„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Podgorica „beárazta” az amerikai választásokat

2024. aug. 06.
Vendegoldal

MEGOSZTÁS

Podgorica nem várt a novemberi amerikai elnökválasztás eredményére, hanem a jelenlegi demokrata párti kormány rosszallása ellenére már július 23-án két orosz- és szerb barát párttal bővítette ki a kormányt. Hogy Amerika mit gondol, az már mindegy! (?) A boszniai szerb vezetés is egyre nyíltabban dacol Washingtonnal.

Gyetvai Mária írása a #moszkvater.com számára

Aleksandar Vucic (C) szerb elnök a boszniai Szerb Köztársaság (Bosznia-Hercegovina része) elnökével, Milorad Dodikkal beszél a pánszerb közgyűlés imaszolgálatán a belgrádi Szent Száva székesegyházban 2024. június 8-án #moszkvater

Aleksandar Vucic (C) szerb elnök a boszniai Szerb Köztársaság (Bosznia-Hercegovina része) elnökével, Milorad Dodikkal beszél a pánszerb közgyűlés imaszolgálatán a belgrádi Szent Száva székesegyházban 2024. június 8-án
Fotó:EUROPRESS/OLIVER BUNIC/AFP

Alig kilenc hónapig tartó országlás után átalakították a montenegrói kormányt. Két olyan párttal bővítették ki, amelyek orosz és szerb barátságukról híresek. Sőt, az Új Szerb Demokrácia (NSD) elnöke, aki egyben a podgoricai parlament elnöke is, és egyenesen csetnik vajdának hívatja magát. A vele egy pártszövetségbe tartozó Demokratikus Néppárt (DNP) elnökével, Milan Knežević parlamenti képviselővel együtt álltak bíróság előtt puccskísérlet vádjával, ugyanis 2016-ban orosz és szerb segédlettel akarták megakadályozni a Milo Djukanović vezette Szocialisták Demokratikus Pártjának (DPS) választási győzelmét, és Montenegró annak nyomán bekövetkezett NATO-tagságát. Első fokon bűnösnek találták őket, másodfokon felmentették. Perújrafelvételi eljárásban ismét felmentették, de az ügy ezzel még nem zárult le.

„A fent említett két párton kívül a legnagyobb létszámú kisebbséget képviselő Bosnyák Párt (BS) is bekerült a kormányba. Az így történelmi méretűvé duzzadt, különösen ha figyelembe vesszük, hogy egy körülbelül 620 ezer lakosú ország sorsát intézi. Összesen 24 minisztert és 7 miniszterelnök-helyettest számlál”

A kormány átalakítását már a megalakulásakor betervezték, de eredetileg novemberig akarták végrehajtani. A kora nyári időpont akkor merült fel, amikor a maratoni uniós csatlakozási tárgyalásokon elérhető közelségbe került a két kulcsfontosságú igazságügyi fejezet ideiglenes lezárása. A novemberi dátumra vonatkozó terv valószínűleg számolt az amerikai elnökválasztással is. A szerb ügyeknek hagyományosan nagy támogatói a republikánusok, így Trump visszatérésétől a Fehér Házba sokat várnak Banja Lukában, Belgrádban és a Szerbiához húzó politikusok Montenegróban is.

Hogy mégis előbbre hozták a kormányátalakítást, annak két oka lehet. Az egyik, hogy Brüsszeltől szabad jelzést kaptak a 23. és a 24. csatlakozási fejezet lezárására, ami nélkül nem lehetne a további fejezetekről tárgyalni. Nem mintha a jelenlegi podgoricai vezetés olyan lelkesen alá akarná vetni magát Brüsszel utasításainak, de amíg el nem dől, ki lesz a világ ura, addig nem akar nyíltan szakítani az EU-val, az onnan jövő pénzről lemondani, és a lakosság Európához húzó részét kiábrándítani.

