Az orosz védelmi minisztérium 5 és 11 millió rubel közötti összeget fizet egy katona családjának, ha az valamilyen harci cselekményben az életét veszíti. Persze, már a toborzásnál is komoly bónuszokat kapnak a katonaságot önkéntesen vállaló férfiak, igaz, ennek a nagysága régiónként eltér, de a néhol elérheti a 3 millió rubelt is. Médiapartnerünk, a Makronóm Intézet írása.
Makronóm Intézet
A nyugati sajtó előszeretettel számol be arról, hogy az orosz kormányzat egyre nehezebben tudja pótolni a halottakat és a sebesülteket. Bár emelkednek a fizetések és az ösztönzők, a védelmi minisztérium továbbra is csak 11 millió rubelre (115 ezer dollárra) becsüli az orosz katonák életét.
„Putyin határozottan kerüli az általános mozgósítást, amely társadalmi zavargásokat válthatna ki, inkább az önkéntes toborzásra támaszkodik”
Már a bevonulási bónusz is óriási összegnek tűnik Oroszországban, ahol jelenleg az átlagbér 70 ezer rubel (725 dollár) körül mozog. Persze vannak állások, ahol akár a dupláját is megkereshetik a munkaerőhiány miatt. Nem csoda, hogy sokan jelentkeznek a seregbe, főleg a szegényebb régiókból. A katonák utáni kereslet növekedése oda vezetett, hogy a régióknak központilag toborzási kvótákat határoztak meg. Ennek sikeres teljesítése térségenként változott, ami miatt területenként különböző bónuszokat kapnak a bevonulók, persze ezt az ösztönzőt a régió fizeti a költségvetéséből.
„A katonák belépő jutalma (regionális hozzájárulások plusz a Putyin által bevezetett 400 ezer rubeles elnöki bónusz) már tíz régióban meghaladja a 2 millió rubelt”
Mint az a Kommerszant írásából kiderül, az elnöki bónuszon felül a legmagasabb ösztönző az ukrán határ közelében található Belgorodi régióból származik, ahol az összeget a közelmúltban emelték 800 ezer rubelről 2,6 millióra. Moszkva pedig 2,3 millióra emelte az ajánlatát, amit Szentpétervár és az erőforrásokban gazdag területek, mint például Hanti és Manysiföld, valamint Jamali Nyenyecföld követnek. Az olyan katonai-ipari csomópontok, mint a kurgani, a szverdlovszki, a krasznodari, valamint Tatárföld, illetve Karacsáj- és Cserkeszföld szintén a legmagasabb fizetést kínáló tíz terület közé tartoznak.
Más régiókban mérsékeltebb növekedést tapasztaltak. Nyár óta az elnöki bónuszon felül a cseljabinszki régió megduplázta a kifizetéseket 705 ezerre, míg a tyumeni 600 ezer, Burjátföld pedig 500 ezer rubelt kínál. Figyelemre méltó, hogy a sztavropoli a hétszeresére, 200 ezerről 1,5 millió rubelre növelte az ajánlatát. A szegényebb területeken, mint a Brjanszki, az Uljanovszki területen, valamint az Altaj és Tuva köztársaságban a kifizetéseket 400 ezerre emelték.
„Ez garantálja, hogy minden oroszországi szerződéses katona a belépéskor legalább 800 ezer rubelt kap”
A Kommerszant szerint a szerződéses katonák havi toborzási száma jelenleg 25-30 ezer fő, ám körülbelül ugyanennyi a veszteség halál, sebesülés vagy dezertálás miatt. A hadsereg toborzási erőfeszítései az idén stabilan tartják a haderő létszámát, de elmaradnak a tavalyi rekordnak számító 490 ezer szerződéses katonától, amellyel a hadsereg létszáma a háború kezdetétől 15 százalékkal nőtt. A múlt hónapban pedig Putyin elrendelte, hogy a katonák számát az idén ismét 1 millióról 1,5 millió főre bővítsék.
