 millió vérdíjat tűztek ki az USA-ban, hogy bemutassa új, a Nyugat számára hasznos identitását. Másnap izraeli csapatok nyomultak be – 1974 óta először – szíriai területre délen, és amerikai harci gépek fokozták támadásaikat az országban lévő célpontok ellen.
„A két, a romániai valamint a szíriai puccs egyetlen hétvége alatt megmutatta a Kremlnek, hogy a nyugati szolgálatok – legyenek azok alkotmánybíróságok, hírszerző egységek vagy a hadsereg – milyen gyorsan és hatékonyan mozgósíthatók az orosz érdekek ellen”
Az RT orosz külföldi műsorszolgáltató ugyanakkor riportot közölt Aszad Moszkvába való meneküléséről. Ezt egy archív fotóval illusztrálták, amelyen a legyőzött Aszad Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett mosolyog – ez végzetes jelzés. Ezzel valószínűleg azt akarták hangsúlyozni, hogy az RT szerkesztősége legalább örül annak, hogy Aszad családja biztonságban van.
A Kremlt körülvevő geopolitikai kártyavár már korábban kezdett összeomlani. 2023 szeptemberében az azerbajdzsáni erők – szintén legalábbis Törökország technikai támogatásával – elfoglalták a Hegyi-Karabah örmény enklávét, és 100 ezer örményt kényszerítettek menekülésre a magországba. A három évvel korábban Oroszország által közvetített tűzszünet így feleslegessé vált.
„A Kreml arculatvesztése, amely így feladta az örmény érdekek garanciájaként betöltött szerepét a térségben, óriási volt, és oda vezetett, hogy Nikol Pasinjan örmény miniszterelnök 2024 júniusában bejelentette, ki akar lépni a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből (CSTO), amely katonai politikailag összekötötte Jerevánt Moszkvával”
A moldovai elnökválasztáson, amelynek 2024. november 3-án volt a második fordulója, a Kreml nem tudott kellő nyomást gyakorolni Chisinaura, hogy elegendő lehetőséget biztosítson az Oroszországban élő, külföldön élő moldovaiaknak a szavazásra. Míg az EU-ban élő 220 ezer külföldi állampolgárnak minden uniós tagállamban több helyen is lehetőségük volt szavazni, addig Oroszországban csak Moszkvában szavazhattak. A nyugaton élő külföldi moldovaiak az Oroszországgal szemben ellenséges Maia Sandu javára döntöttek. Moszkva nem ismerte el a választást.
„Grúziában viszont a 2024. október közepén tartott parlamenti választások óta egy a Nyugat által támogatott színes forradalom forgatókönyve készül a választások győztese ellen, és a Kreml itt sem lát lehetőséget arra, hogy az egész világ számára láthatóan a megválasztott Grúz Álom pártot támogassa, hanem nemes egyszerűséggel visszafogja magát. Nem úgy mint Brüsszel az új uniós külügyi megbízottjával, Kaja Kallasszal”
A volt észt miniszterelnök Kallas, akit Oroszországban „az észtországi szovjet háborús emlékművek meggyalázása” miatt köröznek, új szerepében, az EU legfőbb külpolitikai megbízottjaként azonnal a kormányellenes tüntetők oldalára állt, akiknek militáns viselkedését „demokratikusnak” nevezte.
Hegyi-Karabah/Örményország, Moldova, Grúzia, Románia és Szíria. Mindezekben az országokban az orosz kül- és geopolitikát teszik próbára. Az pedig mindenhol védekező állásban van. Marad a legnagyobb és legfontosabb ország, amelyért jelenleg gyilkos harc folyik: Ukrajna. Úgy tűnik, hogy a Donbassz leköti Oroszország összes erejét, ami a Kreml számára a gyengeség riasztó jele.
„De a Kreml első embere nem engedheti meg magának, hogy gyenge legyen. Egyszer ő volt az, aki 2000-ben, amikor Borisz Jelcintől átvette az elnöki stafétabotot, stabilizálta az óriás országot, és megállította a nemzeti és vallási centrifugális erőkkel már megindult szétesési folyamatot”
A 2024. december 6-8-i hétvége óta már nem úgy tűnik, hogy erre képes lesz. Egyrészt az iszlamisták szíriai bevonulása veszélyezteti az orosz haditengerészeti támaszpontot Tartuszban, az egyetlen földközi-tengeri bázist, amely nélkül a krími Szevasztopolban maradt orosz haditengerészet nem tehet mást, mint hogy a Fekete-tengeren rója köreit. Másodszor, Szíria iszlamizálódása elkerülhetetlenül kihatással lesz az Oroszországi Föderáció dél-kaukázusi részén. Miért kellene például Ramzan Kadirov csecsen vezetőnek továbbra is a Kreml szolgálatában állnia, amikor élőben nézheti, ahogy Putyin magukra hagyja szövetségeseit külföldön, vagy gyengeségből kénytelen őket magukra hagyni?