„A másik ok talán nem is annyira a Trump győzelmébe vetett hit, hanem inkább az lehetett, hogy Montenegró jelenlegi vezetői felismerték, az Egyesült Államok csillaga leáldozóban van, tehát, mérsékelten számít a véleménye. A látszatot, persze, fenntartják, amíg meg nem változik a lapjárás a nemzetközi politikai porondon”

 A kormány átalakítását Milojko Spajić, miniszterelnök a nagyobb stabilitás biztosításával indokolta. Ez az érv megáll, hiszen ezzel 46-ról 53 mandátumra emelkedett a kormány támogatottsága, amely eddig is az NSD és a DNP kegyelméből volt hatalmon. A haszna azonban ebben ki is merül, mert a kormányzásra szövetkezett pártok között csak a DPS kiszorítása, a vele kapcsolatos revánsvágy, a  pénzek és a zsíros állások egymás közti elosztása az összekötő kapocs.

A központi idea, a nagy garral meghirdetett „Európa Most! 2” gazdasági program, amely elvileg a lakosság életszínvonalának jelentős emelését célozná, a gyakorlatban szinte semmi pozitív változást nem ígér, de ellehetetlenítheti a nyugdíjrendszert. Vagyis, lehet, hogy a kormány stabilabb lesz, de attól csak a holdudvarának lesz jobb, a polgároknak nem.

„A kabinet kibővítését főként úgy oldották meg, hogy egyes tárcákat szétszedtek, mint például a külügyit”

A mesebeli okos leány módjára, aki hozott is ajándékot, meg nem is, a BS kapott is valamit, meg nem is. Elnöke, Ervin Ibrahimović lett a nemzetközi ügyekért felelős külügyminiszter és miniszterelnök-helyettes, bármit is jelentsenek ezek, annak tükrében, hogy a korábbi külügyminiszter maradt a kül- és európai ügykért felelős miniszter, és ebben a minőségében miniszterelnök-helyettes. Ibrahimovićra egyelőre azt bízták, hogy meggyőzze a NATO-partnerek és az EU képviselőit arról, hogy bár Brüsszel és Washington rosszallása ellenére alakította át a kormányt, Montenegró mégiscsak megbízható szövetséges, és majdan az EU-nak is engedelmes tagja lesz. Az előbbi nehezebb feladat lesz, mert a tét is nagyobb, a NATO jelenlét folytonossága a déli Adrián, mint az utóbbi. Brüsszelben ugyanis erős a késztetés, hogy ezt elhiggyék, de szaporodnak azok a jelek, amelyek esetleg az uniós főkorifeusokat is gondolkodóba ejthetik, hiszen

„az ex-jugoszláv térségben nem mindenütt abba az irányba mennek a dolgok, amelybe ők szeretnék”

Itt van mindjárt Bosznia-Hercegovina (BiH). Annak folyamatosan kifelé kacsingató része, a Szerb Köztársaság. Első számú vezetője, Milorad Dodik július elején a parlament elé terjesztette a hosszabb ideje lebegtetett dokumentumot a Bosznia-Hercegovinából való békés kiválásról.  Pontos megnevezése „Megállapodás a Szerb Köztársaság és a Bosnyák-Horvát Föderáció Közötti Kapcsolatok Rendezéséről”. A kiválás indokául azt hozza fel, hogy az érintett felek megkerülésével változtatták meg a Daytoni Békeszerződésnek a BiH alapokmányául  szolgáló IV. kiegészítő részét, amely garantálta az entitások teljes egyenjogúságát. Nehéz feltételezni, hogy komolyan számolnak a másik fél, a Bosnyák-Horvát Föderáció (FBiH) beleegyezésével. Ám Dodik azzal kérkedett a boszniai szerb televíziónak adott interjújában, hogy sikerült partnernek megnyernie Horvátországot, és leválasztania a bosznia-hercegovinai horvátokat a bosnyákokról. Az utóbbi igaz, a többit meglátjuk.