„Különböző becslések léteznek, a nyugatiak szerint az ukrajnai háború kezdete óta Oroszország 615 ezer katonát veszített, ebből 115 ezer a halálos áldozat és 500 ezer a sebesült”
Az oroszok ennek a töredékéről számolnak be. Jelenleg a szerződéses katonáknak felajánlott megnövelt kifizetések és a haláleseti kártérítés a közvélemény szerint megfelel az oroszországi élet pénzügyi értékéről alkotott közfelfogásának. Felmérések szerint a halálesetért járó „méltányos kártérítés” átlagosan 5 és 8 millió rubel között mozog. A katonák családjának kifizetett maximális posztumusz kártérítés pedig – ahogy már említettük – körülbelül 11 millió rubel (115 ezer dollár).
„Mindezt összehasonlítva egy átlagos orosz egész életében szerzett teljes jövedelmével, a 11 millió rubeles kártérítés körülbelül az egyharmada annak, amit egy katona keresett volna a munkásélete során”
Feltételezve, hogy 25 éves korában dolgozni kezd, és havi 70 ezer rubelt keres 65 éves korában történő nyugdíjba vonulásáig, egy átlagos férfi az élete során összesen 33,6 millió rubelt (350 ezer dollár) keresne.
Az orosz hadsereg kötelékébe tartozni azért is „kifizetődő”, mivel a katonák továbbra is élvezik a korai nyugdíjba vonulás kedvezményét. Ez a hagyomány a szovjet időkből ered, amikor a nehéz munkákat végzőket, vagy az ország hatalmas hátországának nehéz körülményei között dolgozókat nemcsak magasabb fizetéssel, hanem korai nyugdíjba vonulással is jutalmazták.
Az orosz katonák általában 45 és 50 éves koruk között vonulnak nyugdíjba, rangjuktól és szolgálati idejüktől függően, és ezt követően kapják az állami nyugdíjat. A 20 év szolgálati időt letöltő nyugdíjas katonák átlagosan az utolsó fizetésük mintegy felének megfelelő öregségi ellátásra jogosultak.
„Egyes becslések szerint 2023-tól az átlagos katonai nyugdíj havi 30 és 40 ezer rubel (kb. 260–350 dollár), bár a magasabb rangú tisztek többet is kaphatnak”
Ha a katona élethosszig tartó kereseti lehetőségét ehhez az alacsonyabb nyugdíjkorhatárhoz igazítjuk, míg az átlagos havi fizetést a katonák esetén havi 200 ezer rubelre emeljük, akkor a teljes potenciális keresete magasabb, mint a civileké. Vagyis összesen 48 millió rubeles (480 ezer dolláros) vagy 60 millió rubeles (600 ezer dolláros) keresettel számolhatnak, amennyiben 45, illetve 50 évesen mennek nyugdíjba. Mindkettő jelentősen több, mint a maximálisan kifizethető 11 millió rubeles haláleseti kártérítés.
„A Kommerszant szerint az ukrajnai háborúban egy katona átlagos aktív szolgálati ideje a frontvonalon mindössze négy és fél hónap, mielőtt elesik vagy megsebesül, és ez idő alatt alig kevesebb, mint 1 millió rubelt kereshet, így a haláleseti kifizetés több mint tízszerese lenne annak a pénznek, amit a katona addig hazaküldött a családjának”
A bne IntelliNews is beszámolt arról, hogy a legszegényebb régiókban a bankszámlákon lévő összegek felduzzadtak, mivel a katona zsoldját a lakcímén lévő bankszámlájára utalják, ahol jellemzően a felesége vagy a családja fér hozzá a pénzhez. A család számára az amúgy is nagymértékű havi fizetés emelkedés aztán megduplázódik egy nagyon nagy egyszeri kifizetéssel.
Másképpen fogalmazva, egy katonának a 200 ezer rubeles fizetése mellett 4,6 évet kellene dolgoznia ahhoz, hogy 11 millió rubelt keressen, míg egy civilnek a 70 ezer rubeles átlagfizetés mellett valamivel több, mint 13-at.
Az írást jegyezte: Santo Martin
(Az írás eredetileg a makronom.eu blogon jelent meg, itt olvasható.)