„Vlagyimir Putyin 24 éve áll a világ legnagyobb országának élén. Ha körülötte mindenütt szövetségesek hullanak el, és a lehetséges új szövetségeket Brüsszel és Washington csírájában elfojtja, akkor Moszkvában és máshol is fel fogják tenni maguknak a kérdést, hogy nem lenne-e ideje lecserélni a gyeplőst a fogatban”
Nem valószínű, hogy az olyan ellenzéki személyiségek, mint Mihail Hodorkovszkij, aki több mint tíz éve genfi száműzetésben álmodik a politikai hatalomról, képesek lesznek átvenni a kormányrudat. Hodorkovszkij elhasználódott és kimerült. Sokkal valószínűbb, hogy az orosz hatalmi apparátuson belüli nacionalista erők sikeresen törnek a felszínre, és radikálisabb irányvonalat követelnek, elsősorban Kijev ellen. Úgy gondolkodnak, mutassunk erőt Ukrajnában. Ha ezek az erők felülkerekednek, Vlagyimir Putyin napjai meg vannak számlálva.
♦
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater
csakafidesz says:
Megint temetik Putyint.. Talán nem ártana ezt megvizsgálni. Tény, hogy most meglepőnek tűnik, de szerintem Putyin betartja a nemzetközi egyezményeket, és csak Ukrajnában akarja erővel eldönteni a kérdést. Szerintem az nem a gyengeség jele, hogy nem rohant el Szíriába erőszakos beavatkozással fenntartani Asszad rendszerét. A jelen körülmények között érdemes megvárni Trump beiktatását.
zz says:
Hát, azért ezt a Putyin-csere gondolatot ki lehetett volna mélyebben is fejteni…
HandaBandy says:
Putyin ismét meghalt? Kissé unalmas már ez a retorika.
Az viszont tény, hogy a Nyugat most mindent egy lapra tett fel, hogy a régi terveket sorra mind-mind aktiválja. Magyarán kirakta az összes kártyáját az asztalra, Moszkva pedig messze nem. A grúziai eseményeket elnézve én azért óva intenék mindenkit egy elsöprő, oroszellenes front győzelmében gondolkodni. A szexuális aberrációkat jogforrásnak kinevező vonulat rémsége érthetően vágta ki tömegesen a biztosítékot egy keresztény többségű országban. Hogy mire lesz ereje az oroszoknak? Jó kérdés, az azonban biztos, hogy Ukrajnában csak a katonai kapacitások egy része kötött, a politikai/titkosszolgálatiak nem biztos. Márpedig Közép-Ázsiában most ilyen típusú, csendes “bunyó” zajlik.
Tojgli says:
Lehet ezt a másik oldalról is nézni, pont a nyugat gyengeségével, amikor már a látszatra sem adnak a “liberális demokráciák”, akkora a baj. A román választást a “nyugat” egyszerűen érvénytelenítette, mert nem neki tetsző eredmény született és azt is látja a következőnél sem neki áll a zászló. A moldovai választást elcsalták és a grúz cirkuszban is nagyon megy az erőlködés egy izzadságszagú Majdanra, ami vagy összejön nekik vagy nem. Az unió fénye erősen megkopott, lassan majd zsarolással, fegyverrel kell beterelni a népeket. Közben a németek lehasaltak és nem nagyon látszik, mitől indulna be náluk a gazdaság. A többieket (görög, spanyol, olasz, de akár francia) hagyjuk is. A jóléti államot hitelből is fenn lehet tartani, de csak egy ideig. Az EU jelenleg keresztbe kasul vizeli tele vastag sugárban a saját “értékeit” és ezt többé/kevésbé látja az istenadta nép is, elég csak az elmúlt évek választási eredményeit figyelni. Így lassan nem lenne meglepő globálisan a választás betiltása, orosz fenyegetésre hivatkozva. Kaja Kalas hivatásos gyűlölködő már utalt rá. Szóval lehet a libsi nyugatért jobban aggódnék, ha nem rühellném ennyire ezt az álszent kártékony, gerinctelen, gonosz bandát, ami képes az emberekkel Putyint is megszerettetni :)