„Mindazonáltal Dodik változatlanul óvatos, és folytatja az egy lépést előre, kettőt hátra taktikáját, így számára jelenleg a kiválás, mint téma napirenden tartása is elég”

Az Egyesült Államok szarajevói nagykövetsége felkapta a fejét erre a merészségre, és tudatta mindenkivel, akit illet, hogy a boszniai Szerb Köztársaság nem független állam, hanem entitás, és csakis BiH-en belül van létjogosultsága. A júniusban, Belgrádban megtartott Össz-szerb Gyűlés által elfogadott Nyilatkozat állításai a Daytoni Megállapodással kapcsolatban tévesek, mert az senkit sem jogosít fel a kiválásra. Alekszandar Vucsics szerb elnök szokatlanul szókimondóan reagált az amerikai dörgedelemre, mondván, az a baj, hogy Washingtonban nem szoktak hozzá, vannak független államok és erős, országuk érdekeiért határozottan kiálló vezetők, akik nem akarnak nekik hízelegni. Vucsics érdembeli választ ígért Washingtonnak, mégpedig gyorsan. A gyorsaságra vonatkozó ígéretét be is fogja váltani, mert a  jelenlegi, demokrata párti vezetést akarja vele szerencséltetni, és nem a reményei szerint jövőre hatalomra kerülő republikánus kormányzatot.

„Trump balkáni <apostolától>, Richard Grenelltől ugyanis Vucsics kedvezőbb hozzáállásra számít a minden szerbet egyesítő <szerb világra> vonatkozó tervének megvalósításában”

Az Egyesült Államok szarajevói nagykövetsége által hivatkozott dokumentum, amelyet egyhangúan fogadott el Szerbia és a boszniai Szerb Köztársaság kormánya, a majdani „szerb világ” alapvetése  49 pontban összefoglalva. Az ennek alapján létrehozandó Szerb Nép Nemzeti Tanácsának tagjai egyelőre a szerb, valamint a boszniai szerb kormány- és államfő, a parlamentek és a tudományos és művészeti akadémiák, valamint a Matica szrpszka elnöke. Montenegró talán még azért maradt ki, mert a Gyűlés ott tervezett folytatása Vucsics részvételének lemondása miatt elmaradt. Óvatosságból Dodik sem vett részt a Nyilatkozat elfogadásán a szerb parlamentben.

„Óvatosság csak Horvátország és természetesen az önálló államként el nem ismert Koszovó irányában nem mutatkozik”

A dokumentum a Független Horvát Állam (NDH) idején Horvátországban működött táborokban történt atrocitások „nemzetköziesítésének” folytatását ígérte – eddig a montenegrói parlamenti fogadott el Jasenovacot elítélő határozatot, érdekes módon olyan helyszíneket is felsorolva, amelyeket nem lehet az NDH rovására írni. Horvátországgal szemben egyfajta egységfront kezd kialakulni a podgoricai rezsim és Belgrád között, amihez hasonlót már ismer a történelem – jóllehet annak közvetlen célpontja akkor az Osztrák-Magyar Monarchia volt -, és nem ez az egyetlen lehetséges történelmi párhuzam.

MEGOSZTÁS

Vendegoldal
Más oldalaktól kapott tartalom.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    Zelenszkij ideges, de Putyin sem örülhet

    2025. jún. 21.
    Június 13., péntek valóban balszerencsés nap volt Irán számára. Azóta számos elemzés jelent meg szerte a világban, mindenki az „üléspontja” ...

    Csak egy rossz álom?

    2025. jún. 20.
    Csak rossz álom? Sajnos nem. Egy írás a magából kifordult világról, a képmutatásról és a kettős mércéről. Mindarról, ami abszurd módon normá...

    Djokovics, a felfedezett meglepetés

    2025. jún. 17.
    Olyan elánnal árasztják el a Novak Djokovicsról szóló hírek a közösségi médiát, mintha nem lenne holnap. A 24-szeres Grand Slam-bajnok szerb...

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK